ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2019
JUL-2019
PREȚ 3000 euro ?

Descoperă Islanda

Circuit pe cont propriu

Dupa o escala in londra, am ajuns cu wizz air in islanda.

Am inchiriat masina pentru 7 zile. Am ajuns dimineata, am vizitat capitala vreo 3,4 ore, apoi am fost la lava cave de la ora 16. Dureaza o ora turul, interesant, dar scump, ca tot in islanda.

Benzina e aproape 9 lei litrul, politie nu am vazut decat de 2 ori in 7 zile, dar nu de la circulatie. Limita e 90 km in afara, dar sosele foarte libere, asa ca mergeam cu 110-120 km.

Primele doua nopti cazare in Selfoss. A doua zi am facut golden circle, adica un parc national, o cascada si gheizere. Am luat pliante cu excursii si am facut planul in prima seara.

A treia zi am mers spre orasul vik, am vazut 2 cascade renumite, plaja cu nisip negru.

A patra zi am mers spre orasul hofn, am vazut glacier lagoon si lava field. Mergeam zilnic de pe la 10 la 19, vreo 200 km.

A cincea zi am mers vreo 400 km spre akureyri, am vazut lacul myvatn.

A sasea zi am fost de la ora 13 la whale watching si am mers apoi pana in capitala vreo 450 km.

A saptea zi am vizitat zona geotermala spre aeroport si am fost la laguna albastra dupa amiaza.

Cazari scumpe, cca 200 euro, pizza sau burger cca 20 euro, apa 2 l cca 10 lei.

Asa ca buget pe zi cu transport, cazare, mancare cred ca peste 300 euro.

Trimis de Suditu in 05.08.19 22:49:55
Validat / Publicat: 05.08.19 23:40:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ISLANDA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Suditu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

iulianic [06.08.19 09:53:12] »

@Suditu: Interesant și plin de informații articolul tău cu toate că un subiect cum este Islanda nu ar merita un stil al expunerii atât de telegrafic. Sunt atâtea frumuseți acolo - pentru cea mai mare parte dintre noi total necunoscute - încât subiectul chiar ar merita detaliat. Poate că vei reuși să scrii mai mult în cele ce urmează.

Și... nu ai atașat decât o poză? Nu pot să cred că nu ai făcut poze în Islanda.

iulianic