ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2008
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 17.08.08
AUG-2008

Corfu, Golden Nest, Statiunea Ag Gordios

Pt ca si eu am cautat informatii despre Corfu, despre statiunea AG GORDIOS si despre hotelul Golden Nest sau despre agentia Christian Tour, incerc sa va las cele mai obiective pareri.

Incep cu agentia, este prima cu care am avut contact si parerea mea cat si a celor cu care am fost este: nota 9. Vreau sa dau nota 9 pt ca 10 oricum nu cred ca as da nici unei agentii iar sa zic ca 0,5 puncte au pierdut datorita masinii pe care au folosit-o la intoarcere, masina care apartine firmei dar care din cate cred are deja 10 ani si care cred ca ar fi indicat sa primeasca o pauza sau macar curse mai scurte.

Nu ma intelegeti gresit, nota pe care o dau este o nota f buna, aproape de perfectiune, chiar doresc sa multumesc agentiei pt organizate si seriozitate, incerc sa va si povestesc: am cumparat aceasta vacantza din 20.01.2008 cu reducere 205 euro de persoana, 7 nopti cazare la Golden Nest, transport cu autocarul din Craiova, mic dejun inclus. Plecarea pe 04.08.2008 din Craiova de la Casa studentilor, la ora 18; autocarul a ajuns la 18:07, adica perfect; drumul f bine ales si un mers impecabil (le multumim pe aceasta cale celor doi soferi, sot si sotie. chiar impecabili). Autocarul probabil inchiriat, sau ceva o colaborare, arata impecabil, AC, tv si spatiu suficient, aproape ca nu am simtit cum a trecut timpul, astfel ca la 11 eram deja cazati la GOLDEN NEST.

Aici camerele f ingrijite, nici o diferentza fata de ce au prezentat pe site cei de la christian tour, chiar mai bine decat ne asteptam (am auzit de 1000 de ori ca in grecia 3 stele nu sunt decat 2 si alte povesti). Noi ne-am simtit f bine, camerele cu vedere la mare, superba panorama, se facea curat in fiecare zi sau cel mult la 2 zile ca noi am prins si niste sarbatori si probabil aveau liber, in camera tot ce-ti doresti, ac, tv, frigider, baie bine utilata cu uscator de par, apa calda non stop etc. In mare am ramas cu o parere f buna, un mic minus putem sa il dam la micul dejun care a fost acelasi, bufet, dar in fiecare zi acelasi: lapte, suc de portocale, cereale musli, unt, gem, cascaval, sunca, paine de cateva feluri, prajitura, ceai-cafea si cam atat.

Acum imprestii despre Corfu. Insula este frumoasa daca stii unde sa cauti si faci ceva eforturi sa ajungi in diferite locuri, in mare totul este cam neingrijit, cred ca asta este cuvantul neingrijit si nu salbatic cum o ne tot auburesc grecii, plajele complet neingrijite... In fiecare loc unde te duci omul se uita numai la coltisorul care ii apartine si nu conteaza ca langa gardul lui cresc buruienile de te mananca serpii, nu stiu daca e bine sa folosesc si eu termenul pe care l-au folosit alti turisti din autocar: "INAPOIATI"... Oamenii sunt f amabili, doar le platesti nu? dar chiar sunt amabili.

Insula are de toate numai sa cotrobai sa le gasesti, ex: AG GORDIOS - multa liniste, nisip bun, apa cu pietre. Numai in partea sudica pe o portiune f mica apa si nisipul perfecte, fara pietre in apa, pt cei care va veti duce incercati sa faceti plaja si baie acolo. GLYFADA - putin mai multa agitatie, apa si nisipul aproape perfecte... PALEOKASTRITZA - cateva golfuri superbe, peisaje f frumoase, numai ca plajele sunt f mici, doar cu pietre si f aglomerate.

Cel mai indicat este sa descoperi insula singur cu masina proprie sau cu masina inchiriata, 40euro pe zi cu full casco, sau cu atv, scuter 12 euro pe zi, preturile sunt si negociabile in functie de zilele contractate.

PT cei care se duc in aceasta statiune si la acest hotel, le mai vindem un pont: peste drum de Golden Nest este hotel Alonakia, unde se poate manca f bine. Au un restaurant cu o terasa dragutza cu o priveliste f buna, cu oameni f amabili care mereu iti mai dau cate ceva in plus si unde au si meniul in romana, noua mereu ne greseau nota in defavoarea lor si mereu ne dadeau cate ceva in plus la masa, cate o portie de cartofi prajiti, frigarui etc. Daca aveti cazare acolo la Alonakia alegeti cu incredere, plus ca masa este mult mai buna. Din cate am vazut taranusii de romani care erau cazati acolo mancau seara de ne era rusine ca suntem din aceeasi tara cu ei (cate 3 farfuri de cadeau "bucatele din ele" de persoana si apoi mai savurau si inghetata si....

In fine, ce e cel mai urat in Corfu este ROMANUL mereu nemultumit, prost, ingramadit si taran cat cuprinde. Intr-o dimineatza se plangea patronul de la ALONAKIA ca romanii care tocmai plecasera reusisera sa-i strice un aparat de ac pt ca bagasera hartie igienica in aparat si imi arata pumnul cu hartie igienica intarita de mi-a venit sa intru in pamant. Dar asta e...

In insula sunteti cam de capul vostru, aveti ghida dar e logic ca nu poate sta dupa capul fiecaruia, va ajuta cu excursiile, sau daca aveti orice problema o sunati. Dar repet cel mai urat lucru in Corfu este romanul taran care nu intelege ca a platit doar 200euro pt o saptamana, unde, daca are putina atentie, isi face o vacantza chiar frumoasa. El e mereu revoltat si suparat si incruntat ca si cum toata lumea e pusa pe el sa il fraiereasca, nu e in stare nici macar sa invete din bun simt 2 cuvinte in greaca cu care sa salute sau macar sa raspunda la salut in orice limba stie el atunci cand este salutat cu respect pe unde trece.

Am o gramada de poze pt cei interesati va stau la dispozitie. O sa incarc numai 3 poze ca ale mele sunt mari si nu stiu daca sunt acceptate si astea...

Cred ca v-am obosit cu povestile mele asa ca inchei aici dar nu inainte de a multumi inca o data agentiei Christian tour, tuturor angajatilor si nu in ultimul rand patronului de la Alonakia. Pt noi a fost o vacantza reusita. Sper ca nu am suparat pe cineva cu remarcile mele, sper sa va fie de folos povestioarele mele, va salut cu mult respect si va doresc o vacantza placuta.

ps: Acum am observat si cateva pareri despre Alonakia, pozele sunt reale (pozele puse de Ramona). In poza aceea de grup am recunoscut pe bucatarul restaurantului, stanga sus, si patronul hotelului in mijloc (barbatul cu mustata), oameni de nota 10, carora le-am promis ca o sa le fac reclama gratuita pt ca ne-am simtit f bine la ei, simplu dar f placut. Daca cineva o sa mai ajunga anul acesta la acest hotel sa ii amintiti dumneavoastra patronului (este imposibil sa nu intrati in contact cu el) ca m-am tinut de cuvant si ca am scris despre ei si despre ospitalitatea lor.

Trimis de mihaigza in 17.08.08 14:51:23

VIZUALIZĂRI: 3420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaigza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 partea din sudul plajei,aici e ok de facut plaja baie si scufundari,apa f limpede si plina de pestisori,arici de mare etc
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[17.08.08 15:18:07]

"reclama gratuita", ai??!! si nu doar patronului de la Alonakia, hmmm...

- glumesc bineinteles, mi-a placut postul tau, locurile unde te simti bine merita "reclamate"

[19.08.08 14:52:45]

Pe AmFostAcolo.ro sunt acceptate ORICE dimensiune de poze, nu exista nici o restrictie de MARIME [doar numarul lor este - ORIENTATIV - limitat la 25, in ideea ca 25 poze/sejur este arhiscuficient ca sa ilustrezi un sejur personal/un punct de vedere, fie ca sejurul a fost unul reusit, unul nereusit sau whatever. Daca cineva doreste insa sa incarce mai mult de 25 de poze/sejur, este liber sa o faca, este doar o RECOMANDARE personala, a webmaster-ului]

Daca vrei, poti sa mai pui si altele Te asigur ca vor fi validate. Insa, te rog, incarca-le la primul review, acesta al doilea va fi contopit cu primul...

bogdan
[09.01.09 08:08:04]

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

mickel
[09.03.09 15:26:36]

O intrebare generala: Merita platit suplimentul de deminpensiune de 49 de euro (care ar fi deci 7 euro/masa) sau mai bine mananci la restaurantele locale?Cam care sunt preturile la restaurante?Mersi

bogdan, mickel
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Hotel: