ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2019
REGIM MASĂ UAI
PREŢ SEJUR: 2220 Euro
2 AD. + 2 COPII -- v: 12 si 8 ani

Delphin De Luxe Resort [Okurcalar]5

Delphin, pur si simplu divin!

Asteptam cu nerabdare sa vina ziua plecarii inca din noiembrie, de cand am facut rezervarile. Luna de luna, zi de zi, am numarat, alaturi de fiul meu cel mic, timpul ramas pana la sejurul de anul acesta din Turcia.

A venit si ziua cea mare. Am ales Alanya pentru ca era ultima statiune de pe riviera turceasca pe care n-o bifasem si pentru ca, desi transferul este destul de lung, orarul de zbor era foarte convenabil, si astfel ca distanta pana la hotel nu ne incomoda prea tare.

Iata-ne ajunsi la hotel, inainte de ora 11, unde am fost intampinati la receptie de Suna, o fata din Moldova, pe care ghidul nostru din autocarul de transfer de la aeroport ne-a prezentat-o si care ne-a ajutat de mai multe ori in timpul sejurului, inclusiv in ziua plecarii cand ne-am bucurat de un late chek-out. La sosire, aceasta ne-a intrebat daca vrem sa beneficiem de un upgrade si sa ne ofere cazarea intr-un family room la Delphin Platinum, pe care l-am refuzat si nu-mi pare rau deloc. Formalitatile s-au efectuat foarte rapid si la 11 si un pic eram deja in camera, sa lasam bagajele.

Am avut o camera dubla, foarte confortabila, la etajul 1, cu vedere la piscina si mare, asa cum rezervasem. Peisajul superb care ne-a invaluit inca de cum am deschis usa de la balcon, ma urmareste si acum si parca il revad de indata ce inchid ochii. Gradina impecabila care inconjura piscinele, marea albastra, toate erau de vis, am avut 8 zile in care am putut sa le explorez pe indelete.

Nu vreau sa vorbesc de mancare sau de bautura, pentru ca toate au fost la variate si bune. Doar in acest hotel am vazut in fiecare zi, plimbandu-se prin restaurantul principal si afara la zona de gratare, unul dintre chefi care verifica mancarea tot timpul. Vreau sa va spun doar ca angajatii nu stiau ce sa mai faca, ca sa ne faca sederea cat mai placuta si care imediat ce auzeau ca suntem din Romania, vorbeau cu noi in romana cateva cuvinte.

Nici marea si plaja pline de pietre si nici valurile prezente aproape non-stop nu ne-au descurajat. Totul a fost la superlativ, ne-am simtit exceptional si pentru prima data de cand mergem in Turcia, ne-ar placea sa revenim la acest hotel.

De ziua mea si de cea a fiului meu cel mic, pe care le petrecem de ceva vreme in concediu, am facut rezervare la restaurantul Ottoman si la Mr. Fish unde mancarea si servirea au fost exceptionale si unde am primit felicitari si urari din partea managerului hotelului, care desigur ca vorbea si el romana si care ne-a spus ca ne asteapta si la anul.

As putea sa va povestesc multe, despre jocurile organizate la piscina de catre echipa de animatori la care luau parte multi dintre cei prezenti, sau despre petrecerea cu spuma. De faptul ca m-am bucurat foarte mult ca am prins seara turceasca care se organiza o data la doua saptamani. Despre showurile de seara, care se incheiau cu multe alpauze din partea celor care le urmareau. Cred ca nu mai termin pana maine, daca va povestesc despre tot.

In concluzie, un hotel minunat, unde ne-am simtit exceptional si unde ne-ar face placere sa revenim.

Trimis de laurak in 22.07.19 13:32:07
Validat / Publicat: 22.07.19 17:09:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurak); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 999.00 EUR pe cameră

adrianstefan [29.07.19 17:37:38] »

Delphin Platinum este departe de Deluxe resort? Te intreb ca maine ajungem si noi acolo. Multumesc.

laurak [29.07.19 17:47:16] »

Nu este departe. Este al doilea hotel dupa Delphin Deluxe.

adrianstefan [29.07.19 17:58:02] »

@laurak: poti sa folosesti ambele hoteluri sau doar cel in care ai ales sa stai.

laurak [29.07.19 18:08:42] »

Doar cel ales. Noi am vizitat Delphin Platinum cand era permis accesul, adica intre orele 16.30 -18.00.

adrianstefan [29.07.19 18:11:59] »

@laurak: Din ce ai scris tu nu merita sa schimbi. Merci

laurak [29.07.19 18:48:38] »

Mie nu-mi pare rau deloc. Oricum daca as fi vrut la Platinum puteam rezerva din tara. Era la acelasi pret cu Deluxe.

bgmmihai [08.12.19 17:51:46] »

buna seara. imi puteti spune ce preturi au la spa si excursi? multumesc!

laurak [08.12.19 18:27:30] »

Buna seara, nu am fost in nicio excursie anul acesta decat la scuba diving care a fost 160Eur, 2 scufundatori si 2 insotitori. Anul trecut cand am stat in Lara am fost la rafting care a fost 170Eur, 2 adulti si 2 copii. Iar acum 3 ani am fost la Antalya Aquarium cu plecare din Kemer, 160Eur, tot 2 copii si 2 adulti. Mai puteti negocia cu agentii fata de ce preturi va vor cere.

bgmmihai [08.12.19 19:09:09] »

Mulțumesc!

cretuag39 [03.02.20 11:39:12] »

salut, nu am inteles de ce au vrut sa va dea o alta camera la delphin platinum, si de ce nu va pare rau ca ati refuzat. nu de alta dar am achizitionat si eu in august un sejur la delphin deluxe si sa nu cumva sa fac vreo greseala. mersi de informatii iar daca mai imi poti spune ceva, astept

laurak [03.02.20 11:45:09] »

@cretuag39:

Conceptul hotelurilor din lantul Delphin prevede ca, daca doresti, poti sa schimbi hotelul cu un altul. Noi nu am dorit acest lucru, pentru ca am vrut la Delphin Deluxe din start, este o parere personala, intarita si de vizita la Delphin Platinum unde mi s-a parut aglomerat.

cretuag39 [03.02.20 12:12:48] »

@laurak: mersi

laurak [03.02.20 12:20:47] »

@cretuag39:

Cu placere, daca mai ai alte intrebari iti stau la dispozitie!

Ne-am simtit minunat la acest hotel si chiar mi-ar placcea sa revin candva.

cretuag39 [03.02.20 14:57:22] »

@laurak: ok

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    adrianstefan, bgmmihai, cretuag39, laurak