ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2019
REGIM MASĂ UAI

la PMM* = 56 USD

Tropitel Sahl Hasheesh Hotel5

Frumos

Plusuri: Curățenie impecabilă, personal foarte amabil (primesc fericiți tips și mulțumesc pt asta), mâncare foarte bună.

Marea: excelentă pentru snorkeling.

Minusuri: Mi s-a facut o ofertă specială pentru mine si soția mea la SPA de numai 150 de dolarii extrem de insistent ca să aflu a 2-a zi ca prețul era 120. Dacă mai revin acolo am să evit acest serviciu.

De astfel si vânzătorii din magazinele hotelului sun destul de agresivi sa îți bage pe gât produsele. Recomand să le evitați.

Am fost in excursie la Luxor: superb insa după ce am fost exaltati de fericire am fost directionati in fabrica de albastru si in cea de papirus. Va recomand cu mâna pe inimă sa nu intrati. După va interesați de un produs vi se propune un preț de 10 ori mai mare decât cel real și sunt extrem de insistenti si agasanti îți repeta in continuu ca este un preț f bun, de exemplu o lampă in care se pune lumânare mi-a fost oferită cu 65 de dolari. In bazar prețul era de 10 dolari (chiar și așa cand am ajuns acasă și am dezlipit prețul sub el era altul de 75 de lire egiptene aprox 4 dolari) Un papirus 50 de dolari in hotel era 20.

In concluzie o vacanță foarte frumoasă dar umbrită de comercianți sun extrem de disperați după bani.

Trimis de dmilea in 12.05.19 21:58:46
Validat / Publicat: 13.05.19 10:36:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dmilea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 USD pe cameră

webmasterX [13.05.19 10:36:07] »

@dmilea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

dmilea [15.05.19 14:58:36] »

Rog a se citi fabrica de alabastru, am tastat gresit albastru.

Georgiana MD [24.06.19 19:28:52] »

@dmilea: Buna. In august o sa merg si eu in regiunea Sahl Hasheesh si as avea câteva intrebari:

Este sigur sa mergem in afara resortului pentru a vizita statiunea si faleza?

Am vazut ca e foarte frumos pe faleza, cu 3 randuri de curmali si parc cu bazine si sculpturi tipic egiptene.

Noi vom fi doua persoane si ne gandeam daca vom fi in siguranță in statiune.

Ca sa vedem pestii si coralii trebuie sa mergem in larg pentru snorkeling sau pot fi vazuti si mai aproape de mal, dacă apa este cat de cat ok ca si adancime?

Au fost cazuri de furt pe plaja? Fiind doua persoane, e cam greu de supravegheat ce avem la noi.

mihaelaliana [15.07.19 22:45:55] »

@dmilea: buna! Urmeaza sa merg si eu la acest hotel in august si am emotii f mari, dupa ani intregi de Turcia, am ales Hurghada. Ce mi puteti spune de mancare si de camere (sunt comode? silentioase? chiar se face curatenie?

nicole33 [15.07.19 23:00:18] »

@mihaelaliana:

Nu vei regreta alegerea făcută. Hotelul este foarte bun, chiar dacă nu oferă luxul sclipitor al resorturilor turceşti.

Vei avea însă un bonus important: Marea Roşie şi o superbă "piscină naturală" la capătul pontonului, ideală pentru snorkeling

Mâncarea este ok suficient de variată, chiar dacă nu vei găsi la fel de multe sortimente ca în Turcia, există cine tematice în restaiurantul principal şi mai ai posibilitatea de a rezerva cina o singură dată pe sejur la restaurantele a la carte cu specific italian şi mexican.

Camerele sunt foarte spaţioase şi foarte curate. Cu 1 USD pe zi lăsat lui Toni, cameristul nostru , nu am avut nimic de comentat la capitolul curăţenie. Pont: dacă primeşti cameră cu uşă comunicantă, solicită imediat schimbarea acesteia.

Singurul minus îl constituie băuturile alcoolice, doar locale, mult mai proaste decât cele turceşti. Aici toate băuturile de import se plătesc.

mihaelaliana [15.07.19 23:04:16] »

@nicole33: multumesc frumos! chiar m ai linistit... 😉si inca ceva... euro sau dolari?

Georgiana MD [15.07.19 23:22:55] »

@nicole33: buna, ce înseamnă camera cu usa comunicanta?

nicole33 [15.07.19 23:37:14] »

@Georgiana MD:

ce înseamnă camera cu usa comunicanta?

Sunt camere perechi care comunică între ele printr-o altă uşă în afara celei de la intrare. Acest tip de camere sunt utile în cazul familiilor mai numeroase, care primesc ambele camere, iar uşa dintre ele este descuiată.

Eu am primit o asemenea cameră, nu a fost prima dată când am avut aşa ghinion, uşa respectivă era, bineînţeles, blocată, dar problema este că nu asigură izolare fonică aproape deloc. Practic auzi tot ce se petrece în camera alăturată, iar vecinii mei aveau un copilaş de 2-3 ani destul de "vocal"

nicole33 [15.07.19 23:43:41] »

@mihaelaliana:

si inca ceva... euro sau dolari?

Categoric, dolari.

Cu euro ieşi în pierdere la cumpărături, în marea majoritate a cazurilor vânzătorii considerând 1 euro = 1 USD, rar scăzând ceva, oricum prea puţin, din preţul stabilit/negociat în dolari dacă tu vrei să plăteşti în euro. Doar la magazinele mari se face conversia destul de corect la casa de marcat. Inclusiv la Duty Free-urile din aeroport te păcăleau dacă plăteai cu euro.

Ar fi foarte bine să schimbi o sumă şi în lire egiptene, foarte utile pentru cheltuieli mărunte gen o apă, o cafea sau pentru mersul la toaletă.

dmilea, Georgiana MD, mihaelaliana