ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11
JUL-2019
colegi

Popasul Spectrum, Bulgaria, sau “La Steaguri”

In drumul spre Sofia, ghidul nostru a stabilit ca loc de popas si luat masa la Spectrum, cu vreo 350m inainte de popasul restaurant Dobrevski, pe drumul E83, cam cu 100 de km inainte de Sofia (Spektrum, E83 153,5760 Zlatna Panega, Bulgaria). Mai bine nu ne opream…

Pauza a fost gandita ca una de 30-45 min, dar cum socoteala de pe drum nu s-a potrivit cu cea de la fata locului, am ajuns sa pierdem aici peste 1 ora si jumatate!

Am fost indrumati sa ne asezam la masa, ca vine cineva la noi sa ne intrebe ce dorim sa mancam. Asta am si facut, preferand o masa din interior, numai ca a durat jumatate de ora pana a ajuns cineva la noi. Cred ca a vrut sa ne dea timp sa descifram meniul, care era doar in bulgara :).

Noi, cele 4 fete de la masa noastra, ne facusem planul sa mancam doar cate o ciorbita, sa ne miscam repede, dar cred ca puiul pentru ciorba inca mai ciugulea in gradina cand l-am comandat noi, ca a durat 40 de minute sa ne aduca ciorbele. Era o singura fata care lua comanda si aducea mancarea la masa, si alerga de nauca, la propriu. Nu stiu cum a reusit sa nu verse nimic. Cand a venit sa ne ia comanda, batea din picior sa ne miscam mai repede, si ne-a spus sa lasam meniu (cel putin asta am dedus noi) ca nu are decat ciorbe si meniurile de 14 leva.

Noi am comandat, pana la urma, doua ciorbe de pui, una de porc si un desert – crema de zahar ars, toate avand acelasi pret 2,94 leva (aprox 7.50 lei).

Cand am primit intr-un final ciorbele, aratau toate la fel, a trebuit sa cotrobaim prin ele sa vedem ce carne au. Ne-a surprins ca am primit si cate o painica ca o lipie mai groasa, calduta, parea facuta atunci, pe care nu o comandasem. Am regasit-o la sfarsit in nota de plata, la un pret de 1,96 buc (aproximativ 4,9 lei), nota pe care am primit-o la 20 min dupa ce am cerut-o, desi facusem asta la momentul in care ne-a adus ciorbele.

Ciorba a fost buna, adusa in castronele mici de tabla, painica gustoasa, mai multa decat trebuia pentru cantitatea de ciorba, asa ca am mancat-o goala sa nu se piarda, dar nici sa nu mor de foame :) !

Desertul era foarte mic, si abia am oprit-o pe colega mea sa nu-l devoreze, inainte de a-l poza. Daca gustam fiecare cate o lingurita… nu i-ar mai fi ramas nimic.

Intre timp, pentru ca se umplusera toate mesele si la interior si la exterior, a mai aparut de undeva o fata, care era opusul primei… abia mergea… aducea comenzile aiurea, la alte mese, sau alte produse decat cele solicitate…

Alti participanti la excursia asta s-au hazardat si au comandat meniuri… asa ca, avand de asteptat pana au terminat si ei de mancat, am mers pe afara sa fac poze.

Restaurantul are mese si la interior, dar si la exterior, cele de afara fiind pe o terasa acoperita. Parcarea este indestulatoare, avand locuri si pe partea cu restaurantul si pe cealalta parte a soselei, unde este un spatiu urias, pentru tiruri. Peste tot sunt flori si gazonul este bine intretinut, iar la capitolul curatenie nu am nimic de reprosat. Eu nu am ajuns la toaleta care era in afara restaurantului, dar era clar ca este curatenie, am vazut ca baiatul care statea acolo freca de zor toate chiuvetele si verifica dupa fiecare persoana, daca a ramas totul in ordine.

Este un restaurant la sosea, deschis non-stop, asa ca daca drumul vostru trece pe aici noaptea, si nu este aglomeratie, puteti sa va opriti la o ciorba sau un desert. Bauturile si cafeaua se cumpara direct de la bar, asa ca puteti sa "ocoliti" aglomeratia, daca nu va este foame.

Dupa ce ne-am urcat in autocar, am vazut ca aparuse si o a treia fata, dar pentru noi era mult prea tarziu… pierdusem 100 minute pentru o ciorba!

Trimis de vulpe mihaela in 12.07.19 08:09:30
Validat / Publicat: 12.07.19 10:00:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 In partea din stanga a terasei. mai era o linie de servire, dar nefunctionala

[12.07.19 09:56:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Ce și unde mâncăm în Bulgaria?, [ALTE ZONE]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Dragoș_MD
[12.07.19 10:46:23]

Doar câte o cafea am băut la ăștia, de vreo două ori, ca să fac o pauză de condus. A! și de „schimbat lichidul la șofer”, în cotețul din vale.

[12.07.19 12:17:00]

@Dragos: Mai bine... ca pierdeai acolo timpul cat pentru 70 km!!!

Mihai18
[12.07.19 16:10:25]

La sfârșitul lecturării rewievului am tras concluzia că popasul ales de șoferulul autocarului a fost o alegere neinspirată și a creat o stare de disconfort turiștilor. Așa se întâmplă când „ești la mâna altuia” Eu nu am călătorit niciodată cu autocarul. Doar două avantaje sunt. Nu duci grija volanului, a GPS-ului și sosirea la destinație este sigură. Dar sunt și dezavantaje. În autocar nu este permis să mănânci (cu exepția diabeticilor), accesul la toalete în parcări este uneori dificil pentru că și acolo se stă uneori la rând, opririle intermediare pentru o dezmorțeală, o cafea, etc. sunt la ore impuse de de ghid.

Cu bine și o vară fără evenimente grave ale vremii.

[12.07.19 16:24:23]

@Mihai18: Alegerea nu a fost neaparat neispirata... nici el nu avea de unde sa stie ca la momentul ala nu este personal disponibil...

Disconfort nu neaparat... cat o intarziere la destinatie si o micsorare a timpului de vizitare prin Sofia.

[13.07.19 13:25:26]

Atentie! Azi am aflat ceva incredibil de la soferul autocarului excursiei ca se pare ca in zona asta, de-a lungul timpului, localnicii, sau ce or fi fost ei, au spart cu pietre geamurile autocarelor, dar si ale masinilor mici, pentru a le jefui...

irinamm
[31.08.19 17:05:18]

@vulpe mihaela: Aveti grijă se fură. i-au furat soțului meu telefonul din buzunar, au camere de luat vederi dar, chelnerițele au pretins ca nu se vede nimic... pe scurt operează hoți! Evitați dacă se poate, daca nu, mare grija!

irinamm, Mihai18, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCe și unde mâncăm în Bulgaria?: