ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2019
JUL-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Pe urmele gladiatorilor

Anul trecut, ne-am propus sa exploram din nou Italia, o tara draga noua.

Pentru ca nu doream sa fim obositi, am optat pt o cazare de tranzit la Balaton (Napfény Camping). Gazdele au fost foarte amabile, iar conditiile de cazare au fost decente. Prea mult nu am stat acolo. Am ajuns seara tarziu si dimineata am pornit spre Italia.

Am facut mai intai un popas la Lacul Balaton, iar apoi am oprit in Padova, un oras cochet, curat, in care am mancat cea mai buna lasagna. Acolo am vizitat doar Bazilica Sfântului Anton cu mormântul său și altarul cu statui de bronz de Donatello si am fost impresionati de Piata Prato della Valle.

Ne-am continuat calatoria inspre Rimini. Nu am intrat in Venetia (o vazusem in urma cu doua luni) si, astfel, am ajuns pe litoral destul de devreme.

Ne-am cazat la Hotel Pacesetter. Camerele erau curate, dar nu foarte spatioase. Avantajele au fost locatia hotelului - pe plaja- si faptul ca am beneficiat de mic-dejun. Si pretul a fost foarte rezonabil - 23 de euro pe noapte, camera dubla. In timpul sejurului in zona Rimini am fost la Safari Parc in Ravenna. Daca aveti copii, este o experienta pe care trebuie sa le-o oferiti.

Dupa ce ne-am colorat putin la plaja, am vizitat San Marino si am pornit inspre Napoli, pe drumuri de munte. Dornici sa descoperim adevarata Italie, am renuntat la autostrada si am avut parte de peisaje spectaculoase si de... drumuri grele.

Urmatoarea oprire a fost in Pompei, unde ne-am cazat la Oikos - o casa de vacanta cu doua dormitoare, bucatarie, baie, garaj, la doar 43 de euro pe noapte. Am fost foarte multumiti de conditiile de cazare si de cei din zona. Se intreceau in a ne oferi informatii!!!

Am ramas in zona 2 nopti si 3 zile, tmp in care am avut ocazia sa exploram obiectivele turistice din zona: Pompei (care ne-a impresionat atat de mult incat sigur vom reveni), Vezuviu, Sorrento.

Din pacate, in Capri nu am ajuns. Aveam cu ce merge inspre insula, dar, data fiind ora inaintata, nu mai aveam cu ce reveni pe continent...

Urmatoarea oprire a fost la Capua Vetere Santa Maria, locul incarcat de istorie, in care sotul meu visa sa ajunga. Fiind obiectivul nr 1 din circuitul nostru, am stat ore intregi acolo si ne-am amintit cam tot ceea ce stiam despre gladiatori...

Nemaifiind curiosi de adevarata imagine a Italiei, la inapoiere am optat pt autostrada. Fireste ca am mai intrat in cateva orasele pt o mancare buna sau pt o inghetata...

In Florenta (orasul care ne-a cucerit pt totdeauna), ne-am cazat la periferie, la Firenze Camping In Town. Am luat o casa de vacanta cu doua dormitoare, doua bai, o bucatarie si o terasa, cu 69 de euro pe noapte. Ar fi trebuit, cf planului, sa ramanem doar o noapte, insa ne-a placut atat de mult incat am stat 2. Campingul este foarte curat, dotat cu piscine, spalatorie, restaurante, bar, magazin etc. De acolo pana in centrul Florentei am facut aproximativ 10-15 minute cu masina.

Va recomand sa vedeti macar Domul, Palazzo Vecchio, Galeriile Uffizi (este o coada mare mereu), sa treceti peste Ponte Vecchio, nu ratati Basilica Santa Croce, unde isi dorm somnul de veci Michelangelo, Machiaveli, Galileo Galilei, Dante si multi altii. Ideal ar fi sa ajungeti in Florenta dimineata devreme, cand orasul inca nu este aglomerat si se infatiseaza privirilor in toata splendoarea lui. Cu greu ne-am despartit de Florenta...

Urmatoarea oprire a fost la Sirmione, un colt de rai din care n-as mai fi vrut sa plec, dar... a trebuit.

In drum spre casa, am facut inca o oprire in Ungaria pt a ne odihni si a reveni plini de energie acasa, dintr-o excursie atat de frumoasa. Ne-am cazat la Hétkutas Vendégház, unde, pt 55 de euro, am primit un apartament pe doua nivele. Jos erau livingul, baia si bucataria, iar sus dormitorul cu doua paturi duble. Foarte spatios, dar nu foarte curat. Gradina, in schimb, este grozava - o oaza de liniste si flori.

Va recomand cu incredere sa urmati acest traseu si sa optati pt cazarile mentionate. Nu veti regreta! DRUM BUN!

Trimis de catalinioan in 30.06.19 15:27:36
    Validat / Publicat: 30.06.19 20:02:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 923 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalinioan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Balaton

[30.06.19 20:02:00]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Hai-hui prin Italia / Circuite personalizate, DE-A LUNGUL SI LATUL ITALIEI - #EXCURSII şi CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

@catalinioan, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Nu se poat acorda note la cazare (de exemplu) mai multor hoteluri, ”la grămadă”...

Este unul dintre motivelel pentru ideal care ar fi scrii în câte un review separat, experiența din aceste cazări... („Napfény Camping, Hotel Pacesetter, Oikos, Firenze Camping In Town, Hétkutas Vendégház”), Doar așa notele acordate (pt fiecare în parte!) pot contribui la „construirea” unei medii pt fiecare cazare...

• Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin Italia / Circuite personalizate:

• pagină generată în 0.050520896911621 sec