ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2019
AUG-2019

Descoperă zona Side - Manavgat

O zi in Side

TIPĂREȘTE URM de aici

Si pentru ca imi place istoria antica, am decis sa merg o zi in Side sa vad si eu ruinele vechii asezari grecesti si mai apoi romane si nu mi-a paut rau deloc. Desi din vechiul oras nu se mai pastreaza mare lucru, ce a mai ramas pastreaza totusi vie amintirea acelor vremuri in care mi-as fi dorit sincer sa traiesc.

Fosta provincie romana Pamphylia, astazi Side, este un oras incantator, cu ruine la tot pasul neincadrate si neimprejmuite de garduri sau ziduri. Ruinele vechii cetati sunt la tot pasul si poti sa le admiri in voie, la liber, cu exceptia amfiteatrului si a muzeului unde se plateste.

Inclusiv pentru vizitarea templului lui Apollo nu se plateste nimic, drumul pana acolo fiind ticsit de turisti si terase.

Mi-a placut ca te poti plimba liber printre ruine si sa admiri vechea cetate fara sa fii nevoit sa te inghesui cu alti turisti. Sunt atatea locuri unde sa te pierzi si sa te transpui in antichitate incat ai impresia ca te-ai intors singur in timp fapt ce iti da o senzatie aparte.

Pentru a vizita amfiteatrul si muzeul din Side pretul e de 37 lire respectiv 18 lire. Nu se accepta plata cu euro sau dolari ci numai cu lire.

Neavand la noi lire si facand orice plata in euro pe acolo am fost nevoiti sa schimbam euro in lire pentru a intra.

Recomand sa faceti orice plata in lire fie si la sofer altfel va dezavatajeaza. Pana in Side am luat un dolmus din fata hotelului la un pret de 2 euro sau 6 lire insa 6 lire sunt 1 euro asa ca e bine sa aveti lire. La fel si la orice cumparati.

Amfiteatrul din Side este un loc superb unde parca se simt inca zgomotul si uralele spectatorilor care asistau la luptele intre gladiatori. Nu este mare dar destul de bine pastrat si unde inca se mai vad vechi inscriptii in greaca si latina iar scaunele din piatra pastreaza inscriptionate randurile pe care se asezau spectatorii.

De sus din amfiteatru se vede in zare marea superba si parca imi imaginez amfiteatrul in gloria sa de altadata.

Muzeul este micut dar cu multe exponate de valoare. Predomina lumea elenistica si romana si artefacte si statui din sec. 2 si 3 dupa Hristos. Este un loc unde sunt adunati laolalta Hercule, Nike, Apollo, Dionisos, dar si imparati romani sau simpli cetateni romani ai orasului.

O zi in Side antic este suficienta pentru a-i surprinde farmecul. Este insa un oras care si-a pastrat identitatea incat zici ca esti la Roma sau la Atena nicidecum in Turcia.

O vizita in Side inseamna o intoarcere in timpuri stravechi, in vremuri demult apuse dar care parca inca spun o noua poveste.

Trimis de rudy in 19.08.19 16:53:15
Validat / Publicat: 19.08.19 17:23:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rudy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P09 Amfiteatrul

@Ildy [03.09.19 08:14:53] »

@rudy: buna dimineata, ma intereseaza daca resortul este departe de orasul Side, sau daca erau excursii organizate pt vizitarea orasului? Anul viitor as vrea sa merg si eu acolo, dar nu-mi place sa fiu legata de un loc.

@Ildy

pagină generată în 0.0712108612061 sec