ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2019
ÎNSCRIS: 08.01.11
AUG-2019

Pe Valea Villgraten, in Tirol

Hai ca daca tot m-am urnit un pic din loc in a mai scrie, sa profit si sa scriu cateva cuvinte si despre vacantele din Tirolul Austriac.

Pentru anul acesta am ales in a ne caza in Austria pentru 8 nopti dar impartite astfel:

o noapte in in satucul Innervillgraten situat cam la 14km de granita cu Italia, apoi ne-am mutat ceva mai sus in Tirolul de Est, la vreo 67km distanta intr-un alt sat turistic situat chiar deasupra mai cunoscutei Matrei in Osttirol. Dupa cele 5 nopti din Dolomiti, am revenit apoi pentru alte 4 nopti tot in Austria, dar in zona montana Salzburg si ne-am cazat pentru alte 4 nopti in localitatea Filzmoos.

Am ales o noapte in Innervillgraten special pentru a aborda de aici o excursie in zona Tre cime di Lavaredo, din Dolomiti. Am preferat a ma caza mai ieftin in Austria, fiind foarte aproape tottuis de acest obiectiv, doar vreo 53km. Altfel era mai complicat daca doream sa ajungem aici din zona Campitello di Fasa, unde aveam cazare, si se impletea bine aceasta cazare, pentru ca urmatoarea cazare era la doar 67km distanta de Innervillgraten, deci aveam de parcurs dimineata spre Tre Cime 53 km si apoi la intoarcere spre noua cazare se mai adunau inca vreo 100km. Deci era timp sufficient pentru drumetii si deplasare cu masina.

Cazarea din zona Matrei in Osttirol am ales-o pentru a face ceva drumetii in zona Parcului Național Hohe Tauern, unul dintre cele mai mare parcuri din Europa, hohetauern.at/en.

Iar cazarea din zona Filzmoos am ales-o pentru ceva excursii tot in zona … … Parcului National Hohe Tauern, acest parc se intinde practic peste 3 provincii Tirol, Salzburg si Charintia :)

Sa revenim la prima cazare a noastra din Tirol.

Micutul sat Innervillgraten este situate pe o vale pitoreasca, pe Valea Villgraten. osttirol.com/en/east-tyro ... villgraten.html

Pentru a ajunge aici am folosit, sa zic asa, o ruta clasica: Budapesta pentru o noapte intermediara, apoi Gyor, Graz, Villach, Seeboden, Lienz, Sillian, iar de acolo de langa granita cu Italia si cu Dolomitii Italieni am virat drepta si pe Valea Villgraten pana am ajuns in satucul nostru. Sunt cam 660km, dintre care cam 550km sunt pe autostrada.

Satul Innevillgraten este mititel, cu vreo 1000 de locuitori, pozitionat tare fain pe firul vaii, la 1400m altitudine flancat de versanti imbracati de verdele crud al pasunilor si padurilor cu casele rasfirate de o parte si de alta a soselei, jos sau mai pe deal, iar in plan secund versanti impunatori muntosi,

https://maps. osttirol.com/de/virgentaler-sonnseitenweg, resource, 1445009

As indrazni sa spun ca este printre cele mai autentice sate in care se face agroturism in adevaratul sens al cuvantului. Sunt cateva pensiuni dragute pe aici, si cateva restaurante, gasesti si un supermarket, bancomat, …. si cam atat am apucat sa detectam noi in foarte scurta perioada in care am stat aici, ajungand pe la ora 17,00, iar dimineata am plecat pe la 9,00. Nu te astepta sa ai prea multe moduri de ati petrece timpul liber pe aici. Poti beneficia de linistea si aerul tare al acestui sat pitit in munte, poti face plimbari usoare pe jos prin imprejurimi, sau mai lungute, sau poti face plimbari cu bicicletele.

Nu ai telescaune sau teleskiuri si partii amenajate, nu au alte atractii. Dar ai senzatia ca timpul curge altfel aici. Este un loc inca “virgin” necosmetizat turistic. Deviza locului este chiar: „Vino la noi, nu avem nimic”.

Sau poti alege aceasta zona ca varianta pentru excursii in Dolomiti.

Pensiunea la care ne-am cazat noi, fiind cam la intrarea in sat, la vreo 100m de drumul principal, pe un drum de macadam ce urca molcom si se termina in marginea padurii langa o micuta cadere de apa.

O adevarata pensiune agroturistica, o ferma cu animalute, adica vacute. Vacute ce erau cazate chiar la parterul cladirii in jumatatea din drapta a cladirii. In cealalalta jumatate de la parter era holul de la intrare in pensiune, de unde se intra in sala de mese. Iar la etaj erau spatiile de cazare. Partea de etaj de deasupra”garajului” vacutelor era un fanar si locul unde adapostea un tractor, posibil si alte utilaje agricole, necesare gazdelor in intretinerea micii ferme de animale.

Adica am stat in aceeasi pensiune cu … … vacutele, noaptea la culcare chiar se auzea cate un muget slab din “apartamentul” vacutelor.

De la pensiune sunt cam 2km pana in centrul satului, satul fiind tipic de munte, cu case mai rasfirate.

Am identificat si in sat, chiar in apropierea pensiunii noastre, o carciumioara draguta tare, dar care nu ne-a putut primi in seara respective avand un grup organizat maricel. Foarte fain in restaurant, cu acel aer specific tirolez, lemnul fiind predominant, gannerhof.at

Asa ca am mers mai departe spre centrul satului, deja era ora 19,00, dumica seara fiind, era inchis si supermarketul. Am identificat o alta carciumioara ce parea populate. Ca si la precedentul restaurant am cautat sa intram unde era ceva animatie, ce va masini parcate.

Asa am gasit si carciumioara la care am mancat in acea seara. Chiar in centru, Raiffeisen pe numele ei de scena. gh-raiffeisen.com

Nu am mancat deloc rau, dimpotriva, chiar binisor. Surpriza a fost cand la plata nu au acceptat decat cash. Adica totul era personalizat cu insemnele bancii, bancomatul respectivei banci era la 20m de pensiune, dar ei nu acceptau decat cash. Restaurantul bancii, care nu accepta plata cu cardul. =)) Nu a fost o problema, aveam cash, iar ATM-ul era langa noi, dar ne-a amuzat tema. ????

In rest nu prea mai pot spune prea multe despre aceasta zona, stand aici doar o seara, dar impresia noastra a fost favorabila.

Vacante faine!

Trimis de Testosu' in 10.11.19 13:43:25
Validat / Publicat: 10.11.19 16:37:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 627 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Innervillgraten
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

[10.11.19 16:36:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii Tirol, [ALTE ZONE]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursii Tirol: