ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2019
MAR-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Călătorie Italia zona Rimini - transport

Extrasezon, luna martie, cam frig la Timisoara, am planificat o saptamana in Italia sa vedem o zona noua nevizitata pana acum. Vacanta in Italia trebuie sa fie obligatoriu undeva la mare sau unde este un lac mai mare. Nu vreau Milano sau ceva similar, vreau la mare nu conteaza cand si unde dar sa fie la mare. In ultimul timp, ultimii ani am mers la mare doar in extrasezon asta insemnand din septembrie pana in mai iunie.

Anul asta am fost in ianuarie in Sicilia, acum in martie in zona Rimini.

De data asta voi scrie despre transport, cu ce am calatorit pana acolo si inapoi.

Plecare din Timisoara cu Wizz la ora 11 si sosire in Bologna dupa aproximativ o ora si zece minute zbor in conditii bune. La iesire din aeroport imediat la dreapta este statia autobuzului care merge in centru, in Italia autobuzele de la aeroport merg toate in gara centrala statia finala se numeste Centrale peste tot in toate orasele unde este aeroport.

Biletele se cumpara de la automatul din aeroport nu de la sofer, plata si cu cardul.

Am ajuns in gara si vroiam mai departe spre mare, de la Bologna pana undeva la mare sunt in general peste o suta de km. Trenurile spre zona Rimini unde vroiam sa ajung mergeau din ora in ora, aici ma refer la trenuri regio, trenuri de stat Trenitalia.com, daca pierdeam un tren dupa o ora venea altul.

Am cumparat bilete de tren de la automat, plata cu cardul, am validat biletele inainte de urcare in tren, dupa validare biletele sunt valabile patru ore.

Aveam de mers aproximativ o ora si treizeci de minute pana la prima destinatie unde aveam prima rezervare la hotel. Am plecat din Bologna cu trenul regio la ora 14,06 si am ajuns unde vroiam la ora 15,44

Prima destinatie se numeste Cesenatico

Undeva la aproximativ 20 - 25 km distanta de mult mai cunoscutul Rimini. De la gara Cesenatico pana la hotel am mers pe jos aproximativ 20 minute.

Cesenatico - statiune turistica, ce e de vazut/vizitat? portul si canalul sunt simbolurile orasului, in oras este si un zgarie nori de 118 metri inaltime care multi ani a fost una dintre cele mai inalte cladiri din Europa. Cel mai frumos loc din oras este canalul, aici am mers/traversat pentru prima oara acest canal cu traghetto, e un fel de bac care trece turistii/localnicii dincolo pe cealalta parte a canalului ca sa nu mai ocoleasca pana in centru.

Dupa patru nopti aici am plecat mai departe spre urmatoarea destinatie.

Tren regio la ora 10,46 plecare si sosire la 11,17 in Rimini statiune la mare mult mai cunoscuta turistilor de la noi.

Am ajuns in gara centrala si am plecat tot pe jos spre hotelul unde aveam rezervare.

Atentie la cei ce veti ajunge in gara asta venind de la Bologna cu trenul sau cu autobuzul din aeroport ca tot aici in gara ajunge. Aici sunteti in oras nu in statiune, pe cealalta parte de gara este si incepe statiunea dar de aici din gara nu se poate trece pe cealalta parte spre statiune nici pe jos nici cu masina, in nici un fel.

Depinde unde in Rimini aveti cazarea si veti proceda in felul urmator - iesiti din gara si o luati la stanga sau la dreapta asta in functie de unde aveti cazarea si dupa zece minute dati de prima subtraversare a liniei ferate si mergeti spre zona de litoral. Nu e complicat, e destul de usor daca va documentati, noi am luat-o la stanga de la gara si in 15 - 18 minute am ajuns la hotel, daca o luam la dreapta de la gara ajungeam la hotel dupa doua ore.

Aici am stat trei nopti la un hotel de trei stele destul de bun aproape de zona centrala si plaja.

Statiunea Rimini e foarte mare, plaja e cu nisip fin si lata, intrarea in mare lina, e un fel de Mamaia de la noi dar cu o zona de litoral foarte lunga de peste 15 km si mult peste 1000 hoteluri. Statiune de top cu tot ce vrei.

La final de sejur am plecat din hotelul din Rimini dimineata devreme fiinca aveam zborul din Bologna dupa ora 12 si pana acolo aveam peste 100 km. In 15 minute am ajuns la gara unde trenurile spre Bologna circula din ora in ora, ma refer la tren regio nu la tren de categorie superioara. Distanta a fost parcursa in aproximativ 1,30 minute.

Din statia Bologna centrale care e fix la gara am luat autobuzul spre aeroport biletele fiind cumparate de la automatele din gara.

A urmat zborul spre Timisoara si inainte de ora 15 ieseam din aeroport, spre casa cu autobuzul care de data asta nu mai merge in gara centrala ca in Italia dar merge in centru ultima statie este la Bastion foarte aproape de hotel Continental.

Cate ceva si despre tarife la transport

Trebuie sa spun si pret de Romania aici ma refer la bilet autobuz Timisoara centru pana la aeroport pe o distanta ceva mai lunga ca si cea din Italia adica Bologna centrale pana la aeroport, diferenta este enorma in Timisoara pretul biletului pana la aeroport este de 12 ori mai mic ca cel din Bologna, ma refer la autobuzul de aeroport. Asta e doar un exemplu de pret dar preturi de felul asta sunt multe, Italia nu este o destinatie ieftina.

- Pret bilet avion wizz 1 bilet 49 lei, dus intors 196 lei doua persoane.

- Pret bilet autobuz Timisoara centru pana la aeroport 2,5 lei (0,5 euro)

- Pret bilet autobuz aeroport Bologna pana in centru 6 euro

- Pret bilet tren Bologna centrale pana la Cesenatico tren regio 9,85 euro 1 bilet.

- Pret bilet tren Cesenatico pana la Rimini tren regio 3,05 euro 1 bilet.

- Pret bilet tren Rimini pana la Bologna tren regio 9,85 euro 1 bilet

Toate biletele de tren si autobuz in Italia au fost achizitionate la fata locului in gara sau aeroport de la automate si plata a fost cu cardul.

Calatoria cu trenul a fost in conditii decente cu toate ca erau trenuri regio, viteza cam la 100 km pe ora, trenuri curate pe interior dar pe afara aratau altfel.

Cam atat despre calatoria in Italia spre zona Rimini cu avion, autobuz, tren.

In ianuarie am fost in Sicilia cu plecare din Timisoara a fost mai altfel fiinca din Timisoara nu sunt zboruri directe spre Sicilia sunt doar pana in Bari care e mai la sud dar de acolo mai e mult pana in Sicilia.

In Italia sunt diferente mari intre o zona si alta, una e Sicilia, alta e zona Milano, alta e zona Bari si tot asa. Una e sa mergi la mare in zona Sicilia si alta e zona Rimini.

Trimis de Nicu in 20.04.19 21:32:47
    Validat / Publicat: 21.04.19 07:09:45

VIZUALIZĂRI: 4177 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Cesenatico

[21.04.19 07:07:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cum ajungem în Rimini?, RIMINI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Anul asta am fost in ianuarie in Sicilia

&

Prima destinatie se numeste Cesenatico

&

am stat trei nopti la un hotel de trei stele destul de bun

- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

NicuAUTOR REVIEW
    [21.04.19 08:21:54]

Rog atasarea acestui videoclip, valabil pentru nostalgici.

Made in Italia!

Multumesc.

youtube

doinafil
    [21.04.19 09:43:36]

@Nicu: Un articol util, cu multe informații prețioase pentru cei care au de gând să ajungă acolo! Mulțumesc pentru detalii (ore zbor, distanțe, prețuri) !

[21.04.19 09:52:31]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;