ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2019
STATUS: SENATOR
APR-2019
prieteni

Ținutul carstic de la Karlukovo

Pestera Gaura Neagra sau Temna Dupka (пещера с черна дупка)

TIPĂREȘTE URM de aici

Este una din sutele de pesteri (mai mari sau foarte mici) regasite pe teritoriul Parcului Geologic Iskar – Panega, pe malul stang al raului Iskar, in muntele Koznitsa. Este a treia cea mai lunga pestera din Bulgaria (3200 m – partea cunoscuta) si intens studiata de echipe de speologi si din alte tari, nu doar autohtone.

Poti sa ajungi la ea imediat dupa ce treci puntea de lemn, care traverseaza de-a lungul peretelui stancos si pe deasupra Iskarului de smarald. Dupa ce cobori toate treptele, este deasupra capului tau, la vreo 20 de m. Este semnalizata printr-un indicator, deci nu ai cum sa o ratezi.

Accesul catre ea se face destul de usor, daca vremea este uscata.

Inca de la intrare se observa de unde i se trage denumirea, pentru ca peretii si bolta sunt din calcar negru, si arata ca si cum acolo, oamenii si animalele din Paleolitic (ale caror urme s-au regasit in pestera) s-ar fi incalzit in mod repetat in jurul focurilor, iar fumul a intrat in peretii “casei”.

Inca de la intrare se bifurca in 2 galerii principale, una care pleaca in dreapta, mai spatioasa si mai inalta, de aproximativ 800 m, cea de-a doua, inspre stanga, mai ingusta, prin care nu ne-am aventurat.

Am aflat ca pestera se desfasoara pe patru etaje, lungimea ei exacta fiind inca necunoscuta, ceea ce vedeam noi fiind partea veche, restul, partile nou deschise, in care noi nu aveam acces, acolo ajungandu-se prin galerii un pic mai mari decat incape un om, avand tot felul de formatiuni, praguri, galerii, lacuri, cascade si cazane, iar in partea cea mai de jos a ei curgand un rau.

Nefiind pazita, si nici accesul blocat, amatorii de senzatii tari pot merge oricand in explorarea ei, pana unde ii duce taria lor psihica, sau pregatirea fizica…

Am intrat pe galeria mai larga la lanterna telefoanelor, nefiind pregatiti cu frontale… si am inaintat in adancurile ei, care se tot ingustau, pana cand am descoperit un singur liliac, agatat intr-o gheara de tavan… chiar deasupra capului meu la 10 cm… si am facut cale intoarsa…

M-am mirat ca este singur si nu are niciun frate prin zona (dar m-am si bucurat ca nu sunt mai multi… ideea unei coafuri vii provocandu-mi o piloerectie), dar am aflat de la un “coleg” de excursie ca era avangarda (de sacrificiu) … si ca rolul lui este sa stea aici pana vremea se face destul de buna, dupa care zboara si duce vestea fratilor lui ca e cazul sa se trezeasca :) !

Cand am iesit din pestera, m-am bucurat nespus sa regasesc atata culoare, sa vad verdele din jur si soarele.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de vulpe mihaela in 24.04.19 16:05:36
Validat / Publicat: 24.04.19 16:40:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vulpe mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Zoazore [24.04.19 20:21:56] »

@vulpe mihaela: Ăsta e altă... sărmăluță? Interesantă chestia cu ”avangarda”.

Frumoasă excursie ai făcut, speoloaga lu mama! Bravo ție!

vulpe mihaela [25.04.19 13:50:18] »

@Zoazore: Alta sarmaluta... da... cred ca e pestera si sarmaluta !

vulpe mihaela, Zoazore

pagină generată în 0.0710802078247 sec