ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2022
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 9 ani
BUN

Super concediu la HVD Club Bor

Buna ziua stimati colegi. Am revenit dupa un concediu de 7 nopti la hotelul HVD Club Bor din Sunny Beach.

Dupa multe cautari am ales acest hotel si la sugestia unei colege de serviciu care a fost aici in anii trecuti.

Am plecat din Buzau la ora 5.15 si ajuns la hotel la ora 13.15 pe traseul Buzau - Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Varna - Obzor - Sunny Beach.

despre SERVICII

Cum am ajuns in fata hotelului am fost intampinati de un domn de la parcare care ne-a indicat un loc de parcare in fata hotelului unde masina a ramas pana la plecare.

La receptie am fost intampinati cu sampanie pentru adulti si cu suc Cappy pentru copii, ne-au fost puse bratarile iar in 10 minute eram deja condusi in camera.

La receptie am primit 2 cartele de acces in camera si 4 cartele pentru prosoape care se ridicau de la piscina (sa aveti grija de acestea ca se taxa cu 20 leva pierderea lor) si un pliant format din 3-4 pagini tradus in limba romana cu tot ce ar trebui sa stim in privinta cazarii... meselor samd.

Am ajuns la piscina unde era si Snack barul de unde am luat cateva gustari (pizza, cartofi prajiti...).

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera era la etajul 6, spatioasa, curata, cu 2 paturi unite si inca 1 pat suplimentar, cu vedere la piscina si se vedea si putin din mare printre 2 hoteluri.

Dupa lupta cu bagajele, ca na am plecat cu catel si cu purcel pentru 7 nopti cu cei 2 copii din dotare... am avut pana si apa plata la 2 litri cu noi (apa pe care nu am folosit-o pentru ca ni se punea zilnic in camera cate 1 sticla de apa plata de 1,5 litri) am plecat la explorat imprejurimile.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea a fost foarte gustoasa si suficienta, am avut porc, pui, miel, curcan, rata, vita/vitel, iepure, peste (dorada, rechin, pastrav... peste alb zilnic), fructe de mare (in mare parte ca gustari reci), pizza era gatita zilnic in fata noastra, fructe de toate felurile, iar la capitolul prajituri au excelat (in comparatie cu alte hoteluri din Bulgaria la care am mai fost si unde doar partea vizuala era ok) adica aproape toate aveau gust si erau aromate si insiropate (o sa pun si poze).

Inghetata era la discretie toata ziua (6 sortimente).

La micul dejun se gaseau mini clatite, oua (fierte moi si tari, ochi moi si tari, omleta), bacon prajit, cremwursti, canati prajiti, salam prajit, paine cu ou prajita, mezeluri de toate felurile, cascaval (3-4 tipuri), branzeturi (2 feluri si branza cu mucegai), lapte cald si rece, vreo 10 tipuri de cereale si pe langa toate astea ce m-a impresionat placut a fost bucata destinata bebelusilor in care gaseai lapte praf Nan, si diverse piureuri si mancare pentru bebelui sigilate (cred ca se gaseau pe toata durata zilei).

La pranz si seara se mai gaseau si 2 tipuri de ciorba/supa (am gustat cateva si erau gustoase).

Personalul a fost super, e prima oara cand dupa ce ne asezam la masa suntem intrebati ce bautura dorim. Nu am avut probleme cu gasirea unei mese libere indiferent de ora la care mergeam la masa.

Ultra Al a constat in urmatoarele:

in fiecare zi minifrigiderul era completat cu 2 beri la doza, 2 sucuri cu paiul Cappy, 1 napolitana, iar pe mobila mai era puse 1 punga de chipsuri Chio parca, o sticla de apa plata la 1,5 l, si completate pastilele de cafea si pliculetele de ceai consumate (exista un aparat de cafea LavAzza cu pastile).

vinul a fost doar imbuteliat din Italia (noi am baut alb si a fost super in combinatie cu apa minerala)

sucurile erau in majoritate Cappy ambalat plus cele la dozator gen sprite, cola

la tarii erau si J&B si Johnny Walker Red Label

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Apa marii a fost super curata si limpede cu intrare lina in mare (spre deosebire de Nisipurile de Aur de exemplu).

Minusuri ar fi urmatoarele:

Hotelul nu e pe plaja

Nu ai bar pe plaja si nici sezlonguri/umbrele gratuit.

Pe mine nu m-au deranjat aceste minusuri... unde mai pui ca langa HVD Club Bor era si Hotelul Melia (fostul Iberostar) care oferea sezlonguri /umbrele la plaja... doar ca pentru familia mea nu era un mare avantaj pentru ca erau dispuse la 50 m de plaja (masurat), iar noi trebuia sa supraveghem copiii si aveam nevoie ca sezlongurile sa fie cat mai aproape de mare. Pe langa distanta pana la mare mai era si faptul ca intre ele si plaja mai era un spatiu liber de cam 15-20 m si apoi 7-8 randuri de sezlonguri/umbrele care se puteau inchiria cu 10 leva umbrela/sezlongul (30 leva 2 sezlonguri si 1 umbrela dar puteai lua si numai 1 sau 2 din ele in ce combinatie voiai).

Noi am fost foarte multumiti si pot sa declar ca e cel mai bun concediu al nostru in Bulgaria chiar mai reusit si decat acesta: vezi impresii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Piscina are 1.40 m adancime si este suficienta pentru toti clientii hotelului.

De la piscina se poate iesi printr-o intrare/iesire pazita non stop spre mare. Se iese din gradina interioara, se trece de paznic (aici gasiti un dus si o perie pentru curatat/spalat nisipul), se trece printr-un gang, se traverseaza o sosea, se face putin spre dreapta si intrati intr-un parc de distractii si dupa ce il traversati se vede o alee care urca putin spre plaja... tot drumul nu ar trebui sa dureze mai mult de 5 minute.

Animatia a fost ok cu spectacole tematice in fiecare seara in afara de Miercuri parca. La ora 12 la piscina incepea o mica gimnastica in apa cu instructor un domn super de la animatie.

In una din zile am zis sa mergem sa vizitam orasul Nessebar (un fel de Sighisoara dar la mare... dar parca nu asa de mare ca Sighisoara). Dupa ce am cerut informatii la receptie am fost indrumati catre statia de autobuz. Am asteptam cam 5-10 min venirea autobuzului care a fost plin (mi-am amintit de tinerete cand stateam intr-un picior in autobuz????). Soferul zici ca ducea cartofi nu oameni dar na era grabit (macar biletul ne-a costat 6 leva pentru toti 4... copii nu cred ca i-au taxat). Am ajuns intr-un final in Nessebar si am inceput sa ne plimbam si sa facem poze. Norocul nostru a fost ca aproape de intrare in Nessebar cineva s-a gandit sa faca un loc de joaca pentru copii (cel mic de 4 ani a fost foarte incantat si ne-a lasat si pe noi apoi sa vizitam in liniste).

Am ajuns la ora 10 in Nessebar si va recomand si voua sa mergeti cat de dimineata puteti ca apoi este o aglomeratie de nedescris (la 11.30 cand am plecat noi devenea sufocant de cat de multi turisti veneau).

A venit momentul plecarii din Nessebar si zicem hai sa mergem si noi cu trenuletul pana in Sunny Beach ca ne-am saturat sa fim transportati ca si cartofii. Toate bune si frumoase, am urcat intr-un trenulet si am intrebat pana unde merge... daca ajunge in Sunny Beach... raspunsul sigur ca da pana la hotel Imperial. Au mai intrebat si alti turisti care aveau si carucior si copil mai mic. Problema e ca in Sunny Beach pentru cine nu stie (cum am fost noi) sunt 2 hoteluri cu numele Imperial unul la intrarea in statiune dinspre Nessebar si altul mai spre iesirea din Sunny Beach spre Obzor (noi il stiam pe al 2 ????). A venit domnul sa ne ceara bani pentru trenulet... 17 leva in total cate 5 pentru adulti si copilul de peste 7 ani... si 2 leva copil de 4 ani (ni s-a parut mult in comparatie cu autobuzul dar na mergem, si noi la aer si vedem statiunea mai pe indelete). Am plecat cand s-a umplut trenuletul si drumul a durat cam 10 min si a fost mai mult pe faleza... totul bine si frumos pana a ajuns la hotelul Imperial... (multora nu le venea sa creada ca trebuie sa coboare din trenulet... abia ce intrasem in Sunny Beach ????).

Si asa am ajuns noi sa facem ceva miscare si sa vedem statiunea (dar nu din trenulet ci pe jos???? waze imi arata cam 2.7 km pana la HVD Club Bor... taxiul imi cerea 20 leva pana la hotel).

Trimis de crismcl313 in 01.08.22 16:11:32
Validat / Publicat: 01.08.22 21:04:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crismcl313); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Mic dejun 1

webmasterPHONE
    [01.08.22 21:34:56]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[01.08.22 22:51:40]

@crismcl313:

Am citit zâmbind aventurile drumului până la Nessebar şi înapoi, ieftin, dar într-un autobuz supraaglomerat sau mai scump cu titicarul care v-a lăsat în celălalt capăt al staţiunii, obligându-vă şi la o plimbare destul de lungă. La disconfortul creat de canicula din iulie nici nu vreau să mă mai gândesc.

Ştii ce nu am înţeles eu: de ce nu ai plecat la Nessebar cu maşina personală, cu climă şi tot confortul, fără să te chinuieşti atâta şi cu doi copii prin diverse mijloace de transport?

În Nessebar parcările sunt cu plată, ştiu, dar sunt foarte multe şi pentru o vizită de 2-3 ore sigur nu plăteai o avere.

[01.08.22 23:01:33]

@nicole33: eeee a fost mai interesant asa... si clar ceea ce am pățit eu sigur nu o sa mai pățească si alți colegi care citesc asta????

nu a fost vorba de zgârcenie, dar unu la mana nu am vrut sa mai mutam masina ca era plină parcarea... si de obicei nu prea mut masina in concediu si doi la mana am crezut ca o sa vedem stațiunea din trenuleț... si soția nu a vrut sa mai luam alt mijloc de transport. Un alt plus a fost ca am vazut multe hoteluri si mai ales dunele care erau intre hoteluri si mare... imi aduc aminte de hotelul Tiara Beach care numai pe plaja nu era... era un munte de nisip intre el si mare de cel putin 10-15 m înălțime. Plimbare a durat cam 20-25 min... daca eram la Eforie Nord ziceam ca ma duc de la mare la cazare (si nici nu am fost nevoit sa urc scări ca acolo) ????

M'LiviuPHONE
    [01.08.22 23:06:10]

Sincer dacă ma uit la fotografiile cu dulciuri ai spune ca ești in Turcia. Am citit impresiile tale si chiar am vazut un hotel f bun raport calitate preț.

Felicitări este un hotel de luat in calcul pentru o vacanta in Sunny Beach!

Green????PHONE
    [01.08.22 23:11:28]

Mi-a plăcut mult ce am citit și văzut! Bor a fost si pe lista mea, având față de Miramar avantajul că e renovat și arată mai bine și dezavantaj la capitolul acces la plajă/plajă privată. În final a câștigat accesul la plajă și am ales Miramar, sper ca mâncarea și serviciile sa fie la același nivel. Felicitări pentru vacanța reușită!

[01.08.22 23:14:26]

@m liviu: recomand din toata inima... si as fi foarte mulțumit daca din cei care citesc o sa ajungă cineva acolo si o sa împărtășească impresiile cu noi... imi aduc aminte ca dupa 5 zile am fost sunat de un prieten alături de care am fost in Bulgaria la Laguna Garden si apoi la Evrika acum ceva ani si care era in Grecia la Marble Beach... m- a sunat sa ma întrebe unde sunt cazat si cum este, ca acolo il iau copiii la bataie ca nu pot face baie din cauza bolovanilor din apa????... dupa 3 zile s- a cazat si el aici la întoarcere din Grecia pentru 4 nopți si a fost foarte mulțumit (cand a dat de intrare fara bolovani in apa zicea ca a ajuns la civilizatie) ????. Sa nu ma judece cineva ca denigrez Grecia dar asa s-a întâmplat.

[01.08.22 23:16:45]

@Green????: Multumesc, si sa aveti un concediu cel putin la fel de reușit ca al meu!!!

[01.08.22 23:23:36]

@crismcl313:

Eu sigur nu păţeam aşa ceva, fiind mai comodă de felul meu . În atâţia ani de Bulgaria nu-mi amintesc să mă fi urcat în vreun autobuz . Şi am mai auzit că umblă şi destui hoţi de buzunare prin autobuze care vizează tocmai turiştii, identificaţi după brăţările de all inclusive .

O singură dată am vrut să iau trenuleţul pe faleză la Nisipuri, însă atunci am renunţat în favoarea mersului pe jos.

În urmă cu mai mulţi ani exista şi varianta de a ajunge din Sunny Beach în Nessebar şi retur cu taxiboat. Bănuiesc că mai există şi acum. Mi s-a părut interesantă, doar că eu nu-mi puteam abandona maşina în parcare şi m-am întors tot pe roţi.

Păi cu maşina oricum te costa mai puţin , iar parcările în Nessebar sunt mai scumpe doar în zona veche.

Şi soţul meu are fixul ăsta că să nu mute maşina pentru a nu pierde locul de parcare, mereu foarte bun, noi ajungând devreme la hotel, dar i-am demonstrat de fiecare dată că tot am găsit loc, chiar dacă nu la fel de bun ca locul iniţial.

[01.08.22 23:33:22]

@Green????:

Eu cred că ai ales foarte bine. Dintre cele două, aş alege oricând Miramar fără să clipesc, cum am şi făcut-o de altfel deja de două ori până acum

Miramar îţi oferă mai multe facilităţi, mai ales pentru copii, este poziţionat chiar pe plajă, şezlongurile şi umbrelele sunt gratuite, iar plaja şi intrarea în mare sunt super. Toate sunt aproape.

În plus, la Miramar te vei bucura de foarte multă linişte, spre deosebire de zgomotosul şi aglomeratul Sunny Beach. Iar centrul Obzorului este la doar un kilometru distanţă.

Vacanţă plăcută!

Iar dacă vrei să vizitezi Nessebarul şi îţi recomand să o faci, foloseşte maşina personală!

[01.08.22 23:35:05]

@nicole33: vezi daca nu treceam eu prin asta nu mai era asa de multă distractie aici????

Green????PHONE
    [02.08.22 00:11:24]

@nicole33: Mulțumesc frumos! ????Da, asta m-a cucerit și pe mine, chiar le are pe toate si abia așteptăm vacanța.

crismcl313, Green????, M'Liviu, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Bor: