ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2011
ÎNSCRIS: 31.12.10
NOV-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 [ani]

Excursii in Tirolul austriac si Austria

Va puteti imagina ca Tirolul austriac sau acesta zona este plictisitoare?! Ei bine, va cam inselati. Niciodata, indiferent de sezon nu te poti plictisesti in Tirol, dar nici in Austria.

Zona trebuie s-o priviti dincolo de inaltele varfuri ale Alpilor, in ansamblu, ca o privire din balon ca sa realizati ca este cu siguranta o alta veritabila bijuterie europeana, intretinuta- slefuita, promovata agresiv, foarte pretioasa si mai presus de toate, incantatoare. De aici sigur veti pleca cu bateriile incarcate si cu gandul reintoarcerii grabnice!

Toate acestea ne-au alungat deodata oboseala acumulata dupa o zi de mers cu masina, chiar daca inoptasem in vestul tarii. Am stabilit baza permanenta la hotelul Hartmann**** (dupa ce, ca fapt divers, am oprit si in Kirchberg de Germania, cu toate ca stiam zona, dar ca sa nu existe vreo scurtatura-ceva) din Kirchberg i. T. (im Tirol - asa scriu ei prescurtat pe indicatoare) de unde am inceput campania extra de excursii si plimbari, dupa cum urmeaza:

- Mondsee cu un urias lac intre munti, unde sunt terase cu sutele si poti face plimbari cu vaporasul sau cu fel de fel de ambarcatiuni de inchiriat;

- Kitzbühel o statiune mica si cocheta, unde am servit si pranzul la un restaurant frumos numit CHIZZO- care are o deviza pe servetele: "Essen, Trinken und Lifestyle in K., respectiv in traducere: "Manânca, bea si sa ai stil de viata Kitzbuhel", cum vi se pare?! Nu va zic, am mancat, pe terasa, o supa de legume si ciolan cu cartofi gratinati la... 6,50 euro/menul zilei! Am vrut sa urcam cu telecabina, dar am prins perioada de 2 saptamani de revizii- probabil si lipsa zapezii a contribuit putin mai mult la acete decizii...

- Wildpark cu destule animale in libertate, iar cele mai periculoase stau ingradite, dar atmosfera si zona sunt de vis;

- Pitztal peisaj de poveste, cu drumurile de munte inguste si finalizând la regiunea rezervatiei nationale Großglockner si Großvenediger din idilicul Tirol de est, cu vaile salbatice si romantice. Tara ghetarilor si a lacurilor montane cristaline este foarte bine cunoscuta de drumeti, alpinisti, ciclisti, sportivi, schiori si usor-usor si de noi.

- Innsbruck capitala Tirolului, situata pe raul Inn (nu-i mic deloc); aici gasesti de toate pentru toti, dar ajung 5-6 ore ca sa-ti faci o idee argumentata despre oras, bungee jumping = 100 euro/ saritura de la 192m, pe podul Europabrücke (brücke= pod); am intentionat sa sar si eu, dar cam uitasem muschii la... frigider:

click aici

dar si cu satele de vacanta, platoul montan din regiunea olimpica Seefeld (locul de organizare a jocurilor de iarna din 1964 si 1976) unde va asteapta cu un amestec atractiv de actiune, istorie si cultura.

- regiunea Hall va poate încânta nu numai cu perspectivele unice de cristal ale lui André Hellers, ci si cu castele, cetati si biserici medievale, bineinteles cu Hall i. T. unul din cele mai frumoase orase medievale, la numai 8 km. de Innsbruck.

- regiunea Karwendel, cu orasul argintiu Schwaz i. T. cu "Zeiss planetarium", case frumoase, telecabine (t-gondole) va ofera o invitatie la... macar o scurta sedere.

- Neustift im Stubaital si Wipptal un "adevarat Eldorado" pentru sportivii montani;

- Am ajuns apoi in Salzburgerland, orasul Salzburg, in centru - o zona superba mereu animata, un platou efervescent intesat de terase si cafenele, austriecii stiu si pot sa se respecte si vin aici des sa se relaxeze; si in timp ce savureaza o cafea sau o bere, citind presa, stand si la mai multe “taifasuri” de vorba, asculta si ritmurile muzicienilor amatori. Cat am stat si noi acolo, ne-am bucurat de acea priveliste odihnitoare, am privit si admirat stilul de viata f. f. linistit...

Am plecat din TIROL foarte fericiti ca am reusit sa vizitam inca o data superbele locatii pe timp de iarna tomnatica, cand peisajul reprezinta adevarate picturi: totul este multicolor, cerul are nuante schimbatoare- rosiatice, apele sunt cristaline-mereu, dar si ca am reusit sa vizitam locuri noi- unul mai frumos si primitor, decat altul.

Noi chiar am venit deseori p-aci, suntem ferm convinsi ca de fiecare data am descoperit mai multe detalii despre locuri, traditii si noutati despre trairea "poporul austriac prieten" si pentru simplul motiv ca Tirolul nu te lasa sa-l dai uitat, prin unicitatea si frumusetea lui, prin locurile interesante si bine puse in valoare pe care le gasesti la fiecare pas… Sunt multe de zis, dar cel mai bine e sa le traiesti "pe persoana fizica"...

Cu prietenie, in speranta ca v-am fost util sau ca am reusit sa starnesc patimile turistice din fiecare cititor AFA.

Sfaturi pentru a "studia" zona nu-i nevoie sa dau nimanui, fiindca e suficient sa dai cuvantul dorit pe "cautare" si sa gasesti automat zeci de pliante, chiar si in engleza si in plus la birourile sau punctele de informare poti lista ( si noaptea) cazari, puncte de interes cu datele lor de contact.

Vizitati Europa, dar nu uitati de placutele 3D-Romania!

Florin, Constanta - 2011

Trimis de florintoma in 19.09.11 11:42:55
Validat / Publicat: 19.09.11 13:46:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Tirol land, Salzburgland.

VIZUALIZĂRI: 5485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintoma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Reclame la...masini!

[19.09.11 13:50:07]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[19.09.11 13:50:27]

de mult nu am mai vazut poze care sa ne arate

zambete si fericire, superbe...felicitari!

iata si muzica propusa, se poate schimba!

[19.09.11 14:56:29]

Buna ziua dle Toma

Foarte frumoasa Austria... Am vrea si noi sa mergem de sarbatori. Sunt tot din Constanta si m-ar fi interesat (daca puteti sa imi spuneti) cam cate ore ati facut cu masina, ceva preturi (nu ar strica) ca sa ne putem face o parere. Sigur, am facut rutele/traseele pe Via Michellin, (am inceput sa ne "pregatim") dar cateva sfaturi nu ne-ar prinde rau. Multumesc si la cat mai multe... concedii in Austria!!

florintomaAUTOR REVIEW
[20.09.11 12:37:45]

Noi facem o noapte pauza de fiecare data in jud. Arad, sunt pensiuni/ hoteluri la tot pasul, dar totusi facem rezervare.

Cel mai greu este pana iesi din tara (atenti la gropi si radare, etc.), apoi sunt autostrazi si drumuri adevarate!

In Austria de sarbatori sunt preturi mai mari, dar gasiti lejer de inchiriat vile la oferta - respectiv preturi mult mai mici decat Valea Prahovei (la Predeal pe 9 camere si 3 nopti de Rev. voia 2.150 euro).

GPS-ul spune adevarul, fiindca ia in calcul si restrictile de viteza, dar eu fortez si fac mai putine ore CT-Nadlac aprox. 14 ore, apoi Nadlac-Kirchberg aprox. 8 ore.

Sa nu-ti faci griji din cauza zapezii, la ei nu exista a viscolit sau "alte scuze", iarna n-am vazut un fulg pe carosabil.

Vis-a-vis de preturi sunt cele "calculate" de viamichelin, unde poti bifa motorina, taxe, etc. Vignetele pot fi comandate si online, dar eu platesc cu cardul in primul PECO din tara respectiva.

Cei care doresc mai multe detalii: rezervari, preturi, rute, etc. ii rog sa-mi scrie mail sau ym: [ ]

Vacante placute, tuturor!

- -

Nota WM: nu este permisa afisarea datelor personale, acestea pot fi trimise doar prin mesaj privat

[20.09.11 12:48:47]

Multumesc frumos pentru raspuns dle Toma

Griji imi fac pentru sotul meu care vrea musai sa faca drumul fara o noapte intermediara. Este intr-adevar distanta mare iar noi avem la "purtator" si un copil de 4 ani de accea imi fac mai multe griji. Sotul a mai fost in Germania, Austria, Spania (cu auto) stie ca sunt super soselele dar ce ne facem la noi...

Despre craciun/revelion in Romania nici nu se pune problema. Am vazut si noi preturile si am prefera sa mergem la socrii (in caz de necesitate/lipsa bani) in Vatra Dornei decat sa mergem pe Valea Prahovei unde se uita sa iti ia pielea pt cateva zile de cazare in perioada sarbatorilor.

In Austria din ce vad preturile la pensiuni sunt foarte convenabile. Am gasit oferte foarte convenabile unde - la cazare in pretul platit pt 2 adulti + 1 copil - ne incadram sa luam si baiatul cel mare de 21 ani (500-600 eur/7 nopti in perioada craciunului). Foarte convenabil in Austria. Va scriu si eu impresii dupa ce ne intoarcem.

Multumesc pentru raspuns si va urez numai vacante frumoase!

florintomaAUTOR REVIEW
[22.09.11 21:08:43]

Pot sa dau cateva sugestii pentru rezervari si cititi atent prin mini-ghidurile AFA:

http://www.interchalet. co. uk/holiday_homes_cottages. cfm? apartments=cottages&c=Austria

http://www.austria. info/ro/cazare-in-austria

http://www.carintia. at/