ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2019
LUNA
OCT-2019

Tonomat AFA

NOTĂ ARTICOL OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC TEMPORAR ori RESTRÂNS
Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" — eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)
Articol publicat FĂRĂ NOTE; vezi mai jos motivele...

Cică se pensionează Andrieș!

Ilustrație video-muzicală

Pe data de 13 octombrie unul dintre cei mai îndrăgiți cântăreți din România a împlinit vârsta pensionării.

Și ce s-a gândit el? ia să facem un turneu cu ocazia asta! Și s-a pus pe treabă... Sibiu, Iași, Cluj etc. Ultimul - la Sala Radio din capitală. Și la ăsta luasem și eu bilete, chiar cu câteva luni înainte.

Duminică seara așteptarea a luat sfârșit: cu o ușoară întârziere, pe scenă au intrat Alexandru Andrieș (Alexe pentru prieteni), Ioana Mîntulescu, Berti Barbera, Călin Grigoriu și Sorin Romanescu.

Și fără prea multe introduceri au început să cânte.

Și au cântat... mai ales din melodiile „clasice” - „Mi-a luat inima”; „Visez același vis”; „E război, Ioane”; „Milițienii”... și uite-așa, pe acorduri de chitare și cu acompaniament de tobe electronice, timpul trecu pe nesimțite.

Iar când sala era deja încălzită, a început să bage piese mai grele și noi-nouțe (cel puțin pentru mine): „Madagascar”; „Sunt din Teleorman”; „Ștefan cel Mare”, „Veorica; „Despre 4 asasini”; „Astăzi schimb codul penal”... Hohotele de râs și aplauzele i-au dat avânt și dispoziția să ne mai încânte preț de câteva melodii, la fel de haioase.

A fost pentru mine ca un fel de arc peste timp, a rămas același Andrieș care ne cânta despre cașcavalul pe care-l văzuse el la Telejurnal, despre industria țepelor lui Vlad și câte și mai câte melodii din astea „cu mesaj” pe vremea împușcatului.

Una dintre ultimele melodii interpretate a fost „Șeful” (pe care mi-o doresc atașată la începutul acestui articol, cu dedicație specială pentru Cornel ;) - un alt sărbătorit de octombrie!), dar spectacolul s-a încheiat cu un „Mulți ani trăiască! ” pe care i l-au cântat nu doar prietenii săi de pe scenă, ci și noi toți, publicul - din toată inima.

Și pentru cine nu s-a săturat... în holul sălii de spectacol se vindeau și CD-uri pe care cu multă amabilitate „echipa” le-a semnat într-o sesiune de autografe ad-hoc. Chiar spunea Berti Barbera că am avut mare noroc să-l prindem într-o stare de foarte bună dispoziție în seara aceea.

Mulțumesc încă odată pentru spectacol, pe... data viitoare!

Trimis de Dragos in 15.10.19 22:47:07
Validat / Publicat: 15.10.19 23:05:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dragos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

webmasterX [15.10.19 23:27:41] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

cornel [16.10.19 07:50:22] »

Una dintre ultimele melodii interpretate a fost „Șeful” (pe care mi-o doresc atașată la începutul acestui articol, cu dedicație specială pentru Cornel - un alt sărbătorit de octombrie!)

... și fan, ”degustător” Andrieș din anul 1 de facultate, adică de vreo 33 de ani încoace..

Acuma noah, despre însușirile cântate - să știți că nu mă străduiesc deloc, așa-mi iese

PS: recunosc, unele precum aia cu gușa, durduliu și ”cheliu” nu mi-au ieșit. Încă

Dragos [16.10.19 08:58:42] »

@cornel: păi mno... dacă știam, îți luam un bilet și ție pentru spectacolul din Timișoara...

Data viitoare!

cornel [16.10.19 09:15:04] »

@Dragos: era suf și dacă-mi spuneai că are concert în Timișoara!

informația (la general) e de multe ori mai valoroasă ca orice.

Pe viitor anunță-mă, când mai afli

Dragos [16.10.19 09:29:30] »

@cornel: așa o să fac.

PS @all - cum v-au plăcut noile piese?

Later edit: știați că azi, 16 octombrie, chiar e „Ziua internațională a șefului”?!?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1] [-1][2 voturi]

Dragos