ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2019
STATUS: PREMIUM
JUN-2019
prieteni

Descoperă Sienna

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Siena & James Bond

TIPĂREȘTE URM de aici

In luna iunie 2019 am fost in fascinantul orasi Siena care pt mine a fist o revelatie. Dupa ce am vazut Florenta nu credeam ca o sa ma impresioneze alt orasi usor si repede, ei cu Siena a fost direct WOW!

Masina slasat o sus in orasul nou in parcare platita (sa platiti minim 5-6 ore pt ca pe repede inainte si abia apucati sa vedeti atractiile orasului si se ridica masina instant in cazul in care expira timpul de parcare.

In drumul spre partea istorica am putut vedea de pe un platou de la inaltime mininea de orasel si apoi am inceput sa coborim apoi sa tot urcam (e de urcat-coborit prin labirintul de stradute destul de mult, deci incaltaminte usoara sa aveti)

Orasul este superb si incarcat deIstorie la fiecare pas, stradutele pavate cu piatra si cladirile din piatra si caramida rosie sunt superbe, cind am ajuns in piata mare unde este si Primaria si unde s a filmat o serie din filmul J. Bond agentul 007 am avut surpriza placuta sa avem parte de o expozitie cu masinile Ferrari modele vechi si noi si mii de turisti, in aceasta piateta este si fintina celebra din film si este inconjurata de restaurante si terase scumpicele dar cu un view superb.

De aici am inceput sa urcam din nou pina cind s a deschis in fata noastra Domul si piata lui, din nouWow! Domul din Siena poate concura cu brio cu cel din Florenta! Pe laterala lui in marea piata este centrul de info turistic fe unde am cumparat cu 8€ bilet de intrare in DOM si pt inca 2 salii din incinta domului, vroiam sa urc sus in celebra si uimitoarea Poarta Cerului dar trb sa astept minim 3 ore pina la urmatoarea tura de turisti acceptati sa urce, asa ca m am multumit sa admir de jos Porta del CieleOsa pun poze cu interiorul din dom unde nu numai pereti si tavanelepictate sunt o mininatie, ci si podeauacu mozaicurile ei ce semnifica diverse, o minunatie acest DOM!

Pe drumul spre Dom am vazut si cea mai veche banca europeana, piata justitiei si alte obiective.

La intoarcere am oprit in piata Primariei la o terasa cu view pt o apa si un capuccino f scumpeee, dar privelistea se plateste, asta e!

Concluzia este ca se merita din plin o vizita la Siena chiar cu o cazare acolo pt ca aice sa vezi, este un oras uluitor si fascinant.

Numai calatorii si vacante frumoase sa aveti!

Trimis de romiromi in 18.06.19 18:27:37
    Validat / Publicat: 18.06.19 19:14:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (romiromi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P15 Siena de sus si parcarea

webmasterX [18.06.19 19:14:50] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Sienna, SIENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Ravenna]