ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

O cazare aproape perfectă! Hotel Terme Villa Teresa, Forio

O cazare aproape perfectă! Hotel Terme Villa Teresa, Forio

Am ales această cazare și datorită apropierii de Forio, de centrul istoric, bine conservat, de port, de renumita plajă Citara din apropiere, de grădinile cunoscute, botanice sau cu ape termale.

Adresa:

Via Prov. le Panza, 248

80075 Forio d'Ischia

tel +39 081909029-081907126

fax +39 081907594

www.villateresa. it

info@villateresa. it

fb. Hotel Terme Villa Teresa

Inițial nici nu am crezut că este de fapt chiar un hotel, termenul de vilă ne-a indus puțin în eroare, așa că la fața locului, am descoperit o clădire cu trei etaje, dar și câteva alte clădiri mai mici ce aparțin aceluiași hotel.

Microbuzul care ne-a adus din port, a urcat pe o alee în pantă, dezvăluind încetișor întregul ansamblu de clădiri, care sunt dispuse în jurul parcării, destul de mici, dar suficiente, din ce am văzut. Micul paradis avea să ni se arate puțin câte puțin, prin flori multicolore, o revărsare de bouganvillea mov, mușcate, crini, cactuși și alți arbori puțin ciudați.

Recepția:

Este la parter, într-un lobby generos, cu multe fotolii și măsuțe pentru relaxare, cu o gresie minunată, frumos colorată, lobby care dă spre o altă sală de lectură ori de petrecere a timpului liber, cu o bibliotecă și cu o masă de biliard.

Noi am ajuns pe la ora 20, check-in-ul s-a făcut rapid, am primit pliantele cu informațiile utile, programul meselor, etc.

Hotelul dispune de lift, perfect funcțional.

Tot la parter, lângă lift este și Spa-ul, neverificat:(din motive de timp.

Ofertă prosoape 1,50 euro /zi sau halate 2,00 euro/zi, diverse masaje cca 35 euro.

Pe terasă, afară, este iar o zonă de relaxare cu mese și scaune, binevenite atât seara cât și dimineața.

Check-out 10.30.

Wi-fi prezent peste tot, ceva mai slab în sala de mese, foarte bun în cameră.

Camera:

Am primit camera 331, la etajul trei, spațioasă, aerisită, cu un pat matrimonial, dar și un pat suplimentar. Patul era încadrat de două noptiere, două aplice deasupra, există telefon.

Prize am avut destule, suficiente pentru nevoile noastre.

Pe partea stângă a peretelui un dulap de haine, cu multe umerașe, un raft și două sertare.

Lângă dulap, o masă generoasă, cu un scaun și o oglindă mare, dar și o măsuță pentru bagaje și un cuier, numai bun pentru a atârna șepcile sau geanta de plajă.

Televizor LCD, pe perete, măricel, cu multe posturi italiene și nemțești, nu l-am folosit, nefiind nevoie.

Pereții albi, curați, draperii bej-galben, cuvertura, cu un adaos de albastru, în ton cu minunata gresie colorată de pe jos.

Mobilierul este de calitate, din lemn și împletituri de ratan.

Prosoape și lenjerie albe, impecabile, schimbate la două zile, după cum scrie și pe afișul din baie, cele de față chiar și zi de zi.

Curățenie se face în fiecare zi.

Balconul:

Nu foarte mare, dar îndestulător, cu o măsuță și două scaune de plastic, binevenite seara pentru a savura o bere sau un suc. Aveam vedere spre munte, parțial, puțin spre golful cu Giardini Poseidon, așadar vedeam puțin marea.

Seara era plăcut, mai ales că nu am avut „musafiri” nedoriți, aici mă gândesc la țânțari sau muște.

Pe jos chiar și în balcon, gresie colorată, în nuanțe verzi. Într-o margine, trei sforicele cu câteva cârlige de rufe, numai bune pentru întins prosoapele.

Aerul condiționat: este contracost, 9 euro pe zi, cam scump zic eu, nici nu l-am folosit, dar a fost bine, deoarece am putut dormi cu geamurile, obloanele deschise.

Baia:

Destul de generoasă, cu duș, perdea, bine amplasate, nelăsând să se ude prin baie.

Am găsit săpunele mici, șampon, hârtie, cască pentru cap. Există foehn, ventilație.

Cheia camerei este clasică, curentul nefiind condiționat de cheie.

În corpul principal sunt cca 11 camere pe etaj, dispuse de o parte și alta a unui hol lung, destul de strâmt, pardosit cu gresie identică cu cea din camere. Ușile sunt albe, impecabile.

Piscina principală se află în curtea din spate, este destul de mare, iar șezlongurile sunt dispuse în jurul ei.

Există un pool bar, chiar și cu o sală de mese generoasă, aici se poate servi prânzul, este deschis între 10-24.00.

Pe o latură a piscinei, se află un alt corp al clădirii, cu cca 10 camere, care au câte un mic balconaș ce dă spre piscină, singura despărțitură fiind un strat generos de flori frumoase.

La piscină sunt toalete, duș.

Este absolut obligatoriu folosirea la piscină, aici și oriunde pe insulă, a capelinelor pentru cap.

Există și o piscină acoperită, în sala din spatele barului, cu apă termală, foarte fierbinte.

Urcând câteva trepte de la piscină, pe scări pavate cu gresie colorată, ajungem la Solarium. Este de fapt o terasă la înălțime, prevăzută și aici cu șezlonguri, mese, scaune. Superbă este însă priveliștea către mare, asta însemnând zona golfului, unde este Giardini Poseidon, dar și spre muntele din spate.

Politica hotelului permite accesul cu animale de companie, așa că ne-am putut bucura de prezența unor cățeluși foarte prietenoși.

Mâncarea:

Sala de mese, e la etajul unu, un adevărat restaurant, frumos decorat, cu două încăperi spațioase, cu multe mese, numerotate, cu multe geamuri și o poziție privilegiată pentru a admira apusul în fiecare seară. Gresia în tonuri calde, întregea impresia de romantism.

Micul dejun:

Se putea servi între orele 7.40-9.30.

Este de tip bufet suedez, puteai alege salamuri de calitate, șuncă, brânză, cașacaval, ouă în anumite zile, gem, unt, iaurt simplu sau cu fructe, multe produse de patiserie, croissante proaspete coapte acolo, pâine albă și neagră. Fructe, sucuri de calitate, cafea expresso, foarte bună, dar și americană, ceai, lapte, cereale, absolut îndestulătoare.

Prânzul:

Între orele 13-14, ori la pool bar 12-14.30, ceva mai simplu.

Cina:

Între orele 19.30-21.00.

Se proceda în felul următor, dimineața primeam un meniu, din care pentru două feluri de mâncare principale, puteam alege din 8 feluri.

Astfel seara, după un bufet suedez rece, din care puteai alege absolut orice doreai, salate, aperitive, legume, erai servit la masă, cu mâncarea aleasă.

A fost delicios tot ce am încercat, având meniul ba în italiană, germană sau rusă, era totdeauna o surpriză felul de mâncare.

Am mâncat cotlet de porc cu sos de lămâie și anghinare murată, iepure cu cartofi, risotto cu legume, paste cu ton și rucolla, spaghete cu scoici, paste cu creveți, supă cremă de legume, lasagna delicioasă, ruladă de ricotta cu prosciutto crudo, pui cu mazăre, somon cu lămâie, cod, nerepetându-se niciodată în cele șapte zile felul de mâncare.

Teama mea pentru acest tip de masă a fost neîntemeiată, m-am declarat mulțumită pe deplin.

Într-una din seri este o seară de gală, cu mâncare aleasă, cu muzică live.

În fiecare seară primeam la alegere fructe sau ceva dulce, așa am savurat ba un tiramisu delicios, sau diverse alte prăjituri selecte.

Băutura nu intră în prețul plătit, dar era trecut pe câte o notă, pe care am achitat-o la final, împreună cu taxa de stațiune, 28 euro pentru 7 zile.

Există posibilitatea de a închiria mașină chiar de la recepție, de a cumpăra bilete de autobuz sau de a cumpăra excursii sau bilete de intrare la grădinile botanice (Mortella sau Ravino) ori cele termale (Poseidon, Negombo).

Hotelul pune la dispoziție un free shuttle bus către plaja Citara începând de la 9.30 și către portul din Forio de la ora 10.

Nu le-am folosit niciodată, nu ne-am potrivit la ore. :)

Stații sunt în apropiere la aproximativ 5 minute mers pe jos și într-un sens și în celălalt.

Plaja Citara se află la cca 10 minute mers pe jos de la hotel, acolo fiind și Giardini Poseidon.

Giardini Ravino la 6-7 minute mers pe jos.

Portul din Forio la cca 30 mers pe jos, lejer, cu multe poze făcute :))

Foarte aproape, practic la coborârea de pe aleea în pantă de la hotel este o mică gelaterie, cu doar 3 mese, unde am mâncat înghețată de lămâie delicioasă.

Cele mai apropiate marketuri, sunt la 10 minute distanță, dar și magazinașe cu souveniruri, cu produse de ceramică, minunate.

Am scris mult, v-am spus că mi-a plăcut foarte tare, totuși de ce nu e perfect?

În cameră ne-a lipsit frigiderul. Nu știu dacă lipsea doar la noi, nu aveam nevoie toată ziua, ci doar peste noapte. Dar ne-am descurcat... am răcit apa și berea cu apă rece de la chiuvetă!

Dacă recomand?

Cu excepțiile enumerate, cu toată inima!

youtu.be/FxJvU93J7t8

Webmaster, o rugăminte, o melodie pentru o lectură mai plăcută!

Trimis de maryka in 06.07.19 15:53:11
    Validat / Publicat: 06.07.19 19:32:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Terasa de lângă recepție.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.50 EUR pe cameră

webmaster45 [06.07.19 19:28:57] »

Mutat în rubrica "Terme Villa Teresa Hotel [Forio], Insula ISCHIA" (nou-creată pe sait)

maryka [06.07.19 19:35:43] »

@webmaster45:

Da, este foarte bine.

elviramvio [06.07.19 22:47:42] »

@maryka:

Superbă locația. Ai ales un loc minunat.

webmaster [06.07.19 22:58:23] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

maryka [06.07.19 23:49:21] »

@elviramvio:

Mulțumesc frumos!

Așa e, chiar am nimerit bine! ????

maryka [06.07.19 23:51:28] »

@webmaster:

Mulțumesc mult!

irinad [07.07.19 07:02:39] »

@maryka: Am citit aseară pe fugă articolul, l-am recitit de dimineaţă mai atent şi am realizat că aţi avut parte de o cazare foarte bună şi, ce este cel important, este bine că v-a plăcut tare şi era relativ aproape de punctele de interes: plajă, port, magazine. Faptul că n-aţi avut frigider a fost depăşit cu succes, aşa am fi procedat şi noi. Pentru cei care iubesc vacanţele active, aşa cum sunteţi voi, ca şi noi, unele aspecte nu aşa o mare relevanţă, mai ales când eşti plecat bună parte din zi din cameră.

Cazare frumoasă, voi v-aţi simţit bine, asta contează cel mai mult: să ştii să-ţi faci vacanţa minunată!

O duminică plăcută să aveţi!

krisstinna [07.07.19 10:17:20] »

@maryka: Deci aveai pantă de urcat/coborât

La fel am și eu, zilnic sunt înjurată

Astfel încât “trebuie” să mergem doar cu mașina la plajă

Dacă știam ca vom folosi zilnic mașina, alegeam o cazare la doar 19 euro pe noapte, și mai sus, pe munte

maryka [07.07.19 13:18:40] »

@irinad:

Mulțumesc frumos!

Cu siguranță ne-a plăcut foarte mult, tu știi că de obicei nu luăm demipensiune, eventual un mic dejun, așa că am avut emoții, dar a ieșit nesperat de bine.

Zona este bună, ai foarte multe obiective în apropierea, am uitat să precizez că la cca 4 staţii este Giardini Mortella. Sigur că bine ar fi să fie și deschis. Noi am fost doar până la poartă. ????apoi n-am mai revenit din lipsă de timp.

În cele din urmă am fost mulţumiţi pentru cât am putut " explora" în cele 7 zile.

O duminică frumoasă îți doresc!!! ????

maryka [07.07.19 13:22:05] »

@krisstinna:

Am avut o pantă, da!

Dar tu știi că ne place să mergem pe jos, chiar și la deal! ????

Să înţeleg că ești în vacanță?

Dacă e așa, vă doresc un concediu minunat!!! Pupici! ????

roxi-nico [13.03.24 18:58:07] »

Bună ziua,

Mă tentează hotelul. Au plajă privată? Dacă nu, mai știți cât costă șezlongurile? iar busul gratis face mai multe drumuri sau doar o dată pe zi? Cina poate fi schimbată cu prânzul? Mulțumesc

maryka [14.03.24 10:13:55] »

@roxi-nico:

Hotelul Villa Teresa nu are plajă proprie, nici nu are cum, pentru că este situat pe un deal, cei drept cu o vedere superbă către mare mai ales de pe terasa de la piscină, așa cum se vede și din pozele mele. Celebra plajă Citarra este la cca un sfert de oră, poate 20 minute de mers pe jos, sau ar mai fi și varianta cu free-busul de la hotel. Din ce îmi amintesc sunt mai multe curse, nu aș putea spune intervalul, dar cu siguranță sunt afișate la recepție.

La piscină sunt destul de multe șezlonguri, cele de la plajă erau piperate chiar și pentru anul 2019,20 de euro. Giardini Poseidon este tot acolo, merită din plin toți bănuții, mulți cei drept, la vremea aceea 33 de euro/persoană, pentru o zi întreagă, cu acces la absolut toate piscinele și la mare (am scris rw).

Prânzul este disponibil, chiar nu știu dacă se poate schimba cu cina, dar cred că puteți ajunge la o înțelegere.

Alegeți în cunoștință de cauză, nouă ne-a plăcut foarte tare, atât cazarea, dar mai ales insula! Vacanță minunată!

roxi-nico [14.03.24 10:27:07] »

@maryka: mulțumesc!!!

elviramvio, irinad, maryka, roxi-nico