ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2019
3 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

încărcat de pe telefon!

Din păcate, din fericire

Să încep începutul...

Prin Noiembrie anul trecut, am rezervat 2 camere la hotel Opal, în Cap Aurora. Planetele nu s-au aliniat însă, și ne-am găsit cu rezervarea anulată. Blah blah, detaliile sunt în recenzia pentru Opal, nu voi repeta.

Împinși de acest nefericit eveniment, am condus spre Venus. Soțul meu căutase pe Booking și în timp ce discutam cu stafu' Opalist, se eliberaseră 2 camere la hotel Academy. Am zburat, nu cumva să le pierdem.

Nu le-am pierdut. La o oră după ce ne balacarisem efectiv cu Opalicele (numa' femei, nu că asta ar fi ceva rău), eram descărcați toți 4 (eu și soțul, copilul și mama mea) în cele 2 camere proaspăt plătite de la hotel Academy. La ora 14 dacă nu chiar mai devreme, trebuie să precizez, pentru ca check-in se face începând cu orele 16 oficial.

În poze se poate vedea prima cameră pe care am primit-o eu și soțul meu. Din păcate era la distanță de o cameră de cea în care stăteau mama și fetița, și de asemenea aerul condiționat nu funcționa deloc cum trebuia. Adică... mai mult nu funcționa. Dar surpriză! Nu a fost o problemă, a doua zi dimineață ne-au mutat în camera care inițial ne despărțea de mama. Fără să rugăm pe nimeni. Au considerat ele că noi am vrea să avem camerele una lângă alta (Asta in afară de problema cu aerul pe care nu am raportat-o până nu ne-au anunțat că ne mută, pentru că de fapt nu ne deranja). Din camera în care am stat de fapt nu am poze. Inutil să fi făcut; erau identice.

Bun. Se înțelege deja că personalul este absolut excepțional!!! Doamnele de la curățenie își fac treaba foarte bine. De fapt, am văzut că ele nu stau. Mereu un mop, un aspirator, fac mereu ceva. Fetele și băiatul de la recepție sunt mereu zâmbitori, salută oricând te văd, mereu întreabă dacă e totul în regulă, sunt foarte deschiși pentru orice discuție și fac orice pot să ajute turiștii să se simtă cât mai confortabil.

Noi nu am avut masă deloc, dar am înțeles că au contract cu La Foisoare și Esplanada pentru mese.

Parterul nu are balcoane. Puțin cam neplăcut, pentru ca deh, la mare mai ai nevoie să usuci un costum de baie, un prosop, etc. Ne-am descurcat foarte bine și fără, dar ar fi fost mai simplu cu balcon.

Ah, precizez că am ținut neapărat să primim camere la parter deoarece fetița noastră are tetrapareza spastica, 11 ani, și este țintuită într-un fotoliu rulant, așa că ne-ar fi fost imposibil să urcăm la etaj.

În hol există două aparate de cafea. Cafea și ceaiuri foarte gustoase, nu mai rețin de la ce firme sunt. În fine, irelevant.

În fața hotelului și pe lateral, sunt mese cu balansoare. La început nu prea mi-a plăcut ideea. Am ceva probleme cu coloana, și până să reușesc să găsesc o poziție bună pe balansoar, și o metodă nedureroasa de a mă aseza, a trecut ceva timp ???? Dar apoi chiar au început să îmi placă foarte mult. Acolo beam cafelele dimineața, și mâncam o înghețată și beam o bere seara. Fetița mea a fost absolut încântată de "leagăne", deci o mare bilă albă conducerii din partea unui copil care de regulă nu se poate da in leagăn. Acum a putut.

Hotelul este foarte aproape de plajă, de terase, iar ăsta este un mare plus.

La intrare undeva în stânga exista o cișmea model vechi, cum se găseau foarte des în parcuri înainte. Are un robinet și te poți spăla de nisip, ca să nu intri in hotel ca bizonul (am vazut mulți cât am stat acolo).

Apropo de bizoni. Balansoare sau nu, dacă sunteți cazați la un hotel cu mese în curte și acolo fumați, goliti scrumierele la plecare, și nu lăsați gunoiul pe mese. Chiar nu e dificil să cureți în urma ta. Hotelurile au personal la curățenie, dar fetele alea nu sunt sclavii nimănui.

În fine. Singurul minus au fost dusurile. Nu exista robinet la duș, sau furtun cu para, clasic. Doar duș fix. Eu una nu pot sa fac duș asa (stiu, poate sunt ciudată), iar fetiței în nici un caz. Pe ea trebuie sa o întind pe spate în cadita de dus, pentru ca nu sta in picioare, și cred că este logic ca nu am cum sa o spăl cu dusul acela care în poziția respectivă este la 2 metri deasupra ei. Am rezolvat singuri problema fără să mai deranjăm recepția. Ne-am cumpărat pară (poti monta furtunul clasic cu para la duș, dar ei în locul furtunului au un capac de metal cu filet, sau chiar nimic la unele). Dar să nu se afle, shhhh ????????????

Inca un minus, dar asta e relativ, ar fi înălțimea toaletelor. Sunt pozitionate asa de sus, ca eu imi balanganeam picioarele în aer ???? Pot fi putin cam incomode din cauza asta.

În rest totul bine. Camere spatioase, paturi comode și ușoare (în camera fetei le-am mutat la perete, ca sa nu cada fata din pat), plase de insecte fixe (pe care unii le-au cam forțat...), usi la duș și nu perdele, mini frigider foarte bun, televizor destul de maricel, lumina foarte bună și în camere și în bai, 2 noptiere, dulap pe hol, prosoape și lenjerii (cel putin ale noastre) foarte curate, fara pete, si chiar miroseau excepțional... receptie foarte plăcut amenajată, toalete la parter în receptie super curate și frumos mirositoare.

Să specific și prețul? Wai, chiar nu ma asteptam sa fie asa ieftin, noi de acum 2 ani tot salivam după hotelul asta, când treceam pe lângă el ????

Parcarea parcare, apropo. Este cu bariera, și nu există sa nu ai loc, indiferent la ce oră te întorci.

P. S. Au cele mai simpatice sticluțe cu șampon pe care le-am văzut vreodată ????

Trimis de adi_na in 31.08.19 21:44:16
Validat / Publicat: 31.08.19 22:27:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: Munte, mare, caciulata, mamaia, venus, jupiter, saturn

VIZUALIZĂRI: 2193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adi_na); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Curtea interioară. Vedere din camerele de la parter.

Mihai18
    [01.09.19 08:48:46]

Apreciez descrierea hotelului și mă bucur că în exterior, în zona spațiului verde s-au făcut amenajări plăcute turiștilor. Scriu acest ecou pentru că de acest hotel mă leagă amintiri frumoase. Cu mulți ani în urmă m-am cazat cu familia la acest hotel. Cu siguranță atunci dv. erați copil. Hotelul era dat în folosință de câțiva ani și era bun. În acele vremuri nu exista all inclusiv și cele 3 mese zilnice le serveam la Esplanada. Plaja nu prea ne-a plăcut și zilnic mergeam la plaja din Neptun (la inele, dacă or mai fi acum).

Am văzut fotografiile dv. Pentru categoria 2 stele, hotelul arată destul de bine.

Vă urez vacanțe reușite în continuare.

adi_naAUTOR REVIEW
    [01.09.19 15:48:55]

@Mihai18: Din păcate Esplanada nu mai este ce eraAm vrut și noi acolo, dar după o seara de muzică plăcută, hore, dans, s-a terminat. Abia am gasit niste bere de băut într-o seară. Menu a la carte pe principiul " Asta n-avem, aia s-a terminat, nu mai avem din aceea. " Păcat. Poate pentru că este sfârșit de sezon... Dar clienti încă sunt.

Hotelul chiar e super. Nici macar nu stiam cate stele are, chiar nu m-am uitat. Dar da, arată foarte bine, iar angajații chiar fac tot banii.

[14.07.22 10:59:43]

Bună ziua,

Și soția mea are probleme de deplasare, de aceea am căutat ceva pe plajă și să luăm camere la parter. Noi am găsit la Laguna Mangalia, unde plaja este curată și șezlongurile incluse în preț.

[14.07.22 13:24:40]

@farcasgelu. eu: mulțumesc mult! Anul asta am luat ceva care e direct pe plaja, tot cu șezlong inclus, tot in Venus, dar am vrea sa incercam si alte stațiuni. Acolo in Mangalia aveți idee daca si apa e ok?

[14.07.22 13:41:29]

@adi_na: Apa este curată, este mică pe o lungime mare de la mal, nisipul este fin.

Vedeți ce se scrie și aici pe site despre ei: amfostacolo.ro/hotel9.php ... ngalia&id=15333

Am scris și eu. Prețurile sunt foarte OK.

Din păcate, noi nu mai putem să mergem în Grecia datorită faptului că soția merge mai greu și drumul până la aeroport, drumul cu autocarul și în general distanța până la plajă la hotelurile pe care le știu eu în Grecia reprezintă o distanță pe care nu o mai poate străbate.

Până la Laguna Mangalia ne duce cu mașina un amic (nu avem carnet nici unul dintre noi).

[14.07.22 16:02:41]

@farcasgelu. eu: multune mult, si sănătate amândurora.

[14.07.22 16:14:27]

@adi_na: vă rog să-mi spuneți ce hotel ați luat anul acesta, m-ar tenta să-l vizitez și eu (dacă este OK). Așa descopăr și alte hoteluri OK, le mai schimb, să nu ne plictisim.

[18.07.22 10:51:27]

@farcasgelu. eu: nu chiar... hotel ???? Niste garsoniere direct pe plaja, care apartin de hotel Iulia in Venus. Esplanada Lucian, garsonierele sunt cumva in spatele restaurantului Esplanada, si au curte și scări pe care se coboară direct pe plaja. Noi am fost și anul trecut. Scump, insa având fetita cu handicap e foarte util ca este ATÂT de aproape de plaja. Nu mai zic ca din pat vezi marea ????

La începutul lui septembrie voi reveni cu review, anul trecut nu am apucat.

[18.07.22 10:57:18]

Vă mulțumesc. Au site? Sau cum vorbesc cu ei?

[18.07.22 17:21:25]

@farcasgelu. eu: numerele sunt de la recepție de la Iulia, acolo se discuta și de locația de pe plaja

0755191919

0755373737

[18.07.22 17:25:56]

@adi_na: Vă mulțumesc. Am sunat la hotel, spune că acolo (Esplanada Lucian) nu se închiriază.

[22.08.22 15:42:20]

@farcasgelu. eu: probabil nu mai au liber. Noi avem pana pe 3 septembrie, si e ultima săptămână când au deschis acolo, si din cate am inteles era si singura camera libera sapt respectiva Dar am zis ca poate o mai fi renunțat cineva, sau stiu eu.

[22.08.22 15:55:12]

@adi_na: Mulțumesc. Poate la anul