ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2019
ÎNSCRIS: 13.08.16
JUN-2019

Excelent

Salutare!

Revin cu un review dupa vacanta petrecuta in Bulgaria, in perioada 24.06-30.06.2019. Am ales Bulgaria intrucat am fost dezamagit de ultimele 2 vacante petrecute pe litoraul romanesc. Rezervarea am facut-o prin booking, pretul fiind de 2635 lei pentru un sejur de 6 nopti all-inclusive, cu plata imediata. Rezervarea am facut-o din luna mai 2019.

Primul lucru pe care l-am facut dupa achitarea rezervarii a fost sa-mi cumpar o vigneta electronica bulgareasca de pe site-ul [bgtoll.bg/ro/rovinieta-electronica.

Pretul: 15 leva, platiti cu cardul.

Am plecat dimineata, pe la 02.00 din Targu-Jiu, pe traseul Targu-Jiu - Rm-Valcea - Pitesti - Vanatorii Mici - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Shumen - Varna - Sunny Beach, cu multe opriri datorita pustiului. In vama am stat circa 1 ora. In jur de 12.00 am ajuns la hotel unde, surpriza, am fost cazati imediat la o camera de la parter, cu balcon si vedere spre partea din fata a hotelului, desi check-inul era programat la ora 14.00. Aici, pe spatiul verde, cu ajutorul celui de la paza hotelului, am parcat autoturismul care a ramas acolo pana in momentul in care am plecat acasa.

La receptie am fost intampinati cu sampanie si am primit fiecare cate o bratara din material textil, prinsa pe mana printr-o capsa, bratara ce ne asigura accesul la facilitatile din hotel. De asemenea, ne-au fost inmanate 2 carduri magnetice pentru accesul in camera (unul trebuia introdus intr-o fanta de la intrarea in camera pentru a porni energia electrica) si 3 carduri utilizabile la piscina hotelului in schimbul carora primeai cate un prosop mare, ideal de pus pe sezlong

Camera

Camera, destul de mare (circa 18-20mp), avea in cazul nostru 2 paturi de cate o persoana si un pat extensibil pentru copil, de aceleasi dimensiuni ca cele doua paturi ale noastre. Hotelul dispune de o instalatie de aer conditionat centralizata, iar temperatura este fixata la 23 de grade Celsius. Pot sa modifici doar intensitatea fluxului de aer, dar nu am avut nevoie de mai mult, temperatura fiind mai mult decat perfecta. Desi am platit o camera fara balcon, am avut unul. Pe balcon, doua scaune, o masuta si un uscator de rufe era dotarea clasica. De mentionat ca la lasarea intunericului se aprindeau becurile din toate balcoanele hotelului (probabil vreo automatizare de la receptie) si se stingeau la ora 22.00-22.30.

Baia

Baia este destul de mare (circa 3 mp) include o chiuveta, o toaleta, un dus cu un sistem fix si unul mobil, precum si vreo 6-7 prosoape. De asemenea, in baie se mai gaseste o oglinda mobila pentru machiaj, diverse geluri de dus si sapunuri si un telefon fix caruia nu ii mai vad rostul in 2019 :)

Masa

Masa se serveste in cele 2 restaurante ale hotelului, mancarea fiind diversificata si proaspata. De asemenea, la piscina se gaseste un restaurant unde se gasesc diverse mancaruri rapide: pizza, sandwich-uri, cartofi prajiti, forneti, inghetata sau prajituri.

De mentionat faptul ca am beneficiat de o masa in sistem a la carte, servita in restaurantul cu specific italian, inclusa in pretul rezervarii.

Singurul lucru acceptabil spre bun erau prajiturile. Sunt apetisante la prima vedere, dar nu au un gust care te da pe spate.

Piscina

Piscina hotelului este amplasata intr-un parc cu multi copaci, fapt ce ii forteaza pe turistii care nu vor sa mearga pe plaja, dar vor sa se bronzeze, sa vina dimineata pentru a-si rezerva un sezlong la soare. Cum asta a fost scopul principal al sotiei in vacanta asta, la ora 09.00 era deja la piscina pentru a rezerva 3 sezlonguri in zona unde soarele era prezent de la ora 09.00 pana la ora 17.30.

La pool bar se serveau bauturi alcoolice si non-alcoolice, bere la draft, cafea sau apa rece.

Fitness / Wellness / Sport

Hotelul dispune de facilitati gratuite sau contra cost de relaxare, pe langa piscina: loc de joaca pentru copi (gratuit), sala de sport (gratuit), mese de biliard sau de tenis de masa pe marginea piscinei (nu stiu daca se plateste ceva, dar nu cred), masaj – diverse tipuri (contra cost).

Plaja:

Din pacate, hotelul nu dispune de plaja privata. Prin urmare, daca vrei sa faci plaja la mare, ai doua posibilitati: fie inchiriezi sezlonguri si umbrela (10 leva sezlongul/10 leva umbrela – da, trebuie platite separat, altfel bulgarul iti inchide umbrela), fie mergi in asa numitele „free zone” – zone intre portiunile cu sezlonguri, unde iti pui cearceaful direct pe nisip fara niciun cost. Preturile mari faceau ca gradul de ocupare al zonelor cu sezlonguri sa fie de sub 10%. Bine, nici in free zone nu poti sa zici ca te calcai pe picioare – tot timpul am gasit locuri libere la maxim 10 m de mare.

Sunny Beach

Sunny Beach este exact o „Mamaia” a bulgarilor, dar avansata cu vreo 50 de ani in viitor. Posibilitatile de distractie sunt infinite: baruri, discoteci, parcuri de distractii, aquapark-uri, plimbari prin oras cu trenuletul (4 leva pentru fiecare adult, 1 leva copiii pana la 6 ani). Fata de Mamaia, Sunny Beach este mai aerisita, fara aglomeratie sau mirosul de kebab specific statiunii noastre. Foarte multi turisti straini, cu precadere germani sau englezi, multa voie buna pe la terase, fara a fi insa zgomotosi.

Alte precizari:

In camera se facea curat zilnic, intre orele 10-11, iar atunci cand veneam de la plaja gaseam totul ca in prima zi cand am luat camera in primire. Inclusiv hainele si jucariile puse aiurea prin camera erau aranjate. Desi lasam banii pe noptiera, telefoanele/tableta/Kindle-ul la incarcat sau laptopul in functiune, nu ne-au disparut bani sau bunuri. Minibarul era aprovizionat zilnic cu apa plata, bere bulgareasca de calitate si sucuri pentru copil (Cappy).

In lobby se gaseste un Exchange cu o rata foarte buna de schimb fata de cele de prin statiune, unde posti sa schimbi lei/euro in leva.

Televizorul din camera este aproape inutilizabil, intrucat nu contine decat canale in limba bulgara, germana sau engleza, desi pliantul din camera spunea ca vom gasi si TVR-ul. Am vazut semifinala CE U21 dintre Romania si Germania la barul din lobby, alaturi de alti romani si de un numar dublu de germani :), pe canalul ZDF.

La plecare ni s-a spus ca trebuie sa predam camera la ora 12.00, dar ne putem bucura pana la finalul zilei de facilitatile hotelului: piscina, restaurante sau baruri.

La traversarea podului de la Giurgiu se plateste o taxa de 13 lei cand treci in Bulgaria si o taxa de 4 leva cand revii in tara. Vecinii bulgari nu accepta lei, asa ca singura posibilitatea de a plati este fie cu leva, fie cu cardul.

Concluzii:

Hotelul HVD Club Bor este locul ideal pentru a merge in vacanta cu familia, conditiile sunt la superlativ, iar statiunea Sunny Beach este exceptionala. Recomand acest hotel si probabil voi reveni si anul viitor in aceiasi locatie.

Trimis de DeuxEx in 03.07.19 19:32:44
Validat / Publicat: 03.07.19 20:10:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DeuxEx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Piscina - adancime 1.40 m

[03.07.19 20:22:38]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

DeuxExAUTOR REVIEW
    [03.07.19 22:25:57]

Va rog sa-mi scuzați greșelile gramaticale, le-am vazut abia dupa ce am publicat textul

Un aspect pe care nu l-am mentionat in articol: hotelul este păzit 24/7 si nu se intra in hotel fara bratarile specifice.

valeria2012
    [07.07.19 15:30:23]

Am fost si eu in aceeasi perioada, ce-i drept am suplimentat cu 4 nopti... Un rw ffff bun, ma gandeam sa scriu si eu unul, dar vazand cat de bine ati punctat totul am renuntat. Din 2008 merg in Bulgaria, am stat in aprox 15 hoteluri, de la 3 la 5 stele, dar acesta este de departe cel mai bun hotel in care am stat, iar pretul a fost excelent.

valeria2012
    [07.07.19 15:34:11]

Ca un detaliu pe care nu l-am intalnit la alte hoteluri, ar fi apa imbuteliata la pet de 0.5 si 1.5 l si frigiderul cu mancare pt bebelusi la borcanele.

[07.07.19 15:44:33]

@valeria2012:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

DeuxExAUTOR REVIEW
    [07.07.19 16:02:14]