ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2019
JUL-2019

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Dezamagire

La sfatul cunoscutilor am rezervat si noi un sejur in Bulgaria, la Nisipurile de aur, Hotel Bonita.

Drumul ok, cazarea ok, hotelul ok, pana la momentul in care mi s-a cerut sa scot masina din parcare. Am insistat sa explic, ca agentia de turism m-a asigurat, ca am loc de parcare inclus in sejur. Dupa indelungi parlamentari, tipa de la receptie si-a adus aminte, brusc, ca nu demult si-a schimbat hotelul politica de parcare, si anume: agentia de turism trebuia sa rezerve un loc de parcare impreuna cu camera, dealtfel loc de parcare fara plata.

Sun la agentie, le explic, ei foarte draguti trimit rezervarea locului de parcare catre hotel, chiar daca nu au mai facut asa ceva, suna la receptie, se discuta ore intregi. Concluzia: stupoare! Nu-i intereseaza nimic, trebuie sa scot masina si gata.

Caut de nebun un loc de parcare in toata statiunea, ghinion. Nici macar un loc. Ma duc inapoi in parcarea hotelului, las masina si cheia, le spun sa faca ce vor cu ea si plecam la plaja.

La intoarcere circul de pe lume, sa-mi iau masina din parcare.

Caut din nou, dau ceva la niste baieti intr-o parcare, care imi promit ca dimineata ma rezolva cu un loc, contra sumei de 20 leva/zi. (50 lei/zi). Ma intorc, le explic, ei insista sa scot masina. Las ceva si la receptie sa inteleaga situatia si se termina prima zi din sejur sub stresul parcarii.

Ziua urmatoare duc masina in parcare, unde observ ca se cara masinile ridicate din statiune, parcate ilegal, sa aflu ulterior, la indicatiile hotelierilor. O camioneta cu macara, cara toata ziua pana noaptea tarziu masinilie din statiune, recuperarea costand 70 leva/zi, 175 lei/zi. Aceste masini ridicate, erau in proportie de 95% inmatriculate in Romania.

In hotel, un roman, dupa cateva pahare a inceput sa se manifeste mai voios, imediat fiind "calmat " de angajati. Clientii germani urlau zi si noapte in hotel, baruri si pe strazi, nimeni nicio reactie.

In consecinta, consider ca cei care se duc din Romania sunt batjocoriti pe banii lor. Eu unul nu mai calc in Bulgaria. Nu mi se pare normal sa ma duc intr-un loc unde nu am loc de parcare si unde orice alta natie imi este superioara.

In rest statiunea un balci murdar, zgomotos, plina de tarabe...

Trimis de balhan in 11.08.19 09:32:32
Validat / Publicat: 11.08.19 10:21:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1931 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balhan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[11.08.19 09:45:22]

@balhan: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 49&ridAnt=95580

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [11.08.19 12:04:16]

@balhan:

Este păcat că neînţelegerea legată de parcare ţi-a stricat sejurul.

Nisipurile de Aur este o staţiune extrem de aglomerată şi zgomotoasă, iar locurile de parcare sunt adesea insuficiente. Foarte puţine hoteluri oferă parcare gratuită, dar mereu există soluţii pentru a evita neplăcerea ridicării autoturismului.

Ai ales un hotel foarte bine poziţionat, extrem de aproape de plajă şi mi-ar fi plăcut să citesc mai multe despre condiţiile şi serviciile oferite de acesta la un preţ rezonabil, nu doar despre odiseea cu parcarea.

Măcar câteva fotografii de acolo încerci să postezi?

valeria2012
    [11.08.19 19:00:13]

Un intreg rw despre o amarata de parcare... altceva asteptam... eram curioasa cum e hotelul, mai ales ca are niste preturi foarte mici si o pozitionare excelenta.

nrs †
    [11.08.19 19:10:31]

eu zic ca este multa victimizare in afirmatia des intalnita ca sunt " haituite" masinile romanesti, pe litoralul bulgaresc sunt in general masini romanesti si bulgaresti (nemtii, rusii si alti vin cu avionul).

bulgarii probabil respecta regulile de parcare pe cand romanii sunt obisnuiti cu " merge si asa" lasand masina cat mai aprope de receptie, daca s-ar putea chiar inauntru ar fi grozav, apoi fiind nemultumiti ca este ridicata masina.

in cele mai multe locuri din lume gasirea unui loc de parcare este din ce in ce mai dificila si mai scumpa

balhanAUTOR REVIEW
    [11.08.19 21:22:38]

@valeria2012: amarata de parcare, dar neplacuta ???? hotelul este de 3 stele, putin renovata, fiind mostenire din epoca lor de aur. In baie mucegai cât cuprinde, in rest camera acceptabila. Camera noastra avea o usa interioara inchisa, banuiesc ca era candva apartament. Mancarea nu foarte variata dar oricine se poate satura. Pozitionarea si privelistea foarte buna! Personalul in functie de tura, amabil sau mai putin amabil.

balhan, MIREAWA, valeria2012
    Alte impresii din această RUBRICĂBonita Hotel: