ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2010

Către satisfăcător
Sub orice critică
Către satisfăcător

la PMM* = 46 USD

Un hotel oribil intr-un Egipt seducator

Desi inca imi savurez amintirile legate de micul sejur in Egipt, unde am avut pentru prima data ocazia sa intru in contact cu aceasta impresionanta cultura, dar si cu fascinanta mare, nu pot sa nu imi rezerv un pic de timp pentru a avertiza pe toti cei ce ar dori sa aleaga acest hotel... NU MERGETI ACOLO!!!

Alegeti Egipt, dar nu Pyramisa Sahl Hasheesh!

Nu va lasati sedusi de conceptul de All Inclusive sau de Ultra All Inclusive. Nu este mare diferenta intre ele, cu exceptia unor bauturi cu gust indoielnic, de import, ce se pot servi doar la unul din barurile de langa receptie.

Ambele concepte, atat Ai cat si UAI, presupun servitul acelorasi feluri de mancare timp de 7 zile, uneori stat la coada pentru ocuparea unui loc in sala de mese, servitul bauturilor diluate din pahare de plastic, vinuri vrac in niste bidoane de plastic jegoase, mizerie pe jos si pe mobilier, diferite tipuri de mancare cu acelasi gust, samd,

Hotelul are o arhitectura interesanta, are o gradina si o piscina foarte frumoase si bine intretinute. Si da, Egiptul este fantastic. Dar, hotelul nu este ieftin, se pretinde de cinci stele si ai pretentia de a te simti rasfatat. NU este cazul Si nu, nu este vorba de Egipt. Am avut ocazia sa vorbesc cu persoane ce au vizitat Egiptul anterior si care statusera la alte hoteluri... Impresia generala era aceeasi in ce priveste Pyramisa. Ca mobilierul e prost si vechi, nu ar fi mare lucru, dar mancarea este foarte proasta si servita in conditii de cantina.

Rezervarile la unul din cele trei restaurante a la carte se fac dupa cheful managerului F&B, un manager cu cravata murdara de mancare. La aceste restaurante ai ocazia sa ai vinul in sticla, fata de masa si servet, precum si propria sticla de apa pe masa. Ah, da... si pahare de sticla.

In rest... atmosfera de cantina, unde rusii se simteau in elementul lor.

Ah, sa nu uit... hotelul este izolat, situat intre doua hoteluri in faza de constructie. Exista asadar sansa sa primesti o camera ce bate fix spre niste ziduri goale ale unei structuri in constructie.

Chiar este un hotel ce ar putea sa iti strice placerea concediului... noroc cu ceea ce poti vedea in Egipt.

Trimis de turist2 in 11.04.10 20:14:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mobilierul vechi...cu gauri in care sunt fixate belciuge pentru lacate! Aceasta poza este facuta la barul din holul principal!!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 46.00 USD pe cameră

pepsi70ro
    [11.04.10 21:07:46]

Chiar asa slaba nota la capitolul "masa" (0%). Inteleg ca totusi ai servit masa acolo, poate ti-a scapat aspectul asta.

ancamariagadea*
    [11.04.10 21:35:06]

mancarea este foarte proasta si servita in conditii de cantina

0% este echivalent cu "sub orice critica". Probabil acesta a fost gradul de satisfactie referitor la masa, astept si eu ca autorul sa ne confirme sau nu

@turist2: Restaurantele a la carte (inteleg ca le-ati incercat) tot la 0% satisfactie intra?

crima
    [11.04.10 21:40:07]

Pretul sejurului 1500 euro FARA transport? Cred, totusi, ca intra si aeroplanu' in banii astia, nu-i asa?

[11.04.10 22:16:12]

turist2, cu bunavointa ta, te asteptam cu completari la intrebarile de mai sus.

turist2AUTOR REVIEW
    [11.04.10 22:58:43]

Pretul sejurului a fost de fapt de aprox 1600 de euro, in care intra si transportul, evident. Nu ma asteptam la minuni in ce priveste hotelul, desi citisem review-uri foarte bune.

NU am avut ocazia sa incerc restaurantele a la carte, datorita manager-ului F&B, ce se ocupa de rezervari. Nu i-a placut fatza mea, probabil, si dorea sa imi rezerve o masa peste o saptamana, dand in nestire peste pagini goale.

In ce priveste mancarea..evident ca am mancat. In general apreciez bucataria araba, dar timp de cinci zile am servit masa acolo doar ca trebuia sa mananc. Credeam ca bucataria egipteana are ceva ce nu e pe gustul meu, dar in doua excursii cu vaporul, unde am mancat ce se oferea acolo, efectiv AM SAVURAT fiecare inghititura. A fost momentul in care am realizat de fapt cat de uniforma la gust era mancarea de la hotel.

Da, este SUB ORICE CRITICA, cata vreme:

1. mananci 7 zile aceleasi cateva feluri de mancare;

2. aproape toate felurile de mancare au acelasi gust!

3. bauturile sunt diluate si se afla in niste recipienti de plastic dubiosi

4. stai la coada sa ocupi un loc la masa

5. cat stai la masa e bine sa nu te uiti la cei ce debaraseaza, daca vrei sa nu ti se faca rau (carucioarele respective sunt efectiv soioase, resturile de mancare se varsa intr-o galeata de plastic la fel de soioasa, aflata pe respectivul carucior, in fata ta)

Poate sunt prea dur...dar hai sa mai explic odata. Mancarea, bautura si modul de servire au fost SUB ORICE CRITICA. NU imi amintesc sa fi servit ceva similar pe unde am fost, asa ca nu pot sa va dau un echivalent in stele.

Am vazut pozele puse de bursucmicut. Am recunoscut branza, aranjata frumos pe un platou. 7 zile, la fiecare masa, acelasi tip de branza! Singurul tip de branza! Imi place, dar chiar asa??

Bun...am criticat masa. Ati observat ca am spus ca hotelul are o arhitectura interesanta? Sau ca are o gradina si niste piscine foarte frumoase si intretinute?

Este pacat de acel hotel!!! Cu un pic de efort ar fi putut oferi ceva decent la capitolul F&B!

Plaja este ok, marea minunata, SPA-ul este mai mult decat satisfacator. DAR NU MAI VREAU SA MAI MA INTORC ACOLO! Si vreau sa ii avertizez si pe ceilalti. INCERCATI ALT HOTEL! La sfarsit, senzatia mea a fost de tzeapa. Las deoparte faptul ca toti asteapta bacsis, dar nu ofera un zambet in schimb...pur si simplu ma simteam jignit de felul in care mi se servea masa!!!! TOTALA LIPSA DE ATENTIE fata de clienti! Am fost suficient de clar, acum?

[11.04.10 23:02:11]

Binevenite completarile. Am facut si modificarile referitoare la pret.

iul
    [23.04.10 14:35:08]

confirm toate cele spuse de claudiu. In grupul nostru a fost o familie (sot si sotie) care s-au certat cu cei de la receptie din momentul in care am primit cheile de la camera. Tot restul concediului l-au petrecut facand poze pentru a-i putea da in judecata pe cei de la [agentie].

Au mers in bucatarie si sub pretextul ca doresc o amintire cu bucatarii, au filmat tot. Langa doi arabi ca fete zambitoare, al treilea, aduna ceva sos de pe jos, cu lopata, pe care il punea apoi in vasele de inox curate. Cred sincer, ca le scotea in restaurant.

Familia aceea, tot restul concediului a fost insotita permanent de un reprezentant al hotelului. Am vazut filmul facut in bucatarie. M-am uitat si eu, o singura data, pe usile batante care dadeau in bucatarie. Atat am avut curajul.

[23.04.10 14:45:46]

iul, am rugamintea sa nu mai faci referiri la agentii de turism! Este precizat cu rosu, la fiecare editare de ecou sau review.

mihai1984
    [21.07.10 19:26:46]

eu am mancat 7 zile aceleasi feluri de mancare. printre altele erau:

gratar de pui (se facea afara ca doar de asta e gratar),

shaorma de pui, carne de miel, peste in 4-5 feluri, pui sau vita pe gratarul electric din restaurant, pui in alte 2-3 combinatii.

paste, salate, dulceturi, clatite, omlete, fructe, legume... si multe altele.

Dar eu nu m-am dus in egipt sa ma ingras 10 kilograme.

un singur lucru mi-a lipsit in egipt - carnea de porc

tin sa precizez ca sunt foarte scarbos si pretentios la mancare. insa nu am avut de ce. era curatenie maxima.

nisipul de pe jos nu ma deranjeaza, doar m-am dus la plaja, si erau foarte multi care il aduceau cu ei in restaurant.

intr-adevar, multi rusi. si ce? in avion am avut parte de 3 romani care m-au deranjat in 3 ore mai mult decat toti rusii intr-o saptamana.

vinul vine la butoi de plastic - dar e foarte bun.

bauturile alcoolice vin in sticle si nu sunt diluate. dar sunt facute in egipt. ceea ce stiam de la inceput.

debarasarea mesei se facea imediat. cateodata nici nu puneam lingura jos.

probabil ca tu te asteptai la altceva pt cei 1600 de euro. dar, ar trebui sa te gandesti de 2 ori inainte sa alegi un hotel de 900 de camere in plin sezon (aprilie la ei e sezon- iar iulie e extrasezon).

si inca ceva - mai toate restaurantele cu bufet suedez servesc in aceleasi conditii si aceleasi feluri mereu. unele mai mult decat altele. totusi, nu ar trebui sa mananci la fiecare masa 10 feluri de mancare. dupa aceea ti se va parea ca nu au destule.

crima, domidoc, iul, mihai1984, turist2
    Alte impresii din această RUBRICĂPyramisa Sahl Hasheesh: