ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2019
ÎNSCRIS: 31.01.16
JAN-2019

încărcat de pe telefon!

Filipine pe cont propriu, partea a doua

Ultima parte a vacantei din Filipine a cuprins insula Bohol și bineînțeles, "redeschisa" insula Boracay. (între lunile mai-octombrie 2018, a fost închisă pentru construirea canalizării pe toată insula și reamenajarea plajei "White Beach", la decizia președintelui statului. La centrul stațiunii încă se mai lucrează, dar plaja este gata.). Ca de obicei am ales sa caut pe internet detalii despre cele doua insule, transport, cazare etc. și, bineînțeles că nu am găsit mare lucru.

Pe insula Bohol se ajunge cu ferry-ul din portul Coron, un taxi din oraș pana în port face cam 10 min și costa maximum 3 EUR.

În afara de plaje, insula Bohol este vestita pentru turul de o zi la cele câteva atracții din mijlocul ei. Excursia am încercat cu disperare sa o iau de pe net (costa cam 30 eur/pers) dar a fost imposibil. Asa ca, ne-am trezit mai devreme, am luat primul ferry de la ora 7 am și la ora 9 eram deja în portul Tagbilaran din Bohol. (o scurta paranteza, același lucru puteam sa îl facem scurtand distanta pana în portul Talibon, numai o ora și jumătate de preț adică numai 5 EUR)

În portul Tagbilaran exista persoane care oferă mașini cu șofer, fac același traseu ca și firmele de turism, toate punctele de interes, pentru numai 50 EUR de mașină, indiferent dacă sunt 2 sau 4 persoane. Noi am avut norocul sa închiriem un microbuz cu șofer, de dimineață până la ora 17, când am luat vaporașul înapoi în Cebu.

Atracțiile insulei Bohol sunt: "Dealurile de ciocolată", "Sanctuarul tarsierilor" (primate micuțe cu ochii mari), plimbare cu pontonul restaurant pe răul Loboc, tiroliana, o pădure foarte fotografiata (de cei care nu au păduri în tara lor) și o minigradina zoologica cu o zona dedicata numai fluturilor.

Dealurile de ciocolată au primit aceasta denumire deoarece, atunci când vegetația se usucă, capătă o culoare maro (noi le-am prins un pic mai verzi).

Sanctuarul tarsierilor este o zona destul de mică, închisă cu o plasa de sarma unde pot fi admirate primatele mici, cu ochii mari care ziua dorm, toți turiștii fiind obligați sa păstreze liniștea, dar din când în când mai deschide câte una ochii.

Plimbarea pe răul Loboc cu pontonul restaurant a fost ceva unic. Întrarea costa 9 EUR, include bufet la prânz și o plimbare de 40 min pe un rău brăzdat pe ambele maluri de palmieri, o formație canta pe fiecare ponton, iar, cel puțin o oprire în dreptul unei scene plutitoare lângă mal unde are loc câte un spectacol de dansuri și muzica tradițională filipineza. (totul numai 9 eur/pers)

Ultima oprire la mini gradina zoo și fluturi e simpatica și atât. Face parte din tur!

Sera ne-am întors în Cebu, în zona unde am avut hotelul (pe lângă South station, pentru autobuzul spre Oslob), era multă agitație seara, vre-o 4 Mall-uri și doua străzi destul de lungi cu mâncare stradala și tarabe cu de toate.

Boracay, ultima destinație înainte de Manila-București, a fost cea mai frumoasa insula. Pe partea dreapta are o plaja:"White Beach", lunga de cel puțin 3 km cu hoteluri, restaurante, magazine și mulți palmieri.

Am găsit un hotel pe plaja, fără mic dejun cu 35 eur/noapte. Mâncare este din belșug, de la homari 8 eur/100 gr, cina bufet la hotel de lux 12 EUR, la oua pane (2 buc 1 EUR), pachetele de primavara (6 buc 1 EUR), frigarui de porc 4 buc 1 EUR). Berea costa 1 EUR 330 ml la magazin și 2 EUR la restaurant. Apa plata este gratuita și rece, oriunde serviți masa.

Tot pe aceasta plaja se poate vedea cel mai frumos apus din Filipine.

În capătul de Nord al insulei, se mai afla plaja Puka, (5 EUR tricicleta electrica dus), o plaja frumoasa și un pic sălbatică. Pe toate plajele din Boracay au fost interzise șezlongurile, umbrelele, comerțul, fumatul și petrecerile!

Cam asta a fost, pe scurt, excursia din Filipine, voi lăsa pozele sa confirma ceea ce am descris pana acum.

Dacă vă hotărâți sa vizitați aceasta tara insulara, vă recomand să o faceți fără reținere, natura, oamenii, totul este special!

Trimis de dan39 in 26.01.19 17:48:54
Validat / Publicat: 26.01.19 19:53:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 3857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan39); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Puka beach, Boracay.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Filipine: