ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.06.11
SEP-2012

Si cu bune, si cu rele...

Am avut curajul sa alegem acest hotel in ciuda parerilor nefavorabile la adresa lui. Si asta pentru ca agentia de turism cu care am mers nu avea alt loc de cazare in Agios Gordios. Si la aceasta statiune nu am vrut sa renuntam deloc, mergand cu gandul ca nimic nu poate fi atat de rau incat sa ne strice vacanta.

Ne-a intampinat o receptionera draguta cand am ajuns, vorbea bine limba engleza. Ne-a dat sa completam un formular la care trebuia sa adaugam si 20 euro garantie pentru camera, care urmau sa fie returnati in caz ca nu produceam daune in camera. Ne-a condus in camera 41, la etajul 3, fiind ultima camera pe stanga. Alaturi de cheia camerei si cea a usii de la intrarea hotelului, era deasemnea atasata si o cheita pentru curent, dar sudata de celelalte doua. Ne-a aratat cum sa o folosim dupa care a plecat.

Cheita de curent, fiind sudata de celelate ne-a cam incurcat planurile pentru ca atunci cand plecai din camera, nu puteai folosi curentul deloc, nu puteai lasa la incarcat nimic. Doar frigiderul functiona. Si era incomod si cand te intorceai noaptea in camera, pentru ca trebuia sa deschizi usa si apoi sa o inchizi pe intuneric, urmand sa cauti cu mana locul unde sa introduci cheia pentru curent. Ce zic, un alt mod de a face economie...

Camera am gasit-o curata, lenjeria de pat la fel, aveam 2 prosoape mici si doua mari, albe si ele. Mie camera mi-a placut era destul de mare, aveam televizor care prindea si postul TVR International, un dulap cu umerase in el, alaturi de 2 paturi groase, pe care din fericire nu am avut ocazia sa le folosim. Aveam si o masuta de toaleta cu oglinda mare si cu trei sertare. Langa pat, 2 noptiere.

Baia, mica, cabina de dus cu perdea. Hartie igienica 2 bucati, si un sapun lichid. Dupa ce faceai dus trebuia sa folosesti neaparat un mop, care se afla pe fiecare etaj, la capatul culoarului, pentru ca se forma o balta pe jos, oricat incercai sa eviti. Pe balcon se aflau o masa si doua scaune. Am primit si un aparat pentru tantari cu o tableta in el si una de rezerva, care si-a facut bine treaba, nu am avut probleme cu tantarii, desi nu exista o sita la usa de la balcon pe care erai nevoit sa o lasi deschisa noaptea. Era totusi o perdea groasa care impiedica cat de cat sa intre tantarii.

Dimineata, micul dejun se serveste intre orele 8-10. La parter, langa receptie se afla ''bogatul meniu'' :)) In toate zilele micul dejun a fost acelasi. Cascaval si sunca. Taiate foarte subtiri, asezate pe 2 tavite pe care din 2 in 2 minute le schimba fata care se ocupa de lucrul acesta. Nu intelegeam de ce nu aduce mai multa sunca si cascaval deodata, pe niste platouri, sa nu faca atatea ture, pentru ca oricum iti puneai cat vroiai, fiind bufet suedez. Alaturi, niste cuburi de margarina, 2 feluri de gem (capsuni, caise), 2 feluri de paine (alba si neagra, pe care care ti le taiai singur), cereale (de porumb si fulgi de cacao) lapte cald si rece, apa calda, ceai, cafea, si un lichid care arata a suc dar de fapt era apa colorata. L-am incercat in prima zi si de atunci nu m-am mai atins de el. Macar in unele zile de era putin mai diversificat, un ou fiert, o rosie, o maslina, ceva acolo. Am asteptat in zadar.

Noi pierdeam micul dejun in 2 zile avand programate 2 excursii optionale, si am rugat-o pe doamna din bucatarie sa ne faca niste sandwishuri. Pentru 2 persoane am primit 3 sandwishuri, unul trebuia probabil sa il impartim frateste :)) Dar nu stiu daca se poate numi sandwish. Era format din 2 felii foarte groase de paine taiate parca cu toporul, avand la mijloc o felie din aceea de sunca si una de cascaval, prin care puteai citi ziarul. Nu se puteau manca, pentru ca in primul rand nu aveai gura atat de mare, imi vine sa rad cand imi amintesc cat de groase erau taiate feliile, desi stia ca sunt pentru sandwish. Asa s-a intamplat si in a doua zi, pentru ca desi am vrut sa ii spunem sa le taie mai subtiri, erau deja pregatite. Apetisante, ne asteptau sa le luam :))

Problemele au inceput din a 3-a zi, cu apa. Dimineata inainte de ora 9 nu era apa deloc, deschideai robinetul in zadar, si seara dupa ora 21 cand ajungeam noi mai tot timpul, era doar apa rece la dus. Chiar nu mai aveai chef dupa o zi intreaga de batut insula sa mergi sa ti se dea drumul la apa. Era penibil. Cu toate acestea am mers in vreo 3 zile, si culmea, dupa ce mergeai si le reprosai in 2 minute aveai si apa calda si rece cata vroiai. Ei o opreau cu siguranta, desi spuneau mereu ca e incalzire cu solar si au probleme. Dar culmea apa venea exact dupa ce mergeai la ei. Patronul hotelului nu s-a aflat tot sejurul nostru acolo, lasand-o pe fata de la bucatarie si pe un receptioner, care a venit a doua zi fata aceea draguta plecand. Receptinerul se bloca cand veneai sa ii ceri socoteala, nu vorbea limba engleza, parca era speriat de bombe saracul. A fost penibil mai ales in ziua cand trebuia sa pleci si sa eliberezi camera la ora 9 dimineata, sa te trezesti si sa nu ai cu ce te spala. Sotul meu s-a facut rosu la fata si aplecat iar sa le ceara sa dea drumul la apa, afland acolo la micul dejun ca o doamna s-a spalat pe dinti cu apa minerala :)) Bineinteles ca problema s-a rezolvat, apa curgand din blesug imediat ce a urcat sus.

Alte probleme au intapinat alti turisti cu care vorbeam zilnic la micul dejun, pentru ca sunt doar romani, agentia cu care am mers noi are contract pe tot hotelul, de aceea nu intalnesti alti tursti. O doamna a pierdut cheile, si a platit 50 euro ca sa primeasca alta. Un alt baiat a avut ghinionul sa i se rupa cheita de la curent, pentru ca era introdusa in locul respectiv si cand a tras de usa sa o deschida a dat cu usa peste ea. (la ei in camera era situata foarte aproape de usa de la intrare). 30 de euro l-a costat. Parca toate lucrurile erau puse asa cumva incat sa le strici, buna strategie :)

Nu m-as mai intoarce aici, pentru ca mi se pare strigator la cer faptul ca nu ai apa cum trebuie. Nu ceri lux, dar apa e esentiala. Cu micul dejun trec cu vederea, ca nu e asa important pentru noi.

Lucruri bune... camera curata, frumoasa, s-a facut curatenie la mijlocul sejurului. In balcon puteai servi o bautura rece si admira un peisaj superb sau puteai privi apusul, pentru ca au vedere la mare toate camerele. Si ce mi-a placut cel mai mult a fost faptul ca adormeam auzind valurile marii, care era agitata de cele mai multe ori. Era asa, ca un cantec pe care mi-as dori sa il aud in fiecare seara inainte de a adormi... Am spus tot ce am trait noi acolo, acum voi inclinati balanta in ce parte doriti...

Trimis de noi doi in 13.09.12 22:30:34
Validat / Publicat: 14.09.12 00:57:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Paturile, pe care noi le-am unit :)

Gabise
[14.09.12 10:02:36]

Acum înțeleg de ce ai zis, când am întrebat de hotel, ca nu îl recomanzi. Multumesc pentru detalii.

[14.09.12 16:27:11]

@Gabise: Da... daca nu era problema cu apa... era ok hotelul dar in cazul asta, nu il pot recomanda

[04.10.12 21:19:55]

Buna"noi doi",

Ma bucur ca ai cunoscut-o pe receptionera draguta de la hotel. Era australianca si era angajata pe perioada limitata. De la acest hotel a plecat in Anglia la un alt hotel ca receptionera. Au un fel de practica de vara. Si noi am fost in camera 41 si am eliberat-o pe 3 Septembrie. Eu, din nefericire nu "m-am impiedicat" de mopul acela si am dat apa cu prosopul. Ai descris corect atmosfera, insa ma asteptam sa ne povestesti despre apusurile de la balcon, de serile grecesti de la Romantic Palace si celelalte terase de pe faleza, nisipul fin si stancile de pe plaja, baclavaua cu inghetata de la Elena's si iaurtul cu miere si nuci de la Linda, si asta bineinteles pentru ca eu sunt o lenesa si as fi vrut sa nu mai postez un review. Partea de final mi-a placut cel mai mult.

Felicitari si vacante mult mai placute in continuare. M-a bucurat sa vad fotografii din acea camera. Evident acum am ramas doar cu cele mai frumoase amintiri. Cu drag.

[04.10.12 21:23:06]

@livioarel: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[05.10.12 11:21:49]

@webmaster: Multumesc pentru recomandari, noi chiar ne-am simtit bine acolo pentru ca am stat mai mult in aer liber si printre greci. Sper sa am timp sa incarc fotografiile superbe din Corfu si sa va povestesc de primirea curioasa a insularilor cu care am impartasit experientele locale. Sunt chiar simpatici si imi inspira un aer de robustete si stabilitate in ciuda tuturor obstacolelor pe care si ei le traverseaza. Cu drag.

P. S. Ei chiar zambesc din toata inima cand o fac iar tristetea le este mascata de calmitate.

[06.10.12 23:23:25]

@livioarel: Hotelul in sine e groaznic, inafara de peisajul superb nu are nici un atu. Cred ca am fost indulgenta cand am numit rewie-ul meu ''Si cu bune, si cu rele''. Probabil am avut o zi buna cand l-am scris

Am trait momente frumoase in Corfu, pe care nu le pot inlocui chiar daca merg in o mie alte destinatii. Review-ul acesta este despre Hotelul Golden Nest, nu era ok sa scriu aici despre mancarea corfiota, ospitalitatea grecilor, plaja superba cu al ei nisip sau alte lucruri frumoase de acolo. Tocmai de aceea am scris pe indelete alte rewie-uri despre Agios Gordios, Paleokastritsa, Croazierele Paxos si Antipaxos si Laguna albastra si unul mai detaliat despre Corfu in general

[08.10.12 10:54:33]

Buna noi doi,

Iti multumesc ca ai fost atat de amabil (a) sa imi raspunzi la ecou dar stii ce ma framanta pe mine mereu la review-urile acestea despre hotelurile grecesti? Toata lumea stie atunci cand alege un hotel de 3 stele, uneori de 4 stele la preturile pe care noi le-am platit, ca exista aceste mici, uneori mari inconveniente cu care trebuie sa te impaci sau sa eviti aceste neplaceri cautand cazari mai pretentioase financiar.

Mie mi-a placut review-ul tau tocmai pentru ca a fost cat de cat obiectiv si nu ai folosit decat pareri de bun simt. Ca sa concluzionezi intr-un final ca este un hotel "groaznic", aici nu pot fi de acord cu tine. Este un hotel nu tocmai nou de aceea are si conditiile pe care le are dar nu difera de hotelurile de 3 stele mai vechi renovate de pe litoralul romanesc si daca faci un calcul estimativ de pret vei vedea ca este chiar mai ieftina cazarea dat fiind ca in acelasi pret cu litoralul romanesc, in sejurul grecesc intra si transportul.

Poate vara viitoare vei alege o cazare mai reusita. Succes.

La turci conditiile sunt mult mai bune si ai parte de mai mult rasfat dar Grecia este Grecia cum si tu ai recunoscut. Am luat si eu in calcul complexul hotelier Aquis Agios Gordios de 4 stele si in afara de pretul mai mare si conditiile all inclusive nu cred ca mi-ar fi oferit o vacanta mai reusita.

[15.10.12 22:06:20]

@livioarel: Eu nu sunt pretentioasa deloc. Tot timpul aleg hoteluri cu putine stele, am stat chiar si la vile, pentru ca am prea multe lucruri de descoperit intr-o destinatie, in loc sa stau la un hotel cu all inclusive, tolanita pe marginea piscinei. Eu cand mi-am platit cazarea nu cred ca trebuia sa ma gandesc ca hotelul nu e tocmai nou, sau sa il compar cu hotelurile romanesti sau cele din Turcia. Am platit pentru un pat sa dorm, sa fac un dus la orice ora vreau si sa fie cat de cat curatenie. Vacanta nicioadata nu mi-o va strica o unitate de cazare. Si aceasta vacanta in Corfu a fost minunata. Dar scriu lucrurile acestea pentru ca nu am ales bine hotelul, si ca sa nu o pateasca si altii, raman la parerea mea ca Golden Nest e groaznic!

kriss
[16.11.12 15:07:47]

Buna ziua

Am fost cazati si noi la Golden Nests... cred ca in aceeasi perioada cu voi. Noi am stat la etajul 1 si nu am avut niciodata problema cu apa.

In ceea ce priveste celelalate probleme (acelasi mic dejun, curatenia o data pe sapt. etc) le-am cunoscut citind pe forumuri si... ni le-am asumat.

Depinde ce vrei de la o vacanta... noi am vrut un pat in care sa dormim si de aceea nu ne-a interesat prea mult cazarea. Ne-a interesat ca transportul sa fie cu avionul, faptul ca sunt atatea taverne la care poti manca mereu altceva si excursiile.

Intrucat am avut tot ce ne-am dorit pot spune ca am avut o vacanta foarte reusita.

[16.11.12 15:19:59]

@kriss: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii sa contribui la o medie mai reprezentativă a acestei destinatii.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[19.11.12 19:28:17]

@kriss: Buna! Nu cred ca ati fost cazati in aceeasi perioada cu noi la hotel, deoarece toata lumea care a fost cazata in perioada a avut problema cu apa, de fapt nu aveam apa mai deloc. La micul dejun toti discutam despre lucrul acesta. Probabil am fost noi mai ghinionisti, eu nu am spus ca hotelul are problema asta mereu, ci doar ce am gasit noi acolo. Exact acest lucru am cautat si noi, doar o camera unde sa dormim, pentru ca am fost zilnic plecati. Doar ca pe langa pat, ne-ar fi fost foarte utila si apa, totusi

dorgo
[11.07.14 07:04:28]

@noi doi: "In toate zilele micul dejun a fost acelasi. Cascaval si sunca. Taiate foarte subtiri"... sunca si cascavalul foarte subtiri nu sunt decat un avantaj pe care grecii ni-l ofera ca sa castigam timp de a vizita insula. Astfel, poti citi ziarul de dimineata sau planul excursiei prin foita de cascaval sau sunca... asa ca nu e vorba decat de intentii bune...

dorgo, Gabise, kriss, livioarel, noi doi
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Hotel: