ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2021
JUL-2021
Familie
REZONABIL

Extrem de nemulțumit

Destul de bun pentru cateva zile

Am ales acest hotel in urma recomandarilor mai multor persoane care au laudat hotelul si facilitatile acestuia insa la capitolul mancare sta mai prost ca un hotel de 2 stele. Abia am asteptat sa se termine sejurul ca nu mai rezistam cu mancarea lor.

despre SERVICII

In ceea ce priveste masurile de siguranta: chelnerii purtau masca si manusi, mesele erau dezinfectate dupa fiecare persoana. Turistii erau obligati sa poarte masca in restaurant si manusi, insa, desi erau cutii cu manusi peste tot, foarte putini turisti le purtau.

Spre deosebire Riu Helios Bay (vezi impresii) unde absolut toate spatiile comune toate lifturile, barurile, locul de joaca, restaurantele, aveau dispensere cu dezinfectant, aici lumea era mai relaxata, la restaurant a stat 3 zile dispenserul gol fara sa-si dea nimeni seama, oricum nu era folosit de turisti.

Angajatii purtau peste tot masti, turistii deloc in afara restaurantului.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Hotelul are o parcare proprie mare, pazita si inclusa in pretul sejurului. Check-in se face dupa ora 14.00 moment in care ti se da un biletel cu durata sejurului pe care-l pui in geamul masinii. Check-out se face inainte de ora 11, moment in care se taie bratara si se paraseste resortul, persoanele fara bratara nefiind lasate in resort. Exista paznici la toate intrarile in resort care verifica existenta bratarilor. Hotelul are maxim 4 etaje fara lift, mai putin corpul premium care are lift.

Camerele sunt spatioase, curate cu paturi mari, mocheta pe jos, se facea curatenie zilnic, lenjeria fiind schimbata la 2-3 zile existau inclusiv 2 prosoape pentru piscina in camera. Am nimerit la inceput de iulie cand teii erau inca infloriti si era o incantare sa stai afara, curtea hotelului fiind plina de tei.

Am ajuns la hotel in jur de ora 13 si, desi nu era ora de check-in am primit cartela de la camera si bratarile. Pranzul in prima zi se ia la snack bar nu la restaurantul principal. In perioada in care am stat hotelul era in proportie de 80-90% ocupat cu romani.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea... pffff, mancarea a fost cea mai slaba si fara gust pe care am mancat-o, slab diversificata, si la 3 stele am mancat mancare mai buna. Clar nu este mancare de hotel de 4 stele. Am ales acest hotel in urma recomandarilor mai multor persoane, insa, acesta a fost marele minus al hotelului, am fost ca la pomul laudat, pacat de restul facilitatilor. Desi aveau plite pe care puteau frige carnea, toata carnea era de fapt fiarta, pe plite frigeau doar vinete si dovlecei. Micul dejun normal, cu 2-3 feluri de mezeluri, branzeturi, oua fierte, omleta, ochiuri, iaurturi, cereale, fructe confiate, seminte, patiserie, fructe, iar cafeaua era buna.

Pranzul si cina aveau 2 feluri de carne (cateodata si peste, cateodata si carnati, chiftele) de cele mai multe ori fiarta fara gust si cu un sos aruncat peste, salate, aperitive cu mezeluri sau peste marinat, garnituri de dovlecei, vinete coapte, cartofi, paste de cele mai multe ori fara nimic pe ele, fructe si 3-4 feluri de prajituri, 1 fel de supa/ciorba (foarte rar 2 feluri), cateodata si gazpacho, nelipsita pizza in fiecare zi la pranz si cina, simpla cu cascaval si salam.

In cele 6 nopti petrecute acolo, de minim 4-5 ori am avut frigarui de porc, cred ca ramasese bucatarul fara inspiratie. La masa de pranz si cina vinul si berea erau in regim autoservire, cateodata aveau si gheata. Restaurantul nu are terasa.

Exista si 3 restaurante tematice a la carte, bulgar, asiatic si italian (cel bulgar nu cred ca era totusi disponibil) unde mancarea a fost chiar buna, insa rezervarea trebuie facuta din prima zi de sejur altfel nu gasesti locuri pana la sfarsitul sejurului.

Snack bar langa piscina care incepea la 11 initial apoi l-au bagat si cu mic dejun tarziu, la care serveau mezeluri de mic dejun cu cateva legume, cartofi prajiti, paste, 1-2 feluri de carne, pizza (doar cu ketchup sau doar cu cascaval). La cateva zile faceau si hamburger care chiar erau buni. Cafea, bere, vin sucuri si inghetata ambalata la discretie.

Dupa ora 7 era disponibil un alt bar cu terasa la care se canta si muzica live. In total hotelul dispune de vreo 4 baruri: bar pe plaja, bar la receptie, snack bar, bar de seara.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul este situat pe plaja, intre plaja si hotel fiind doar pietonalul. In fata hotelului se afla o zona generoasa de sezlonguri si umbrele gratuite apartinand hotelului dar exista si zone libere pentru cearsafuri.

Pe plaja se afla un bar mult prea aglomerat al hotelului care serveste bere, apa, vin, cafea, coktailuri intre orele 10-18. Exista aceeasi practica de rezervare a sezlongurilor atat pe plaja cat si la piscina inca de la ora 6 dimineata, desi turistii sunt informati ca este interzisa rezervarea.

Plaja este curata cu nisip fin, apa fara pietre. Plaja e curatata in fiecare dimineata de gunoaie, mucuri de tigara, alge etc.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul are 2 locuri de joaca pentru copii, iar in timpul zilei langa unul dintre locuri se organizau activitati pentru copii. Exista si o sala de fitness, biliard, ping-pong, amfiteatru unde se organizau spectacole dupa 21.30.

Hotelul are aquapark pentru copii, 3 tobogane mari pentru adulti si un lazy river dar pe care te puteai plimba numai daca aveai colac propriu, zid de catarare care nu era disponibil.

De altfel hotelul dispune de 2 magazine de unde puteai cumpara articole de plaja, 2 case de schimb valutar.

Trimis de mihaela2804 in 17.08.21 19:52:11
Validat / Publicat: 17.08.21 20:30:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 885 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela2804); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

resita2009
    [18.08.21 11:44:01]

@mihaela2804: acum 6 ani, cand am fost eu exista o zona de gratare, cum iesi din Corpul D - daca nu ma inseala memoria, acolo de la 11:00 la 16:00 se facea carne la gratar, hamburgeri, pizza etc, tot ce tine de gratar... mai este aceasta sectiune?

Pacat ca, mancarea nu mai este ce-a fost, deoarece Club Evrika, acum cativa ani era un resort de top, lucru vazut si in pretul platit.

mihaela2804AUTOR REVIEW
    [19.08.21 13:30:07]

@resita2009: Da, este snack bar-ul. Insa, nu prea ajungeai sa prinzi ceva acolo, cum punea in tavi cum disparea, se facea prea putin fata de cata cerere era, asa ca n-am prea apucat sa gust decat un hamburger la un moment dat, care era chiar bun, pacat ca nu-l faceau si in restaurant. Iar pizza era doar un fel de paine unsa cu ketchup si cateodata si cu cascaval, atat.

AndreeaIasi
    [02.02.22 14:22:34]

Buna,

Avea de gand sa aleg acest hotel anul acesta, pentru reviewurile faine gasite pe alte siteuri, acum insa, ma mai gandesc.

O singura data am fost in Bulgaria deci nu cunosc deloc resort-urile. Oare nu exista unul care sa fie ok la capitol mancare si care sa aiba si aquapark, la un pret decent?

Daca aveti vreo sugestie v as fi mai mult decat recunoscatoare.

Multumesc

mihaela2804AUTOR REVIEW
    [05.02.22 18:58:42]

@AndreeaIasi: Riu Helios Bay e ok la mancare dar nu are aquapark, asta din ce am mai incercat eu. Reina del Mar, Miramar, Wave, lantul de hoteluri Grifid au si aquapark si sunt foarte laudate dar sunt destul de scumpe.

AndreeaIasi, mihaela2804
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :