ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2019
AUG-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 56 USD

Tropitel cu bune si rele

Anul acesta am hotarat sa mergem in Egipt dupa cativa ani buni de Turcia. Auzisem ca nu exista comparatie, dar am riscat si iata ne in Egipt dupa 3 ore de zbor si o mica escala de o ora in Sharm (am ramas in avion circa 1 ora pana au coborat turistii pt aceasta destinatie) si inca un sfert de ora pana in Hurghada. Am facut aproximativ 40 minute pana la hotel, ajungand in jur de 22.10, temperatura fiind de 36 grade, iar dupa binecunoscutul 10 dolari in pasaport am primit camera 1067 la parter cu vedere la piscina si partial la mare. In continuare voi scrie ce nu mi a placut mie (este strict parerea mea), vazand ca in celelalte impresii totul este perfect... in fine.

1. La receptie ti se da un singur card pt intrare in camera, iar pt a activa lumina si aerul conditionat, trebuie ori sa stai la parter (eu am sarit de pe balcon???? si l lasam do not disturb...

2. nu exista chedere la usi, isr pentru a iesi trebuie sa trantesti nu gluma... concert nu altceva...

3.70% sunt egipteni, restul nemti, rusi, romani. credeam ca turcii sunt galagiosi... no way... astia sunt horror... mai au si vreo 3/4 copii cel putin care tipa si fac ce vor fara a fi atentionati. Langa scena de spectacole, pe faleza, exista un centru de inchiriat scotere... in fiecare seara egiptenii si copiii in special claxoneaza deranjant si continuu.

4. Materialele si mobila din camera sunt de calitate, dar din pacate detaliile fac diferenta. pare ca totul este facut in graba, chit insirat peste tot, carpit...

5. Curatenia. off... se cunoaste ca nu este mana de femeie (am intrebat de ce doar barbatii fac curatenie in camere si ni s a spus ca este o treaba mult prea grea pt o femeie). Cu toate ca lasam 1 dolar aproape zilnic, cada nu era curatata, pe jos fire de par, in balcon nu mai zic, perdeaua din camera murdara.

6. Prosoapele atat cele din camera cat si cele pt plaja scortoase, desirate, nu miroseau tocmai bine. am primit 2 prosoape mici, 2 mari si unul pt picioare.

7. Mancarea nu foarte diversificata. Au condimentele lor specifice, dulciuri aceleasi in fiecare seara, dar bune la gust.

8. Piscinele curate, dar incepuse sa se decojeasca spre mal din materialul cu care era captusita. Masutele de la sezlonguri foarte murdare.

9. Wi fi doar in lobby bar, unde nu mergea foarte bine si cateodata la plaja, daca erai in apropierea restaurantului italian, dar la fel, foarte slab.

10. Paharele in care se serveau bauturile erau din plastic, la fel de ponosite si mi dadeau impresia de nespalat.

Trecand peste toate, am gasit ce sa mancam in fiecare zi si am incercat sa venim in camera dupa ora 00.30 sa putem dormi.

Trecand peste toate acestea, marea este senzationala, coralii si pestii... splendoare.

Repet, am scris fix ce m a deranjat, facand comparatie cu sejururile din Turcia.

Trimis de mihaelaliana in 01.09.19 15:43:29
Validat / Publicat: 01.09.19 17:55:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaelaliana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Marea... de a dreptul senzationala!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 USD pe cameră

nicole33
    [01.09.19 18:46:02]

@mihaelaliana:

iar dupa binecunoscutul 10 dolari in pasaport am primit camera 1067 la parter cu vedere la piscina si partial la mare...

Se pare că "atenţia binecunoscută" nu ţi-a folosit la nimic . Ai primit exact ceea ce ai plătit: o cameră cu vedere laterală la mare şi la piscină.

Decât să tot escaladezi balconul, nu era mai simplu să soliciţi un al doilea card???

Dacă tot lăsai DND, nu ştiu când sperai să ţi se mai facă şi curat în cameră.

Eu nu am cotizat cu nimic şi am primit o cameră la etajul al treilea - nivelul recepţiei, cu vedere laterală la mare şi la grădină, unde măcar am avut linişte şi intimitate. La solicitarea mea, am primit pe loc şi un al doilea card, însă nu am avut nevoie să-l las în cameră, dar fiecare avea cardul lui. La căldurile de acolo, nu-mi folosea la nimic să ţin aerul pornit toată ziua, funcţiona eficient şi era suficient să-l pornesc când eram în cameră pentru a mă răcori.

Curatenia. off... se cunoaste ca nu este mana de femeie

Mai degrabă este o chestie de noroc. Toni, cameristul meu îşi făcea treaba. A încercat el să mai dea rasol, dar după ce i-am explicat ce doresc să facă pentru a-şi merita banii, a înţeles şi s-a conformat.

În lobby şi pe terasa acestuia internetul funcţiona foarte bine, dar şi pe terasele celor două restaurante principale şi rareori pe plajă dimineaţa devreme. Cei care stăteau la piscine, erau mai norocoşi. Au fost şi două zile în care nu a funcţionat deloc, în vacanţa mea de două săptămâni, dar am avut soluţii.

Contra cost ai fi putut avea net şi în camera de hotel dacă doreai.

Mancarea nu foarte diversificata.

Mâncarea nu ţi s-a părut suficient de diversificată în comparaţie cu hotelurile din Turcia, dar nu există să nu fi avut ce alege.

Şi eu am făcut greşeala de a compara permanent cu Turcia şi îmi dădea mereu cu minus.

Cu excepţia băuturilor lor locale care erau foarte proaste, în realitate, nimic ESENŢIAL NU mi-a lipsit la Tropitel. Am avut şi un bonus nesperat: superba Mare Roşie!

Corect ar fi să comparăm şi preţurile, deoarece la preţurile din Antalya de anul acesta, în plin sezon, cu banii daţi pe Egipt nu ai fi găsit în Turcia decât un hotel chiar mai slab decât cele la care ai fost deja.

[01.09.19 18:55:28]

@nicole33: total de acord cu ce ai scris. Am incercat sa vorbesc cu cel care ne facea curat in camera sa insiste, dar in zadar, asa ca am renuntat. Am vorbit si cu alti romani si aveau aceeasi problema cu un singur card, chiar daca au mai cerut un card la receptie li s a spus ca nu au.

Si de cei 10 dolari pusi in pasaport am primit fix camera pe care o platisem, dar si niste prosopele umede si limonada...

simona_vlad
    [07.09.19 19:07:22]

Hotelul inteleg ca e ok. Dara as vrea sa stiu marea, cum e, in afara de faptul ca e superba! Adica, are corali, vezi pestisorii in jurul tau chiar daca nu faci snorkeling? Apa e adanca, necesita papuci de inot?

Vreau sa merg in noiembrie si Tropitel-ul chiar imi face cu ochiul, ca si conditii cazare si masa. Mai ramane problema snorkeling-ului de rezolvat.

[07.09.19 21:39:51]

@simona_vlad: snorkeling am facut zilnic, intotdeauna e cate ceva de vazut nou, pesti colorsti, de diferite dimensiuni, arici de mare, corali de la albastru, galben, roz, lila, alb... ce sa mai... minunat! Noi ne am cumparat de acasa masti de snorkeling si incaltaminte speciala, fara nu recomand.

Marea este f f sarata, apa f limpede, f calda (27/28 grade).

Trebuie sa mergi vreo 200/300m pana la golfuletele unde poti face snorkeling, deoarece este f mica apa sau deloc. (depinde cum prinzi flux/reflux) sau poti merge pe ponton... in dreapta este apa mai mica unde este mai aglomerat, iar la capatul pontonului unde apa are aproximativ 20 metri. Daca doresti iti trimit filmari din apa.

simona_vlad
    [07.09.19 21:42:38]

@mihaelaliana: Daaa, te rog, vreau sa vad o mostra din ceea ce ma asteapta!!!

[07.09.19 21:58:43]

@simona_vlad: nu stiu cum pot sa pun filmarea aici... pot sa trimit mai rapid p facebook

[07.09.19 22:14:27]

@mihaelaliana: Se pot ataşa videoclipuri / filmări din sejur, în două variante:

• 1 - dacă ai un cont personal de youtube: încarcă videoclipul acolo (setează-l să fie disponibil public) și ne scrii apoi link-ul aici
  • 2 - dacă nu ai un cont personal youtube: ne poți trimite fişierul (prin intermediul unui site de transfer); mai departe ne ocupăm noi = îl vom încărca pe canalul oficial AFA-Youtube, apoi îl vom atașa aici.
  • Dacă alegi varianta 2, vei primi indicații prin PM.
    (anunţă-ne că ai vrea să ataşezi un videoclip prin varianta 2: PM to web26)

[07.09.19 22:17:26]

@webmasterX: ok. aleg varianta nr2.

mihaelaliana, simona_vlad
    Alte impresii din această RUBRICĂTropitel Sahl Hasheesh Hotel: