ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2019
ÎNSCRIS: 07.07.10
JUN-2018

Un resort in care ne-am simtit foarte bine… raportat la pretul platit…

Cu scuzele de rigoare ca am scris destul de tarziu reviewul, am sa va impartasesc impresiile traite de mine in acest resort, exact asa cum le-am perceput, tinand cont bine-nteles de pretul platit (820 E doar hotelul pentru 2 persoane). Am ales acest hotel dupa ce m-am informat in prealabil, iar ceea ce am primit… a fost conform asteptarilor mele.

Sejurul a fost in perioada 19 – 26 iunie 2018, fiind pentru prima oara cand am mers in aceasta perioada a anului (eu preferand mai mereu sfarsitul de august si inceputul de septembrie) si pot sa va informez ca atat temperatura aerului cat si a apei au fost mai scazute. Seara chiar mergea o geaca, iar in apa marii trebuia sa stai putin langa mal pana te obisuiai ca sa poti intra in voie (dar asta nu tine de resort… ci de vreme care poate sa difere de la an la an).

Piscinile erau cu apa rece (insa stiam asta din reviewurile altor tursisti si imi asumasem acest lucru la pretul platit). Partea buna a fost ca in ultimele 2 zile se mai incalzise afara, fapt care a generat si o incalzire a apei din piscine, care a devenit numai buna de balaceala.

Sa o luam cu inceputul: ajunsi in resort, nici nu am coborat bine din microbuz ca a si sarit bell-boyul sa ne ia bagajele (si le-am revazut doar in camera), cazarea s-a facut in fix 4 minute fara spaga fara atentii… noi primind o camera normala cu vedere la mare exact cum platisem. Camera a fost in corpul din spate (cel semirotund) chiar pe centru la etajul 7 cu priveliste directa atat la mare cat si la piscina de langa hotel... nu se putea mai bine! Camera mare, frumoasa, curata, cu minibar umplut zilnic cu tot ce se consuma – bere, sucuri, apa, etc (un filmulet cu camera voi posta mai jos). Paturi mari, cu saltea super relaxanta … ca in mai toate hotelurile din Turcia, televizor Beko de 82 cm, ce permitea si citire de pe USB … asa ca aviz amatorilor de filme in timpul liber sau seara (posturi romanesti nu se prind). Incalzitor de apa pentru ceai si cafea plus pliculete de nes, ceai si zahar pe masuta. Baia suficient de mare, cu gresie contra alunecarii si bine-nteles cu accesorizarile de rigoare (gel dus, sampon, balsam, prosoape, feon, halate, papuci). Dresingul spatios… are si seif.

Plaja: foarte frumoasa cu sezlonguri si copertina (cine vrea la soare sta la soare… cine vrea la umbra sta la umbra). Locuri gaseai in orice ora din zi… nu era aglomerat desi hotelul era aproape plin (am vazut seara luminile de la camere aprinse). In apa marii nisip fin fara pietre (doar putin pietris la intrarea in apa – maxim un metru latime). Exista si ponton cu bar pe plaja (bere, apa si suc) … cu nenumarate baldachine gratuite… ca de altfel toate din resort (un mare plus). Celalalt bar care deservea plaja era situat imediat in spatele ultimelor randuri de sezlonguri… cu acces imediat… loc in care se putea si manca la pranz (kebab, peste, paste, pizza, pui, cartofi prajiti, salate, etc). Barul servea orice bauturi locale (bere, vin, vodka, whisky, s. a. m. d., cockteiluri, cafea, ceai, apa). Pe plaja aveai acces atat ziua cat si noaptea fara niciun fel de restrictii. Singurul minus a fost ca ziua nu era muzica… se auzea foarte slab de la piscine (dar aproape imperceptibil).

Piscine: curate, intretinute, cu sezlonguri libere la orice ora din zi… fiecare din ele avand cate un bar in imediata apropiere pentru “hidratare”… asa ca nu era nevoie sa dai ture pentru un pahar rece. Piscina de la aquapark super ok… aquaparcul functiona cu program ca in toate resorturile din Turcia. Exista un mic aquapark si pentru copiii mititei… extrem de linistit si curat.

Inghetata exista la coltul din spatele amfiteatrului cu program de 3-4 ore/zi (nu mai stiu exact) … serveau 6-7 tipuri (excelente dupa spusele sotiei) + gofre calde.

Gradina: foarte frumoasa si bine aerisita (cu mult peste cea de la Delphin Imperial), impanzita din loc in loc cu baldachine (gratuite) in care puteai lancezi in orice ora din zi si din noapte.

Barurile: eu am identificat 5, bine pozitionate si aprovizionate, ce serveau bauturi locale asa cum am specificat anterior. In functie de programul de seara … 3 din ele aveau program pana la ora 24, singurul non stop fiind cel de la lobby.

Mesele: cu programul normal ca la restul hotelurilor din Turcia, insa trebuie sa recunosc ca mancarea nu era foarte diversificata, dar nu se punea problema sa pleci vreodata flamand. Intr-adevar, nu este un resort pentru persoane mai pretentioase… insa la pretul platit nu ar trebui sa existe comentarii. Cea mai bogata masa este cea de seara (3-4 feluri de gratar – peste, vita, pui, miel… plus salate si alte mancaruri specifice). Multi turisti preferau sa manace la barul de langa plaja pe timpul pranzului. Doua zile au vazut si fresh-uri dimineata. Exista si un separeu pentru familiile fara copii, unde era liniste si unde in fapt am servit cam toate mesele.

In contextul celor mai sus expuse, acest resort nu este unul pentru persoane foarte pretentioase… acestea au libera alegere a unor resorturi mai scumpe care sa le indeplineasca toate cerintele.

Pe mine unul nu ma intereseaza neaparat un resort cu sute de feluri de mancare si nici bauturi de “n” ani vechime (astea le pot avea si acasa), ceea ce imi place mie intr-un concediu este divertismentul, curatenia, serviciile si grija fata de turisti… bine-nteles pe langa faptul de a avea cateva feluri de mancare si bautura “ de bun gust” la alegere.

Acum sa vorbim si despre alte chestiuni importante pentru petrecerea unei vacante frumoase.

Curatenia se facea zilnic in camera pana la ora 13 -13.30… si asta era ca regula generala fara exceptii… la fel si umplutul minibarului… deci nu exista deranj cu ore nepotrivite.

Ceea ce m-a surprins extrem de placut (ca in niciun alt resort din cele pe care le-am vizitat) a fost grija personalului pentru turisti. Intotdeauna veneau la tine sa vada daca iti lipseste ceva… pe plaja sau la piscine veneau de multe ori printre sezlonguri cu tavi de cafea, bere, sucuri si pahare de inghetata… astfel ca nu trebuia sa te mai deplasezi pana la baruri ca sa iti iei ceva (mare plus). Pentru astfel de servicii, la hoteluri mai cu staif si pretul sejurului era unul pe masura.

La piscine, in cateva zile mai calduroase au venit cu mici prosoape inghetate pe care ti le ofereau pentru a te racori… sincer nu am intalnit astfel de rasfaturi la alte resorturi (nici macar la pomposul Delphin Imperial).

Cu exceptia plajei, muzica era mai mereu prezenta peste tot prin resort… de diferite genuri (dance, clasica… in functie de ore) … simteai practic ca esti in vacanta.

Divertismentul de seara: 3 seri de muzica live (se si dansa) la barul din spatele amfiteatrului, o seara Garden Party (muzica dance cu DJ) langa barul de la plaja, o seara de muzica dance cu dj la barul de langa hotel, o seara de dansuri africane pe plaja, o seara de karaoke (pun filmulete in acest sens) … si toate astea dupa diferite programe artistice care se organizau la amfiteatru.

Chiar daca programele de divertisment nu erau la cele mai inalte standarde, Impresia generala a fost ca absolut toti turistii… si cei cu copii si cei fara copii… si-au dat mana pentru a se distra seara de seara. Cei mici alergau si se zbenguiau pe acele terase pana seara tarziu, in timp ce adultii dansau in apropierea lor pe ringul de dans sau zaboveau la mese la cate un pahar. Toata lumea radia… se simtea in vacanta… si chiar era vacanta. O atmosfera asemanatoare am intalnit si la resortul Limak Atlantis.

O alta surpiza placuta a fost aceea ca intr-una din zile am gasit pe pat o instiinate de la managerii hotelului prin care eram informat ca daca doresc, imi vor face un upgrade gratuit al camerei pe ultimele 3 zile oferindu-mi una cu Jacuzzi in corpul cel mai apropiat de mare. Uau… zis si facut… am zis DA (ca la casatorie) … si in maxim jumatate de ora eram in noua camera… etaj 8 chiar pe centru, cu balcon imens cu Jacuzzi… ce mai … privelistea iti taia rasuflarea (voi pune un filmulet).

Ca si recomandare pentru cei care doresc sa mearga si in magazine (bazaruri), ii sfatuiesc sa nu aleaga bazarul Anatolia din imediata aproiere a hotelului (pe sosea in dreapta) pentru ca e mult mai scump, ci sa mearga la cele dinspre centru (Zona Delphin Be Grand- Titanic). Exista un autobuz “de stat” (culoare albastra numar LC 07) care are statie pe soseaua principala chiar in fata hotelului (la fel si la intoarcere). Costul a doua bilete este 7 lire turcesti (aproape 7 lei). Sa aveti bani pregatiti … pt ca soferii nu prea mai dau rest la 10 lire. Puteti da si euro dar aveti grija la paritate. A fost un grup de 5 turisti… insa soferul i-a cam pacalit la bani ca au dat la gramada… asa ca luati aminte. Alte detalii despre autobuz obtineti de la receptie.

Un minus mare a fost prezenta unui grup numeros de ramani, veniti in ultimele noastre 3 zile de concediu si care prin comportamentul lor ne-au facut din nou de ras natia. Erau din aceia care si-au petrecut vacantele pana acum doar la Eforie si Olimp (concluzie pe care am desprins-o din discutiile lor telefonice cu cei de acasa, carora le comunicau ca de acum incolo, nu vor veni decat in Turcia si nu in Romania, pt. ca li s-au marit salariile de guvern… si ca aici sunt toate minunile pamantului). Pe tot timpul zilei, incepand cu dimieata, ieseau din hotel cu cate 7-8 prosoape pe brat sa le puna la plaja… insa in acelasi timp intepeneau pe terasa restaurantului, cu ochii cat cepele pe diferitele feluri de mancare pe care parca nu se indurau sa le scape din priviri… cumva sa nu le piarda pana ajung cu prosoapele la mare. Pe plaja dar si la piscine vociferau cat ii tinea gura atat intre ei... cat si cu cei de acasa… si transmiteau live pe w- up (ca deh, internetul wifi era gratis) … minunatiile oferite de resort. Altii isi puneau la mese cate doua pahare de vin dar si doua de bere… sa bea tot… din fiecare la rand… sa nu cumva sa piarda ceva. Sa speram ca si acesti conationali… usor usor se vor civiliza si se vor bucura cu masura de concediile lor.

Ca si concluzie, va recomand cu caldura acest resort daca nu sunteti foarte pretentiosi si va raportati la pretul platit. Noi ne-am simtit foarte bine.

Am observat ca alti useri au denigrat acest resort, dar probabil ca nu au tinut cont de pretul platit. In sejurul meu, nu am intampinat aspectele negative relatate de acestia. Insa ca fapt divers, cu un an in urma, am fost la Delphin Imperial si nu mi-a placut... din multe puncte de vedere (iar pretul a fost aproape dublu fata de Saturn Palace), astfel ca si reviewul meu a fost unul pe masura…. ca exemplu mentionez doar faptul ca bauturile straine iti erau oferite doar in lobby bar si in barul de langa hotel… adica exact acolo unde nu prea era nimeni toata ziua. Daca voiai sa bei acele bauturi straine in timpul zilei la barul de la plaja, de pe ponton sau de la piscine … ca vorba aia … de-aia esti in vacanta la mare, gaseai doar bauturile locale si atat. Vinul de la Delphin Imperial (in orice bar) era identic cu cel de la Saturn Palace (aceeasi denumire, aceeasi sticla… rosu sau alb). Din pacate aceste informatii nu mi le-a oferit nimeni… pacat ca le-am descoperit acolo. C’est la vie.

Anul asta am ales Royal Holiday, asa ca la intoarcere va voi povesti impresiile mele.

In speranta ca am expus pe scurt perceptiile mele, ma voi opri aici, fara a mai dezvolta pe larg si alte impresii personale (pentru a nu mai da apa la moara unora din userii care posteaza pe acest site si care se ocupa de multe ori si cu catalogarea celor care prin impresiile scrise nu le impartasesc gusturile si opiniile).

Pentru orice alte detalii va voi raspunde pe mesaj privat… si/sau pe cat posibil prin ecouri.

Atasez si urmatoarele filmulete mult mai elocvente decat pozele (cu scuzele de rigoare ca au fost filmate, in majoritate, vertical cu telefonul):

youtu.be/uXv8_evq9_4 - prezentare camera standard Saturn Palace Lara

youtu.be/F3AWxegTVXA- prezentare camera cu jacuzzi Saturn Palace Lara

youtu.be/EgNIm49kj3g - prezentare drum de la plaja la hotel Saturn Palace Lara

youtu.be/eD4_D9Q5cds - prezentare de la hotel la plaja resort Saturn Palace Lara

youtu.be/Fp_aff8EywY - garden party Saturn Palace Lara

youtu.be/dc8AdVNQRt4 - priveliste terasa Saturn Palace Lara

youtu.be/1wMA-nxnMdY - imprejurimi hotel Saturn Palace Lara

Trimis de gioko in 03.05.19 14:48:58
Validat / Publicat: 03.05.19 15:54:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: BELEK, LARA, DIDIM

VIZUALIZĂRI: 1353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gioko); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

giokoAUTOR REVIEW
    [03.05.19 15:24:59]

ROG ADMIN sa puna ca fundal melodia

ADAM SICK - A song for you

youtube

[03.05.19 15:54:26]

[09.05.19 13:20:42]

alina80PHONE
    [13.06.21 23:41:38]

Super!! Multumesc mult pt. filmulețe si pentru poze.

alina80, gioko
    Alte impresii din această RUBRICĂSaturn Palace Resort: