ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2023
MAY-2023
Familie
EXCELENT

Vacanță de 1 Mai la Delphin de Luxe Okurkalar

Salutare, AFA! După o lungă pauză, revin cu impresii proaspete din Turcia.

Prin luna noiembrie a anului trecut, alături de un grup de prieteni am schițat un plan de vacanță pentru perioada 1 Mai a anului in curs, deoarece am mai avut o experiență asemanătoare în primăvara anului 2016 la Long Beach Resort Alanya.

Am ales să mergem în minivacanța de 1 Mai în zona Alanya datorită faptului că este mai cald cu câteva grade decât în zona Antalya cu gândul la plajă și baie în mare.

Am început să fac o selecție de hoteluri de 5 stele cu concept ultra allinclusive pentru a-l supune la vot așa cum se face de obicei, și din selecția facută, a ieșit câștigător datorită poziționării, conceptului și nu în ultimul rând al prețului Delphin de Luxe Okurkalar. Am căutat zbor charter cu plecare în data de 29 aprilie și am gasit charter cu avionul la compania turcă Corendon Airlines. Am căutat oferte de preț, am analizat și rezervat pentru un sejur de 7 nopți cazare cu ultra allinclusive, zbor și transfer la hotel pentru un grup de cinci familii cu copii. Toate bune și frumoase cu rezervările și bagajul făcut.

Cu două zile inainte de plecare scot pașapoartele de la naftalină pe care nu prea le-am mai folosit în ultima vreme și constat că expirau în maxim 2 luni. Veste a cazut ca o bombă deoarece practic nu puteam să plecăm știind că nu se permite îmbarcarea cu pașaport care expiră în mai puțin de 6 luni. După multe emoții și telefoane am reușit a doua zi să ne facem pașapoarte noi pentru a pleca în vacanța mult așteptată.

În ziua plecarii ne-am prezentat, asa cum se cere cu trei ore înainte de decolare, am trecut de toate formalitățile și cu o întârziere de trei sferturi de oră am decolat spre Antalya. Am întrebat la check-in la aeroport care sunt procedurile de îmbarcare în situația în care expiră pașaportul mai devreme de 6 luni (asta de curiozitate). Până în trei luni nu se mai permite îmbarcarea în avion și între 3-6 luni cu acordul reprezentantului companiei aviatice se permite doar după plata unei amenzi între 150-200 de euro.

După un zbor plăcut de aproape 2 ore am aterizat pe aeroportul din Antalya cu bine, am fost preluați de un autocar și transferați la hotel în aproape două ore.

Ajunși cu bine la hotel ne-am prezentat la recepție și în maxim 15 minute am primit camerele, deci prima impresie a fost foarte bună. Acesta este amplasat între șoseaua care leagă Antalya de orașul Alanya în localitatea Okurkalar la 90 de km de aeroport și malul marii. Hotelul de dimensiuni medii are 498 camere, marea majoritate cu vedere la mare datorită arhitecturii acestuia. Este construit pe o suprafață de șapte hectare cu mult spațiu verde. Este renovat recent, acest detaliu se vede peste tot, atât la interior cât și la exterior.

Singurul dezavantaj pe care l-am observat este faptul că nu are parcare deloc, practic cei care vin cu mașini personale pot parca doar pe cele câteva locuri amplasate pe șosea în dreptul hotelului.

despre SERVICII

Pe parcursul sejurului începând de la cameriste care îți făceau ordine și schimbau prosoapele și lenjeria zilnic, alături de bucătari și barmani și nu în ultimul rând cei de la animație, tot personalul te saluta, te întreba dacă dorești să bei ceva, dacă totul este în ordine. Mai ales că la recepție sunt două fete din Basarabia și un baiat Alex la relația cu clienții care ne-a dat mai multe ponturi și am rezervat la un restaurant a la carte.

Serviciile sunt un mare plus pentru hotel. Am rămas plăcut surprins să fim salutați în limba română de unii dintre angajați după ce aflau din ce țară suntem, plus că este primul hotel din Turcia în care am fost unde erau afișate in informatii în limba română. Inclusiv directorul hotelului a venit la noi la masa de seară când am sărbătorit pe cineva și a schimbat câteva cuvinte cu noi.

Peste tot la recepție și în lifturi erau monitoare unde erau felicitati cei care sarbatoreau zi de naștere ori de casătorie.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am rezervat o cameră standard cu vedere la mare pe care am și primit-o de dimensiuni medii de 28 mp mobilată cu mult gust, echipată cu un pat matrimonial alături de unul de o persoană și o minicanapea. Un birou frumos cu un minibar și un televizor de diagonală 80 cm intregea mobilierul acestei camere. Pe hol aveau un dresing de dimensiuni generoase cu multe umerașe și un seif pus la dispoziție gratuit.

Baia de dimensiuni acceptabile foarte curată este echipată cu o cabină de duș, prosoape și halate de baie, și bineînțeles consumabile începând de la pastă și periuțe de dinți până la pile de unghii, bețișoare de urechi.

Pentru prima oară în Turcia la un hotel de 5 stele am observat că se schimba lenjeria și prosoapele în fiecare zi, în plus zilnic cameristele ne făceau tot felul de figurine din prosoape și trandafiri.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Masa este un alt punct foarte important al hotelului. La micul dejun aveai multe sortimente de brănzeturi, mezeluri turcești, legume, iaurturi de tot felul cu fructe și fară, prăjituri. Afară pe terasă se prepara omlete, ouă ochiuri și tot felul de plăcinte. Fructe aveai de ales de la mere, pere, gutui, banane, kiwi, rodii și căpșuni.

La masa de prânz dar mai ales la cea de seară era un adevărat festin culinar, credeam că fiind început de sezon diversitatea gastronomică o să fie mai redusă dar ne-am înșelat, aveai de ales începând cu 2-3 supe și apoi continuând cu diverse preparate de miel, vită, pui, curcan și prepelițe la cuptor ori la grătar. Bineînțeles că nu putea să lipsească peștele din meniu doradă, păstrăv, lup de mare, ton, somon, și terminând cu midii, scoici și inele de calamar.

La micul dejun aveam inclus suc de portocale stors proaspăt. Pe parcursul zilei la Vitamin Bar aveai acces la o gamă de sucuri fresh de portocale, kiwi cu ananas, mere, morcov, castraveți. Și nu în ultimul rând să nu uităm celebrele baclavale, cataif, torturi.

În afară de restaurantul principal hotelul mai dispune de alte 7 restaurante a la carte, pe unul din ele l-am vizitat într-o seară cu rezervare care se face de pe o zi pe alta în limita locurilor disponibile. Pe noi ne-a ajutat Alex și nu se plătește nimic.

Conceptul ultra allinclusive include o gamă de whisky Jameson, Ballantines, coniac Napoleon, Campari, Martini bere Efes și Becks. Gama de vinuri erau doar din Turcia.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pentru cei care nu știu plaja în zona Alanya este alcătuită din pietricele și stănci de la o zonă la alta cu nisip prea puțin. Aici în dreptul hotelului plaja este plină de pietricele rotunjite de diferite dimensiuni, dar bineînțeles hotelul compensează cu un loc de joacă pentru copii amenajat pe plajă cu nisip. Marea am găsit-o liniștită cu valuri mici cu o temperatură acceptabilă în care intrau cei mai curajoși.

Hotelul are amenajat și un ponton pe care l-au deschis de 1 Mai cu șejlonguri și umbreluțe, bineînțeles și cu un bar garnisit cu bere Efes, sucuri din gama Pepsi, ayran.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pe tot parcursul zilei echipa de animație aveau tot felul de activități de exemplu tir cu arcul, tenis de masă, de câmp, polo și tot felul de concursuri pentru cei care doreau distracție. Bineînțeles ca orice hotel care se respectă acesta este dotat cu o secțiune de topogane pentru cei mici cât și pentru adulți.

Hotelul are și o piscină interioară încălzită aproximativ la 30 de grade celsius alături de cele exterioare. Alături de piscina interioară hotelul are o sală de fitness și de forță pentru cei pasionați de acest aspect.

Seara la restaurantul principal o formație ne asigura o atmosferă plăcută cât și la lobby bar. Pentru cei mai tineri aveau și un club disco și nu în ultimul rănd se organiza diverse spectacole de circ, dansuri, magie. Am avut parte de o vacanță frumoasă alături de un grup de prieteni, ne-am simțit foarte bine, am avut parte cei drept și de o vreme foarte plăcută. Am fost acolo, am fost inspirați în alegere și îl recomand din toată inima. Alegeri inspirate și vacanțe plăcute.

Trimis de sebigeanina in 09.05.23 17:23:40
Validat / Publicat: 09.05.23 18:27:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Papillon Belvil, Vera Stone Colakli, Spice Belek, Rixos Sungate, Alva Donna Belek,

VIZUALIZĂRI: 4488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P36 Ceva delicii.

calincheitascris / TELEFON [09.05.23 18:41:51] »

Uf, ce dor îmi e. Anul ăsta mergem în Creta, dar deja mi se face dor de Antalya.

mprofeanuscris / TELEFON [09.05.23 19:21:30] »

@sebigeanina: Arată bine totul, camera, plaja, piscina. Un preț bun pentru un sejur de 7 zile și cu transport inclus. Ce bine că ai avut timp să îți schimbi pașaportul, altfel pierdeai vacanța. Interesante și informațiile pentru cei ce vor să meargă în Turcia și au valabilitate la pașaport sub 6 luni.

sebigeanina [10.05.23 17:48:10] »

@mprofeanu: Am avut niște emoții mari de tot, este adevărată vorba aia de la agonie la extaz. Când am deschis pașapoartele am avut pur și simplu un șoc văzând termenul de valabilitate, instantaneu am realizat că nu mai plecăm, însă cu puțin noroc am reușit a doua zi să rezolvăm problema și în final a fost totul foarte bine. Mulțumesc de vizită, o zi frumoasă.

sebigeanina [10.05.23 17:51:43] »

@calincheita: Am plecat cu mult noroc anul acesta în vacanță, mai ales că am avut această problemă pe care am reușit să o rezolv și până la urmă a fost totul foarte bine. Mulțumesc de vizită, o zi frumoasă.

artemisa24 [19.05.23 13:10:25] »

Intotdeauna am ezitat sa aleg Alanya din cauza drumului destul de lung de la aeroport pana in statiune dar si a plajei cu pietricele

Dar daca hotelul a fost pe placul tau si vad ca a fost, felicitari pentru alegere si pentru review!

sebigeanina [19.05.23 16:56:48] »

@artemisa24: Bună, pentru că am mai avut o experiență de 1 Mai în 2016 la Long Beach Resort anul trecut prin noiembrie am rezervat un sejur de 7 nopți charter cu avionul la acest hotel. Pentru că am fost un grup de prieteni alături de care ne-am simțit foarte bine, am căutat să repetăm această experiență anul acesta și după multe deliberări am ales Delphin de Luxe.

În primul rând am ales zona Alanya deoarece acolo este mai cald decât în Antalya (ca fapt divers în dimineața plecarii la ora 5 erau 20 de grade); [apoi] a contat în alegere și prețul pe sejur care a fost sensibil mai mic decât la hotelurile din Lara-Belek ori Side, și conceptul ultra allinclusive.

Cu toate că locația are și dezavantaje în primul rând distanța față de aeroport de 90 km care a făcut transferul să dureze cam 2 ore cu opririle de rigoare atât la dus cât și la întors, apoi faptul că zona Alanya nu are plaje cu nisip fin doar pietre ori stânci am ales cunoscând toate aspectele și a fost nesperat de bine din toate punctele de vedere.

Mulțumesc de vizită.

viviv [27.05.23 06:27:32] »

@sebigeanina: Felicitari pentru alegere, un hotel foarte bun.

Ca o mica paranteza, sper ca nu va suparati, in laterala hotelului mai este o parcare. Se vede parcarea in poza 4.

Vacante reusite!

sebigeanina [27.05.23 16:29:00] »

@viviv: Ce se vede în poza 4 este o alee care duce la plajă, situată între Delphin de Luxe și Hotel Mukarnas și pe care cred că pot parca câteva mașini.

viviv [30.05.23 15:04:01] »

@sebigeanina: asa este, o alee care duce la plaja, dar pe langa gard e amenajata parcarea. Ideea este ca cei ce vin cu masinile sa nu se ingrijoreze ca nu au unde parca.

alina80scris / TELEFON [15.06.23 15:17:17] »

Bună. Ma puteți ajuta si pe mine cu un raspuns va rog?

Aș dori să întreb dacă în afara de cele 2 zone cu topogane de apă colorate (mici + mari, si care am inteles ca sunt recent construite, mai sunt si alte topogane de apă fiind ca pe you tube am văzut în ani trecuți niste topogane de apă foarte înalte 3 la număr si alături doua mai mici putin (dar tot destul de mari).

Oare acestea din urmă mai există?

Pt mine topoganele de apă sunt in criteriu important in alegerea hotelului.

Multumesc mult.

calincheitascris / TELEFON [15.06.23 18:27:22] »

@alina80: Dacă un criteriu important sunt toboganele de ce nu mergeți la Delphin Platinum. Sunt mult mai interesante.

Eu am fost de două ori la Deluxe și de două ori la Platinum și mai degrabă aș alege Platinum.

Pentru 2 chestii aș alege Deluxe în detrimentul Platinum - sala de mese cu scaune și mese din lemn masiv și piscina de relaxare.

În rest, impresia mea este că Platinum are mai multe de oferit (spațiu, tobogane, restaurante, baruri)

alina80scris / TELEFON [15.06.23 21:20:13] »

@calincheita: multumesc pt. pont. Dar totusi sunt curioasă privitor la ce v am întrebat, si va rog daca se poate sa imi răspundeți. La Delphin deluxe am văzut că au si Luna park, iar la Platinium nu. Multumesc mult.

calincheitascris / TELEFON [15.06.23 21:36:21] »

@alina80: Anul trecut aveau luna park, poate l-au dezafectat de atunci și nu am aflat eu. Toboganele acelea înalte, pe care le-ați văzut pe YouTube la Deluxe nu au funcționat în cele două vacanțe ale mele. Doar cel mai mic, tricolor, și cele două mai lente: alb și albastru.

Vă spun, cu copii mai mari de 7-8 ani mergeți la Platinum. E mai fun. Și spațiul e mai generos.

În schimb, dacă aș merge doar cu soția aș alege fără discuție Delphin Deluxe. Are un aer mai aristocrat, mai elegant decât Platinum. Lucru care nu prea contează când ești cu copii mici.

sebigeanina [16.06.23 10:52:40] »

@alina80: Bună, în sejurul meu doar am trecut pe lângă zona de topogane pe care nu le-am folosit așa că nu pot să iți dau mai multe detalii despre acest detaliu.

viviv [17.06.23 08:01:41] »

@alina80: au luna park, dar nu foarte mare. Am vazut pe instagram ca au schimbat in zona de topogane, marind numarul lor si au facut mult mai frumos. Sper sa fie si adevarat!

tano2001scris / TELEFON [13.10.23 23:03:12] »

Buna seara!

Daca se poate mai multe detalii cu privire la:

-berea draft sau la sticla (eventual ce branduri)

-whiskey autohton sau de import (eventual ce branduri)

-minibarul din camera

-diversitatea mancarii (pui, vita, oaie, miel etc)

Multumesc frumos!

alina80, calincheita, mprofeanu, sebigeanina, tano2001, viviv