ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11

Bun venit scoala???

Chiar daca inceperea scolii inseamna, in mod inevitabil, si sfarsitul verii si al distractiei, deci un pic de nostalgie :), ea inseamna totusi si revederea cu colegii si prietenii :) !

Pentru unii dintre copii insa, cat si pentru parintii lor, inceputul scolii este un motiv de intristare adanca :( , din cauza saraciei in care se zbat, si a imposibilitatii achizitionarii celor necesare noului an scolar!

Unul dintre motivele abandonului scolar este chiar aceasta lipsa a minimului necesar. Sa nu mai spun ca pentru unii dintre copii, cornul si laptele primit la scoala, reprezinta singura masa de peste zi!

Din pacate, in Romania anului 2020 (ca mai e un pic), saracia lucie inca mai este o “boala” neeradicata, cu consecinte grave si de multe ori fatale!!!

Astfel ca, in fiecare septembrie, incerc prin campaniile pe care le derulez, sa implic cat mai multi oameni, cu ajutorul carora sa mai “atenuez” din suparare si neputinta si sa pun, pe cat posibil, pe picior de egalitate, copii sarmani cu restul clasei.

Mi-aduc aminte, cu multa nostalgie, de anii cand eram si eu scolar, cand stateam zile intregi inainte de inceperea scolii, cu capul bagat in ghiozdanul nou, plin de caiete abia copertate si etichetate, mirosind a nou, amusinand totul, mangaind penarul de lemn, si incercand iar si iar, cu multa piosenie :), stiloul chinezesc cu penita de aur! Asa amintiri vreau sa pot crea si eu mai departe, cu ajutorul vostru.

Astfel ca, de comun acord cu voi, cei care ati facut parte din campaniile de la Herculane 2019, as vrea sa folosesc o parte din banii pe care ii mai avem, redirectionandu-i catre cumpararea de rechizite necesare inceperii scolii, pentru cazuri concrete din comuna Gruiu (Ilfov), comuna Sohatu (Calarasi), comuna Letca Noua (Giurgiu), sat Draghinesti (Teleorman), comuna Bogati (Arges) si Bucuresti.

Va tin la current cu mersul campaniei si va multumesc pentru sprijin.

MIhaela Vulpe

PS: Va atasez poze din Campania din septembrie 2018!

AM REVENIT CU DETALII!!!

Din lipsa de timp, abia acum reusesc sa va aduc la cunostinta cat si pe ce am cheltuit banii.

De data asta poze cu copii nu va mai atasez, pentru ca iar ma cearta :) admin (GDPR-ul... stiti voi), dar pozele cu rechizitele zic ca sunt inofensive :) , asa ca vi le postez!

Pentru ca nu pot incarca tabele frumos aranjate, incerc sa va redau mai jos cheltuielile facute, sperand sa intelegeti ceva din insiruire, si sperand ca aceasta sa se pastreze asa cum am scris-o eu!

nume produs nr buc pret unitar pret total

etichete 10 folii 1 10

TOTAL 1461

Trimis de vulpe mihaela in 05.09.19 17:14:17
Validat / Publicat: 05.09.19 18:10:16

VIZUALIZĂRI: 259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[05.09.19 18:09:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Evident că eu unul sunt de acord - pe ”persoană fizică”

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[05.09.19 18:14:37]

@webmaster:

roth
[05.09.19 21:23:26]

Buna, recunosc ca am focut sfat mare in "sat" inainte sa te decizi si oameni dragi, cu suflet mare au incurajat acest gen de actiune, asa, la o discutie de la inima la inima.

Am sa fiu acolo unde va fi nevoie, cumparat, carat, si tot ce tine de " logistica nevazuta" a unei fapte bune.

Poate vor mai fi doritori care sa participe activ la aceasta actiune marca AFA.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
iulian68
[06.09.19 03:03:49]

@roth: Daca se mai strang fonduri as dori sa mai particip si eu...

roth
[06.09.19 08:58:02]

@iulian68: Oricand cu bucurie, stii ca esti favoritul meu.

Acum avem ceva ramas de la intalnirea tinuta la Herculane, asta nu impiedica cu nimic strangerea/primirea de fonduri noi... totdeauna ueste cineva langa noi care are nevoie de un gand bun, o sustinere.

Multumesc si te astept cu drag.

Zoazore
[07.09.19 10:43:04]

@vulpe mihaela: Ooofff, din păcate, anul ăsta mai... subțire! Regret că nu pot să mai donez, că deja am dat la o campanie de la Brăila, dar mă redresez eu și intru iar în Campaniile AFA!

Voi fi pe aici!

iulian68, roth, vulpe mihaela, Zoazore