ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
NOV-2009

ARTICOL ARHIVAT

Un loc stralucitor mai aproape de soare

Ma intorc cu drag la Sibiu mai exact la Patinis, dece oare?? pentru oameni care traiesc aici, pentru dulcele grai al sibienilor, pentru ospitalitatea lor, pentru aerul pe care il respiri, mirosul de cetina pe care brazi falnici si semeti parfumeaza aleile statiuni iar virfurile lor zgiriie cerul cu virfurile lor.

Dupa o dimineata devreme, o cafea bauta contra cronomentru am pornit la drum.

Traseu:

Braila-Buzau-Intorsura Buzaului-Brasov-Fragaras-Sibiu-Rasinari-Paltinis circa 500 km

Păltinis este situat la altitudinea de 1450 m si la doar 33 de kilometri de Sibiu.

Statiunea este situata in Munţi Cindrel, iar pentru amatorii sporturilor de iarna, zapada la Păltinis persistă foarte mult.

De fiecare data cind vin aici incerc alta cazare nu ca as fi vreun sadic sau as duce lipsa de adrenalina, dar fiecare pensiune are farmecul ei si pina nu ii calci pragul nu il poti descoperi sarmul.

Pensiunea are doua corpuri de cladire, camerele sunt la doua standarde de 3 respectiv 4 margarete, tarifele fiind in functie de luna in care se face cazarea si confortul camerei. Eu am ales 3 margarete.

Camere sunt spatioase, prevazute cu balcoane care iti ofera un peisaj mirific, mobilierul este modern si ingrijit, Tv este Lcd, internet wifi free in toata pensiunea si de banda destul de larga.

In pretul camerei pe linga taxele locale a fost inclus si micul dejun care a fost foarte diversificat iar produsele proaspete si foarte frumos expunse.

Personalul bine pregatit, foarte amabil si oricind la dispozitia turistului.

Pensiunea mai dispune de:

teren sport (minifotbal sau tenis) care are si instalatie de nocturnă, sală biliard, saună si sala de conferinte.

Pentru copii este amenajat un loc mai deosebit de joaca, respectiv intr-un brad este contruita o cabanuta care este legata de sol cu un podet din lemn.

Paltinisul fiind o statiune montana dispune de un telescaun, pirtie de schi de sanius, nici iubitori de drumeti nu au fost uitati, se poate merge pe trasee marcate cum ar fi, Paltinis - Vf. Oncesti - Poiana Lupilor - Santa, Paltinis - Poiana Muncel - Stana Gaujoara, Paltinis - Varful Batrana - Varful Rozdesti - Iezerele Cindrelului - Varful Cindrel.

Pina sa atacam urcusul spre Paltinis trecem prin localitatea Rasinari care merita o clipa de atentie iar pentru a intra putin in atmosfera anilor trecuti trebuie sa nu ezitam a vizita casele memoriale „Octavian Goga” si „ Emil Cioran”.

Oricind si in orice anotimp Paltinisul isi primeste turistii si ii rasfata cu frumusetile lui.

Trimis de dannek in 18.06.10 02:48:21

VIZUALIZĂRI: 4462 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Peisaj montan

pepsi70ro
[18.06.10 07:03:35]

Ai idee, mai exista refugiul Canaia? Stiu ce era o zona foarte linistita, la doar o ora de Paltinis.

krondia*
[18.06.10 09:12:18]

Un titlu frumos, impresii pe măsură, felicitări! Eu nu am mai fost de multă vreme la Păltiniş, cum ţi s-a părut staţiunea comparativ cu Poiana Braşov, este adevărat că pare puţin părăsită şi neîngrijită? Aţi vizitat ceva în zonă, aş fi curioasă cum se mai prezintă casele memoriale „Octavian Goga” şi „Emil Cioran”.

[18.06.10 09:55:29]

@pepsi

Sincer nu sunt innebunit dupa drumetii, dar un tenis de cimp as fi juca la pensiune, dar am cauta pentru tine si am gasit pentru tine ceva util:

click aici

Sper sa iti fie util.

@krondia

Multumesc!

Statiunea este animata mai ales in weekend cind urca sibienii pentru relaxare dar in cursul saptamiini chiar ca este pustie. Nu am prins zapada sa vad cit este de animat.

Nu pot sa spun neigrijita, dar nu este promovata asa de mult ca Poiana Brasov, sincer as alega Paltinisul in defavoarea Brasovului.

Casele memoriale le-am observa duminica dupaamiaza cind plecam spre casa si eram in criza de timp

Mai multe detali am gasit pentru tine aici:

click aici

georgiana
[18.06.10 11:07:25]

Faine pozele.Candva era considerata statiunea cea mai inalta din Romania! Si totodata cea mai veche statiune din tara, din anul 1894.

O mai fi adevarata statistica? Ca... apare si Ranca si... altele!

Si eu am fost de multe ori acolo, in toate anotimpurile. Imi place aerul in special, dar mai mult de 2-3 zile, ma plictisesc.

Iarna, in schimb, nu m-as mai aventura, ca risti sa ramai acolo, daca vine multa zapada.

Si nu c-ar fi rau...

[18.06.10 12:07:29]

Mai am ceva fotografi mai vechi cu scanate dar trebuie sa le caut prin fototeca!

La Ranca este cea mai innalta sosea din Romania Transalpina este DN 67C care face legatura dintre Novaci si Sebes, traseu urca pe alocuri la peste 2100 m.

Se pare ca Ranca este mai sus 1600-1800 m fata de Paltinis, dar este inca in devenire este in faza de mersul piticului.

Dar cine stie poate sa fie o rivala redutabila chair si pentru Valea Prahovei.

mirelutza
[18.06.10 13:33:05]

uite o idee buna sa merg la paltinis cateva zile in concediul din vara. multumim de descriere... vot pentru danut.

[17.08.10 13:56:04]

Reclama as spune eu...

Realitatea e putin altfel... saci intregi de gunoaie (unii revarsati) zac sub balcoanele turistilor si mirosul ajunge pana in camere. Coji de seminte, scobitori si alte resturi pe jos atat in camera cat si pe holuri. Apa calda ioc, cea rece iese de undeva de sub cada prin baie, manere lipsa la dulapioarele din camera, usa la sifonier sta proptita cu o bucata de hartie igienica. Frigider nu exista in camera, tavanul baii este plin de igrasie, suportii pt prosoape au fost pesemne smulsi pt ca au ramas gauri pe pereti in baie. Peretii camerelor si holului murdari si crapati, paianjeni si praf pe sub mobilier. Pe holurile pensiunii sunt diverse furtune, umerase si alte resturi lasate in cate un colt. Usa baii pesemne ca nu se inchidea perfect pt ca in dreptul manerului a fost eliminata efectiv o bucata de pal. Micul dejun nu e tocmai proaspat, omleta rece prajitorul de paine nu functioneaza... etc. Preturile in schimb sunt extraordinar de mari (170 ron camera dubla 3 stele).

Dar probabil patronul nu are interes in satisfacerea clientului ci doar in majorarea profitului. Oamenii din Romania lasa de dorit inca odata.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.08.10 14:13:11]

@mishtoaka, ceva care sa sustina afirmatiile de mai sus, ai (poze de preferat)?

In alta ordine de idei, de ce nu scrii propriile impresii daca nu esti de acord cu ce s-a scris aici?

[17.08.10 16:18:22]

@mishtoaka

Eu am fost acum un an tot ce se poate sa fie cum zici tu. Dar din cele descrise parca ne aflam dupa taifunul Katrina. Totusi niste fotografii nu ar strica.

Iar daca totusi este asa cum spui tu inseamna ca tebuie sa o stergem de pe lista noastra de vacanta.

Pacat ca zona este foarte frumoasa!

te asteptam cu pozele??

[21.08.10 11:20:21]

Am sa incarc poza cand ajung acasa. Am una singura cu sacii de gunoi. Sunt inca in Paltinis dar la o alta pensiune si ma loghez cu greu de pe telefon.

Imi cerea cineva mai sus sa redau impresiile mele... oare detaliile pe care le-am relatat nu exprimau suficient de clar nemultumirea???

In rest va mai pot spune ca am asteptat comanda de la masa de pranz o ora si jumatate si cafeaua din dimineata urmatoare inutil... pt ca nu a mai venit.

[21.08.10 15:06:32]

@mishtoaka

Imi pare rau de cele intimplate.

Daca intre timp s-a schimbat administratorul, oameni de prin partile acelea si-au schimbat obiceiurile este foarte grav.

Iar cojile de seminte nu le-a lasat pe jos administratorul tot vreun turist care a gindit probabil ca sunt bio degradabile.

Intr-o pensiune daca unii dintre noi tot aruncam pe jos in speranta ca lasa ca vor face curat angajatii nu o sa mai putem deschide usile de gunoaie.

Inca o data este trist daca este chiar asa cum descrii tu si pacat de locurile frumoase din jurul pensiuni.

[21.08.10 16:25:23]

Ca o concluzie generala ... nu se intretine nimic acolo. Noroc ca sunt trasee destule pe munte si aer curat si alte pensiuni. Pt asta am venit de fapt 6 zile la Paltinis...

[22.08.10 11:20:28]

mishtoaka: ar fi preferabil sa scrii recomandarile sub forma unui review distinct; procedand astfel, vei avea posibilitatea sa acorzi si note, care se vor reflecta astfel in *media* obtinuta de aceasta pensiune.

Daca doresti sa faci asta, foloseste linkul ADAUGA IMPRESII NOI de imediat dedesubt.

raly
[14.09.10 22:29:04]

Foarte frumos rewiew! Bravo!

dannek, georgiana, krondia*, mirelutza, mishtoaka, raly
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Perla Păltinișului: