ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2010
ÎNSCRIS: 15.08.08
JUN-2010

M-au convins!

Pentru mine Bulgaria nu a fost niciodata o destinatie de vacanta. Pentru ca stiam ca nu am ce sa vad acolo si sa nu vad si in Romania. Si pentru ca sunt roman... si am idei preconcepute despre bulgari.

I-am cerut sotiei sa planifice un weekend la mare, intr-un buget de aproximativ 200-300 de euro, sugerandu-i cateva hoteluri de pe litoralul nostru.

Cand a spus ceva de Sunny Beach, am sarit ca ars! Mai da-i incolo de bulgari, sa le dam banii nostri?? Avem si noi mare neagra, si inca cat de neagra!!! Cand mi-a spus insa ca in 220 de euro intra 3 nopti de cazare si un concept all inclusive, m-am lasat convins. De fapt, vroiam sa vad consumul extraurban la masina, dar sa nu-i spuneti! : -p

Nu vreau sa va spun cat eram de sceptic. La traseele anterioare in care am tranzitat Bulgaria, nu am avut parte decat de nervi, generati de stilul mototol de condus al ”castravetzarilor”, cum le spuneam cu ciuda. Si chiar daca as fi ramas in pana, nu as fi oprit pentru nimic in lume.

Ce pot sa va spun acum, la intoarcere?

1. Nu mi-a furat masina.

2. M-au convins! Ma voi intoarce! de fapt, nu cred ca voi mai concepe un weekend pe litoralul romanesc, ci la vecini!

Hai sa detaliez...

Despre Riu Evrika, am citit inainte de plecare cateva review-uri favorabile. Riu este un lant hotelier international ce opereaza in statiuni balneoclimaterice gen Bahamas, Cancun, Canare... Nu auzisem de Riu, dar de aia nu mai puteau ei!

Cand am ajuns la hotel, dupa ce am parcat in parcarea lor, am sesizat un drapel cu TUI. Pentru mine, un hotel care lucreaza cu TUI este un hotel care a trecut niste standarde nemtesti de calitate. Deci, BUN. Si, asa cum ma asteptam, era plin de nemtzi.

Prima impresie. Personal foarte zambitor, atent, dar discret. Am primit in 3 minute cheile de la camera.

Camera... spatioasa, curata, mobilier nou... placuta si calda.

Piscina frumoasa. Gradina foarte frumoasa. Plaja, langa hotel, cu sezlonguri si bar. Singura lipsa a hotelului... nu aveau dusuri pe plaja, ci doar niste tzasnitori pentru spalat bocancii de nisip.

Bla, bla, bla... desi incepusem sa fiu incantat, peste asteptari, ma tineam tare si faceam inca pe imbufnatul, sa nu ii dau satisfactie sotiei ca imi place alegerea ei.

Mancarea m-a convins. Au o bucatarie foarte apropiata de gusturile nostre, cu o mentiune! Legumele au gustul acela sanatos, pe care noi il cautamprin sacosele puse de rudele de la tzara! ca urmare, toata mancarea lor este foarte gustoasa. Foarte diversificata.

Sunny Beach este o statiune in care te poti plimba destulde mult, pentru iun weekend. Si m-am lasat convins de faptul ca, pana la urma, ai naibii bulgari, se pricep la turism mult mai bine decat alde madam Udrea si ai nostri!

Asadar, Riu Evrika este hotelul care m-a convins ca Bulgaria este si o destinatie de vacanta!!

PS. De ce mama ei de treaba, pana si Marea Neagra era mai limpede si mai curata decat la noi? tot ca sa imi faca mie in ciuda?

Trimis de turist2 in 14.06.10 20:16:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina mare a hotelului...

[14.06.10 20:46:09]

@claudiu, eu am beneficiat de serviciile excelente de la riu evrika anul trecut (2009) si ma bucur sa aud ca inca sunt in lantul riu si au aceleasi bune obiceiuri.

hotelul are plaja proprie bine organizata, la care ajungi dupa ce traversezi o straduta pe care mai circula din cand in cand cate o masina cu autorizatie sau titicarul care te duce in statiune.

imediat dupa ce traversezi, mergi pe o podina din lemn si intri pe nisip.

acolo se afla doua dusuri pentru corp (fara cabina), nu numai pentru bocanci.

Legumele au gustul acela sanatos, pe care noi il cautam prin sacosele puse de rudele de la tzara

cred ca gresesti. nicaieri si nimeni nu face productie de legume care sa nu vada ceva chimicale. diferenta este ca la noi vezi mai tot timpul legume turcesti (noroc ca acum au aparut si cele romanesti la particulari), crescute in vata industriala, care nu vad pamant, pe cand in Bulgaria legumele cresc natural in pamant. unde mai pui ca mai sunt si pline de vopsea colorata ca sa arate coapte (legumele turcesti), in loc sa fie colorate natural. de aici vine diferenta de gust.

ai naibii bulgari, se pricep la turism

singur ai spus ca in holul de la receptie era steagul TUI. da, este pe dreapta catre iesirea din spate, de la piscina.

asa ca nu bulgarii se pricep la turism, ci nemtii care i-au obligat sa respecte niste standarde, pe care noi, din pacate, incercam sa le evitam pentru a castiga cat mai mult in timp cat mai scurt.

concluzia este gresita. nu Bulgaria este o destinatie de vacanta, si cateva hoteluri de acolo. citeste ce s-a scris despre victoria palace pentru sejururile de anul trecut, chiar despre chaika, ambele fiind din sunny beach.

asa ca trebuie sa deschizi bine ochii atunci cand alegi hotelul din bulgaria si sa te documentezi foarte bine, adica sa citesti pe amfostacolo. ro toate parerile, sa le filtrezi si apoi sa decizi. nu te increde si nu merge numai pe mana agentiilor.

s-a dovedit ca in bulgaria poti avea sansa sa nimeresti la un hotel foarte bun sau poti avea "sansa" unei mari tzepe.

si ca inchei intr-un ton optimist, riu evrika beach este o alegere excelenta pentru bulgaria si foarte bun pentru familii cu copii.

era sa uit, in ce corp de cladire ai stat?

[14.06.10 22:17:58]

acolo se afla doua dusuri pentru corp (fara cabina), nu numai pentru bocanci.

poate erau candva, acum nu am vazut decat niste tasnitori la nivelul gleznei.

Nu gresesc. Ideea subliniata de mine era tocmai ca produsele lor sunt mai naturale, deci mai gustoase.

Stii, de fapt, care este problema? Problema este, ca potrivit legislatiei noastre, un restaurant nu se poate aproviziona cu materie prima decat din supermarketuri gen Metro, unde se pune accent pe cantitate, ci nu pe calitate. Acolo, rosia trebuie sa reziste 3 saptamani, ca sa se poata vinde. In tarile astea turistice, vizitate de mine, chiar si prin vestul Europei, restaurantele pun mare accent pe preparatele ce au la baza produse cumparate direct de la sursa. La noi procedura este asa de complicata, ca pur si simplu mai bine se lipsesc! Si ne vand noua mancare facuta din legume fara gust!

Pentru ca s-au priceput sa ii lase pe altii sa ii invete, au stima mea. Poate tu comentezi cu privire la conditiile din hotel, care trebuiau sa se supuna standardelor TUI, dar... pe plaja nu mirosea a gratare, nu urlau manele, iar nisipul era foarte curat. Parca imi lipseau cojile de seminte, zau asa!!!

Inca o data, concluzia mea nu este gresita, dar subliniez ca este concluzia MEA. Eu nu am conceput pana acum ca as opri in Bulgaria pentru altceva decat sa alimentez cu carburant! Iar dupa cele trei zile, in care, poate si datorita acestui site, nu am luat tzeapa, am decis sa sterg litoralul romanesc de pe lista destinatiilor de weekend de vara, in favoarea litoralului bulgaresc. Documentat inainte, dar sigur mai incantator!

[14.06.10 22:55:16]

in ce corp de cladire ai stat?

[14.06.10 23:47:20]

in ce corp de cladire ai stat?

Am stat in corpul D, cel care este intre piscina si plaja.

mihaviena
    [16.06.10 15:52:14]

O intrebare: exista vreo programare in ceea ce priveste alegerea mesei la restaurant (am citit cate ceva legat de acest lucru)?

multumesc anticipat.

[16.06.10 16:37:56]

Programare se face la restaurantul cu specific chinezesc si la cel bulgaresc. Se face dimineata pentru masa de seara

[16.06.10 17:28:56]

Mesele sunt astfel:

7.30 - 10.00 micul dejun

12.00 - 14.00 pranzul

18.00 - 19.30 cina I

20.00 - 21.30 cina II

12.00 - 15.00 snack bar

Restaurantele cu specific - asiatic sau bulgaresc - sunt deschise parca intre orele 18.00 si 21.30. Rezervarea se face dimineatza, la primul dejun. Categoric trebuie incercat cel bulgaresc. La aceste restaurante, comanda nu se face a la carte, ci tot gen autoservire, cu mentiunea ca aici sunt ospatari ce aduc bautura la mese si toarna in pahare.

Nu stiu exact care sunt criteriile dupa care poti intra la cina in prima parte sau a doua. Pe bonul nostru primit la receptie, cu ocazia primirii cheilor, scria ca avem cina intre orele 20.00 - 21.30. Oricum, in ce priveste mesele, grija noastra a fost sa nu punem in greutate... deci nu aveti nici cel mai mic motiv de ingrijorare.

Inca ceva detalii, care am inteles ca sunt importante pentru Bulgaria:

- parcarea hotelului este gratuita.

- sezlongurile si prosoapele de plaja sunt gratuite.

- plaja este langa hotel. Din hotel (corpul D) se iese direct spre plaja, trecand pe langa piscina de relaxare. Intr-adevar se traverseaza o alee, de 2-3 m, pietonala, ce se intinde pe toata lungimea falezei. Noi nu am vazut trafic auto pe acea alee, cum spunea cosminp.

- pe plaja exista un bar, al hotelului.

[17.06.10 08:56:30]

daca aveti copiii mici, mai ales, aveti grija pe aleea pietonala, pentru ca pe acolo circula masini de politie si nu sunt deloc atenti, foarte rar cate o masina de aprovizionare (daca are aprobare), circula titicarul, destul de multe motorizate gen atv si multe ricse (un fel de tricicleta pentru adulti) pe care le conduc bulgarii (tu esti doar pasager) si nu-i intereseaza daca dau peste tine.

cat priveste orele de masa, noi nu am tinut cont niciodata de ora programata, asa ca ne-am dus si ne-am asezat unde am gasit masa libera.

intradevar, ei iti recomanda sa iei masa in seria in care esti programat si sa-ti pastrezi masa, dar aproape nimeni nu respecta acest lucru si nici nu ti se reproseaza.

mmdpiti
    [19.06.10 20:46:10]

Am si eu cateva intrebari:

Ce acte sunt necesare cand ajung la receptia hotelului? In afara de voucher si un pasaport/carte de identitate mai sunt necesare si alte acte ale celorlalti turisti trecuti pe voucher? Sau cel/cea de la receptie trebuie sa-i vada "fizic" pe toti cei trecuti pe voucher ca sa vada ca toti sunt prezenti?

Se dau "bratari" pentru toti cei trecuti pe voucher indiferent de varsta? Asa era la un alt hotel din Bulgaria pentru cei care au A. I. la acel hotel.

Daca nu vrei sa faci rezervare la restaurantele "specifice" poti sa mananci la hotel la orice ora? Si unde poti sa manaci?

In alte forumuri am vazut ca plaja privata a hotelului este mica si trebuie sa vii dimineata devreme ca sa ocupi sezlong si umbrela contra-cost. Stie cineva cat de mare este plaja privata a hotelului si daca este gratuita sau contra-cost?

Ce program are barul de pe plaja al hotelului? Si daca tot ce consumi este gratis? Si ce ofera acest bar? Numai bauturi sau si dulciuri si sandwich-uri?

Poate cineva sa estimeze cate masini intra in parcarea hotelului (ma refer la autoturisme)? Sau daca are cineva o poza cu parcarea hotelului?

Autostrada spre Varna are un anunt cand se termina refacerea ei? Presupun ca drumul pe care este deviat traseul autostrazii A2 (Shumen-Varna) este drumul national 2/E70?

[19.06.10 21:10:05]

@mmdpiti,

- actele sunt pasaport sau carte de indentitate si pasaport pt copii.

- nu este obligatoriu sa fie vazute toate persoanele, dar trebuie puse bratarile la toate persoanele. in concluzie, toti trebuie sa fie prezenti

- poti sa mananci toata ziua, parca intre 17 si 18 se inchid toate, pentru ca urmeaza cina

- in afara meselor principale, se mananca pe terase

- plaja nu este mica, dar sezlongurile din linia 1-2 se ocupa/rezerva foarte devreme. noi mergeam pe la 7.30 - 8.00 si gaseam in linia 1-2

- sezlongurile si umbrelele sunt gratuite si la plaja si la piscina

- barul de la plaja se inchide la 17 sau 18 si are doar bauturi nealcoolice

- parcarea are circa 60 de locuri, dar daca este aglomerat ti se indica sa parchezi pe iarba, asa ca intra cel putin 100 de masini

- despre autostrada nu stiu, iar ca varianta de ocolire gasesti pe google map, viamichelin sau sonymap destule trasee ocolitoare

[20.06.10 21:11:36]

Completare: Barul de pe plaja are si bere, nu numai bauturi nealcoolice, si se inchide undeva intre 16 si 17

mihaviena
    [24.06.10 09:41:39]

Inca o intrebare: exista bancomat la hotel sau in apropierea acestuia ?

Multumiri anticipate!

[25.06.10 11:53:44]

Sincer, in hotel nu am vazut, dar in apropiere sigur gasesti suficiente.

Sfatul meu ar fi sa vii cu euro, pt ca asa obtii cel mai bun raport lei/leva

1E = 1.95 leva

1leva = 2,5 Ron

Astea erau cele mai bune cotatii anul trecut

cosminp, liviup76, mihaviena, mmdpiti, turist2
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :