ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 15.07.11
JUN-2019

Walnut House - foarte bine!

Toate rezervarile pentru excursia noastra le-am facut undeva, in februarie. Toate au fost cu posibilitatea renuntarii, gratuit, in caz de razgandeala. Cautarile au fost un pic complicate de dorinta doamnelor de a avea balcon neaparat (conditie pusa de Vicky mai ales dupa ce, la Londra, a fost nevoita sa coboare de la etajul doi, in parculetul din fata hotelului pentru a-si fuma tigara de la cafea. Toate bune pana intr-o zi cand, pe banca langa ea, s-au instalat doi homeless-i negri...). Cu toate astea, tinand cont si de zona si de perioada, am reusit sa gasesc o camera la 49 euro/zi si una la 35euro/zi, amandoua cu mic dejun inclus, in buricul targului. Prima camera era mica-mica. Si cu toate astea, era mare-mare in comparatie cu cealalta! Ha-ha!

Foarte draguti, prietenii nostri au cerut sa stea ei in camera cea mica argumentand ca eu am muncit pentru punerea la cale a intregii calatorii. Romanii astia... !

Pentru a intra in pensiune, mergi pe o mica alee, printre cativa trandafiri si pomi. In fata cladirii o mica terasa umbroasa unde te poti lafai in zilele toride. Intri inauntru, in stanga – barul receptiei destul de generos. Sala este destul de mare, se vrea amenajata in stilul autentic turcesc, avand vreo cinci canapele si vreo 3 mese, putand oferi locuri pentru 15-20 de persoane in caz de nevoie... Azi, nu este nevoie... Pe jos covoare tipice zonei, asa cum am vazut mai tarziu.

Ma uit la barul receptiei - nimeni! Un mic horcait ma anunta ca nu sunt totusi singur! Intorc capul inspre canapele, ha-ha-ha! , Iusuf dormea fara griji! Ma simte... Crapa ochii si ma localizeaza. Nici vorba sa sara-n sus si sa-ncepa cu scuze. Zambeste un pic vinovat, dar se redreseaza repede si-si ia locul in spatele barului. Ii spun de cazare, e OK! Ii spun unde-am parcat masina. Vine cu mine in parcare. De-atunci n-am mai reusit sa-atingem bagajele cele mari! Le-a luat el in stapanire si, pana nu ni le-a dus in camere, nu le-a mai lasat.

Pensiunea in sine nu este in cladirea cu receptia. Trebuie sa treci de bar si sa iesi pe o usa de sticla intr-o curte si sa strabati cateva zeci de metri pe langa un zid, pana la cladirea principala. Curtea cu pricina are un spatiu verde neasteptat de mare, cu cativa pomi si vita de vie... Un cotet sugera prezenta unui caine. Saracu' era bagat intr-un beci deoarece s-a dovedit ca nu stia sa-si tina fleanca...

Pensiunea este construita din acelasi tuf vulcanic, la fel si zidul pe langa care am venit. Arata interesant! Este o cladire cocheta, micuta cu doar doua etaje si nu prea multe camere. Etajul doi este ocupat de restaurantul unde se ia micul dejun, inconjurat de o terasa larga, unde sunt mese pentru cei care doresc sa manance in aer liber. Panorama excelenta!

Intram intr-un hol micut si urcam la etajul 1. Holul, boltit, este simplu si placut, aceeasi piatra galben-rosiatica cu insertii in ape, si chiar nu are nevoie de tablouri sau alte decoratii. O aplica ofera o lumina discreta, calda, suficienta... Pe gresie, un covor manual, prea scurt pentru lungimea holului, rupe monotonia... Observ si un mic calorifer. Holul coteste in “L”.

Patrundem in camera cu ajutorul cartelei. Placut -aceeasi “zugraveala” aceleasi bolte. Micuta dar suficienta. Nu stiu ce camere de fotografiat au folosit ca sa dea profunzime pozei dar, in prezentarea hotelului camera parea mult mai mare... Am fost noi cazati si-n cotete mai mici, la Londra sau la Chamonix (acolo am fost cazati intr-un fost garaj transformat!) !

Un hol scurt cu o usa spre baie, apoi camera in sine – 20mp cel mult! . Patul matrimonial s-a dovedit a fi nu doar mare dar si foarte confortabil. O masuta cu oglinda si un intrand in perete – in loc de dulap! - completeaza peretele dinspre baie. La picioarele patului, o masuta si doua scaune tapitate. Pe perete un televizor micut – nu l-am accesat...

Balconul este micut dar are o masa metalica si doua scaune. Privelistea, insa, de milioane!

Baia – normala, cu cabina de dus, uscator, prosoape curate – OK.

Micul dejun a meritat banii: variat si abundent. Terasa larga, nu te inghesuiesti cu nimeni. Si-apoi cu cine sa te inghesuiesti, cu rusoaicele alea blonde de se tot fataiau dupa te-miri-ce!?

Terasa asigura o larga perspectiva asupra zonei in timp ce baloanele se inalta pe cer. Spectacolul este ca-n reclame! Total!

De amintit si faptul ca poti rezerva inclusiv zborul cu balonul.

Cica ti-ar schimba si bani. Nu stiu, insa, la ce paritate... N-am avut nevoie. Am platit cu cardul...

Daca ar fi sa ma mai cazez in zona, as reveni cu placere aici!

Trimis de Bujie in 23.07.19 01:03:45
Validat / Publicat: 23.07.19 06:26:47

VIZUALIZĂRI: 671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bujie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Vedere asupra intregului oras. In dreapta, in plan departat, Castelul din Uschiar
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[23.07.19 08:31:38]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinna
    [23.07.19 08:46:25]

@Bujie: Să știi ca te urmăresc cu atenție, cu emoție, peste câteva săptămâni vom ajunge in zonă, tot din februarie am rezervat și eu, habar nu am cum se numește locul de cazare , am făcut atât de multe rezervări in iarnă (pentru doua vacanțe) încât trebuie sa verific agenda.

Dar știu sigur că am căutat mult o camera cu balcon si ceva care să nu semene cu o peștera, nu suporta soțul meu ideea de a dormi intr-un “cavou”

Felicitări pentru vacanță și pentru articolele savuroase!

BujieAUTOR REVIEW
    [23.07.19 09:10:58]

@krisstinna: Multumesc pentru... " urmarire" ! Sper ca unele informatii sa va ajute in excursia programata.

Cat despre cazare, sper sa aveti noroc de ceva cu " vedere" buna. Spectacolul ridicarii baloanelor trebuie vazut, daca se poate, de la inceput... Ti se ridica parul pe maini de placere. O sa vedeti!

Multa bafta!

adrianbogdan
    [23.07.19 13:16:43]

Buna! Am stat si noi 2 nopti in 2012. Foarte frumoasă pensiunea si bine poziționată. Proprietarii niste oameni deosebiți, dornici să te ajute cu toate informațiile despre zona.

Practic daca ai cazare in Goreme esti mijlocul acțiunii din Cappadocia.

Parcarea auto trebuie spus că se face pe stradă în fața pensiuni

Vacante frumoase!

BujieAUTOR REVIEW
    [23.07.19 13:20:09]

@adrianbogdan: Asa este! Pot doar sa subscriu!

Multumesc pentru completare!

Cele bune