ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2019
DIN: Potters bar uk
ÎNSCRIS: 20.05.14
JUN-2019
single

Uzbekistan mai bine ca si la Miami

Salut cititori

Daca nu mai trebuie viza am facut un city break in tashkent.

Zbor de 6 ore din frankfurt cu compania lor 460 lire. Locuiesc in londra.

Am ales un hotel deosebit Ichan quala 4 stele inseamna intre ziduri numele.

Trecerea frontierei o formalitate am fost asteptat la aeroport cu placuta cu numele meu. prima data in viata a costat 30 dol.

Restaurantul hotelului e non stop am sperat ca vor avea friptura de cal, nu a fost sa fie, asa ca vita cu o votca locala si o bere locala.

Camera mare noua cu mobila de lemn masiv foarte deosebita fata de europa.

Micul dejun cu muzica live, caviar apoi omleta facuta la comanda. Rosiile ca pe vremuri in rom cu gust de rosii totul organic cu gust. Ceai de cirese bun suc de cirese natural si praji bune locale.

Pina la 16 odihna la piscina f cald cam 40 gr

Apoi cu un angajat vorbitor de engl tur de oras si cunp bilet de tren spre Samarkand

Cina servita in gradina pe un pat intre perine frumoase albastre. Tot vita cu pireu.

De ce mai bine ca si in sua aici esti milionar dupa ce schimbi 100 dol, este mult mai ieftin, mai curat mai prietenosi oamenii.

Hotelu din miami ultimul la care am stat o vechitura pret 140 dol cina calamari oribil nici cartofi nu au avut gust bun si 20 dol plus 2 ciubuc.

Aveam dreptu la un vaucher de 15 dol. Au indrugat o poveste lunga si in final nu am vazut vaucherul.

Ce ma enervat cel mai tare 100 dol depozit care se returneaza in o luna.

Daca ajungeti in Tashkent va recomand cu caldura acest hotel

Trimis de kaka747 in 28.06.19 15:12:39
Validat / Publicat: 28.06.19 20:01:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI. A mai fost în/la: Singapore japonia

VIZUALIZĂRI: 3536 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kaka747); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sala pt mic dejun. se sta in super fotolii

[28.06.19 20:00:42]

@kaka747, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

m ales un hotel deosebit Ichan quala 4 stele

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[28.06.19 20:03:45]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[28.06.19 23:53:17]

August 1981. Zbor Moscova-Tackent. Aterizare noaptea. Niște miresme ciudate, dar plăcute stăruiau în atmosferă.

Le simt și acum, după atâta amar de ani! Apoi Buhara și Samarkand cu un autobus, o droașcă. Dar ce minunății în Samarkand! Uluitor! Spiritul lui Timur Lenk și acum dă târcoale. Cele trei medresee, apoi palatul soției sale, cimitirul Shaki Zinda, dar mai ales cupola mormântului său, sarcofagul, toate în albastru, mi-au rămas precum o ștampilă în memorie.

[29.06.19 06:22:48]

@mihaelavoicu: buna ma cheama si mihai sunt din cluj

Urmeaza poze din samarkand.

Am vrut astana kazakstan initial, wizz zboara f ieftin din budapesta.

Apoi am citit ca uzb nu mai ne cere viza si am luat bilet.

Era mai ieftin cu aeroflot dar folosesc avioane mici a320.

Am intuit ca vor fi locuri libere si am avut dreptate.

Dupa masa si o votka pat si somn. Au dat doar o perina si o patura. In alte zboruri string 6 si fac un super pat de ex

air maroc spre rio.

In curind ne depasesc au tren de mare viteza afrosib se cheama daca pornesc si autostrazi ne papa.

Curatenie si in oras si in afara

Au irigatii.

Bankomate le mai trebe.

Acum ce au dau dolari hirtie numai de 100 pe care apoi o schimbi

O sa mai scriu e noapte la londra unde locuesc

mprofeanu
[29.06.19 19:48:29]

@mihaelavoicu: Ce bucurie că ai fost acolo chiar dacă acum mai mulți ani!

Mă bântuie și pe mine Uzbekistanul, au dezvoltat turismul foarte mult și din iarna aceasta nu mai avem nevoie de invitație pentru viză care se poate lua pe loc.

Este încă scump transportul cu avionul, dar cine știe... după Iran vreau să ajung acolo, să compar...

mprofeanu
[29.06.19 19:56:52]

@kaka747: Felicitări pentru review! O să te citesc cu mare atenție, să dai și detalii mai mult turistice. Au acum și tren de mare viteză și se poate vizita cu el plecând din Tashkent frumusețile: Bukhara, Samarkand, Khiva este mai departe... nu au încă tren...

Au niște site-uri prietenoase, timp să ai pentru documentare...

Ai fost pe cont propriu!? așa am înțeles...

[30.06.19 10:39:57]

@mprofeanu: salut

Am zile libere 4 legate o data pe luna adica joi dum. am mai legat 2 zile bank holydai lucrate anu trecut si asa am avut 6 zile. am 58 ani si pe caldura de 40 grade in samarkand am vizitat doar registan seara si ziua. am mai facut si turul bankomatelor sa pot scoate 100 dolari sa platesc hotelu. am revenit in tashkent cu trenu afrosib. la dus am mers cu tren normal vechi rusesc nu mai erau bilete la ala rapid.

Am vrut uzbekistan air deci frankfurt la tashkent 6 ore plus o ora stat legat in frank pina sa plece. cost 460 lire luat cu 2 luni avans. Mai scriem buna

[30.06.19 10:46:36]

@kaka747: am uitat lumea zice poate ce ipocrit face figuri la miami super sua.

Eram dupa 6 zile in aruba, plaja gunoi oamenii agitati increzuti si mai e ceva am avut un prieten om batrin din miami. Statea 6 luni vara in cluj. Era asa sarac de neimaginat. am cunoscut prin povestile lui miami adevarat cu mari probleme. Uragane an de an asigurari imense pt case mincat o masa la cantina bisericii parca prea multi cubanezi.

[30.06.19 19:54:42]

@kaka747: De trei ori am văzut Londra. O consider ”bătrâna doamnă a Europei”.

[30.06.19 20:01:01]

@mprofeanu: Este foarte interesantă zona fostă RSS Uzbekistan. Aceste trei orașe sunt obligatorii pentru un turist.

Nu știu cum o fi acum, dar când an fost eu în 1981, sărăcie mare. Dar nu și în obiective istorice. Foarte interesant acest personaj, Timur Lenk. Dacă vei merge, nu vei regreta.

Autorul reviewului amintește de piața Registan. Acolo sunt cele trei medrese (școli religioase). În una din ele se află moaștele unui profet, Daniil sau Isaia, nu mai știu.

kaka747, mihaelavoicu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Uzbekistanul: