ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2019
ÎNSCRIS: 09.08.19
AUG-2019

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Bătaie de joc pe bani multi!!

Bătaie de joc pe bani multi!!

Asa as descrie pe scurt experiența la această pensiune.

Inițial am făcut rezervare la pensiunea Eszter, unde ni s-a recomandat un apartament cu 2 camere, pt 4 persoane, piscină încălzită, terasa si grătar, după cum chiar gazda si-a lăudat locația la telefon.

Ajunși la fața locului, ne-a scos din curte si ne-a indicat o altă locație, la 2 case mai jos, care nu avea nici o legatura cu ce văzusem în poze sau ce ni s-a promis.

Apartamentul pentru care am plătit 320 lei pe noapte era format din 2 camere de maxim 10mp (Cu baie comuna), fiecare având cate o canapea extensibilă si mobila din anii 2000 si un tv cu tub, la care nu mergea telecomanda.

Am facut greseala sa pierdem 2 nopti, timp în care nu am putut să ne odihnim pepaturile improvizate.

De jur împrejur sunt cimitire, astfel că geamurile sunt mate, ca sa nu le vedem.

Singurul geam transparent era la baie, prin care te vedeai din dus in toata splendoarea pe partea cu singurul vecin din zona (În afara de morminte).

Am cerut să se verifice telecomanda la tv ul defect si ni s-a inlocuit televizorul cu totul, cu unul mai mic, sport, tot cu tub.

Uimiți de operativitate, l-am pornit si... surpriza! Toate canalele erau setate in maghiara.

Nu ne-a mirat deloc, gazdele s-au arătat foarte deranjate cand le-am transmis impresiile după prima noapte, si probabil au vrut să se răzbune.

O bătaie de joc mai mare ca aici nu am intalnit. Oameni care scot bani din orice, fără pic de respect pt clienti.

Ce m-a supărat cel mai rau a fost ca, în loc să ia feedbackul ca atare si poate sa schimbe ceva pe viitor, gazda ma contrazicea constant, încercând să îmi explice cat de bine s au simțit altii.

PS: prosoapele si lenjeria miroseau urât, nu cred ca erau spălate. Nu exista cabină de duș, baia se inundă la orice dus, panta fiind spre perete, nu spre scurgere.

Trimis de Claudiapopa in 09.08.19 18:16:26
Validat / Publicat: 09.08.19 21:55:45

VIZUALIZĂRI: 459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Claudiapopa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[09.08.19 18:29:11]

Bu venit pe AmFostAcolo

Nu îmi e foarte clar:

1. unde ați avut inițial rezervarea - ai scris că la ”Pensiunea Eszter” - pe AmFostAcolo există doar ”Pensiunea Eszterdin PRAID

Nu cumva rezervarea inițială a fost la Vila Eszter din Sovata?

2. Apartamentul care v-a fost oferit ca alternativă - era în cadrul Vilei Eszter? Sau era ”invidual”, într-o casă, stil ”la gazdă”?

Suspendat - TEMPORAR - până la clarificare

[09.08.19 21:55:33]

Da, cel mai probabil autoarea a avut rezervare la Vila Eszter - și a fost ”relocată” de către proprietară la un apartament dintr-o „casă învecinată”

Dacă mă înșel, rog autoarea să mă corecteze

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cazări regim hotelier, SOVATA [MS]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

@Claudiapopa - IMPORTANT - rezervarea inițială, la Eszter - a fost cu avans plătit - sau doar ”telefonic” etc? (Dacă a fost cu avans plătit, studiem posibilitatea inluderii unității pe ”Lista Neagră AFA”)

[10.08.19 11:23:13]

@webmaster: bună ziua, va multumesc pentru răspunsul prompt.

Se numeste vila Eszter din Sovata. Am găsit-o pe booking, dar am luat numărul si am sunat direct pt rezervare.

Mi-a cerut avans 240 lei, am plătit prin banca, apoi am plătit la locație diferenta, 400lei.

Vila Eszter este cocheta, cu camere frumoase (din poze), piscină încălzită, etc.

Pe noi ne-a dus 2 case mai jos, în curte unde locuiau fiul si nora, si aveau cateva camere in plus, pe care le dădeau în acest fel.

În același timp cu noi mai erau cazate alte 2 familii, la fel de nemulțumite.

Gazdele sunt agresive cand primesc plângeri.

[10.08.19 11:28:01]

@Claudiapopa: Rog trimiteţi dovezi ale plăţii avansului — prin email, pe adresa webmaster[@]amfostacolo[.]ro.

După verificarea acestor documente, unitatea va fi inclusă pe Lista Neagră AmFostAcolo - unităţi care nu respectă rezervările.

NB: Dacă dovezile solicitate nu sosesc, în schimb, într-un interval rezonabil de timp, review-ul îşi poate pierde premiza "scris cu bune intenţii" şi poate fi retras de pe sait.

Ref la întrebare („ Credeti ca as putea sa verific dacă această a doua locație are personalitate juridică? Dacă există undeva înscrisă? ”) - părerea mea e că probabil totul e ”la negru” - în cel mai bun caz e ”cazare pe pers fizică” (plătin impozit ””paușal”, la admin financiară locală)

[10.08.19 12:09:19]

Am trimis pe email atat avansul cat si bonul de la locație. Avansul cred ca este într-un cont de persoana fizica, pe care mi l-a trimis prin sms.

Fără avans nu ar fi păstrat rezervarea.

Pe bonul fiscal pt diferenta apare adresa vilei la care am rezervat, la nr 48. Noi am fost cazați la nr 52.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.08.19 13:18:09]

@Claudiapopa:

Am găsit-o pe booking, dar am luat numărul si am sunat direct pt rezervare.

(...)

Dacă făceai rezervarea prin booking, ai fi avut dreptul să le faci reclamație odată ajunsă la fața locului. Așa... doar să scrii despre (încă) o țeapă. Și nu cred că a fost mai ieftin (cum probabil ai sperat), ci doar mai slab calitativ.

Pentru verificarea autorizării oricărei unități de cazare, de alimentație publică sau agenții de turism - există o pagină dedicată pe saitul Min. Turismului: turism.gov.ro/web/autorizare-turism.

[10.08.19 13:51:36]

@Dragos: as fi facut pe booking dar nu apăreau camere libere. E o practică des întâlnită. Nu pun pe booking toate camerele, ci doar câteva, mai mult pt vizibilitate. Pt ca ei plătesc comision.

[10.08.19 14:54:48]

@Claudiapopa: confirm primirea documentelor

Luni (sau zile ce vin) vom contacta proprietatea, pentru a aflat punctul lor de vedere (și a le prezenta posibilitatea trimiterii unui eventual Drept la replică) - este absolut necesar înaintea includerii pe Lista Neagră AFA, cf Regulamentului.

[12.08.19 11:37:54]

Am contactat proprietatea - ca întotdeauna (și mai ales în astfel de cazuri), situația nu e simplă

Nu o să redau toate detaliile, ci strict doar ce are legătură cu respectarea (sau nerespectarea) condițiilor impuse de Regulament pentru includerea pe ”Lista neagră AFA - unități de cazare care nu respectă rezervările” (cu avans plătit)

- Vila Eszter are în realitate 2 unități de cazare, situate la relativ mică distanță între ele (nr 48 și nr 52 - dacă am reținut bine, pe aceeași stradă)

- pozele de prezentare sunt din ambele ”vile”, fără a fi specificat clar, se pare, care de unde sunt

- dna proprietară susține că rezervarea a fost de la bun început pentru apartamentul din ”a doua clădire” (la nr 52) și că acest lucru i-a fost comunicat turistei, încă de la rezervare

- din cele relatate în text, mai sus, turista susține contrariul - că a rezervat la vila de la nr 52 și a primit cazarea în altă parte - la nr 48

În acest caz particular / ambiguu, NU se poate stabili cu certitudine că rezervarea (cu avans) nu a fost respectată - astfel că nu poate fi decisă includerea unității ”Vila Eszter” pe Lista neagră.

[12.08.19 11:40:33]

pr conformitate - Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vila Eszter, SOVATA [MS]"

[12.08.19 11:54:31]

@Admin: Invers, am rezervat la vila de la nr. 48 (si culmea e ca pe bonul fiscal apare aceeasi adresa) dar cazarea s-a facut la nr. 52.

Pozele pe orice site unde apare aceasta unitate de cazare sunt din ambele locatii, doar ca de la nr. 52 s-au omis camere, ca sa nu se vada cat e de groaznic. Ca si turist care nu a mai fost niciodata acolo, nu iti poti da seama unde vei fi cazat!

La telefon nu numai ca NU S-A SPECIFICAT ca sunt 2 unitati, dar chiar mi-a confirmat ca exista piscina incalzita, terasa si gratar, care conform descrierii coincideau cu pozele pe care le-am vazut. Deci nu aveam cum sa ghicesc ca sunt 2 locuri.

Ajunsi la fata locului, atat adresa cat si descrierea coincideau cu locatia de la nr 48. Pe noi ne-a cazat la 52.

Nu ma mir ca a negat si ca probabil a vorbit urat, pentru ca, asa cum am spus, nu accepta critici

Claudiapopa