ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
SEP-2018

Restaurant & Pizzerie Szifla Etterem din Hajduszobolszlo, localul care ne-a cucerit

În luna septembrie ne-am reîntors în Hajduszaboszlo pentru băile cu apă termală, mâncare bună și liniște.

Abia așteptam să redescoperim alte savori ale bucătăriei ungurești si sa mâncam delicioasele galuste Somloi la restaurantul Szifla, unde am mâncat cu un an în urmă și am fost foarte încântați.

Adresa

Adresa localului este pe strada Jozsef Attila, nr. 2-4. Mai exact, îl găsiți la trecerea de pietoni peste bulevardul pe care trebuie să îl traversați ca să ajungeți la Ștrandul de vară din Hajduszoboszlo.

Dacă anul trecut am mâncat doar gulaș în amble variante, cu vită și cu fasole, anul acesta nu am renunțat la gulaș dar am optat și pentru o specialitate care mi-a atras atenția în fotografia de prezentare de pe panoul publicitar de lângă restaurant.

Mâncarea

Într-o zi am comandat Pestos csirkemell (3400 ft), adică fileuri de pui cu pesto, roșii și mozzarella, cu cremă de praz și miere și parpadelle cu capere. Pe cât de aspectuos era preparatul, pe atât de gustos a fost. Prețul în este cca. 51 lei.

La desert am consumat Somloi galuska (1190 ft) adică Somloi cu caramel sărat si sos de ciocolată, un desert delicios într-o variantă pe care am întâlnit-o doar la acest local. Noi, adulții, suntem înnebuniți după acest desert unic, savuros. Prețul în lei este cca. 18 lei.

Un alt desert comandat a fost Szifla palcsinta (1100 ft.), adică clătite umplute cu budincă de vanilie, cu ananas, sos ce ciocolată și frișcă. Băiatul meu este adeptul clătitelor. Prețul în lei a fost cca. 16,5 lei. Total 6880 ft., adica cca.103 lei.

În altă zi am mâncat un Gulaș de fasole cu ciolan afumat (1650 ft, adică cca. 25 lei), nu puteam să plec din Ungaria fără să mănânc un gulaș de la el de acasă. Este gustos bineînțeles.

Am mai comandat pizza Berlusconi (1950 ft, cca. 30 lei), pentru că este foarte bună pizza acolo, cu aluat subțire, coaptă pe vatră, cu salam pepperoni și ochi. Deserturile au fost aceleași ca în ziua anterioară. Total de plata 7080 ft, cca. 106 lei.

Recomandarea

Tot ceea ce am mâncat aici a fost foarte bun și vă recomand acest restaurant care se află în centrul stațiunii, aproape de intrarea principala în ștrandul de vară.

Meniul este si in limba romana, chelnerii sunt foarte amabili si respectuosi.

Trimis de Dana2008 in 12.04.19 19:46:01
Validat / Publicat: 12.04.19 23:10:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2158 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurant & Pizzerie Szifla Etterem din Hajduszobolszlo

Pestos csirkemell (3400 ft)

Zoazore
[14.04.19 20:00:29]

@Dana2008: M-am crispat! Ungaria... cum m-aș descurca? M-ai liniștut: meniu în limba română! La ungur acasă! Și, Doamne, cum arată bucatele alea... Somloiul l-aș mânca prin monitor! Și nici nu-i scump pentru trei oameni!

Să vă fie de bine!

Dana2008AUTOR REVIEW
[14.04.19 20:54:26]

@Zoazore: Buna seara, Zana buna!

Multumesc frumos pentru vizita, ecou si aprecieri!

De cand ajung la Hajduszoboszlo, numai la Somloi ma gandesc, cum sa fac sa-l mananc cat mai repede.

Ma faci acum sa-l visez la noapte... e singurul preparat la care nu as renunta daca ajung la Szifla. Prefer sa nu mananc 'mancare serioasa' decat sa nu mananc acest dulce delicios, care da dependenta.

Meniul este in limba romana, dar conversatia am avut_o in limba engleza! Mergea si metoda cu aratatul preparatelor din lista meniu... au fotografii.

Calatorii placute! Pe curand!

Dana2008, livius61, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Hajduszoboszlo?: