ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
SEP-2019

La sfârșit de drum!

Orizontul este doar limita câmpului nostru vizual!!!

Anul trecut pe vremea asta tocmai încheiam povestea cu aventura din Patagonia! vezi impresii

Anul acesta îl închei cu povestea din Brazilia, țara cât un continent. Lumea este o carte și azi am mai deschis o filă! Tot ceea ce-mi doresc de la viață este să apuc să citesc tot mai multe file, din această carte. Lumea e minunată, așa cum e ea, cu bune și cu rele. Iar natura este pur și simplu fabuloasă.

La sfârșit de drum vreau să vă povestesc una, alta! În primul rând cum am ajuns eu la acest circuit! Nici prin cap nu mi-a trecut vreodată, că o să apuc să fac un circuit prin această imensă țară, numită Brazilia! Că să fiu sincer până la capăt, pentru acest trip m-am inspirat după oferta celei mai celebre agenții turistice profilată de destinații exotice. Nu am făcut exact traseul lor și nici numărul de zile. Dacă la ei erau 14 nopți de cazare, la noi au fost doar 12 nopți, doar că noi am reușit să atingem un punct suplimentar si anume stațiunea Morro de Sao Paulo. Astea nu au fost singurele diferențe. Au fost mai multe, de cazări, de transferuri... Dar cea mai importantă a fost de preț. Astfel eu am reușit să scot un preț de 1350 de euro de persoană, în condițiile în care la ei era un pret triplu. Unii sunt mai comozi sau poate preferă să facă banii în timpul în care caut eu oferte. Apropo este o operațiune destul de laborioasă, care-ți mănâncă și timp, dar si nervi. Timp de căutare și nervi, pentru că nu întotdeauna găsești ce-ți dorești și de foarte multe ori ai anumite surprize pe drum, care-ți dau planurile peste cap.

Evident si anul acesta am avut surprize, cu schimbarea orelor de zbor atât la Air France, cât și la Latam Chile. Dacă la Air France am avut noroc și am beneficiat de o ofertă mai avantajoasă, la Latam Chile am pierdut și timp si bani. Destui! Și mi-a fost dat peste cap și programul prin junglă!

Acest circuit m-a încântat foarte mult chiar de la început, din faza planificării. Atingea exact punctele care mă interesau pe mine. Aveam parte si de plajă și de distracție și de obiective turistice, dar petreceam timp și în natură în fabuloasa junglă amazoniană! Și nu ratam nici minunile naturale si anume lanțul de cascade Iguazu! Mai ales că aici am reusit să-mi mai împlinesc o veche dorință și anume zborul cu elicopterul.

Evident că organizarea nu a fost perfectă. Nici nu avea cum, dat fiind distanța, dar și informațiile sumare, despre anumite locuri, în special despre Manaus și jungla amazoniană, cât și despre stațiunea Morro de Sao Paulo. Cu toate astea sunt bucuros că ne-am încadrat în timp și transferurile au mers șnur. Chiar am avut destule!!!

Poate au fost cam multe transferuri, poate au fost cam multe zboruri. Am încercat toate variantele și doar așa mi-a ieșit și un preț decent. Singurul meu regret este că nu am luat câteva zile în plus. Ar mai fi meritat o zi de stat în junglă, plus o zi la cascadele Iguazu, ca să trecem si pe partea argentiniană.

Deasemenea aș mai fi stat câteva zile și în stațiunea de distracție Morro de Sao Paulo. Ne-am simțit foarte bine acolo. Plus că transferul până în stațiune a fost destul de lung si anevoios. Vorba aia dacă tot ajungi până acolo, măcar să profiți și tu un pic!

Deasemenea poate aș mai fi adăugat orașul cosmopolit Sao Paulo. Mai ales că noii noștri prieteni din junglă erau chiar din Sao Paulo și ne-au vorbit foarte frumos de acest oraș! Am avut norocul să aterizăm de două ori, pe aeroportul de acolo. La un transfer am fi putut ieși din aeroport, ca să vedem orașul. Aveam șase ore la dispoziție doar că erau de la 19 la 1 dimineața. Siguranța personală a primat de data asta.

Poate am fi mers și în Florianapolis sau în Ilha Grande pentru plajă, dar chiar nu ai cum să le faci pe toate. Atât timpul, cât și banii sunt limitați! Evident în această țară mare cât un continent ai ce face și îți trebuie multe săptămâni, să o poți descoperi!

Că tot am ajuns la siguranță, să spun câteva vorbe și despre ea! Nu pot spune despre Brazilia că este o țară sigură, dar nici nu pot declara că este extrem de periculoasă. Atmosfera de-acolo este în concordanță cu cea din celelalte țări latino din zonă. Favelele evident ca trebuie musai evitate. Favelele sunt niste cartiere sărace unde mafia a pus stăpânire pe ele și unde statul nu are nicio autoritate. Se intră în ele foarte rar și doar cu multe precauții suplimentare. Mă refer la persoanele din afară. Există o mare tentatie din partea turiștilor de a le vizita, dar pe mine personal nu mă pasionează ideea! Să văd și să pozez sărăcia nu e una dintre pasiunile mele. Avem destulă și în țară la noi.

În schimb în restul Braziliei ești cât de cât în siguranță, atâta timp cât respecți câteva reguli de bun simț. Nu epatezi cu lucruri de valoare asupra ta, te îmbraci modest și te porți firesc. Modestia e foarte apreciată printre oameni care teoretic o duc la fel ca și noi, dar practic sincer cred că o duc mai rău. Salariu mediu si prețurile sunt în mare parte similare cu cele din țara noastră.

Ce ne diferențiază pe noi de ei este modul cum vedem lucrurile. Dacă noi vedem doar lucrurile negative din viața noastră și ne văităm excesiv, ei trăiesc viața cu pasiune, trăiesc fiecare zi ca zi cum ar fi ultima. Fotbal si dans! Muzică și distracție. Sunt fanatici în momentul in care este vorba de fotbal. În fiecare seară pe la terase e un televizor deschis pe un meci de fotbal. De fapt pasionali cred că e cuvântul corect, fie că-i vorba de fotbal, salsa ori dragoste.

Râd, cântă și dansează. Știu să se distreze! Trăiesc viața, la propriu! Nu-i vezi pe telefon cu selfie-uri ori pe facebook! Când sunt în oraș la distracție, ei chiar se distrează. Pentru asta nu trebuie confirmări fotografice. Confirmările vin din sufletul lor, că se simt bine. Ce mi-a plăcut tare mult la ei este faptul că te asimilează repede în distracția lor. Nu se uită urât la tine că esti outlander. Se vede de la o poștă că esti străin, în primul rând după culoarea pielii, dar nu le pasă, te bagă cu drag în jocul lor.

Fiind foarte sportivi atât fetele, cât și băieții au un corp atletic. Nu toți , să fim bine înțeleși. Îi ajută mult si fondul genetic. Dar care sunt frumoși, ei bine chiar sunt! Apropo guys, fundul de braziliancă există, nu e doar în filme! =))

Aventura în Amazon a fost ceva ce mi-a depășit așteptările. Este un loc magic, unde încă natura este stăpână! Mi-ar plăcea să ajung vreodată să o explorez cu adevărat. Totul este absolut uimitor. Jaguari, piranha, aligatori, maimuțe, delfini gri ori roz, vipere, anaconda și multe alte animale sălbatice! Din păcate sunt cam bătrân pentru lucru ăsta, dar tinerilor iubitori de natură îl recomand cu drag! Natura, animalele sălbatice în mediul lor natural, răsăriturile de soare unice, dar și oamenii întâlniți. Din punctul meu de vedere este maximul ce-ți poți dori în materie de turism! Zborul pe lună nu spun că nu e interesant, dar pe mine personal nu mă pasionează.

Închei cu tradiționala urare de sărbători fericite. Să aveți parte în anul ce va veni de experiențe turistice deosebite! Explorați lumea, ea e atât de diversă, e atât de frumoasă!

P. S. Ca să aveți o idee despre adevăratul tur de forță făcut, în final vă prezint zborurile efectuate în decurs de două săptămâni! Am zburat pe ruta: București - Amsterdam - Rio de Janeiro - Manaus - Sao Paulo - Foz de Iguazu - Curitiba - Sao Paulo - Salvador de Bahia - Rio de Janeiro - Paris - București.

P.S.2. dacă aveți pofta de râs ascultați videoclipul atașat!!! =))

Trimis de robert in 07.12.19 09:20:11
Validat / Publicat: 07.12.19 11:25:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA de SUD. A mai fost în/la: Chile, Argentina

VIZUALIZĂRI: 2540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 priveliște din Rio

[07.12.19 10:19:57]

rog atașare video doar pentru o lună: https://www.youtube.com/watch?v=rpdw1mLam6k

Mersi frumos!

[07.12.19 11:24:50]

Ilustrația muzicală ăstaaa... audio... indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

mprofeanu
[07.12.19 12:45:51]

@robert: Doamne ce să mai spun la acest frumos review! Ai punctat atât de bine despre sufletul brazilian, ai scris atât de convingător totul, încât citindu-te mă întreb oare am fost și eu puțin pe acolo!?

Când v-am văzut culcușurile și am mai ascultat și banda audio, mi-am dat seama cât de fericiți ați fost că ați ajuns puțin și prin jungla amazoniană, ..., era chiar adevărat totul și nu erai la o grădină zoologică sau botanică!?

Despre zburatul cu elicopterul a fost o idee grozavă care a meritat fiecare bănuț. Ce minuni ale naturii ai văzut!

Închei atât de frumos cu Lumea este o carte și azi am mai deschis o filă! Tot ceea ce-mi doresc de la viață este să apuc să citesc tot mai multe file, din această carte.

La mai multe excursii și tot la fel de incitante vă doresc!

ANILU
[07.12.19 12:45:59]

@robert: Măi Robert, îți mai trebuie multă adrenalină în viața asta... asta să o copiez pe prietena panicată! ????

Frumos... palpitant... inedit... tot sejurul vostru brazilian!

Și ai zburat și cu elicopterul!!!

Te felicit pentru răbdarea pe care trebuie să o ai când planifici asemenea vacanțe.

Să fiți fericiți de sărbători și să vă împliniți visele!

Toate cele bune!

Am râs cu lacrimi ascultând panica din junglă... ????

adrianbogdan
[07.12.19 14:21:05]

Bravo Robert! esti perseverent sti unde sa cauti, ai rabdare si atent cu bani.

gettyy
[07.12.19 20:28:38]

@robert: Doamne, ce frumos ai scris, Robert!

Ai pus atâta suflet si pasiune... Fără cuvinte... !!!

Te felicit că ai avut ocazia să vizitezi o țară asa faină, cu oameni atat de pozitivi... ooof, oare noi românii de ce nu putem fi asa? Se cunoaste că v-ați simțit bine, se vede asta din poze... Ai o familie minunată Robert, care te sustine si care te întelege... vă apreciez mult...

Felicitări pentru acest review de excepție!!!

Da, m-am amuzat teribil la videoclip

Să ai parte mereu de vacante la fel de frumoase!

Sarbatori fericite!

krisstinna
[07.12.19 23:46:31]

@robert: Radeati de frică

Am văzut și eu pasarea rinocer, era tare gălăgioasa, se uțupea la mine, am și filmat-o, in urma cu o săptămâna.

Bravo pentru organizare! Mulțumim pentru impresii, am călătorit virtual, gratis

[08.12.19 10:52:15]

@mprofeanu: Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru aprecieri! Știu cu siguranță că ați fost pe-acolo, nu am mers chiar prin aceleași locuri, dar ne-am mai intersectat și noi pașii!

Mă bucur că am reușit să redau cât de cât, spiritul brazilian prin acest articol, atâta timp cât am confirmare de la acest lucru, de la un călător neobosit ca și mine!

Sărbători fericite și multe alte călătorii frumoase, în locuri cât mai deosebite. Toate bune!

[08.12.19 10:56:52]

@ANILU: în primul rând mă bucur foarte tare că te-am făcut să râzi! Asta e tot ce contează în viață, să râzi, să glumești, să te bucuri de tot ce întâlnești.

Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru comentariu! Într-adevăr am avut parte de o experiență fabuloasă, așa cum îmi place mie cu un pic de adrenalină și cu mult necunoscut! Urăsc să merg doar în aCeleași locuri și să nu descopăr locuri noi! Probabil, mai exact cu siguranță, asta-i pasiunea mea vinovată! Să ne auzim cu bine!

[08.12.19 11:02:20]

@gettyy: Mulțumesc frumos pentru aprecieri! Probabil că mă asemen cumva cu spiritul brazilian, cu pasiunea lor! Chiar am sângele tare iute și trăiesc viața cu multă intensitate. Nu pot scrie un așa articol decât dintr-un loc aparte, care m-a impresionat foarte tare. Înseamnă că mi-a plăcut cu certitudine această țară și dacă am reușit să transmit asta mai departe sunt foarte bucuros!

Am o familie frumoasă și mă bucur tare mult de acest lucru!

Sărbatori fericite și așa cum i-am spus și lui Anilu mă bucur că te-am făcut să râzi! Toate bune!

Aurici
[08.12.19 11:02:25]

@robert: Măi, Robert, faine experiențe ai trăit în ultima perioadă! Te-am urmărit și am vrut să mai intervin și eu, dar ce era să spun în afară de "wow, ce mișto!" Am încercat să mă abțin, dar acu' când ai zis că închei povestea, parcă s-a rupt ceva. Stăteam liniștită cât știam că mai urmează să aflu și eu despre locuri în care cine știe dacă voi ajunge vreodată.

Dacă aș avea o putere aș ține articolul tău la panou săptămâni întregi. De asemenea, pozele, unele sunt demențiale, dar cred că avem orbu' găinii cu toții, nu știu ce să zic. Pare că pozele tale n-o să adune suficiente voturi pentru panou.

Încurcate sunt căile Domnului! Și ale AFA-ei.

Vacanțe deosebite și mai departe, felicitări pentru alegerile tale.

[08.12.19 11:05:22]

@krisstinna: Cu drag! A fost o experiență frumoasă și mă bucur tare mult că v-au plăcut poveștile mele. Cine știe poate îi mai inspir și pe alții!

Într-adevăr este o pasăre aparte o pasăre deosebită, așa cum sunt multe în zonele astea mai exotice.

Sărbători fericite alături de cei dragi! Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru comentariu!

P. S. Chiar era o tensiune în aer! Bine, recunosc râdeam de frică!

[08.12.19 11:34:23]

@adrianbogdan: mersi frumos dragă Roxana! Să știi că sunt perseverent, dar doar când vreau ceva neapărat!

Sărbători fericite alături de cei dragi!

[08.12.19 11:41:48]

@Aurici: ce mult îmi place mie să aud ca sunt urmărit de fete!!! Glumesc desigur!

Mă bucur tare mult că ti-a plăcut serialul meu! Referitor la aprecieri e la latitudinea fiecăruia! Eu chiar nu am ce comenta!

Mulți preferă să citească doar despre locurile pe unde au fost! Eu, de exemplu, prefer să citesc articole noi doar despre locuri în care NU am fost! Vreau întotdeauna să descopăr locuri noi! Și la mine prima dată a fost visul! Dacă nu visezi, părerea mea e că nici n-are cum să se întâmple! În fine noi să fim sănătoși!

Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru comentariu și îti doresc sărbători fericite!

P. S. din câte mi-aduc aminte parcă v-am invitat si pe voi să ne însoțiți în această excursie!

Aurici
[08.12.19 11:55:53]

@robert: Așa este, ne-ai invitat, mulțumim încă o dată, însă cărțile erau făcute.

Dar poate nu-ți pierzi obiceiul.

[08.12.19 11:56:49]

@Aurici: