ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2019
STATUS: PARTENER
LUNA
APR-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 12 si 14

Unde mâncăm, bem în Praga?

Recomandare: U Rodinneho Krbu Praga - să mancati bine!

Uneori căutăm în ultima clipă un loc în care să mâncăm... când foamea e deja instalată și ne face insuportabili. Și e și mai greu când ne aflăm într-un oraș nou, unde nu avem cash și tot ce întâlnim în cale sunt numai shawormerii (cel puțin) slinoase - de la vânzători, produsele din vitrină, până la scaune și mese...

Am intrat în câteva localuri... din care am ieșit rapid; n-aș face încercări cu copiii după noi, deși am toată farmacia la mine. ;)

Dar... Evrika! Norocul ne-a surâs unde nici nu ne așteptam.

Afară - o firmă cu berea lor Staropramen și numele restaurantului. Adresa: Táborská 500/30,140 00 Praha 4. O clădire normală, pe un colț, fără nicio altă reclamă, panou, ferestre desenate sau altceva. Abia ne-am dat seama că este un restaurant!

Am coborât niște trepte și în clipa în care am intrat am știut că acolo vom mânca. În sfârșit! Înăuntru arăta foarte bine: mobilier rustic cu specific local, ornamente cu iepurași de Paște și ouă colorate (eram în preajma sărbătorilor). Restaurantul are două încăperi la demisol și una la subsol, în cea din urmă fiind în desfășurare o petrecere privată.

Meniul nu avea cine știe ce varietate, dar erau reprezentate toate categoriile: supe, paste, salate, fripturi, grilluri, mâncăruri cu specific local și câteva feluri de desert.

Am comandat berea cu care se mândresc, limonadă, ciorbă de vită, rasol de porc, piure, salate, paste, legume la cuptor, orez și deserturi. Da, din toate că eram lihniți... :))

Nota a fost puțin peste 1000 de coroane (pentru 4 persoane), fără bacșiș (așa cum e precizat și pe bon - ca nu cumva să uiți...)

S-a mâncat pe săturate și curajoșii au reușit să termine și desertul. :)

În afară de mâncare, mi-a plăcut mult și atmosfera restaurantului - caldă și primitoare - cu muzică bună pe fundal, dar și faptul că era foarte curat în interior.

Cu pozele atașate vă trimit gustul fiecărui preparat, căci am convingerea că vi-l veți închipui. ;)

Să vă faceți poftă și poftele, dragii mei!

Trimis de silvia tudoran in 23.09.19 13:53:55
Validat / Publicat: 23.09.19 14:36:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)