ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11
AUG-2019
colegi

Hotel Leipzig ****, hotelul rosu din Plovdiv

Am ajuns aici in ceea ce am considerat a fi excursia noastra de lux, pentru ca cele doua cazari se faceau la doua hoteluri de 4 stele.

La momentul in care am aflat detaliile cazarilor din excursie, am cautat pe net poze sa vad cum arata. Culorile alese pentru decorurile interioare ale hotelului Leipzig mi-au spart efectiv retina, combinatia de nuante de rosu, portocaliu, mov, si pe alocuri verde, reprezentand (in opinia mea desigur), o combinatie tare nefericita.

Localizat pe Bld Ruski, in apropierea intersectiei cu str Dragan Tsankov, hotelul este o cladire impunatoare cu 11 etaje (leipzig.bg), care are chiar si pe afara o multime de rosu, iar seara este luminat in asa masura, intr-un rosu atat de puternic, ca zici ca este un altfel de stabiliment :).

Din hotel, noi am ocupat 22 de camere, dar operatiunea de cazare s-a facut rapid, ajungand in camerele noastre in jumatate de ora, cu tot cu coada care s-a facut la lifturi. Lifturile erau in numar de doua: unul nou si modern, la care s-a inghesuit toata lumea, si unul antic, care i-a speriat pe oameni si a ramas linistit la parter :) !

Pe un hol cu mocheta… rosie :) … am ajuns la camera dubla twin repartizata mie, nr 607 (evident la etajul 6 :) ), pe laterala din dreapta a hotelului. Dupa ce am folosit cheia electronica, si am intrat in camera… m-a surprins ca era televizorul pornit. Colega mea de camera a crezut ca s-a pornit automat cand am introdus cheia in spatiul destinat ei, dar am facut un test si nu a fost asa.

Camera a fost destul de spatioasa, in care am regasit aceeasi combinatie de rosu-portocaliu-mov de peste tot, dar insotite de o mocheta maro, urata, decolorata pe alocuri, de picaturi de inalbitor. Avea paturi twin si un spatiu unde puteai sa iei masa sau sa te relaxezi, cu canapea si masuta joasa. Daca as fi avut de compus vreo scrisoare… aveam si birou la care sa o scriu :) ! Exista si un minibar destul de dotat, dar mie nu mi-a trebuit nicio chestie asa mica de acolo :) !

In fata televizorului, cu telecomanda rupta, erau un fotoliu comod, dar portocaliu si tigrat, in care te puteai afunda la serialul preferat… daca n-ar fi fost dublat in bulgara :) !

Baia era si ea destul de mare, spatioasa, (intrau in ea 3 bai ale hotelului Hemus din Sofia :) ), dotata cu produse de igiena si cu cada inalta, care din pacate, nu era curatata prea bine! Am vrut sa o curat cu dusul, dar nu s-a luat. Cum oricum eu fac dus in papuci de cauciuc, nu m-am mai agitat. La momentul cand chiar a trebuit sa fac dus… alta surpriza… nu am putut sa ridic dopul de la cada pentru ca butonul de care se invarte era stricat… asa ca apa care s-a adunat… a inmuiat si curatat partial mizeria de pe cada. Dupa ce a facut si colega mea dus… a fost aproape prezentabila (cada, nu colega :) ).

O teorie conspirationala, din cauza foamei, mi-a trecut prin cap: cineva a stat la televizor, dupa ce a facut dus (nespaland bineinteles si cada) … si a plecat repede inainte sa ajungem noi :) .

Paturile comode, in schimb, erau neatinse, curate si aranjate. Aerul conditionat a pornit singur si a mers toata noaptea pe baza de temporizator, la 20 de grade, pentru ca era plin de tantari afara si nu am avut curaj sa las geamul deschis.

De la geamul camerei vedeam muntii in plan indepartat si doua dintre dealurile care inconjoara Plovdivul, printre care si dealul Bunarjik, pe care troneaza statuia impunatoare a lui Alyosha (nume de alint pentru Aleksey, dedicata soldatilor sovietici cazuti in al doilea razboi mondial).

Micul dejun, servit intr-un restaurant cu peretii tapetati… va las sa ghiciti in ce culoare :) … a fost bogat si diversificat, gasind aici mezeluri, masline, castraveti, rosii, omlete, oua fierte, carnati, croisante, clatite, chec, iaurt, cereale, 6 feluri de dulceata, si fructe din plin. Puteai sa-ti faci paine prajita, iar ceaiul si cafeaua ti le preparai singur, dupa dorinta.

Parcarea, total insuficienta, se facea in latura dreapta a hotelului, unde incapeau cam 12 masini, si in fata, unde mai incapeau inca 5. Noi am tras autocarul mai in spate, blocand iesirea din curtea din spate, unde s-ar mai fi putut face locuri de parcare, dar era denivelata total, cu borduri, cu betonul spart si plina de gropi.

In schimb, internetul era din plin, la viteza maxima si gratuit, parola existand afisata in cele mai multe dintre camere. Noi nu am depistat-o, dar am cerut-o la receptie si ni s-a dat fara probleme.

Am ajuns la concluzia ca nu este un hotel de 4 stele, meritand un maxim 3,5 !

Trimis de vulpe mihaela in 12.08.19 18:29:25
Validat / Publicat: 12.08.19 20:55:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Locul de odihna... alt portocaliu...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.50 EUR pe cameră

elviramvio [12.08.19 22:16:09] »

@vulpe mihaela:

???????? De roșul lui m-am ferit și eu în aprilie și constat că am făcut bine ????????. Bine, a mai fost ceva ce m-a oprit să-l aleg și văd că nu m-am înșelat. Acum ce să zic, voi ați fost grup mare și nu puteați alege o pensiune ca noi dar sincer, m-ai amuzat în seara asta.

Un sfat: altă dată ia-ți cizme de cauciuc pentru duș ????

crismis [12.08.19 22:27:16] »

@vulpe mihaela: Psihedelic hotel! ???????????? Dar descrierea făcută de tine m-a bine-dispus, ca întotdeauna!

vulpe mihaela [12.08.19 22:40:54] »

@crismis:

doinafil [12.08.19 23:27:32] »

@vulpe mihaela:

Măi, Vulpițo, Mie-mi place hotelul, este chiar elegant! Cât despre combinația culorilor, fiecare cu gusturile lui! (ce-ar fi fost dacă, pe culoarul dintre camere n-ar fi fost o culoare vie, care să contrasteze cu cea a ușilor?! )

Cât despre cădița de baie a dușului, cred că ați avut voi neșansa s-o găsiți nu prea curată, ați fost grup mare, de-aia cred c-au dat „rasol”, timpul nu le-a ajuns să facă curat lună peste tot! Sigur, asta nu-i o scuză pentru un hotel de 4*.

Mi importantă este odihna într-un pat confortabil, curățenia lenjeriei, un mic dejun care să vă mulțumească și... vorba Elvirei, altă dată să-ți pui cizme de cauciuc, când te duci la duș!

vulpe mihaela [12.08.19 23:55:44] »

@doinafil: Sansa au avut din plin... noi am ajuns la cazare la ora 8 seara, deci timp destul.

Si cadita era ditamai cada, nu dus!

Nu stiu care este ratiunea de a pune rosul si portocaliul in aceeasi ecuatie, dar probabil ca-mi scapa mie ceva!

webmasterX [13.08.19 09:10:52] »

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii

iulianic [13.08.19 16:31:37] »

@vulpe mihaela: Am citit și am apreciat spiritul tău de observație și meticulozitatea cu care ai descris totul. Se pare că acolo, sus, la etajul 6, mai sunt ceva probleme. Noi n-am avut a reproșa nimic. Poate doar faptul că hotelul nu are și balcoane sau un loc special pentru fumat undeva, la capătul holurilor.

Soțul meu, mare fumător, era deranjat de faptul că pentru fiecare țigară trebuia să coboare în fața hotelului.

vulpe mihaela [13.08.19 17:56:40] »

@iulianic: Cred ca putea sa iasa pe scara de incendiu, din capatul holului, care se putea deschide din interior, ca sa nu mai coboare pana jos. Desi, noi dupa ce am iesit sa facem poze, gasind-o deschisa, am vazut ca scria ca daca deschizi usa se declanseaza o alarma !

iulianic [13.08.19 19:48:24] »

@vulpe mihaela: Am cercetat ușa de la scara de incendiu de la capătul holului de la etajul 5, doar doar vom descoperi un balcon comun sau așa ceva, amenajat special ca loc de fumat.

Am văzut și avertismentul (în bulgară și engleză) privind declanșarea unei alarme. Pentru a evita orice inconvenient, am preferat să nu forțăm nota. Fumătorul a coborât cu liftul ori de câte ori " i-a ars să ardă o țigară" .

Arză-o-ar focu' de țigară!

vulpe mihaela [13.08.19 19:53:37] »

@iulianic: Da... pai viciul vine si cu sacrificiu !

Zoazore [14.08.19 10:59:00] »

@vulpe mihaela:

erau un fotoliu comod, dar portocaliu si tigrat

= ba mai degraba... panterat! Tigrii au dungi, nu pete!

Moaamaaa, ce de rosu! Hotelul asta ar fi fost pentru mine, ca am tensiunea mica! Pacat c-au stricat fengsuiul cu verdele ala si cu movul!

Dar mie mi-a placut destul de mult incat sa-ti acord un SB!

P.S. Am numarat 11 locuri in parcare!

crismis, doinafil, elviramvio, iulianic, vulpe mihaela, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂLeipzig Hotel: