ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2019
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.06.17
NOV-2019

Periplu prin Filipine - prima destinație Coron

După vizitele noastre prin aglomeratele orașe Hong Kong și Manila, a venit timpul să ne și relaxăm, și aventura noastră prin Arhipelagul Filipine a început în Coron.

Toate biletele pentru zboruri interne le-am luat cu aproximativ o lună înainte, la prețuri rezonabile. Pentru zborul Manila – Coron, am ales Cebu Go și am plătit pentru 2 persoane aproximativ 80 $. În toata călătoria am avut doar bagaje de mână, adică 2 ghiozdane ceea ce ne-a ajutat să economisim bani și timp. După aproximativ o oră jumate de zbor, am ajuns pe aeroportul Francisco B. Reyes din Coron. Trebuie să fac precizare că orașul Coron se află pe insula Busuanga, nu pe insula Coron. Aeroportul foarte mic, are doar câteva zboruri pe zi, seamănă mai mult cu o hală dezafectată, dar își face treaba.

Cazarea am avut-o la Blue Waters Inn, 4 nopți, un hotel ales de pe Agoda, care avea și serviciu de preluare de la aeroport pentru suma de 5$ de persoană, așa ca am apelat la ei. Distanța între oraș și aeroport e de aproximativ 15 km, dar dacă nu ai transport asigurat, sigur găsești pe cineva în afara aeroportului, dornic să te ajute pentru o sumă modică.

Am ajuns la hotel, ne-am cazat și am hotărât să ieșim în explorarea orașului. De la început trebuie să vă spun că e mai mult un sat, decât oraș. E compus din câteva străduțe, case sărăcăcioase, și mai vezi din când în când câte un hotel. Există 3 străduțe în care se găsesc restaurante, baruri și câteva cafenele, dar opțiunile sunt destul de limítate. Partea bună e că această insulă nu a fost invadată încă de valul masiv de turiști, așa că încă se simte senzația de autentic în multe locuri. Și din toate insulele pe care am fost în Filipine, pe aceasta aș pune-o pe primul loc.

Cum am spus, orașul nu e foarte mare, se poate explora seara sau într-o după masă, după ce ai făcut un tur, care este atracția principală a insulei. Dacă ai nevoie să te deplasezi, principalul și cam singurul mod este acela de a opri și a te urca într-o tricicletă, noi le-am spus tuk-tuk dar un localnic ne-a corectat și a spus că tuk-tuk-urile sunt manuale, adică trebuie să pedalezi, pe când tricicletele sunt propulaste de o motocicletă. Prețul unei călători variază în funcție de distanță și de abilitățile tale de negociere.

Așa că prima zi am dedicat-o explorării orașului și organizării tururilor pentru zilele următoare. Recomand să vă cumpărați un ghiozdan waterproof, se găsesc din belșug la tarabele din oraș. Am dat pentru un ghiozdan de 20L aproximativ 7$ și a fost foarte folositor. Alt lucru foarte folositor este crema antițânțari OFF care se găsește la orice farmacie la un preț de 4$. E drept că miroase destul de rău, dar mai bine așa decât cu Dengue :). Plăți cu cardu nu se pot face aproape în niciun loc, deci e de adus cash cu voi. Mai sunt și bancomate, dar e posibil să nu funcționeze tot timpul din cauza penelor de curent dese.

Un alt loc de văzut e piața din oraș, un loc în care poți să gasești multe fructe extrem de gustoase si prospete, mai ales mango, precum și alte bunătăți (recomand să încercați pili nuts, foarte gustoase). Seara am decis să ieșim să bem o bere la un bar local, și surpriza, lângă noi auzim vorbindu-se română. Erau 2 cupluri de români, care la fel, erau în explorarea insulelor de 2 săptămâni, așa că am mai primit de la ei câteva sfaturi utile.

În oraș și în apropiere un există plajă, deci in timpul zilei cea mai bună metodă de a explora e rezervarea unui tur. Există 4 tipuri de tururi, numeroate A, B, C, D. Le găsești la toți operatori, la hoteluri, dar noi am decis să ne rezervăm locurile cu ajutorul aplicației KLOOK, plata se poate face cu cardul și uneori găsești deal-uri mai bune decât direct la operatori.

Primul tur facut a fost turul A, am plătit in jur de 18$/persoană. Dimineața la 8 am fost preluați de un microbus și duși in port, chiar dacă era o distanță de doar câteva sute de metri și am fi ajuns mai rapid pe jos. Ne-am urcat pe o barcă specific filipineză, împreună cu doi turiști din Malayezia, doi din Spania, doi din Filipine și un englez. Ghidul ne-a întrebat de la început dacă vrem să închiriem și un caiac pentru toată ziua, în schimbul sumei de 15$. Am considerat că e un deal bun și așa ne-am ales și cu un caiac.

Prima oprire a fost la aproximatv 20 de minute de mers, într-un loc care se numește Siete Pecados, 7 formațiuni de stâncă care ies din apă și este o zonă foarte bună pentru snorkeling. După ne-am îndreptat spre Hidden Lagoon, un loc superb, în care ne-am putut folosi caiacul. În timp ce exploram zona, ghidul împreună cu echipajul bărcii pregăteau masa și încingeau grătarele pe barcă. Dar înainte de a lua masa, am mers la destinația principală din acest tur și anume Kayangan Lake.

Pot sa spun că Kayangan Lake e un loc impresionant. Urcarea se face dintr-o lagună, pe niște scări destul de abrupte, se urcă aproximativ 300 de scări și se coboară aproximativ 200. Din cauza unui accident în care doi turiști cehi și-au pierdut viața în urmă cu câțiva ani, accesul spre lac e permis doar cu vestă de salvare. Kayagan Lake e unul dintre cele mai curate locuri din lume, e o plăcere să înnoți, să vezi nenumărații pești, și se vede inclusiv fundul lacului, așa de curată este apa.

După plecarea de la Kayagan, fiind destul de înfometați, ghidul ne-a dus pe o plajă unde era amenajat și un foișor pentru luat masa. Tonul la grătar, creveții prajiți, gustoasele salate, toate ne-au astâmpărat foamea. Următoarele opriri au fost într-o grădină de corali, perfectă pentru snorkeling și o plajă superbă pentru facut poze. Cam acesta a fost turul A, care și-a meritat toți banii.

Pentru a doua zi aveam în plan să închirem un scuter și să explorăm insula și plajele mai îndepărtate, dar fiind încă sfârșitul sezonului ploios, vremea ne-a dat planurile peste cap căci a plouat toată ziua, așa că am decis să ne odihnim mai mult. După ce am luat o masă copioasă la Lolo Nonoy’s, care cred ca este cel mai bun restaurant din Coron cu mâncăruri tradiționale, am mers la hotel să tragem un pui de somn în speranța că ploaia se va opri. Ploaia s-a oprit întradevăr, dar deja era trecut de ora 15:00, așa că am decis să mergem la Maquinit Hot Springs.

Am negociat cu o tricicletă, și pentru suma de 6$, ne-a dus, ne-a așteptat cât am stat acolo și ne-a și adus înapoi, cea ce a fost o afacere bună. Hot Springs se află la aproximativ 4 km de oraș și e alegerea perfectă pentru o zi ploioasă sau pentru a vedea un apus superb. E un loc în care apele fierbinți încalzite de subsolul vulcanic sunt captate în niște bazine. Taxa este de 3$/persoana, dar locul este frumos amenajat, cu 2 bazine mari, dușuri, un mic pontón care duce în mare si care e perfect pentru poze la apus. Apa are în jur de 40 de grade, și nu e recomandat să stai mai mult de 10 minute fără pauze. Inevitabil, și acolo am auzit vorbindu-se română, dovadă că micuța insulă este tot mai vizitată de compatrioți de-ai noștri. Ziua am încheiat-o cu câteva beri la o terasă cu noii noștri prieteni români.

Pentru următoarea zi, am ales un nou tur, și anume turul C, tot prin aplicația KLOOK. Acesta este un tur al plajelor și perfect pentru o zi de relaxare. Vremea încă de dimineță se anunța însorită și călduroasă. Iarăși ne-am urcat pe o barcă, în compania a doi turiști francezi, două japoneze, două americance și o filipineză și am început aventura. Pentru prima plajă am avut de mers aproximativ 2 ore cu barca, și am vrut să profit de soarele care nu prea îl văzusem în zilele anterioare, așa ca mi-am ales un loc la soare și nici nu am insistat cu crema de protecție solară, cea ce la finalul zilei m-a făcut să îmi pară cam rău.

După două ore am ajuns pe o plajă superbă, pe o micuță insulă care se numește Bulog Dos Island, cu un istm lung, mai ales dacă îl prinzi în timpul refluxului. După ce am stat aproape o oră jumate aici, ne-am îmbarcat toți să plecăm spre următoarea destinație, dar surpriza a fost că barca nu a vrut să mai pornească. După lungi încercări în care ne gândeam că o să naufragiem acolo :) totuși barca a pornit și ne-am îndreptat spre următoarea plajă, și anume Coco Beach.

Coco Beach este o plajă superbă, e în topul plajelor vizitate, cu mulți cocotieri, cu nisip fin și câteva foișoare pentru luat masa. Cum deja peștele era încins pe barcă, ghidul cu echipajul ne-a întins repede masa cu toate bunătățile (porc, pui, pește, fructe, legume). Soarele ardea în continuare, dar la orizont au început să apară niște nori negri, dar speram totuși să nu vină către noi. Ghinionul a fost ca următoare destinație să fie în direcția norilor, așa că, neîncrezători, barca a pornit din prima și am luat-o spre furtună.

Următoarea destinație trebuia să fie Malcapuya Island, destinația principală a acestui tur. Dar furtuna era tot mai mare, ploua deja cu găleata și colegii de tur de pe barcă, mai ales cele două americance au început să se panchieze. Ghidul a încercat să le convingă că nu mai avem mult de mers, dar până la urmă am decis toți, mai ales gândindu-ne la problemele bărcii dinainte, să ne îndreptăm spre port. Până la urmă s-a dovedit a fi o decizie bună, deoarece furtuna a fost destul de puternică și a durat ceva.

Ținând cont că nu am mai fost la ultimul obiectiv, ghidul ne-a propus să mergem două ore la Maquinit Hot Springs. Noi, cei doi francezi și filipineza au fost de acord, așa ca am plecat din port spre izvoarele fierbinți la care fusesem cu o zi înainte. Și așa am încheiat perfect ultima seară in Coron, cu gândul la următoarea destinație, Palawan Island.

Recomand tuturor care fac un tur prin Filipine să includă această insulă, deoarece încă nu e invadată masiv de turiști, ceea ce presupun că în câțiva ani o să se întâmple. E o insulă în care se simte aerul localnic, o insulă în care nu găsești resorturi masive, ci doar câteva hoteluri și hosteluri micuțe. Nu vă așteptați la viață de noapte, majoritatea barurilor și restaurantelor care oricum erau puține erau închise la ora 22-23, dar e perfect locul dacă ai venit să explorezi minunățiile naturii din Filipine. Așteptați-vă la pene de curent, folosiți cu încredere crema antițânțari, veniți cu cash la voi, mâncați cât mai multe fructe (mango e absolut fantastic), încercați să explorați și să cunoașteți cât mai multă lume, cam astea ar fi sfaturile care le recomand după timpul petrecut aici.

Trimis de cata2106 in 18.12.19 20:10:59
Validat / Publicat: 19.12.19 06:20:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI. A mai fost în/la: Manila

VIZUALIZĂRI: 2396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Vedere de la Kayagan Lake

[19.12.19 06:18:59]

@cata2106:

Cazarea am avut-o la Blue Waters Inn

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[02.01.20 13:34:21]

Împreună cu continuarea / continuările sale, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinație.

gabitza76
[21.01.20 14:32:01]

Buna Cata,

Ma intereseaza cat de accesibila (fizic) este acesta destinatie in Filipine si Filipine in general pentru o familie cu un copil de 8 ani (fata) si in care perioada din an e recomandat sa mergi? Observ in poze ca ai prins si zile cu nori si ploaie...

Ne gandim daca sa repetam vacanta in Vietnam, unde ne-a placut enorm sau sa incercam Filipine.

Ne trebuie viza si cum se poate obtine?

Multumesc

cata2106AUTOR REVIEW
[22.01.20 08:28:50]

@gabitza76: Salut!

Părerea mea este ca din punct de vedere al accesibilității fizice nu impune nicio problema și se poate vizita lejer cu un copil de 8 ani. Am văzut persoane și cu bebeluși, dar asta nu as recomanda

Noi am fost în noiembrie, chiar prima luna din dry season, și e adevărat ca am ma prins și reprize scurte de ploaie. Doar într-o singura zi, cea din Coron, am prins sa dureze mai mult, dar în rest era maxim 30-40 de minute după masa, și era foarte binevenita.

Partea buna e ca în lunile noiembrie-decembrie nu e încă sezonul de vârf, și e foarte lejer peste tot, dar poți sa ai ghinionul sa prinzi și vreme mai rea. Ziua aceea de ploaie prinsa de noi a fost din cauza unui taifun care trecea prin Manila, și de asemenea după ce plecat din Palawan, alt taifun a lovit Palawan-ul. Deci, noiembrie - decembrie deși teoretic e în sezonul secetos, în ultimii ani, din cauza schimbărilor climatice, poate fi un pic de loterie. Șanse minime de ploaie sunt în lunile februarie-martie, doar ca as atunci și temperatura e mai mare si insulele mai aglomerate.

Overall, recomand cu cel mai mare drag Filipine!

gabitza76
[22.01.20 09:22:32]

@cata2106:

Multumesc frumos, cred ca voi alege perioada noi-dec, nu imi place cand e aglomerat, de aceea fug de destinatii calcate de hoarde de turisti (gen Thailanda) si imi place sa imbin relaxarea la plaja cu aventura iar copilul rezista, mi-am dat seama dupa turul de forta din Vietnam.

As merge pe acelasi traseu mai ales ca e o cale batuta deja, de tine, si ne-ai oferit un foarte bun ghid.

[23.03.20 18:42:19]

@cata2106: Minunat intradevar totul, o destinatie cat se poate de imbietoare, atat din aticol cat si din poze, felicitari, votat cu mare drag.

cata2106, gabitza76, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Filipine: