ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
ÎNSCRIS: 18.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Vacanta la Miracle Hotel iunie 2010

Aseara ne-am intors din vacanta petrecuta in Turcia. Am plecat in data de 05 iunie 3 masini.

Prima noapte am dormit in Canakkale. A doua zi am vizitat Troia. A treia zi am vizitat cetatea Efes si am ajuns seara pe la ora 20 la Miracle Resort Hotel. Cazarea imediat caci la ora aia tarzie nu mai era nimeni care sa se cazeze.

Camerele sunt foarte mari. Am avut pat separat pentru copil (copilul avand 3 ani si jumatate), nu ma refer la patut ci pat mare. De la receptie ni s-au dat 2 carduri de acces, 3 carduri pentru prosoape si o hartie pentru o poza free.

Mancarea nota 10 foarte diversificata si multa. Eu sunt o pretentioasa la mancare dar aici nu am ce reprosa.

Miracle este un hotel pentru familiile cu copii. Exista mini club unde copii fac diverse activitati, seara e mini disco unde invata multe dansuri. Anul acesta au fost multi rusi, germani, romani. Romanii ocupau locul 3 ca numar. Si cu toate astea m-a deranjat ca la concursuri care erau seara nu au ales si romani. Nici la concursul cu cel mai bun cuplu si nici la miss.

La ora 21 incepe in fiecare seara spectacol, in fiecare seara altceva, dupa care urmeaza discoteca in aer liber cu DJ sau cu formatie, cu toate ca din cate am vazut exista si o discoteca inauntru care nu am incercat-o.

Ca mici dezavantaje ar fi internetul. Nu exista decat in lobby si acolo dupa ce in prealabil treci pe la receptie sa te verifice ei. Daca ai vizitatori nu treb sa stea mai mult de jum de ora si atunci numai in lobby, daca nu platesti 25 Euro/ ora

Spalatoria foarte scumpa mi s-a parut. De spalat, uscat. calcat un tricou e 30 Euro asta in situatia cand peste drum un tricou nou era 5 si 10 Euro.

Pe sejurul la Miracle am dat 800 euro 2 adulti si 1 copil de 3 ani jum. Bilet cumparat cu reducere 25% din luna februarie.

La intoarcere spre casa am mai stat 2 nopti in Istanbul, unde normal dupa conditiile de la Miracle... nu mi-a mai placut. Istanbul este exact imaginea care o aveam despre Turcia, strazi inguste, marfa scoasa in fata magazinului. Am vizitat Marele Bazar si Moscheea albastra si cam atat.

In toata Turcia se construieste, orasele noi gen Canakkale au strazi mari superbe, blocuri frumos colorate cu balcoane mari. Se lucreaza mult la autostrazi.

Cam atat am avut de povestit si maine o sa pun si poze.

Daca aveti intrebari va raspund cu placere si totodata astept recomandari pentru vacanta de anul viitor, care vreau sa o fac tot in Turcia sau Croatia

Trimis de sheryll in 18.06.10 13:21:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Canakkale, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 3152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sheryll); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.06.10 13:45:32]

Intreba cineva de aerul conditionat, merge si fara card. noi am avut 2 carduri de acces, unu il tineam eu si unu sotu si plecam din camera si lasam aerul pornit.

referitor la internet... numai in lobby.

Hotelul este excelent pentru cei cu copii. Exista mini club unde fac diverse activitati, mini disco.

Anul acesta au fost multi rusi, germani si romani.

gione
    [18.06.10 15:48:14]

La intoarcere am inteles ca ati trecut prin Istanbul, se mai lucra la strada in zona Pamukova? Imi puteti spune traseul?

bogdan74
    [18.06.10 15:51:15]

net-ul e gratis? cat poti sta? au calculatoare sau doar acces de net?

[19.06.10 10:39:04]

Bogdan au doar acces free la internet in Lobby. Sunt prize montate langa fiecare masa si vine lumea cu laptop, copii joaca jocuri. Cred ca poti avea si in camera dar contra cost.

akbarus
    [19.06.10 20:56:08]

Buna

Si noi avem copil de 3,5 ani. Cat e apa din piscina pt copii? Ii lasa cu saltele ori colaci?

In afara de bilet mai sunt cheltuieli legate de camera sau sederea in general?

Merci

[21.06.10 10:22:44]

cu ce recomanzi ca valut, euro sau usd?

[21.06.10 10:35:05]

Apa e mica in piscinele de copii parca 45 cm. La adulti e 1.50 m Ai voie cu colac saltea jucatii orice. Copii treb sa aiba neaparat slip pe ei chiar si aia mici mici.

Sincera sa fiu poti sa stai fara sa cheltuiesti nici un ban. Noi ne-am mai cumparat jucarii si ceva de la farmacie.

[21.06.10 10:38:16]

Cristi in hotel toate preturile sunt in euro, insa e bine sa ai si lire turcesti.

1 lira = 2 lei, 1 euro = 2 lire, deci daca vrei sa dai bacsis de ex mai bine dai in lire.

Plus daca iesi in oras e bine de avut lire. In dolari am vazut preturi afisate doar in Istanbul.

[21.06.10 12:19:56]

multumescu pt. raspuns

o sa iau numai euro,

am inteles ca mini barul este gratis

ce bauturi are?, se reumple?

ce parere ai de magazinele de vi-sa-vi de hotel

preturi ok?

ai fost in oras in antalya, cum este?, merita?

[21.06.10 14:06:47]

In Antalya am fost undeva unde sunt bazaruri, preturi ok, apoi am fost intr-un parc de distractii super pt copii. Mai mare decat cel de la Mamaia. Iar vis a vis de parcul de distractii este un mall.

Magazinele de langa hotel, chiar peste strada au preturi mai mici de acolo sa iei jucarii sau medicamente sa nu faci greseala noastra sa iei de la hotel, au aceleasi lucruri.

Barul da noi de cate ori am vrut ceva am gasit, mai putin freshuri. Sunt cokteiluri, bere, sucuri, vin la discretie, sunt niste butoaie afara pe terasa si poti bea cand vrei. Cokteilurile majoritatea sunt pe baza de vodka tinand cont ca majoritatea sunt rusi.

Cristi cand pleci?

[21.06.10 15:16:37]

plec pe 3 iulie

cu avionul, acum 2 ani am fost in kusadasi cu masina si mi sa parut obositor drumul

deci merita mers in antaya centru pt. un mic shoping

in excursi optionale de la agentie sau hotel ai fost?

au facut diferenta inter noi romani si ceilalti straini?

daca mai ai vreun pont

apropo ai fost la restaurant cu specific, se plateste extra asa am inteles cum este e marita?

[21.06.10 15:59:01]

Ne-au sunat de la receptie pentru excursii daca vrem, dar noi nu am vrut asa ca nu stiu unde faceau excursiile.

La restaurantele cu specific nu am fost mie mi-a placut mult mancarea de la masa plus fiica mea nu prea are rabdare sa ste mult intr-un loc. Rezervarea la un astfel de restaurant este 10 euro. Exista restaurant italian, turcesc. fish si parca mexican.

Nu mi s-a parut ca se face diferenta intre romani si altii. Cred ca noi suntem agreati d. p. d. v ca nu suntem f pretentiosi. Am vazut niste germani cum tipau la chelneri...

[22.06.10 15:31:53]

multumesc frumos,

ce poti sa-mi spui despre SPA in hotel

preturi?

Vali+Mih+Mar
    [28.06.10 22:13:22]

Buna vreau sa va zic ca-mi pare rau ca nu am mai avut aceeasi vacanta reusita ca anul trecut la Miracle, fata de cea avuta anul asta la Royal Wings. Este super la Miracle, si ma uit la impresiile celor care au fost anul acesta aici si ii invidiez. Asa este , oameni veseli binevoitori, cu zambetul pe buze tot timpul, nu fac diferente la turisti, adica ma refer la nationalitate, sunt super.

Cei de la Royal, anul asta parca le ploua si tuna tot timpul. Nu se ridca la faima pe care o are hotelul. Se merita sa mergi si in excursii, de preferat spre sfarsitul perioadei, cand este deja prajit de soare, relaxat, odihinit, cum am facut noi, o zi croaziera, alta jeep safari, spre sfarsit. A fost super. Inca o data va spun ca va invidiez ca ati fost aici si ziceti ca au ramas aceeasi oameni binevoitori. Bravo lor. ma bate gandul sa mai incerc o data la anu......

Alinush
    [18.07.10 11:48:41]

Cu vremea,mereu este cald si frumos,nu?

S_Andrei
    [14.08.10 22:40:45]

Pentru un cuplu de tineri (24 si 22 ani) recomanzi hotelul asta? Sunt intr-o dilema....inca nu stiu ce sa aleg din Turcia si as vrea sa plec prin 17.09. M-am gandit si la Alva Exclusive Donna. Poate sa faca cinva vreo comparatie? Multumesc!

[16.08.10 15:39:26]

Am prins si seara cu discoteca cu DJ pe ponton pe malul marii , cu lumini, f tineresc . Dupa parerea mea e mai mult hotel pt familiile cu copii.

S_Andrei
    [16.08.10 18:17:31]

este posibilitate de a pleca in excursii? organizeaza hotelul?

NicusorIancu
    [03.06.14 13:54:29]

La discoteca din aer liber vreau sa adaug ca vineri era Karaoke in aer liber! Si semnele erau scrise si pe romana (majoritatea)...

akbarus, Alinush, bogdan74, cristig*, gione, NicusorIancu, S_Andrei, sheryll
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: