ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2019
2 AD. + - COPII -- v: -

Sub orice critică
Sub orice critică

Cand 'pe-afara-i vopsit gardul... ''

In luna martie 2019, am rezervat telefonic (impreuna cu o colega) cu vouchere de vacanta la hotel Montana Covasna un sejur de 12 nopti in perioada 25 iunie-7 iulie 2019, cuprinzand:cazare in camera dubla (cu balcon), PC si 10 zile tratament (4 proceduri/zi).

Am sosit in hotel marti, 25 iunie, in jurul orelor 16.00, si surprizele au inceput inca de la sosire. Ne-a fost repartizata o camera tripla, fara balcon (624), in care apa calda abia se prelingea pe teava, dar despre care receptionerul ne-a spus ca vom avea o priveliste superba... Aiurea ca tot tronsonul acela de camere au ca priveliste un zid!... Am cerut receptionerului respectarea conditiilor in care am facut rezervarea, dar nici dupa o convorbire telefonica cu sefa (?), o doamna Maria, nu s-a gasit o camera cu balcon. Cand am pomenit de camera tripla, mi s-a spus ca nici vorba de asa ceva, sunt 3 paturi in camera fiindca a stat acolo o familie cu copil! Pt ca la et 6 cred ca erau probleme mereu cu apa calda, am primit alta camera la et 2 in care statuse tot o familie cu copil (!!!) ca tot 3 paturi avea... si evident, tot fara balcon era camera (am primit 224, deci venea fix sub 624 si avea aceeasi structura, aceleasi dotari...)...

In zilele urmatoare, nu mi-a fost greu sa observ ca si in camera de-alaturi, 223, tot 3 paturi erau, locuind in ea 3 pensionare venite prin CJP, si la 323 tot 3 paturi cu 3 pensionare cazate!

Am cerut sa inchiriem un aparat frigorific, insa ni s-a promis ca se va rezolva in zilele urmatoare, momentan nefiind vreunu' liber. Am revenit cu aceasta cerere vreo 3 zile la rand, dar nici vorba, asa ca m-am lipsit in final...

Zilele s-au scurs si vineri seara, cu 2 zile inainte de plecare, cand deja procurasem bilete CFR pt intors, cautam prin hol un afis despre un spectacol ce urma sa aiba loc sambata la hotel. Pe unul dintre stalpi am gasit unu' care era sa ma trimita fie la Spitalul de cardiologie, fie pe lumea cealalta! Postat la o inaltime apreciabila (nici eu nu-s din categoria celor maruntei la stat, am 1,72 m!), cu litere maruntele, era postat un anunt privind orele de check-in si check-out: 12.00, respectiv 9.00! Receptionera aflata in acel moment la receptie a confirmat: camera se elibereaza in ultima zi de sedere pana in orele 9.00! Am intrebat-o de ce turistii mai primesc atunci bon pt masa de pranz in ultima zi si mi-a spus scurt ca nu e asta o problema, bagajele sunt scoase din camera si putem sta in holul hotelului pana la ora de servire a pranzului, 12.00!

Am incercat sa obtinem o rezervare la autogara locala pt un microbuz la 9.50, dar acolo nu se fac rezervari, daca sunt locuri, te urci in microbuz, daca nu-s, astepti pe cel de 13.50 (duminica nu circula cel de 11.50!). Cu putin noroc, am ajuns acasa prin transport auto, pierzand biletele cfr achizitionate online (nu am putut risca anularea calatoriei, nestiind daca vom putea pleca cu microbuzul pana la Brasov si apoi, cu alt microbuz Brasov-Galati) si cu un gust extrem de amar despre sejurul la Montana!

Ma gandesc si acum in ce zi ar fi trebuit sa sosim la Montana pt a beneficia de cele 10 zile tratament platit... Singura varianta este ziua de luni! Sosirea sa fie dimineata pt a avea timp sa intri la medicii statiunii si pt a primi fisa de proceduri, eventual sa si faci o parte din ele asa, echipat cum ai venit de pe drum ca de le lasi pe toate 4 procedurile sa le faci dupa ora cazarii, risti sa nu ai timpul fizic necesar!

Aaaa... si pana in 12.00 cand primesti cazare (sau, ma rog, ar trebui sa primesti!) fie lasi bagajele in fata receptiei, fie le plimbi dupa tine prin hotel! Si sa nu uit: musai, sa ai un pachetel cu merinde pt masa de pranz ca sejurul incepe ca peste tot cu cina! Pe toate site-urile agentiilor care vand bilete pt aceasta locatie, orele de check-in si check-out sunt cu totul altele: 14.00, respectiv, 12.00! Eu nu am rezervat prin agentie, ci direct la hotel... Nu pt ca m-as fi zgarcit la eventualul comision al agentiei, ci pt ca la cele la care am incercat, nu faceau rezervari in perioada dorita de mine!

Pt viitor, nu-mi mai doresc vreodata sa ajung la Montana Covasna si nici n-o voi recomanda vreunui cunoscut. Pacat de hotel (ca arata destul de bine pe-afara!) si de angajatii sectorului balnear (care sunt constienti ca „decesul'' hotelului ii poate lasa pe drumuri!). Tind sa cred ca exista „cineva'' care-si doreste ca Montana sa aiba soarta hotelului Heifastos - Covasna, inchis si scos la vanzare in ultimii ani (si acum are anuntul de vanzare pe el!) ! Altfel, nu-mi explic de ce in apropierea lui nu exista vreun chiosc de unde sa-ti poti cumpara macar un pachet de biscuiti, desi 80% dintre cei cazati sunt pensionari care ajung destul de greu in oras...

Si era sa uit! La Montana, fumatorii sunt priviti ca fiind cei mai mari infractori. Poti sta la etajul 8 si daca esti fumator, cobori frumos cele 8 etaje, apoi cauti un loc'sor cat mai dosit si cat mai departat pt a-ti savura tigara in liniste... Altfel, daca ajunge vreun damf de tutun la pensionari, acestia n-au nicio retinere in a te bruftului pt acest obicei (prost, recunosc...) si a-ti insira toate bolile de care sufera ei, confundand hotelul cu un spital! Si asta, bazandu-se pe afisele postate din metru' in metru in care esti atentionat ca este strict interzis fumatul si in camere, si in balcoane (?) si pe geam, si in hol... si naiba mai stie unde!

Trimis de ofi-nita in 12.07.19 17:26:40
Validat / Publicat: 12.07.19 20:41:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COVASNA. A mai fost în/la: Covasna -Heifastos 2015; Slanic-Moldova- Venus 2016; Slanic -Moldova -Venus 2017; Olanesti -Parang 2018.

VIZUALIZĂRI: 2454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ofi-nita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Afisul din holul hotelului. De observat marimea literelor privind orele de check-in si check-out!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

[12.07.19 20:41:06]

@ofi-nita: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂMontana Hotel:

• pagină generată în 0.03612208366394 sec