ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2019
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
AUG-2019

WOW linia a doua!

Mi-am rupt putin timp pentru a scrie acest review special prntru Rodel, sper sa apuce sa il citeasca inainte de plecare.

In alta ordine de idei precizez din start ca noi am fost foarte incantati de alegerea facuta raportul pret caliatate fiind excelent, la banii dati, in conditiile preturilor din acest an si data cumpararii sejurului pot spune ca a fost mult peste asteptari.

A venit jumatatea lui iulie si am aflat ca pot pleca in concediu!!! Am inceput cautarile, erau multe conditii restrictive: nu mai putin de 11-12 zile de relaxare, data de inceput a sejurului putea fi cel mai devreme 24-25 august, iar acasa trebuia sa fim obligatoriu pe 8 septembrie (am explicat aceste restrictii in articolul despre drum).

Initial am vrut Egipt dar cand am intrebat nu erau locuri in charterul din 24.08 deci am revenit la cautari in Turcia. Aici am testat intai Kusadasi, dar cum la ducere trebuia sa facem 2 opriri (Edirne si inca undeva) iar preturile unde voiam eu sa merg erau mari am ajuns pana la urma in Antalya!

De ce 2 opriri? Simplu imi place sa ajung cat mai devreme in resort pentru a beneficia de toate facilitatile platite inca din prima zi, mai bine dorm undeva in apropiere seara cu 40-50 euro decat sa ajung in resort unde dau 150 euro dar in prima seara nu beneficiez decat de pat ajungand tarziu.

Ok, acum unde in Antalya? E mare rau! Inca de anul trecut am stabilit ca ar fi frumos cand mai ajungem in Antalya sa testam si zona Kemer cea cu munte si mare. Deci in mod clar unul dintre cele doua resorturi urma sa fie pe “plaje cu pietre”! Repet nu aveam mult timp de cautari, era deja 9.08 cand se parea ca stabilisem clar unde vom merge, cuplul era Crystal Flora - Royal.

In dupa amiaza aceea mami imi trimite un mesaj: ia uitate si la Dosinia! Ii aparuse ei o reclama pe facebook. M-am uitat, nu am gasit chiar multe lucruri dar mie mi-a placut. Cand am cercetat pretul mi-a placut si mai mult! Era mai ieftin decat la Crystal deci ramaneau mai multi bani pentru al doilea resort. Am schimbat “echipa” si luni pe 12 am facut comanda.

A venit in sfarsit ziua plecarii, dupa un traseu sinuos prin Turcia (descris deja - vezi impresii), am ajuns la poarta resortului. Dosinia este situat exact pe autostrada Antalya-Kemer. Am intrat dupa verificarea voucherului am ajuns in fata receptiei unde fetele au debarcat. Eu am plecat sa caut loc de parcare, din fericire am gasit unul. De ce din fericire? Parcarea are maxim 17-20 locuri! Nu stiu ce se intampla daca vin mai multe masini!

Receptia foarte frumoasa, nu foarte mare dar moderna, de fapt intreg hotelul este modern nu stilul turcesc care emana opulenta. Am mers la receptie unde am fost pasat rapid la singurul vorbitor de engleza, un receptioner foarte pensat!!! Fiind ora 11.30 s-a intamplat exact ce banuiam: am primit bratarile spunandu-ni-se ca nu e gata camera, dar putem sa bem si sa mancam. Am apreciat ca bratarile sunt din matase deci deranjaza mult mai putin decat cele de plastic.

Am admirat un pic candelabrul superb din receptie si apoi am plecat in explorare. Primul lucru observat a fost ca in lobby nu este bar! O mica surpriza, poate chiar neplacuta! Barul Marin functioneaza pe post de lobby, dar este situat in aer liber la 50-80 m de recptie.

Dupa ce am baut ceva si am mancat am mers din nou sa vedem ce se aude cu camera. Era gata.

CAMERA

Am primit camera la etajul 4, ultimul. Cand am vazut nu mi-a convenit dar am zis sa vedem cum este. Pentru “transport” in cadrul hotelului exista 4lifturi, acestea functioneaza excelent. Desi hotelul a fost plin, am prins acolo si Victory Day, nu am stat mai mult de un minut la lift!

Din prima mi-a placut sistemul de deschidere prin simpla apropiere a cardului de usa, mi-a mai placut existenta acelui tablou cu sonerie si indicatoare pentru liniste sau curatenie. Un punct minus: pe hol, cel putin la etajul nostru era destul de cald.

Am ajuns la usa, am deschis. O mica surpriza, camera nu este mare (in comparatie cu alte camere de prin Antalya, are doar 22-24 mp) dar este moderna, repet nu seamana deloc cu stilul opulent arab. Bun deci o camera micuta cu un pat dublu si unul simplu, foarte confortabile amandoua. O masuta lipita de perete incadrata de racitor (nu prea racea), o oglinda deasupra alaturi de un LCD si o oglinda in dreapta. Camera are si un mic balcon, la etajele inferioare balconul este mai mare.

Baia spatioasa, cu partea de dus bine delimitata cu o cabina care se inchidea perfect. In baie consumabile si prosoape. Prosoapele s-au schimbat zilnic, lenjeria doar o data pe sejur. Pe hol este un dulap marisor, in el se afla si seiful gratuit, dar pus foarte incomod pe ultimul raft. Minibarul plin cu sucuri, apa plata si minerala. Nu stiu daca se completeaza altceva in afara de apa, nu am baut suc decat in ultima zi. Curatenie s-a facut zilnic.

O problema ar fi izolatia fonica aproape inexistenta. Camera noastra era cu vedere spre interiorul U-ului format de hotel, cred ca cei cu vedere spre hotelul vecin cam participau la activitatile celorlalti, care se desfasurau langa Dosinia (pe o pajiste superba). Foarte important pentru mine era AC-ul, a functionat impecabil avand in vedere ca eram la ultimul etaj. In plus o surpriza: AC-ul functiona si fara cartela! Totusi se oprea dupa un timp, cam 4 ore de functionare continua si trebuia repornit. Lumina din plin, cum nu prea am gasit in Turcia, la fel si prize pentru incarcat “utilajele”, erau minim 5 prize libere.

PLAJA si PISCINELE

Din start am stiut ca hotelul era in linia 2, dar in acest caz nu a fost o problema. Ca sa ajungi la plaja trebuia traversata o strada foarte putin circulata (nu cred ca am stat mai mult de 3-4 ori sa astept trecerea unei masini), in trecut exista o trecere subterana la care s-a renuntat poate din motiv de trafic foarte mic. Cu toate aceste “impedimente” pana la plaja nu am facut mai mult de 3 minute, pe cand la celalalt hotel, situat pe plaja, din acest sejur faceam minim 6 minute de mers prin resort. Am stiut ca Kemer = plaja proasta, mi-am asumat acest risc.

Plaja era cu pietricele, intrarea in apa la fel iar la 6-7 m de mal apa avea 1.7m. Cu toate acestea nu am vazut mai mult de 5-6 turisti cu pantofi speciali de intrat in apa semn ca nu numai mie ci si celorlalti pietrele nu ni se pareau atat de deranjante, iar taioase nici pe atat.

Sezlonguri erau multe atat la soare cat si sub copertina. Din pacate copertina era lipita de un perete astfel sub ea era cam cald neventilandu-se bine. Din fericire imediat deasupra plajei era o piscina unde puteai sta la plaja. Erau cateva sezlonguri, dar se puteau aduce si de jos de la plaja. Puteai sta sub umbrele, cam mici, sau la umbra unor pini direct pe gazon (superb).

Dupa ce ne-am prins cum sta treaba piscina aceasta a devenit preferata noastra. De ce? Stateam la plaja pe gazon, coboram la mare pentru baie, iar piscina era visul oricarui copil! In piscina, adanca de 1.5 m, erau in general numai copii asa ca puteau sarii in voie in apa. Cred ca printesa nu a facut atatea sarituri in apa in toate concediile de pana acum. In cadrul complexului mai era o piscina mare, una interioara care era functionala, inca o piscina in spatele zonei food, toate avand 1.4 m.

Exista o piscina pentru copii, 3 tobogane (nu senzationale, dar printesa le-a trecut in categoria “merg”) cu o mica piscina, piscina pentru copii adanca de 30cm si un loc de joaca acvatic pentru pici. Prosoape pentru plaja se luau de la spa, nu am luat decat dimineata si la dadeam inapoi seara. Ca o concluzie: distanta pana la mare foarte ok iar plaja in limitele asteptarilor.

MANCARE si BARURI

Sa incep cu barurile: sunt 3. Cum am spus deja lobby barul sau MARINA BAR era cam la 80 m de receptie in aer liber. Nu se putea ajunge la el decat prin receptie. Cred ca din cauza localizarii nu era foarte frecventat, tot timpul am gasit loc iar servirea foarte prompta. Barul principal era cel de la piscina sau D BAR. Acolo era mereu coada mai mare sau mai mica in functie de ora. Bauturile cum scrie in concept: turcesti si internationale, de fapt internationale eu nu am vazut decat Olmeca si Ballantine’s. Bauturile racoritoare erau din gama pepsi la dozator, vinul bunicel. La D BAR cockteilurile slab facute, spre exemplu mojito era: gheata+menta+rom+7up+zahar+putin suc de lamaie, nefrecat nimic, neshekerat nimic, neamestecat. La MARINA se faceau cockteiluri mai aproape de realitate.

La plaja era un bar langa piscina, nu prea avea tarii dar acolo mai mult bere si sucuri se beau. Berea era TUBORG, desi dozatoarele erau de TROY (fratele mai mic al tuborgului). Barul de la piscina nu excela prin servire, la 17.30 deja nu prea te mai servea desi programul era pana la 18. Cea mai buna servire era la lobbybar.

Servirea se facea in pahare de carton, ceea ce mie mi se pare mai ok decat paharele de plastic reutilizabile.

Pentru masa era restaurantul din cladirea principala. Micul dejun era normal cu omleta facuta pe loc, dar cu coada, branzeturi, gemuri si toate cele. Mie mi-a lipsit cafeaua, erau dozatoare cu ness, dar….

Cafeaua o beam la COFFE HAUS! Existau doua locatii: una langa receptie si una langa D BAR unde se prepara cafea turceasca excelenta, inclusa in conceptul all.

La pranz eu nu am mancat in restaurant decat in prima zi, fetele au mai fost o data. Intradevar era coada la supa, intradevar supa era era “chioara” dupa ce primii 10 turisti pescuiau carnea din ea. Greseala lor era ca s-au complicat cu supa din care se puteau pescui “bucatile”, daca aveau numai supa crema nu ar mai fi aparut aceasta problema. In rest am gasit si carne de pui si peste (somon la fiecare pranz) si chiar vita.

Eu am fost in schimb foarte incantat de zona food. In spatele piscinei se gaseau mai multe tonete care aveau orare diferite si unde gaseai: gozleme, doner, pizza, salate, burger, wraps, gofre. Astfel incepand cu 10.30 si pana la 18 gaseai ceva de mancare. Am luat pranzul aici preferand un doner cu ayran sau Adana wraps trecerii prin restaurantul plin de tentatii, mai ales dulci.

Seara masa a fost foarte buna, avand in vedere categoria hotelului in care ne aflam (eu zic ca e economy). Am avut seara cu creveti si ton in crusta, am avut seara cu curcan la cuptor, am avut seara cu specialitati turcesti. In fiecare seara peste (in general dorada dar si alte specii) si pasare la gratar. Eu zic ca a fost foarte bine.

Servirea nu se facea la masa, dar debarasarea si pregatirea meselor era foarte rapida si temeinica.

Un mare plus: inghetata aproape toata ziua! De la 10.30-18 si 20.30-22.30. Chiar am patit o faza draguta: m-am dus sa iau o sticla de apa de langa standul cu inghetata, fata nu era in stand si a venit in fuga intrebandu-ma in engleza (aveam sa aflu ulterior ca era studenta la limbi straine in Istanbul) daca inghetata nu vreau!

ANIMATIA

In general nu prea participam la partea de animatie pentru ca nu stam la piscina. Am fost insa la Foam party care a fost super. Seara au fost 2 spectacole foarte bune (magie si Acrobat cuban show), un “concurs de mister” (noi am plecat prin zona), o seara cu muzica live pe terasa de langa D BAR si pe 30 august un scurt film despre Ataturk urmat de artificii si un DJ cu program “Oldies but goldies” care a ridicat oamenii la dans (eu zic ca asta spune tot).

Dupa parerea mea a fost destul de bine.

Personalul mi s-a parut serviabil, mai putin la barul de la plaja, isi facea treaba. Limba engleza insa era cam rara.

O intamplare care a umbrit sederea noastra: la plecare m-am dus sa predau cartelele, era pensatul acolo. I-am predat cartelele si l-am intrebat daca e ok, se uita in calculator si imi spune ca trebuie sa platesc 2 dolari. Pentru ce il intreb, el spune pentru fresh (dimineata era fresh de portocale cu 1 dolar in restaurant). Ii spun ca ii dau cei 2 dolari, dar sa imi arate hartia semnata de mine sau altceva care sa arate ca am baut fresh (nu luasem nici unul pentru ca printesa nu a vrut), da un telefon si vorbeste in turca - apoi imi spune ca e ok nu datorez nimic.

Eu zic in continuare ca a fost foarte bine. Am uitat de wifi foarte bun in camera, bun sau bunicel in resort. Si aici o faza draguta: conectarea se face cu numarul camerei si numar pasaport. Am incercat si nu se conecta nimic, nici telefon, nici tableta, nici laptop. Merge mami la receptie cu telefonul si afla repede de unde era problema: la cazare pensatul nu imi ceruse pasapoartele ci numai voucherul asa ca in sistem nu era numarul de pasaport!

Recomand celor ce stiu ca atunci cand platesc 120 euro/noapte nu vor primi produse si servicii ca la 200 euro/noapte.

Trimis de nrs † in 22.09.19 21:50:18
Validat / Publicat: 22.09.19 22:17:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3388 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.09.19 06:14:28]

nrs †AUTOR REVIEW
[23.09.19 06:19:45]

multumesc!

Rodel
[23.09.19 18:16:16]

Mulțumesc pentru review-ul cu dedicație! Mâine seară voi fi acolo.

nrs †AUTOR REVIEW
[23.09.19 21:09:49]

am promis de cand eram acolo ca voi scrie, dar nu stiu cand au trecut cele doua saptamani de cand m-am intors, asa de repede a trecut timpul, ieri cand am vazut cat de ingrijorata pari am zis sa iti prezint si " realitatea mea"

apropo de plaja doamna: care ti-a recomandat incaltarile speciale s-a taiat la picior la Rixos nu aici asta desi plaja de aici a notat-o cu 37.5% iar la Rixos cu 60%

Mihai18, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDosinia Luxury Resort [Beldibi]: