ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Cupidon - ar putea mai mult

O experienta mediocra!

Experienta:

Am ajuns era ora 11.30, mi s-a comunicat sa revin la ora 12.00, pentru formalitati ca nu se poate mai devreme conform regulamentului hotelului.

Am revenit la ora 12.00, insa mi s-a spus ca nu la 12.00, ci la 12.30 trebuie sa revin. Am revenit la 12.30 si a durat pana la ora 13.00 sa primim bratarile. Ne-au spus ca ne vor suna ei pentru a ne anunta cand putem ocupa camera.

La ora 15.00, am revenit la receptie si ne-au dat cheia (nu ne-au sunat ei).

Urc cu cea mica in camera si in drumul spre camera pe holul etajului, dam peste o mocheta ce “naparlea”, cu pete de voma ce nu fusesera curatate (au stat pana a doua zi).

Intru in camera si soc, lenjeria de pe pat mototolita si patata, husa de pe pat foarte mototolita, pernele mototolite si patate, in plus una dintre ele avea o pata foarte urata ce parea a fi de la voma. Fotoliul ce trebuia sa fie extensibil era de fapt un fotoliu ce avea trei perne ce se intindeau pe jos cusute intre ele (mai buna ar fi fost o saltea gonflabila)

Reactia mea instanta fost sa ma intorc la receptive si sa atentionez “ cred ca nu au reusit menajerele sa schimbe lenjeria” si sa intreb daca au camera cu fotolii/canapele extensibile mai mari.

Receptionerul dragut, ma invita sa-mi arate o alta camera spunand ca toate camerele au acel tip de fotoliu extensibil sau canapea neextensibila, insa ca ma invita sa-mi arate o camera cu canapea neextensibila.

Pe drum ne intalnim cu cameristele, care de fata cu mine nestiind ca eu am facut sezizarea cu asterunturile mototolite si murdare ii spun receptionerului:” sa ma mai lasi cu turistii astia pretentiosi, daca nu le convine, pot pleca acasa! ”. Nu ii spun nimic, o las sa ne cunoastem in camera, deoarece o invitasem sa constate cele mentionate.

Revin in camera alocata, si surpriza, cand ma vede menajera, dupa un soc de cateva secunde incearca sa se scuze ca nu este ea de vina ci compania unde curate lenjeria, ca asa le-o aduc si ca ei nu au ce face. Nu o schimba…. ele o vad si spun ca este curate…. Noroc ca plec cu lenjeriile mele dupa mine.

Se scuzau ca au prea mult de munca si ca asta este tot cee ace pot face ele.

La plecare cele doua cameriste se hlizeau destul de tare pe aceasta situatie pe hol spre lift…... facand comentarii la adresa mea.

Parcare

Plus: nu exista

Minus: Foarte mica pentru capacitatea hotelului.

A trebuit sa vorbim cu turistii care plecau, pentru a face schimb de locuri.

Capacitate parcare maxim 70 locuri, pentru un hotel deaproximativ 200 camere.

Hotel

Plus: Nu exista

Minus: Hotel vechi, renovat pe fuga. In momentul in care am intrat in hotel NU am fost impresionata de retusul peretilor, ce pareau renovati de personal fara experienta si in camera era prezenta aceesi renovare.

Usile de la camera se incuiau si descuiau cu mare greutate.

Curatenia din camera lasa mult de dorit, praf, covor neaspirat, fara baterii la telecomanda.

Baia cu mucegai la rosturi, vasul de WC, necuratat, chiuveta cu nisip in ea.

Miros persistent de vechi.

Restaurant

Plus: Mancare diversificata, bautura de calitate

Minus: Farfurii si tacamuri nespalate corespunzator cu pete de mancare pe ele.

Tavile de inox in care se punea mancarea erau la propriu murdare pe cantul de la exterior erau depuneri negre de mancare, cautam in permanenta sa-mi iau mancare din cele ce nu prezentau aceste mizerii.

Mizerie pe jos si perin curtea hotelului

Baldachinul exista doar langa cele doua piscine, care aveau apa verzuie, si erau foarte murdare si acesteea.

Scarile de la hotel la plaja foarte alunecoase si periculoase, fara a fi vre-un avertisment in acest sens.

Plaja

Foarte murdara, cu un singur cos de gunoi.

Sezlongurile trebuia sa ti le iei si ngur la fel si pernele.

Personalul

Foarte prost pregatit, neserviabil, daca solicitai ceva se uitau foarte urat. I-am rugat de cateva ori sa stanga masa la care ne asezasem, au uitat. Le-am strans noi.

Nu se recicleaza nimic, mancare, doze de aluminiu, etc.

Pret

Mare fata de ceea ce ofera!

Recomandari:

Senzatia mea ca patronii nu cunosc toate aceste aspecte ce se petrec in hotelul lor.

Implicare mai mare din partea patronilor prin pregarirea si urmarirea personalului.

Personalul in cele mai multe cazuri te ridica sau coboara.

Atentia la detalii, pot diferentia!

Din puncul meu de vedere personalul a dus la toate aceste nereguli, daca implicarea acestuia ar fi fost mai mare cu siguranta minusurile nu ar fi fost atat de mari.

Din pacate educatia, mentalitatea si alegerea unor oameni nepregatiti sa reprezinte patronii in pozitii cheie din administrarea hotelului, pot duce la dezastru.

Nepregatirea, training-area si urmarirea personalului pot duce la dezastru

Ca si note de la 1-5

Servicii personal: 0

Hotel:2 cu indulgenta, daca personalul ar fi mai implicat si serviabil ar creste nota

Pret:3 in conformitate cu ceea ce ofera (serviciile personalului trag foarte mult in jos)

Dotari/mobilier: 4, din pacate nu este intretinut de catre personal

Ce este de apreciat

Faptul ca incercam in Romania sa ne aliniem serviciilor din Bulgaria, Grecia, Turcia.

Trimis de eleine2004 in 02.09.19 13:00:38
Validat / Publicat: 02.09.19 14:26:07

VIZUALIZĂRI: 1454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eleine2004); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.09.19 14:25:59]

@eleine2004: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 54&ridAnt=96370

• Alte impresii din această RUBRICĂCupidon Hotel: