ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2019
ÎNSCRIS: 27.08.12
JUN-2019
single

O cazare decenta

Din nou la Iasi. De data asta, vin in capitala Moldovei si orasul studentiei mele pentru a ma revedea cu un coleg, venit de peste mari si tari si cu care nu ma vazuzem de la momentul absolvirii, adica de 30 si ceva de ani.

Si pentru ca era dificil sa fac 120 de km, sa stam putin de povesti si sa ma intorc 120 de km, sotul meu vine cu propunerea de a rezerva o camera, iar a doua zi, dupa intalnire sa ma intorc. Zis si facut! Cum rezervarea era facuta cu doar 2-3 zile inainte nu prea mai gasesc in zona centrala si la un pret decent. In final, dupa cautari repetate, gasesc la „Casa de oaspeti Sf. Nicolae”, unitate hoteliera (fostul hotel al partidului din vremurile apuse) administrata de mitropolie si care are, intr-un corp nou, caminul Facultatii de Teologie. Situat ultracentral, (unde ar fi putut fi situat hotelul partidului?) intre Teatrul National si Primarie si la un pret corect, rezerv o camera cu mic dejun inclus.

Vine ziua plecarii si dupa serviciu si 120 de km ajung la casa de oaspeti, parchez masina in fata hotelului, asta dupa ce cobor si merg la receptie pentru a anunta ca am o rezervare (bariera nu se ridica daca receptionerul nu e convins ca ai rezervare), apoi fac formalitatile de cazare si urc la camera.

De la intrare, impresia este buna. Muzica bizantina ce pluteste in aer iti confera o atmosfera de tihna si liniste. Sunt convinsa ca ma voi simti bine. In fata receptia si tanarul cu care interactionasem cand am cerut acces in parcare, in stanga intrarea intr-un birou, iar in dreapta cateva fotolii si masute. Pe langa receptie scara ce duce la etaj. In cateva minute formalitatile sunt gata, primesc informatiile necesare si cardul de acces in camera. Voi avea o camera la etajul 1, cu vedere spre parc. Lateral dreapta se vede teatrul, iar in stanga se vad turlele de la mitropolie.

Camera este decorata in stil traditional, imbinand traditia cu dotarile moderne. La intrare, pe dreapta este baia cu cabina de dus (apa se scurge cam greu), cu consumabile disponibile, prosoape si covoras de baie, uscator de par si tot ce se mai gaseste intr-o camera de baie. Pe stanga, un suport pentru bagaj si un dulap cu rafturi si spatiu pentru umerase. Mobilierul din lemn, frumos si ingrijit lucrat se armonizeaza cu covorasele cu motive nationale, si cu perdelele de la geamuri. Doua paturi de o persoana, acoperite cu pleduri matlasate, un scaun, un birou pe care se afla televizorul (am sa cer reducere de pret ca nici de data asta nu l-am deschis), un telefon fix, doua pahare, un tirbujon si un ghid turistic al zonei. Langa birou se afla racitorul cu cateva sticle cu apa si sucuri. Intre cele doua paturi se afla doua noptiere cu o carte de rugaciuni si o fotografie alb-negru. Camera, suficient de mare, are si balcon, dar din pacate nu exista mobilier. Poate doua scaune si o masuta ar fi binevenite, in fata balconului este parcul din fata teatrului si e placut sa admiri jocul apei de la fantani sau sa te bucuri de parfumul florilor de tei, in sezon.

Micul dejun, se serveste in Sala Romaneasca aflata la parter, dar cu acces de la etajul la care eram cazata! Ca o paranteza, in restaurant se pot servi si celelalte mese, pranz sau cina. Cina nu mai tarziu de 19.30.

Cobor pe la 8.30 si in sala decorata in stil romanesc, cu blidare, cu o soba varuita in alb cu candela aprinsa, cu mesele asezate in forma de „U”, gasesc o singura persoana ce invarte o ceasca de cafea. Nu, nu isi ghicea in cafea, ci doar invartea cafeaua fara a bea prea mult din ea. Ocup si eu un loc in partea opusa, sa nu o deranjez pe doamna si ma postez in fata mesei cu micul dejun tip bufet. Eram in post (sf. Petru si Pavel) si pe masa sunt doar produse de post. Nu prea sunt consumatoare de branza tofu, pate vegetal... mai bine o fasole batuta si o salata de vinete daca e post. Aleg 2-3 felii de rosii, cateva masline si ceva fructe, un pahar cu suc si cam atat. Nu doar eu eram cam derutata in fata produselor au mai fost si alte persoane care nu au stiut ce se afla in acele farfurii si au ales cam la fel ca mine. Poate ca niste etichete cu ce gasim acolo nu ar fi stricat. Asa ca la intalnirile noastre, AFA.

Despre cafea nu pot sa va spun nimic pentru ca nu beau cafea la filtru. Era pe masa, in termosul cunoscut ce il intilnim mereu, dar nu am gustat-o. Un fruct, o leguma, o maslina si pornirea pentru o noua zi este facuta.

Casa de oaspeti, poate fi o alternativa pentru cazare in Iasi. Are o locatie excelenta, are un pret bun, este curat, atmosfera placuta si linistitoare (in sala de mese si la receptie se auzeau catari bisericesti), are parcare asigurata si veti putea cu usurinta ajunge pe jos in zone de interes turistic si nu numai.

Trimis de DOINITA in 08.07.19 21:49:32
Validat / Publicat: 09.07.19 10:09:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 625 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Vedere din balcon

webmasterX [09.07.19 10:08:44] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Casa de oaspeți Sf. Nicolae, IAȘI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

tata123 🔱 [09.07.19 10:36:55] »

@DOINITA: Cunosc și eu amplasarea acestui loc de cazare aparținând Mitropoliei Moldovei, situat cât se poate de central. L-am avut în vedere (și încă se află „în cărți”) pentru o eventuală vizită la Iași. Atuurile sunt evidente, inclusiv loc de parcare în centrul orașului Citisem că oferă mic dejun, precum și faptul că acesta este „de post” în intervalele cu pricina din calendarul ortodox.

Mă bucur să citesc lucruri bune despre această unitate de cazare care să îmi confirme eventuala alegere.

Zile cu soare!

DOINITA [09.07.19 12:38:05] »

@webmasterX: Casa de oaspeti este corp comun cu colegiul.

DOINITA [09.07.19 12:45:16] »

@tata123: Asa cum am spus, este o cazare decenta si chair merita sa te cazezi pentru 1-2 nopti. Sa gasesti cazare si gratuita si sigura in centrul Iasului chiar este un atu in plus. Camerele sunt curate, poate la spatiile comune mai e nevoie de putin atentie, dar in rest e bine si foarte comod pentru a te plimba pe jos, in Iasi.

Multumesc pentru vizita! Vacante minunate!

DOINITA, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂCasa de oaspeți Sf. Nicolae: