ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2019
DIN: Covasna
ÎNSCRIS: 19.09.16
AUG-2019

Giftun Island, Orange Beach, Snorkeling

A doua zi dupa ce am ajuns la Hurgada, avand lectia invatata despre preturi si optiuni de excursii, ne-am intalnit cu Amir de la Shahin Tours, cu care discutasem inainte cu cateva zile de-a ajunge in Egipt. (Multumesc celor care au pus aceste idei aici pe site...). Prima optiune Giftun Island, Orange Beach, doua reprize de snorkeling, plimbare cu banana si cu salteaua pe mare. Pret 25 euro de persoana (preturi bune, la jumate de pret fata de altele)... mersi Amir!!!

Am fost luati de la hotel, si dusi in port unde ne astepta un vas, Sea Moka. Am fost primiti de un ghid, care sa dovedit mai tarziu ca era tare haios. Excursia dura de la ora 11 la ora 17.

Am facut multe poze, pe vas aveau un, fotoman" si un, movieman" asa zicea ghidul... Astia doi faceau poze si filme, apoi la sfarsitul excursiei puteai cumpara 2 dvd-uri la pret de 35 euro/dolari. Daca merita? Si nu si da, au facut ceva filmari sub apa, poze multe... Noi ne-am bucurat de ele, cat ca pretul nu sa parut exagerat, dar e optional. Daca aveti o camera go pro faceti voi toate astea.

Am inceput cu instructaj, despre program... prima oprire Giftun Island, Orange Beach. Tare frumos, apa foarte calda-de fapt si la hotel erau 32 grade apa marii iar in piscina 28 - :)) ) In pretul excursiei intra si biletul de intrare.

Dupa balaceala si poze, am plecat la snorkeling. Eu sincer am facut asta prima data, si nu m-am descurcat prea bine. Doua reprize cate 45 minute.

A urmat masa de pranz, buna, si fructe. Am avut tot timpul excursiei apa, sucuri...

Dupa pranz am vazut delfinii care inotau in jurul vasului, am mai facut poze si ne-am intors catre Hurgada. La intrare in port ne-am plimbat cu banana si salteaua pe apa, apoi back to hotel. I

ntrun cuvant a meritat din plin. Ne-am bucurat, a fost un grup frumos cu francezi, croati, slovaci, rusi, olandezi, cam 30 de persoane, nu a fost inghesuiala, a meritat!!!

Am sa revin cu a doua excursie Cairo!!!

Trimis de sorinilie68 in 25.08.19 12:10:24
Validat / Publicat: 25.08.19 18:50:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorinilie68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.19 19:49:34]

@sorinilie68:

prima oprire Giftun Island, Orange Beach. Tare frumos, apa foarte calda-de fapt si la hotel erau 32 grade apa marii iar in piscina 28 -) In pretul excursiei intra si biletul de intrare.

Pentru că şi eu am cumpărat anul trecut o excursie asemănătoare, ce-i drept la un preţ mult mai mare, am şi eu o curiozitate: care ai fost facilităţile şi serviciile de care ai beneficiat în timpul petrecut pe insulă?

Ai avut umbrelă de soare? Pentru că am văzut şi turişti debarcaţi şi lăsaţi de izbelişte în plin soare, iar soarele în Egipt arde nu glumă, pe care îi compătimeam, eu relaxându-mă în siguranţă sub o umbrelă de stuf.

Ai luat prânzul la restaurantul de pe insulă sau pe vaporaş în unduirea valurilor?

Snorkelingul este minunat. Mie îmi place tot mai mult.

Dar cu echipamentul de snorkeling cum ai procedat? Eu am avut propria mască de scuba, dar alţii au închiriat ochelari, tub şi labe de la organizatorul excursiei, total neigienic, ca să nu zic chiar scârbos...

sorinilie68AUTOR REVIEW
[26.08.19 16:55:51]

@nicole33:

Buna ziua Nicole, pe insula am avut locatia la umbrele si sezlonguri cat am stat acolo, cred ca 1,5-2 ore gratis. De asemenea biletul de intrare era inclus. Ce se consuma la bar era contra cost. Pranzul a fost gatit pe vapor si sa luat dupa cele 2 reprize de snorkeling.

Echipamentul de snorkeling -, labe, ochelari, masti erau gratis ale vasului, dar se puteau aduce cele personale, unii aveau. Sincer de a doua zi a inceput sa-mi placa snorkeling-ul...

Totul deoarece nu am luat oferta de excursii nici de la hotel nici de la agentia partenera (,are din vama cerea mai mult si pentru viza 28 in loc de 25 $!!!)

Am sa scriu celelalte 2 excursii poate iti va fi de ajutor.

Daca mai e ceva, raspund cu placere

[26.08.19 23:21:09]

@sorinilie68:

Mulţumesc pentru lămuriri.

Chiar te rog să scrii şi despre celelalte excursii făcute în Egipt, informaţiile oferite sigur vor fi utile utilizatorilor saitului.

Eu am fost deja în excursiile la Cairo şi la Luxor anul trecut şi nu intenţionez să le repet prea curând, ambele fiind extrem de obositoare pentru mine, dar în septembrie voi căuta alte excursii noi. Poate îmi dai ceva idei

Mihaela Dinu
[27.08.19 14:52:22]

@nicole33: Buna, intamplarea face ca si noi am facut optionalele tot cu Amir. Ne-am intors duminica, dupa un sejur minunat la Steigenberger Al dau beach.

Noi am achizitionat " Insula Paradisului snorkeling" , 36 dolari/persoana. Si in varianta asta am avut umbrele mari pe plaja plus perne tip beans. Pranzul a fost la restaurantul de pe insula (nu a inclus bauturi, nici macar apa; doar ceaiul rece de bun venit). Pe vas am avut asigurate apa, cafea, ceai, coca cola sau fanta.

Pe insula am avut inclus si un spectacol de dansuri traditionale. Nu a fost cea mai buna alegere aceasta varianta de excursie: a inclus o singura oprire pentru snorkeling in larg. As fi renuntat cu drag la spectacolul de pe insula (am avut seara egipteana in resort) pentru inca o oprire de snorkeling in larg.

[27.08.19 15:15:38]

@Mihaela Dinu:

Ne-am intors duminica, dupa un sejur minunat la Steigenberger Al dau beach.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[27.08.19 21:10:18]

@Mihaela Dinu:

Cu opţionalele lui Amir m-am cam lămurit după avalanşa de "review-uri", majoritatea nefăcând altceva decât să laude excesiv această agenţie. Autorul prezentului articol este o excepţie. Bravo lui!

Mai interesată aş fi de impresiile tale de la Steigenberger, hotel pe care l-am ales şi eu încă din iarnă şi la care abia aştept să ajung.

Noi am achizitionat " Insula Paradisului snorkeling", 36 dolari/persoana. Si in varianta asta am avut umbrele mari pe plaja plus perne tip beans. Pranzul a fost la restaurantul de pe insula

Am înţeles. Variaţiuni pe aceeaşi temă. Eu am ales anul trecut o excursie mai complexă, dar şi mai scumpă, Paradise Island Plus, la care am beneficiat în plus şi de o plimbare cu vaporaşul cu fund de sticlă înainte de a ne îmbarca pe vaporaşul care avea să ne ducă pe Insula Paradisului, tot cu o singură repriză de snorkeling în larg, plus preluarea de la un hotel aflat într-o ministaţiune aflată la 25-30 kilometri de Hurghada. Deci tot pe acolo am ieşit ca bani.

Mihaela Dinu, sorinilie68
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: