ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2019

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Polignano a Mare - dolce italian vibe

Am plecat din Bari Centrale cu TrenItalia spre Polignano. Trenul regional apartine doar companiei TrenItalia, biletul costa 2.50 euro iar drumul dureaza 30 minute. Se ia tren pe directia Fasano cu oprire in Polignano, zilnic, iar duminica opreste acolo si trenul de Lecce. Gara din Polignano are trei linii ferate si doua automate de bilete, nu prea ai ce gresi, insa validati biletul pe peron inainte de a va urca in tren.

La ora 16 eram in Gara Polignano, de acolo drumul pana in Piazza Aldo Moro dureaza maxim 10 minute mers lejer.

Atmosfera de vacanta, duminica dupa amiaza, ras, voie buna, Aperolspritz si soare.

Aceea relaxare pe care nu o mai vezi de mult in Timisoara duminica, pentru ca oamenii se gandesc stresati ca luni este zi de lucru si nu au facut mare lucru in weekend.

Drumul din Piazza Aldo Moro te duce spre faimoasa plaja Calla Porto, foarte pozata precum si la partea veche. Plaja in sine este frumoasa, insa foarte bolovanoasa, cand am ajuns noi era multa lume care voia sa o pozeze din unghiuri cat mai instagramabile. Adevarul este ca cea mai buna poza o faci de pe un balcon sculptat in stanca din partea dreapta la care ajungi din partea veche a oraselului.

Sunt mai multe locuri numite "balcoane la mare" de unde poti poza toate stancile pe care este construit Polignano. Am stat pe plaja, unii curajosi faceau si baie insa apa de octombrie este rece. Vara am auzit ca nu ai loc sa arunci un ac in apa pt ca toti vin acolo la plaja.

Pe partea stanga a plajei strajuieste statuia lui Domenico Madugno, un loc de poze si vocalize, deoarece mai toti turistii care se pozeaza intind mainile si exclama binecunoscutul vers:"Voolare, cantareee... " avand mai mult sau mai putin talent muzical. Saracu Domenico, el ii aude pe toti...

Duminica intre 15 si 18 nu sunt deschise decat restaurantele mai cu staif si gelateriile. Insa la Crema Cafe (Piaza Aldo Moro nr 48) au o inghetata de poveste. Pe langa ca pun 3 cupe cu lopata, gustul este ceva deosebit. Eu nu sunt mare fan inghetata insa m-am gandit serios sa mai cumpar una. Merita o oprire fie pentru inghetata fie pt prajituri si cafele, pe care le puteti manca acolo in cofetarie, este un loc cochet si dragut cu preturi modice.

Hotelul Grota Palazzese de 5 stele se incadreaza perfect in arhitectura oraselului, cu stradute inguste si casute dichisite si balcoane pline de flori. Exista un restaurant al hotelului in grota unde se poate lua masa insa preturile sunt cam piperate, tinuta eleganta obligatorie si din recenziile vazute in vloguri, mancarea nu este deosebita ca sa justifice cheltuiala.

Polignano este un orasel micut, tipic italienesc, unde parca s-a nascut acel dolce far niente, unde oamenii stiu sa zambeasca si sa se bucure de soare fara vreun motiv anume.

Trimis de Ode19 in 28.10.19 23:08:23
    Validat / Publicat: 29.10.19 07:26:51
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Capri, Venezia

VIZUALIZĂRI: 4453 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ode19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Polignano a mare-vedere din balconul din dreapta plajei

Rodel
    [29.10.19 18:45:23]

Am văzut Polignano a Mare în două ipostaze: prima, cuprins de furtună, când valurile înspumate ale mării se ridicau până la înălțimea balcoanelor, a doua oară, într-o zi senină cu mult soare. Mi-au plăcut ambele ipostaze...

Ode19AUTOR REVIEW
    [29.10.19 20:03:21]

@Rodel: Este un loc frumos, merita vazut. Am citit articolele dvs inainte de a pleca spre Bari

Insa mie mi-a placut cel mai mult la Matera, despre care voi scrie o recenzie in cateva zile

[31.10.19 08:27:14]

Clipul ataşat se poate şterge sau se poate înlocuii...

Ode19, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Polignano a Mare: