ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2019

Restaurant “Vtori Kilometar”, Ovcha mogila, Lovech, Bulgaria, după Ruse în drum spre Sofia, un răsfăț culinar cu mâncare din ferma proprie

În drumul nostru spre Salonic unde aveam rezervare la Hotel Alexandros vezi impresii, ne-am oprit la restaurantul 100 kilometri de Varna, pentru a mânca micul dejun. Noi am plecat în mare grabă dimineața, la ora 4-30, de la Hotelul Ibis Piața Constituției vezi impresii unde am fost cazați, ca să nu prindem aglomerația de pe Centura Bucureștiului.

Astfel, după ce am trecut de vama Giurgiu lejer, pe la ora 9:15 ne-am oprit să mâncăm la acest restaurant pe care l-am observat pe drumul nostru spre Sofia. Intrarea la restaurant este semnalizată din timp, ca fiind un loc de popas, cu un spațiu suficient de mare pentru parcare.

Localizare

E83 33,5295 Ovcha Mogila, Lovech, Bulgaria

Programul restaurantului este zilnic de la ora 8-22, pe facebook scrie ca este deschis non-stop.

Restaurantul – terasă

Fiind un loc de popas, exista si un izvor cu robinet amenajat pe o construcție zidită. Lângă acest izvor este intrarea în restaurant.

Se observă din parcare spațiul generos de joacă pentru copii și curtea frumos amenajată cu o terasă cu mobilier din lemn, multă verdeață, copaci uriasi care tin umbră și flori.

Restaurantul are o terasă mare cu mese lucrate din lemn masiv de către proprietar și fiul acestuia. Ei sunt tâmplari amândoi și își vând marfa în străinătate, în Germania, România, Rusia. Domnul deși este mai învârstă vorbea bine engleza, ne-am înțeles ușor, el știa și înțelegea ce vorbim noi în limba română.

Noi când am ajuns nu mai erau alți consumatori la mese, era cam devreme.

Cum am intrat în curte am fost întâmpinați de domnul și doamna proprietari ai localului, care ne-au întrebat ce dorim să mâncăm: grătar, ciorbă, etc. Noi i-am spus că vrem să mâncăm micul dejun, fara carne. Am primit meniurile și am comandat. Mâncarea a fost preparată de soția domnului cu ingrediente din ferma lor. Meniurile sunt în limba engleză și în limba bulgară. Le-am fotografiat și le veți putea consulta. Noi am plătit în lei. Se poate plăti în ce monede aveți: leva, euro, lei.

Mancarea

Am mâncat cașcaval panee, cartofi prăjiți, ochiuri, salată de varză și am primit din partea casei un pahar mare cu iaurt de casă cu smăntănă. Mâncarea a avut un gust delicios, ne-a plăcut gustul special al ingredientelor obținute în gospodăria proprie. Cartofii aveau un gust foarte bun. Ouăle și cașul pane de asemenea.

Prețul a fost mic, noi venind de la Ibis, ni s-a părut foarte ieftin, trei persoane am avut de plată 39 lei.

Am fost serviți rapid, cu prietenie, cu zâmbetul pe buze... ne-am și împrietenit iar domnul a ținut să ne prezinte ferma de animale, livada cu pomi din care ne-a dat câteva fructe, avea și mure. În curtea interioară sunt două bazine, unul cu pești pentru servirea clienților iar celălalt îl va umple cu apă pentru pesoanele care vor să facă baie. Noi când am fost acolo era după o perioadă ploioasă și răcoroasă, dar ne-a spus că odată ce se încălzește afară, bazinul va avea apă. Pe lângă bazin erau leagăne, hamace, funii de cățărare în pomi pentru copii. Era foarte frumos. Am observat că se construiește o clădire în grădină, poate o viitoare unitate de cazare.

După ce am stat prin grădină și am mâncat fructe, am fost conduși spre atelierul de tâmplărie, unde am observat diverse obiecte aflate în anumite stadii de prelucrare. Produsul final este foarte frumos. Acolo se fac obiecte de decor, butoaie tip vitrină pentru expunerea buteliilor de vin, mese, scaune, candelabre, diverse suporturi, etc.

Am intrat și în restaurant, am făcut fotografii, ce mi s-a părut original a fost decorarea acestuia cu mult lemn, dar și faptul că pe pereți, la mare înălțime erau cuiburi de rândunele care intrau și ieșeau în voie în restaurant. Domnul ne-a spus că noaptea vin să doarmă, după care ziua pleacă.

În restaurant este aer condiționat, un televizor mare.

Recomandarea

Ne-am simțit foarte bine acolo și vă recomand să va opriți dacă vreți să mâncați o mâncare din ferma proprie, sănătoasă și gustoasă, servită cu mare bucurie de două persoane mai învârstă și foarte plăcute. Dacă vom mai trece pe acolo, ne vom opri cu siguranță să mâncăm.

Trimis de Dana2008 in 09.10.19 15:52:06
Validat / Publicat: 09.10.19 16:53:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1393 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Restaurant “Vtori Kilometar”, Ovcha moglia, Lovech, Bulgaria, - mobilier lucrat de proprietar

[09.10.19 16:54:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Lovech? , LOVECH / LOVECI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm în zona Ruse?]

Dana2008AUTOR REVIEW