ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2019
ÎNSCRIS: 02.06.11
SEP-2019
PREȚ SEJUR 1080euro/camera ?
REGIM MASĂ ai

la PMM* = 46 USD

Pyramisa Sahl Hasheesh5

Un altfel de concediu

de anul trecut am hotarat cu sotul sa schimbam peisajul turcesc pe cel egiptean si asa am facut.

desi am citit despre oameni si locuri tot am fost surprinsi la fata locului.

Despre hotel, pozitiv:

- resort mare;

- gradina ingrijita, frumoasa;

- ai faleza sa te plimbi seara;

- mancare gustoasa;

- multe piscine;

- topogane;

- bar in lobby, la piscina, la topogane, pe plaja... ;

- camera renovata;

- plaja mare cu multe sezlonguri;

- loc de prosoape la plaja si la piscina;

- muzica pe plaja;

- marea dementiala... intrare lina, corali la mal, pesti exotici.

Despre hotel, negativ:

- hotel ponosit (dar cam toate arata asa din ce am vazut);

- renovare facuta de mantuiala (usi, scaune vopsite de mantuiala, usi fortate, tamplaria de pvc deteriorata...);

- curatenia in hotel lasa de dorit;

- prosoape in camera neschimbate 7 zile desi prosopul de fata avea urme de fard de la mine... (nu imi place sa las prosoapele pe podea si nu am facut asta dar in concediile anterioare cand se vedea prosopul cu urme se schimba...);

- mancarea nu f diversificata si ce ma deranjat a fost faptul ca in momentul in care se termina ceva inlocuiau cam greu;

- piscina de la topogane necuratata;

- barurile nu functionau toate pt ca nu eram multi turisti;

- bere la draft... un lux, mereu se termina si nu gaseai apoi toata ziua, varianta aveau la sticla, dar iti punea in pahar dintr-o sticla calda sau inceputa... ;

- pahare de carton mici la plaja;

una peste alta, la banii dati, 1080 euro, 2 adulti + avion + al + transfer... cred ca e ok. noi ne-am simtit bine iar marea (pt ca doar la mare am stat) ne-a facut sa uitam de tot. am avut masti de snorkeling si am stat in apa toata ziua.

am fost la piramide unde ne-au placut piramidele si muzeul, plimbarea pe Nil din acest pachet este o vrajeala ieftina de a lua bani de la turisti, Cairo oras murdar.

atentie la piramide si nu numai... nu vb cu ei pt ca nu mai scapi de ei (vanzatori ambulanti sau spectatori), cer bani la orice, nu prea vor sa negocieze, preturi multt prea mari pt turisti tinand cont de economia lor.

paza f multa: securitate la intrarea in Salh Hasheesh, in hotel, in drum spre Cairo vro 4 filtre de politie (gen vama), am avut politist in autocar catre piramide cu pusca sub sacou, in aeroport la intoarcere am trecut prin 3 filtre de securitate. pe noi nu ne-a deranjat acest lucru, ne-am simtit in siguranta.

vrem sa revenim in Egipt la anul pt Luxor si pt preturile la pachetele de vacanta ok, ulterior o sa schimbam destinatia deoarece nu este pe placul nostru (ce inseamna acest sejur per ansamblu).

Trimis de alice-eos in 03.10.19 09:57:41
Validat / Publicat: 03.10.19 10:28:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alice-eos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 46.00 USD pe cameră

webmasterX [03.10.19 10:14:43] »

alice-eos [03.10.19 10:20:31] »

@webmasterX: da, este ok

webmaster [03.10.19 10:34:44] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

alice-eos