ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2019
ÎNSCRIS: 21.07.12
JUN-2019

Către satisfăcător

Dosinia Luxury Resort si imprejurimi

Concediu petrecut in zona Kemer - statiunea Beldibi -- cazati la Dosinia Luxury Resort, pe final de iunie 2019, pret 1180 euro cu Ultra All Inclusive. Plecati cu charter din Oradea, cursa de duminica fara prb. am ajuns in cca. 2 ore si un sfert, la iesirea din aeroportul Antalya sunt reprezentanti cu pancarde sugestive ale agentiilor de turism, am fost preluati si pt ca din tot avionul doar noi 2 persoane mergeam la Kemer am fost singuri in microbusul ce dupa 40 de minute ne-a lasat la adresa.

Cazarea a decurs repede, ei va pot seta tel. pt Wifi, se dau 2 cartele magnetice si 2 taloane pt prosoape. Cel ce va duce bagajele va poate intermedia o alta camera daca nu sunteti multumiti, e vorba doar de pozitie, noi am avut, garden room", camera era spatioasa, curata, cu balcon, aer conditionat independent de cartela, de inchiderea balconului.

Masa suficienta, in resort sunt 2 baruri deschise de la 10 la 23 unde pe timpul zilei sunt la dispozitie sucuri, cocktail-uri, bere... 2 piscine exterioare fac fata celor cazati, apa mereu curata si alte 2 parca acoperite pt copii, locuri de joaca, anfiteatrul, si terasele acopera necesitatile.

Pe langa restaurantul unde roiesc multi angajati destoinici, unde gasesti, n" feluri de preparate si aperitive gen whisky, vin alb-rosu, bere, dulciuri etc, pe parcursul zilei la terasa stg, se pot servi produse intre 10-18 gen pitza, burgeri, kebab, salate, meniuri vegan, placinte, paste, sucuri dozator, prajiturele, frigarui preparate pe moment, timp de asteptare 5 -15 minte, functie de fluxul doritorilor.

Seara sunt show-uri interactive cu turistii limba folosita sunt rusa si turca, uneori cu explicatii scurte in engleza., am prins si o seara de dansuri specifice zonei.

De la hotel pe malul marii se ajunge printr-un gang subteran sau pe iesirea din spate, unde o trecere de pietoni si portarul care opreste masinile, facicliteaza trecerea. Malul e cu pietris dar fiecare hotel are ponton dedicat, apa devina adanca dupa 3 m.

Fiind dependenti de transport local am facut iesiri cu busurile locale care se pot lua de la iesire dinspre mare, exemplu pt 2 persoane 1$ pana in Goynuk, 2 $ pana in Kemer, unde pe langa plimbari noi am fost in Folclorik Yoruk Park ce prezinta miniatural viata satului inaintasilor (5 $ intrarea), pe bus nu-ti da nimeni bilet si e bine sa clarifici cand te sui unde si cat ii dai sau cat te costa! undeva in imagini postez si preturi afisate.

Excursiile organizate de ghizi sunt mai scumpe cam cu 10 euro, pe varful Tahtali, de exemplu -inclus transport, bilet teleferic si 2 ore intr-un spatiu delimitat se organizeaza excursii cu 40 $ negociat de la firmele aflate la tot pasul si 50 euro la ghid (pe persoana), .

Pe mare o alegere buna cu vaporasul 25 $ pt 2 persoane 8-16, noi am luat de la Maxwel Travel cu 10 $ avans si restul s-a dat la vas, cine e cu masina poate merge direct in port Kemer si cu 15 & sau mai putin pt 2 persoane pot urca pe unul din vase, cam toate pleaca in acelasi timp. Noi am fost cu Medusa, pe vas nu ai voie sa aduci decat apa plata, sucurile se retin si le primesti la plecare, sa-si faca si ei profitul. Fotografii vin si-ti fac poze doar ei cu papagalul, daca esti interesat le poti lua inramate cu 10 sau 5$ dupa servirea mesei, se fac 3 opriri, se face show si spuma-party pe parcurs, ok. la plecare poti lasa un ciubuc daca vrei. Si microbusele au instalate un cosulet pe scaun in fata pt ciubuc, dar tinand cont de indiferenta soferilor nu se aleg des cu ceva.

In magazine daca nu au preturi afisate se pot negocia, gasesti acelasi produs la jumatate de pret in apropiere, bon fiscal cam rar ai sa vezi daca nu cumperi aur sau ceva de valoare. Poti plati in orice moneda dar dak esti turist pretul tau va fi putin mai special. Comercianti te imbie peste tot, dar nu sunt asa agasanti gen Egipt. limba vorbita: turca si rusa 95%, show-urile de asemenea se aliniaza majoritatii engleza rar doar pe la receptii si locuri cu vad mare.

Peisajele zonei sunt un mare plus, marea si muntele fac casa buna buna, din pacate apusurile ies din discutie, la vest fiind lantul muntii Taurus...

Trimis de liniuta in 10.07.19 12:48:16
Validat / Publicat: 10.07.19 13:33:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liniuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Piscina si muntii Taurus, in noapte

[10.07.19 13:25:30]

Bun review

[10.07.19 13:33:32]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[07.08.19 20:48:51]

Pentru plajă și mare ai dat o notă mică. Aceasta reflectă aspectul lor cu pietre sau depărtarea față de hotel?

Aș vrea să știu și dacă resortul este izolat, în sensul că ieșind din el, n-ai ce să faci.

Sunt în căutarea unui hotel pentru septembrie.

[28.08.19 14:14:37]

@Rodel:

resortul nu este izolat, iar plaja nu este departe deloc (anul trecut am avut mai mult de mers de la camera la plaja desi hotelul era pe plaja )

plaja este cu pietris, iar intrarea in mare destul de abrupta (in 5 m apa este la 1.8 m)

[28.08.19 17:07:29]

@nrs: mulțumesc pentru răspuns, deja am achiziționat bilet pentru 24 septembrie la acest hotel/resort. Sper să fie bine. Am mai fost în Kemer, dar prin Beldibi doar am trecut. Zona este frumoasă, cu multă vegetație.

[28.08.19 19:11:12]

eu consider ca primesc mai mult decat am platit!!

e un resort foarte mic, dar excelent organizat, desi e plin nu se sta la coada.

restul cand voi scrie despre el

[28.08.19 19:40:08]

@nrs: Aștept impresiile până ajung și eu acolo!

[28.08.19 20:39:34]

de abia a inceput concediul!

[28.08.19 20:57:21]

@nrs: Concediu plăcut!