ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2019
ÎNSCRIS: 23.08.18
MAY-2019

la PMM* = 83 GBP

Recomand acest hotel - Holiday Inn Express London - Hammersmith

De ceva timp, i-am propus soțului să mergem într-un city break la Londra. Auzind ideea, a fost de acord. Așadar, fiind încântat, m-am apucat și am colindat site-urile cu articole de călătorii și nu numai pentru a mă documenta. Nu am vrut prin agenție deorece e foarte scump, așa că mini vacanța la Londra ne-am făcut-o noi, singuri, și pot să spun că a fost cea mai bună alegere. :-)

Am început prin a-mi descărca aplicația Wizz Air pentru a găsi biletele de avion. La început, când am căutat bilete, am rămas puțin speriată deoarece bilete erau destul de scumpe, Uitându-mă câteva zile la rând, am avut norocul de a găsi biletele foarte ieftine (540 lei dus-întors/ 2 pers.) Le-am și plătit pe loc. :-)

Așadar, având biletele m-am apucat și am căutat hoteluri. O săptămână doar asta am făcut, am căutat articole pe internet, pe bloguri de călătorii, m-am uitat la recenzii pentru hotelurile din Londra. Am vrut un hotel central, să fie în zona 1, pentru a nu petrece foarte mult timp pe drum, de la hotel în centru, din centru la hotel și tot așa. Treabă grea la început în privința hotelului, mai ales pentru cei care merg pentru prima dată în orașul londonez, cum am fost și noi.

La început când ne-am uitat după hotel, ne-am speriat puțin, deoarcee prețurile erau destul de mari, camerele de hotel erau destul de mici, fără mic dejun și destul de departe de centru și de obiectivele turistice.

După câteva zile în care am tot căutat un hotel bun, cu mic dejun, camera să fie curată, să fie aproape de centru, cu recenzii bune, într-un final am găsit. Și am găsit hotelul Holiday Inn Express London-Hammersmith. Un hotel de 3 stele, cochet, curat, central, aproape de două stații de metrou: Ravenscourt Park și Hammersmith, ambele la 5 minute de mers pe jos.

Noi am aterizat pe Louton, de acolo am ajuns in London Victoria cu autobuzul, iar din London Victoria la hotel am ajuns destul de repede, fiind aproape, l-am și găsit destul de repede.

Camera la hotel a fost aproape 100/Lire/noapte cu mic dejun, însă am preferat să plătim mai mult pe hotel și să fie central, adică zona 1, toate obiectivele turistice fiind în zona 1.

Dacă rezervați hotel în zona 1, atunci scutiți din prețul biletelor/abonamentelor pentru metrou, deoarece aveți nevoie de abonament doar pentru zona 1. Dacă rezervați hotel mai departe, în zona 2 de exemplu, atunci sunteți nevoiți să vă achiziționați abonamente pentru zona 1 și 2, cea ce înseamnă prețul mai mare la abonament. Acum, fiecare decide unde vrea să se cazeze, dar cu cât ești mai central cu atât mai bine, câștigați timp prețios și nu sunteți nevoiți să stați în trafic. :-)

Prețul diferă, în luna mai când am fost noi, prețul a fost accesibil, însă în lunile de vară-toamnă prețul era mult mai mare, ajungea la 150 Lire/noapte cu mic dejun.

Cum am mai spus, este în zonă centrală, iar asta ne-a dat posibilitatea de a ajunge in toate stațiile unde doream, foarte repede.

Mic dejun diversificat în fiecare dimineață, curățenie în cameră zilnic, camera mare de hotel, față de majoriatatea din Londra. În camera de hotel aveam uscător de păr, fier de călcat, aer condiționat, lenjeria curată, camera aerisită, aparat de făcut ceai și cafea, wi-fi peste tot în hotel. Nimic de reproșat în privința hotelului.

Hotelul dispune și de cameră de bagaje, în cazul în care ajungeți mai repede de ora de check-in.

A, și încă ceva foarte important: nu aveți nevoie de adaptor pentru Anglia, deoarece în camera de hotel aveți cablu USB, pe fiecare parte a patului și nu numai., așadar telefonul, baterie externă sau alte aparate se pot încărca fără probleme prin cablu, fără să mai fiți nevoiți să cumpărați adaptor special pentru Anglia.

Noi am fost destul de încântați de serviciile hotelului. Raport preț-calitate foarte ok. Aproape de centrul orașului; locații pentru cumpărături și vizitat, restaurante și baruri în apropiere, obiective turistice aproape de hotel.

Am rămas impresionați de frumosul oraș londonez, deci prin urmare, ne gândim ca pe viitor, mai precis după terminarea Big Ben-ului să mai facem o escapadă la Londra și cu siguranță tot la acest hotel ne vom caza.

Deci, vă recomand acest hotel cu mare drag! Calătorii plăcute! :-)

Trimis de Simona12345 in 03.06.19 22:18:46
Validat / Publicat: 04.06.19 05:38:07

VIZUALIZĂRI: 1359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simona12345); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 83.00 GBP pe cameră

[04.06.19 05:37:13]

Mutat în rubrica "Holiday Inn Express London - Hammersmith, LONDRA" (nou-creată pe sait)

[04.06.19 10:45:40]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[04.06.19 11:54:21]

@Simona12345: Foarte bună recomandarea ta pentru Londra. Cam scumpă Londra asta în ceea ce privește cazarea, am simțit-o și noi pe pielea noastră.

În martie am stat și noi tot în Hammersmith, dar să știi că acest cartier este în zona 2 a Londrei, nu în zona 1. O călătorie pentru zonele 1-2 în care ne-am mișcat noi ne-a costat 2,40 EUR cu Oyster card.

Hammersmith nu e chiar central dar cu metroul am ajuns ușor la toate obiectivele de interes ale Londrei, care și nouă ne-a plăcut foarte mult.

Călătorii plăcute și ție, vară frumoasă!

Simona12345AUTOR REVIEW
    [04.06.19 13:08:36]

@Aurici: Bună! Depinde probabil unde ați stat în Hamersmith, zona Hamersmith este foaaarte mare. ???? noi unde am fost era în zona 1.

Din punctul nostru de vedere, hotelul este central, făță de alte zone și alte hoteluri din Londra.

Acum chiar în centru, lângă London Eye sau Tower Bridge, nu se poate, doar dacă sunt persoane care doresc să plătească de la 600-700 Euro pe noapte. ????

Mulțumim, asemenea vă dorim! ????

[04.06.19 14:30:13]

@Simona12345: Păi am stat în Hammersmith la o aruncătură de băț de hotelul în care ați stat voi. Îl știu pentru că am trecut pe lângă el într-o seară când ne-am plimbat prin cartier. Noi am stat o idee mai spre centru, la câteva minute de stația de metrou Hammersmith, de aceea insist că acolo este zona 2. Nu că ar avea vreo mare importanță. Și noi am considerat la fel ca și voi că am stat destul de central având în vedere dimensiunile Londrei.

La London Eye sau Tower Bridge... în visele noastre, poate.

Simona12345AUTOR REVIEW
    [04.06.19 14:33:57]

@Aurici: Posibil! Pe diferite site-uri apare că e zona 1, pe altele apare că e zona 2. Noi cel puțin când am făcut rezervarea, așa am găsit pe internet și așa am știut, că e zona 1. ????

Indiferent, zona Hammersmith este foarte frumoasă!

[04.06.19 14:38:20]

@Simona12345: Subscriu, zi faină!

Aurici, Simona12345