ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2019
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2019

Hotel Leipzig - Plovdiv

Cum am ajuns la Hotel Leipzig - Plovdiv nu are importanță în momentul de față. Poate că voi povesti cu altă ocazie. Acum, important de știut este faptul că Hotel Leipzig este unul dintre cele mai bune locuri de cazare din Plovdiv - al doilea oraș ca mărime din Bulgaria și capitală culturală a Uniunii Europene în 2019. Dacă la toate acestea adăugăm faptul că beneficiază de o amplasare centrală, aproape de cele mai importante puncte de interes din oraș, vom concluziona că Hotel Leipzig - Plovdiv merită atenția noastră.

Am fost cazată acolo doar o noapte, dar - pentru că eram pregătită să observ tot ceea ce poate observa un turist obișnuit, aflat în tranzit - pot spune că Hotel Leipzig (situat în Plovdiv, Bd. Ruski, nr. 70) are toate facilitățile necesare pentru a-i face șederea plăcută oricărui vizitator - turist sau om de afaceri. Cele 52 de camere (single sau double), precum și cele 11 apartamente renovate de curând sunt dotate cu tot ceea ce trebuie pentru a le face plăcute și confortabile. Oaspeților care vin la Plvdiv în interes de afaceri, Hotel Leipzig le poate pune la dispoziție un centru de conferințe cu 6 săli dotate cu echipamente audio-vizuale moderne pentru prezentări, seminarii, cursuri și evenimente culturale. Cele 6 săli - cu capacități diferite - pot găzdui de la 16 până la 200 de invitați.

Plecați dis-de-dimineață din București, am ajuns la Hotel Leipzig - Plovdiv după o zi lungă petrecută pe drum, cu câteva popasuri și cu vizite la două situri medievale deosebit de bine păstrate. Dar, asta este o altă poveste. În Plovdiv, autocarul ne-a lăsat în parcarea îngustă din partea laterală a hotelului. După părerea mea, parcarea este destul de mică pentru un hotel atât de mare.

Lobby și recepție

La check-in totul a decurs normal, iar noi - după ce am lăsat actele de identitate - am intrat rapid în posesia cheilor. Hotelul nu are camere cu balcon, așa încât, dacă sunteți fumători, nu puteți spera la așa ceva. Pentru fumat se iese în fața hotelului.

Nu mai amintesc de faptul că există o cameră pentru bagaje și că recepția este deschisă nonstop. De asemenea că în lobby sunt mai multe măsuțe și fotolii confortabile. Trebuie însă să spun că de îndată ce am apărut (eram un grup mare, de aprox. 40 de persoane) recepționera ne-a pus la dispoziție două teancuri de hărți (diferite) ale orașului Plovdiv - capitală culturală europeană 2019. În plus, la îndemâna tuturor, erau bilețele cu parola de acces la internet. Ulterior, aveam să constatăm că parola este afișată și în cameră, discret lipită pe colțul minibarului.

De asemenea, nu trebuie să uit a menționa că la Hotel Leipzig din Plovdiv plata serviciilor se poate face și cu cardul. Noi am consumat ceva din minibarul din cameră, iar la check-out am achitat contravaloarea produselor cu cardul.

Cele două lifturi și-au făcut treaba transportându-ne pe toți, cu bagajele, la camerele repartizate.

Cameră

Camera pe care am primit-o este situată la etajul 5 și - la fel ca și toate celelalte - nu are balcon. Camera este largă și uimitor de frumoasă, decorată în culori asortate. Un pat matrimonial mare (mai curând două paturi alăturate), pregătit pentru oaspeți, două noptiere cu lămpi de noapte și telefon, un fotoliu, o canapea, o masă joasă destul de întinsă, un mic birou cu un scaun capitonat, un corp de mobilier (care susține serviciul de ceai și cafea pentru cameră, câteva pahare, iar dedesubt minibarul încărcat cu de toate), dulapul cu pilote și perne de rezervă, o masă specială pentru televizor alături de care se află și lista cu programele posibil de recepționat (TVR Internațional fiind singurul post românesc).

Camerele sunt dotate cu sistem de aer condiționat cu reglaj individual.

Baie

Baia decorată cu gust, are cadă și este dotată cu uscător de păr și telefon. O chiuvetă mare pe care am găsit cosmetice consumabile (săpunele tip turist, mici recipiente cu șampon și gel de duș, precum și o cască de duș), savonieră, oglindă și o altă oglindă măritoare, toaletă, perie și coș pentru gunoi, două seturi de prosoape curate (mare și mediu), precum și unul pentru picioare, cam asta am remarcat în baie. Totul este curat, lustruit, demn de un hotel cu 4*.

Restaurant

Un pliant pe care l-am găsit în cameră informează că "Restaurantul Leipzig din Plovdiv este locul potrivit nu numai pentru evenimente corporate, dar și pentru sărbătorile de familie într-o atmosferă confortabilă și discretă, cu o eleganță marcată. Fie că sărbătoriți o zi de naștere, aniversare sau nuntă, vacanța de familie va fi o experiență de neuitat".

Restaurantul hotelului are patru săli elegante, confortabile și dotate cu aer condiționat. Ca decor, configurație și mărime sunt diferite - 200, 80, 60 și 12 locuri.

Noi nu am servit la restaurantul hotelului decât micul dejun care era înclus în prețul cazării. Seara, fiind la plimbare prin oraș, am poposit pentru cină la un restaurant aflat pe traseul nostru de promenadă.

Despre micul dejun nu pot menționa decât amănunte deja cunoscute. În regim de bufet suedez, micul dejun a avut de toate: ceai, cafea, sucuri, lapte, cereale, ouă, mezeluri, brânzturi, legume, fructe, clătite și câteva sortimente de patiserie, miere și gemuri… fiecare putând alege după preferință.

Împrejurimi

Când am plecat la plimbare, am cerut recepționerei să ne marcheze pe hartă locul în care se află hotelul (pentru că nu apărea acolo), precum și cum putem ajunge în modul cel mai lesnicios la locurile de promenadă. De la Hotel Leipzig, pietonal, în doar câteva minute, se poate ajunge la oricare dintre următoarele puncte de atracție turistică: promenada din centrul orașului, Biblioteca Memorială Ivan Vazov, Memorialul Armatei Sovietice (cu Monumentul Alioșa), Biserica Sfânta Marina, Amfiteatrul roman, Stadionul antic, Moscheea Dzhumaya sau Muzeul Etnografic.

Pentru plimbarea de seară ne-am mulțumit cu zona pietonală înțesată cu nenumărate magazine și terase unde oamenii - turiști și localnici - ieșiseră la un pahar de vorbă.

De menționat că cel mai mare mall din oraş se află la numai 30 m de hotel. Nu am fost acolo pentru că nu aveam timp și nici nu ne interesau cumpărăturile. Parcul Țar Simeon, de asemenea, se află foarte aproape de hotel (aprox. 150 m). Cu aleile sale umbrite de arbori imenși, parcul este foarte relaxant mai ales într-o zi călduroasă, de vară, așa cum a fost cea în care am ajuns noi acolo. Fântânile muzicale - cu deosebire la ceas de seară - sunt atracția principală a parcului. De altfel, jocul frumos colorat al apelor poate fi admirat și de la ultimele etaje ale hotelului.

Așadar, ca amplasament, fie că ești om de afaceri sau doar turist interesat de arhitectură, cultură și ruine romane, Hotel Leipzig - Plovdiv poate fi o bună alegere.

Concluzii

Pentru amplasamentul său favorabil, pentru facilitățile pe care le oferă, precum și pentru buna primire de care se bucură oaspeții, consider că Hotel Leipzig - Plovdiv merită aprecierile noastre, ale celor care am fost acolo. Dacă drumurile voastre trec prin Plovdiv și aveți nevoie de o locație de cazare, atunci când faceți rezervarea, luați în calcul și Hotelul Leipzig! De reținut însă că animalele de companie nu sunt acceptate.

Trimis de iulianic in 12.08.19 08:43:59
Validat / Publicat: 12.08.19 10:11:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 401 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Plovdiv - Hotel Leipzig. Un lobby confortabil, elegant și frumos decorat.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.50 EUR pe cameră

[12.08.19 10:10:27]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Leipzig Hotel, PLOVDIV" (nou-creată pe sait)

[12.08.19 10:10:46]

[12.08.19 10:28:06]

@webmasterX: Da, este OK!

[12.08.19 10:44:37]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

georgel
    [12.08.19 12:27:29]

In August 2015 se lucra la constructia mallului, era santier in toata regula. Seamana cu mall Panorama din Plevna, dar este mai mare. Se pare ca la mallul din Plovdiv este interzis accesul in parcarea subterana masinilor cu instalatie pe gaz!

vulpe mihaela
    [12.08.19 22:48:46]

Ma bucur ca ti-a placut! In ce perioada ai fost? Ar fi culmea sa fi fost in acelasi timp acolo si mai ales cu aceeasi excursie si in acelasi autocar...si sa nu ne fi vazut!!!

doinafil
    [12.08.19 23:13:01]

@iulianic:

Ecoul îl scriu acum, după ce am citit review-ul Mihaelei Vulpe, colega noastră, despre același hotel „Leipzig”.

Odată în plus mi se confirmă ceea ce am observat de mult timp, și anume: cât suntem de diferiți, pentru că privim același lucru toți și îl vedem în alt fel, fiecare dintre noi!

Tu ai dat note f. bune (9,88-final) și ea doar 8,88.

Mie personal mi-au plăcut mobilierul, cu culorile lui și cu dotările hotelului, pe ea au „încântat-o” mai puțin- (chiar deloc) culorile lui, găsindu-le neinspirate. (Gusturile nu se discută, nu-i așa?!)

Probabil că s-a întâmplat să primească o cameră cu ceva probleme de curățenie la baie, care au făcut-o să scadă nota finală a hoteluilui.

Nu știu dacă am să ajung pe acolo, dar dacă se va întâmpla am să iau în calcul și această cazare!

[13.08.19 16:09:53]

@vulpe mihaela: Am fost la Plovdiv la începutul lunii august. Este posibil să fi fost în aceeași excursie și cu același autocar. Poate că ne-am și văzut, dar cum să ne recunoaștem dacă nici nu ne-am cunoscut? În ultimul timp, din mai multe motive, nu am mai fost la întâlnirile AFA.

Mi-a plăcut Hotelul Leipzig din aproape toate punctele de vedere, mai puțin faptul că nu avea balcon (care îl interesa mai mult pe soțul meu). Atunci când mergem undeva împreună, când vine vremea să scriu și să dau note, îl consult și pe soțul meu. El a scăzut nota. Din punctul meu de vedere, totul a fost OK.

[13.08.19 16:18:24]

@doinafil: Ecoul tău mi-a atras atenția că mai există un review – al colegei noastre Mihaela Vulpe – despre Hotel Leipzig din Plovdiv. Îl voi citi imediat pentru că am înțeles că ceva nu i-a plăcut și am devenit curioasă.

Ai mare dreptate! Am remarcat și eu adeseori că oamenii sunt diferiți, cu gusturi și cu păreri diferite, dar poate că asta este frumusețea lumii. Ce ne-am face dacă am fi toți la fel… o uniformă?

doinafil, georgel, iulianic, vulpe mihaela
    Alte impresii din această RUBRICĂLeipzig Hotel: