ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2020
ÎNSCRIS: 20.01.20
JAN-2020
5 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 6

Excursii din Hurghada

Hurghada - cea mai spectaculoasa excursie pe care o poti face la un pret rezonabil,

daca vrei sa evadezi din frigul si dezolantul iernii,

daca iti doresti sa vezi vegetatie luxurianta, piscine nesfarsite, palmieri ca in filme,

sa simti soarele imbietor,

sa faci excursii pline de adrenalina in pustiul Saharei si

sa inoti inconjurat de pesti exotici, cu putin noroc si delfini, pe care ii vezi pe National Geographic... DAAA VREAU!

Cum a fost prima zi de vacanta, pe 6 ianuarie 2020?

Am plecat dimineata de acasa, pe viscol, cu dune de zapada in curte de la vantul napraznic,

iar la ora pranzului am iesit pe usa aeroportului din Hurghada, in mijlocul verii, in maneca scurta, inconjurati de nisip, alintati de soare...

a fost foarte intens, ai impresia ca ai calatorit in timp, emotia neprevazutului e la cote maxime, ca si cum ai fi pe alta planeta.

A doua zi ne-am intalnit cu AMIR Gemy de la agentia: Shahin Tours Hurghada, pe care l-am contactat pe Facebook cu o saptamana inainte de excursia noastra. A venit cu masina agentiei sale la hotelul nostru, la ora stabilita. Cat de inspirati am fost... toate excursiile oferite de Amir erau la jumatate de pret fata de ce ne-au oferit operatorii de la hotelul nostru...

Amir este faraonul modern pentru ca el devine gazda ideala, indrumatorul tau spre frumusetile tarii, cu adrenalina, cu endorfine intr-o tara a contrastelor cum este Egiptul.

El este un profesionist, o persoana proactiva, dar care nu te stanjeneste in vreun fel, te simti oaspete respectat intr-o tara in care oamenii zambesc, fredoneaza si debordeaza de energie pozitiva.

Noi am calatorit cu copii mici (doi ani, respectiv sase ani) si am ales excursii cu agentia lui Amir Gemy: in desert (safari cu adrenalina si vizita in satul beduinilor, mers pe camila) si pe Insula Orange Bay, cu snorkeling la Bariera de Corali a Egiptului, a doua in lume ca frumusete acvatica dupa Marea Bariera de Corali.

Prima excursie a fost safari in desert impreuna cu Selim, unul dintre ghizii agentiei lui Amir, Shahin Tours Hurghada, o persoana care debordeaza de energie pozitiva, care ne-a fost alaturi de la ora 10.00 dimineata pana la ora 18.00.

Am mers prin pustiul desertului, in caravana cu buggy-urile (vehicule cu 3 sau 4 locuri), apoi cu atv-urile (nu va fie teama daca aveti copii mici, cat dureaza incursiunea cu atv-urile poti ramane la baza lor din desert super amenajata, cam 30 minute dureaza pana revine grupul). Apoi cu o caravana de jeep-uri in satul beduinilor, in pustiul desertului, unde te plimbi cu camilele.

Cireasa de pe tort a fost calatoria offroad cu "jeep"-urile spre satul beduinilor. Aceste masini sunt conduse de soferi super experimentati care iti ofera adrenalina maxima...

Si cum a fost?

Viteza de pana la 120 km / h pe drum accidentat pe ritmul muzicii arabesti, ca de razboi, sarit peste dune de nisip, condus in rampa pe buza valului de nisip, la limita de a merge pe doua roti, iar din spate se aud turistii aclamand soferul, batand din palme in ritmul muzicii si tipand de spaima cand se indrepta vertiginos spre malul abrupt al dunei...

este ceva ce iti ramane impregnat in memorie pe viata, adrenalina maxima intr-un spatiu exotic, in ritmul unei limbi care te transpune intr-un cadru de film. MEMORABIL!

Despre a doua excursie, in penultima zi a sejurului, prin agentia lui Amir, Shahin Tours Hurghada din nou la jumatate de pret fata de oferta de la hotel, cea in care am simtit ca am lasat pustiul saharian si am ajuns undeva in Thailanda, intr-un documentar, desigur.

De ce?

Dupa ce ne-am urcat intr-un microbuz al agentiei lui Amir, care ne astepta rabdator in fata hotelului, am ajuns dupa o jumatate de ora de traversat orasul in port si ne-am indreptat spre vas un grup de aproximativ 30 de persoane.

Ne-am imbarcat pe un vas super modern, incomparabil fata de ce am vazut in Grecia, cu atmosfera de iaht de lux, cu canapele albe din piele, fiind de o curatenie impecabila (toata lumea lasa incaltamintea de strada la intrarea pe vaporas).

Bun, vasul a plecat din port, iar prima oprire a fost pe insula Orange Bay... de poveste...

noi, mari amatori de Grecia, am fost consternati de frumusetea acestei insule cu nisip alb.

Este musai sa vedeti minunatia asta daca ajungeti in Egipt, deci nu uitati, pune-ti pe lista: ORANGE BAY.

Pe parcursul acestei croaziere, Amir Gemy ne-a fost ghid, prieten, enterteiner, generator de buna dispozitie.

A venit la fiecare familie (grup) in parte si si-a declarat atasamentul fata de poporul roman, s-a asigurat ca toata lumea se simte bine si fructifica la maximum experientele oferite de frumusetile marii.

Sa nu uit: pe parcursul tuturor excursiilor oferite de Amir Gemy ne-au insotit doi fotografi profesionisti, care au facut adevarate shootinguri foto pentru fiecare in parte, grup sau persoana.

Cu multa rabdare si profesionalism si-au dat tot interesul ca toata lumea sa ramana cu dovezi evocatoare ale momentelor pline de endorfine.

Pe vaporas am avut masa asigurata, fiind plecati de la ora 7.30 dimineata, iar croaziera cu vaporul s-a terminat la ora 17.30 si, ce sa vezi?

Au organizat un adevarat bufet suedez, cu mancaruri calde, pregatite ad-hoc, delicioase, din abundenta, cu variante adecvate inclusiv pentru copilul nostru de 2 ani, ceva ce nu te astepti de la o excursie pe vapor.

Si apoi a urmat momentul iconic: Snorkeling intr-o zona de corali a Marii Rosii, absolut uimitor, ceva ce trebuie sa treci in lista ta de lucruri de facut macar o data in viata.

Coralii formau adevarati munti subacvatici care se inaltau si formau mici platouri pana aproape de linia apei. Corali de diverse forme, dimensiuni si culori pe langa care inotau nestingheriti pesti exotici de culori neon.

Am vazut pesti Arlechin, Balon, o abundenta de specii pe care nici nu am visat sa le vad in mediul lor natural, inotand pe langa ei. Marea Rosie are un nivel de salinitate foarte concentrat, practic pluteam deasupra apei fara sa depun vreun efort.

Cand imi aduc aminte am impresia ca a fost un vis... o frumusete ireala... abia astept sa mai mergem...

Ce a insemnat luna ianuarie 2020 pentru noi: dimineata si seara tremurai de frig cu bluza cu maneca lunga, dar era o anomalie pentru Egipt, la altitudine ninsese, desi acolo nu ninge niciodata...

egiptenii ne intampinau ironic: Welcome to Alaska... ei fiind consternati de frig, purtau fular la gura noaptea. Si totusi apa marii nu scade niciodata sub 22 grade, deci chiar merita sa faci snorkeling indiferent de vremea pe care o gasesti.

Nu am regretat nicio clipa faptul ca am mers in ianuarie in Egipt, oricum la orele pranzului soarele era dogoritor, te simteai ca vara la mare la noi in tara. Ca sa va faceti o idee in 24 de ore traversai toate cele patru anotimpuri: dimineata primavara rece, pranzul:vara

blanda, seara: toamna racoroasa, iar noaptea iarna (fara zapada sau ploaie).

Egiptenii sunt cei mai senini si mai amabili oameni pe care i-am intalnit vreodata... faci o cura de zambete si energie pozitiva daca mergi in Hurghada... este o adevarata terapie!!

Trimis de Catalina.13 in 27.01.20 12:37:20
Validat / Publicat: 27.01.20 13:15:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalina.13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 38
[27.01.20 13:14:30]

@Catalina. 13: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Subiectul acestei rubrici îl reprezintă excursiile din Hurghada - și nu „prea-iubitul Amir” ori una sau alta dintre agențiile de pe acolo // am modificat titlul review-ului în consecință cu cele de mai sus.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=98596

[27.01.20 19:16:30]

[27.01.20 20:50:30]

@Catalina. 13: “Amir este faraonul modern“, ai fost haioasa cu aceasta comparație

Îmi poți spune cât a costat fiecare excursie in parte? Sunt curioasă ce prețuri practică agențiile locale

Mulțumesc!

[27.01.20 20:53:55]

@Catalina. 13: Doamne, tu ești mama a doi copii? Ești superbă! Și foarte sexi!!!

Nu se luau arabii de tine? Ce curajoasă ai fost!

Bravo!

[27.01.20 22:22:31]

@krisstinna: Da, i se potriveste apelativul acesta lui Amir, prin intermediul lui putand vizita Egiptul la preturi imbatabile, dar cu servicii de top. Noi am luat 2 excursii si a costat 55 euro de persoana, iar la hotel ar fi costat 100 euro de persoana.

[27.01.20 22:32:06]

@Catalina. 13:

Lăsând la o parte gluma cu faraonul , dacă nu ai fost cu altcineva de unde ştii ce servicii îţi ofereau alte agenţii, chiar şi touroperatorii?

De fapt, tu NU ai vizitat mai nimic din frumuseţile Egiptului, nimic din istoria milenară a acestuia .

Doar ca fapt divers: de ce nu ţi-a recomandat Zeul tău excursia în Insula Paradisului, mai frumoasă decât cea la Orange Bay?

Chestia cu " preţurile imbatabile" este o poveste, praf în ochii fraierilor , cât timp preţurile lui Amir erau similare cu ale multor alte agenţii locale. Nu cred că ai primit absolut nimic în plus. Poate în minus .

[27.01.20 23:13:27]

@nicole33: Ai dreptate, am vazut atat de putin din Egipt si totusi au fost experiente atat de intense. Abia am prins gustul, mai mergem????

Toate ofertele agentiei ne -au fost prezentate cu preturile afisate, deci comparatia mea legata de preturi e pertinenta. Fata de agentiile locale ar putea fi similare, dar nu as fi pierdut o zi sa merg cu taxiul prin pustiu 15 km pana in centrul orasului intr- o tara a contrastelor, militarizata ca sa caut vorbitori de limba engleza, acreditati si seriosi.

Anatedy
[28.01.20 11:33:42]

@nicole33:

Consider ca acesta este un site adresat tuturor celor care vor sa se intereseze despre plusurile unei atracții turistice și sa trăiască odată cu cei ce își expun experiențele prin care au trecut fie pentru prima data fie revenind cu cat mai multe impresii pe parcursul timpului. Fiecare este liber să-si exprime propriile experiente fără sa fie judecat sau " atacat " din anumite frustrari ????

Trecând cu vederea, fiecare utilizator își ia din timpul sau sa povestească celorlați de pe acest site, într-un mod original propria părere, de cele mai multe ori foarte utila pentru cei interesați sa călătorească, fiind vorba de niște oameni cu o mentalitate deschisa... asa stiu eu ????

Iar partea cu " preturile imbatabile" exista tocmai pentru a îndruma toți turiștii doritori la preturile cele mai bune în care intra măcar o parte din frumusețile care trebuie vizitate... în calitatea dvs de ghid este o placere sa privim dorința de descurajare ????

nrs †
[28.01.20 13:29:02]

impresii despre obiective este una si a repeta " amir e cel mai tare" fara macar sa poti argumenta este altceva. a verificat vreunul dintre cei ce au scris aici preturi la alte agentii? nu cred, amir te ia de la hotel si te duce in biroul lui tocmai sa nu poti prospecta piata. turoperatorul are preturi mari, dar in aceste preturi este inclus ghidajul in romana, lucru foarte important pentru cei ce vor sa inteleaga povestea acelor locuri, fara " poveste" acele locuri au valoarea mai mica.

oricum il felicit pe amir ca reuseste sa convinga atatia oameni sa isi faca cont pe AFA numai pentru a scrie ce minunata este agentia lui

[28.01.20 13:47:19]

@nrs: Scopul rezumatului experientei mele traite in Hurghada este de a promova frumusetea locurilor, a oamenilor si a exoticului tarii.

Sunt o persoana empatica si imi place sa celebrez locurile si experientele noi cu oameni pozitivi si sinceri, fara sa platesc preturi nesimtite, iar aceste insusiri le -am intalnit la acest ghid.

Resorturile sunt oaze de lux si liniste, dar in momentul in care iesi in Egiptul autentic vezi o saracie lucie, cladiri ruine, oameni care traiesc la limita existentei, pustiul dezolant, la fiecare kilometru vezi soldati cu arme grele care stau pe pozitie ca in razboi, filtre militare care controleaza masinile, iar ce sa vezi, taxiul te costa 20 euro pana in centru.

Deci a merge in centru in Hurghada nu este o plimbare estivala prin insulele grecesti, este viata reala a oamenilor greu incercati de soarta si care totusi sunt cu zambetul pe buze.

nrs †
[28.01.20 14:32:57]

@Catalina. 13:

intamplator reviewul tau este chiar asa ceva, adica un articol nu o prezentare publicitara, dar uita-te in spate in aceasta rubrica si vei vedea scrieri succinte care spun numai " amir e cel mai tare" . am raspuns aici pentru ca aici se poarta discutia. de altfel poti sa vezi ca nu mai sunt acceptate articole al caror singur scop este sa promoveze mirobolanta agentie! de asemenea exista si resorturi mai aproape de oras sau chiar in oras prin urmare taxiul nu este necesar intotdeauna

[28.01.20 18:08:51]

@Catalina. 13: Draga mea, ideea e următoarea:

In ultima vreme au apărut multe “tentative” de review-uri despre excursii optionale din Hurghada.

Eu, care nu am fost acolo, sunt interesată de acest loc inedit, de Egipt mai exact, sunt curioasă.

Când vreau sa mă informez intru pe acest sait și caut cuvinte utile, povesti, sfaturi, imagini.

Ei bine, Amir a sfătuit turiștii români să intre pe acest sait, să își facă un cont si sa povestească despre excursiile făcute prin agentia lui.

Bun, nimic rău in asta dar să citești zilnic “e minunat Amir, îi mulțumim din suflet, e cel mai tare din Egipt” fără a povesti despre excursii, aventura, program, preț, ghizi, nisip, cămile sau mai știu eu ce chestii interesante, mi se pare pierdere de timp și pentru colegul care scrie dar și pentru noi, ceilalți.

Un review trebuie sa conțină date utile, să știe turistul la ce să se aștepte. Normal că fiecare om vrea să-și exprime multumirea pentru agentia sau ghidul X din Egipt dar asta se poate face printr-o singură frază strecurata in text, in articol.

Uite aici câteva exemple de articole despre excursiile optionale din Hurghada făcute de colega noastră tot printr-o agenție egipteană, cu prețuri bune și cu ghid in limba engleză:

vezi impresii

Uite și un review despre sfaturi extrem de utile pentru cei care merg in Egipt:

vezi impresii

Majoritatea turiștilor pleacă informați in vacanțe. Slavă Domnului că acum există Internetul.

Dar, dacă toți romanii care merg acolo ar scrie un “articol” care sa conțină doar 5 laude aduse egipteanului Amir, noi ce să mai înțelegem? Că dacă nu ar exista acest omuleț nimic nu ar merita vizitat? Și care “nimic”? Că nu ni se povestește mare lucru, informațiile care vin de la și despre acest egiptean sunt schiloade de parcă n-ar exista suficiente cuvinte in limba română pentru a se descrie un traseu, pentru a face o “compunere” (ca pe vremuri, la școală, in clasele primare) care să ne bucure și nouă ochii cu detalii egiptene despre faraoni, sclavi, mizerie, cămile, nisip, NiL, hoteluri și alte minunății de pe acolo

Eu te-am întrebat despre prețuri din curiozitate, nu înțelegeam care era diferența dintre ofertele egiptene și cele “românești”

Eu sper sa ne mai scrii câte ceva despre călătoriile tale, despre hoteluri, toate informațiile sunt utile, vii in ajutorul turiștilor.

Vacanțe frumoase îți doresc!

[28.01.20 21:16:21]

@krisstinna: Acest articol l-am scris pentru a-mi expune experientele pozitive,

pentru a detalia momentele marcante ale vacantei mele,

pentru a determina si alte persoane sa indrazneasca sa viziteze o tara controversata, asa cum este Egiptul.

Nu m-am pierdut in detalii referitoare la viza, la specificitatea aeroportului Hurghada, acestea fiind informatii deja dezbatute in contenturile anterioare.

Te simti iritata de faptul ca atatia turisti garanteaza pentru siguranta serviciilor lui Amir, in loc sa te bucuri ca pleci de acasa si poti conta pe un om de-a locului intr- o tara atat de exotica.

Sti vorba: omul sfinteste locul? Uite, despre asta este vorba cand amintesti de Amir.

Agenta noastra /ghida romanca de la hotel care oferea tripurile astea la preturi duble s -a comportat execrabil cu noi, ba mai mult ne-a pus bete in roate informandu-ne in mod eronat de faptul ca bagajul pierdut poate fi ridicat din aeroportul Hurghada. Deci da, profesionalismul si energia omului conteaza.

[28.01.20 22:20:01]

@krisstinna:

Este o diferenţă de la cer la pământ între articolele extraordinar de utile ale colegei Ioana, care a făcut toate excursiile dorite tot printr-o agenţie locală egipteană, dar accentul a căzut pe ceea ce a vizitat, pe descrierea cât mai completă a acestora, aşa cum este şi normal pe un sait de turism, şi toată avalanşa de osanale închinate faraonului.

Ce nu a înţeles nici Amir şi nici aplaudacii lui este că toată această reclamă agresivă şi intensivă poate avea exact efectul invers celui scontat.

Încă de anul trecut eu am devenit " alergică" la toate aceste articole în scop exclusiv de reclamă şi la acest Amir, încât aş alege orice altă agenţie mai puţin a acestuia. Ce-i prea mult strică, dar unii chiar nu înţeleg acest lucru, continuând la nesfârşit această intoxicare.

Dragoș_MD
[28.01.20 22:25:34]

@nicole33: și totuși... Amirul nostru mă tem că e „ghidul” excelent pentru turiștii tip „selfie pe FB/insta/etc. ”

Pe ăștia sigur nu-i doare de ce anume văd, ei merg acolo doar să-și facă poze cu ei și ceva decor exotic. Nu trebuie să rețină ce e pe fundal, oricum uită în secunda doi, și de n-ar fi așa, chestia și mai tare e că nici pe „follower”-ii lor nu-i interesează!

Așadar, există public suficient și pentru „ami... cul” nostru.

[28.01.20 22:26:50]

@Catalina. 13:

Dar despre hotelul la care ai fost cazată nu vrei să ne povesteşti?

Oamenii sunt interesaţi mai întâi de hotelul în care să se cazeze, de condiţiile şi serviciile oferite de acesta şi abia apoi de excursii şi alte activităţi.

patrice
[28.01.20 22:38:29]

@Catalina. 13: Eu am doar o curiozitate: De ce a trebuit sa scrii de trei ori " AMIR Gemy agentia: Shahin Tours Hurghada" ?

[28.01.20 22:49:29]

@Dragos:

Respect dreptul la libera exprimare si de a avea o opinie proprie legata de contentul concret pe care l -am publicat, dar a emite judecati referitoare la atributele mele ca persoana da dovada de lipsa de educatie si de lipsa de respect fata de administratorii acestui site care promoveaza idei de calatorie, nicidecum sentimente " hade" izvorate din frustrari si neputinte.

Andox
[28.01.20 23:14:27]

@Catalina. 13: pe mine nu ma intereseaza excursiile. Eu caut un hotel fain in Hurghada. La ce hotel ai stat? Era bun?

[28.01.20 23:20:21]

@Anatedy:

Gata! Am înţeles perfect. Tu eşti tovarăşa de călătorie a autoarei prezentei scrieri.

Mă surprinzi, recunosc. Dacă tot ţi-ai făcut cont pe AFA special pentru a mă ataca pe mine, nu-l dezamăgi pe faraon şi scrie şi tu cât de minunată a fost agenţia şi zeul care o patronează. Pentru el orice reclamă în plus, orice laudă contează . Clienţii curg gârlă, profitul creşte.

Nu am nicio frustrare şi niciun interes. Am făcut toate excursiile care mă interesau încă din 2018, nu cu faraonul, chiar dacă auzisem de el încă de pe atunci.

Vacanţa din 2019 a fost exclusiv pentru relaxare într-un resort de lux, dar nu am rezistat curiozităţii de a vă cunoaşte zeul, deplasându-mă personal până la " minunata" agenţie, ultima dugheană din stânga maşinii roz .

Am comentat despre preţuri în calitate de simplu turist, doar că unul informat şi care nu înghite ca guguştiucul orice poveste cusută cu aţă albă (" servicii de top" , " profesionalism" , " preţuri imbatabile" , energii de nu ştiu care ), precum reiese din avalanşa de reclame, că articole de călătorie nu prea sunt .

Ştiu şi preţurile faraonului, dar şi preţurile celorlalte agenţii locale care oferă exact aceleaşi excursii la preţuri similare sau chiar puţin mai mici decât acesta, dar cum să alegem o altă agenţie, când faraonul este UNIC

Înainte de a mă acuza aiurea şi de a mă ataca fără rost, GÂNDEŞTE! , pentru că nu doare.

[28.01.20 23:48:14]

@Andox: Ma bucur sa primesc o intrebare civilizata asa cum ar fi normal intr-o comunitate a unor oameni care sarbatoresc diversitatea planetei si care se hranesc din frumusetea culturala a popoarelor...

Am fost cazati la Jaz Aquamarin Resort, all inclusive si a fost divin. Voi posta un articol detaliat, fiind dornica sa impartasesc bucuriile traite.

Andox
[29.01.20 18:16:44]

@Catalina. 13: multumesc, am citit lucruri bune despre Jaz Aquamarine Resort, astept si impresiile tale.

[29.01.20 18:52:49]

@Andox: Chiar a fost spectaculos, pozele de pe booking nu cuprind grandoarea resortului. Cand iesi din receptie si intri in curtea interioara, te loveste violent frumosul din oaza verde cu piscine turcoaz????????

cretzu03
[29.01.20 23:07:07]

Buna seara. In primul rand, multumesc pentru informatii. Mai stii cumva cat costa excursia in Cairo cu avionul?

lianna
[30.01.20 21:20:17]

@Catalina. 13:

Buna, as vrea sa stiu, Orange bay este aceeasi cu insula Paradisului? Mersiiii.

[30.01.20 21:46:48]

@lianna:

Buna, as vrea sa stiu, Orange bay este aceeasi cu insula Paradisului?

Şi da şi nu .

Insula în sine este una singură (Giftun Island), doar excursiile sunt diferite în funcţie de plaja lângă care acostează vaporaşul.

Paradise Island este o plajă aflată în partea de sud a insulei, mult mai lată şi mult mai frumoasă decât plaja Orange Bay, aflată în partea de vest.

Nu întâmplător şi excursiile au preţuri diferite , dar oricare variantă ai alege, MERITĂ!

[30.01.20 22:37:23]

@cretzu03: Buna seara. Excursia cu avionul costa 250 euro de persoana la agentia de la hotel.

[31.01.20 06:04:47]

@Catalina. 13: Cătălina, știi cumva cât costa excursia cu avionul la Cairo, la agentia egipteană cu care ați fost voi in excursii?

cretzu03
[31.01.20 09:41:51]

@krisstinna: Mi-au raspuns mie cei de la Shahin, 190 euro.

[31.01.20 09:56:53]

@cretzu03: Mulțumesc, diferența e semnificativă.

adrianbogdan, Anatedy, Catalina.13, cretzu03, Haythem, lianna, patrice, valentinag
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: