ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012
ÎNSCRIS: 23.08.09
LUNA
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 [ani]

Unde mâncăm în Hajduszoboszlo?

Restaurantul Karikas nu se dezminte...

Dupa ce anul trecut am luat masa la Restaurant Karikas si am fost foarte incantat de tot ce am gasit acolo, anul acesta i-am facut din nou o vizita si am ramas la fel de incantat.

Saptamana trecuta am stat 3 zile la Haduszoboszlo, de vineri pana Duminica. Vineri seara am hotarat sa luam cina la restaurant Karikas, eu si inca 3 adulti. Dupa o zi epuizanta de strand, in jurul orei 20, treceam pragul restaurantului. Inca de la intrare am fost intampinati cu zambete din partea ospatarilor. Nu am apucat sa ne asezam la masa, ca un ospatar era langa noi, cu meniurile desfacute si pregatit sa le aseze in fata noastra.

Am comandat de baut, urmand sa studiem "oferta". Bineinteles, oferta era una foarte bogata, variata, cu traduceri in 3 sau 4 limbi, printre care si limba romana. Mi-a placut foarte mult faptul ca au un meniu foarte diversificat, lucru pe care in restaurantele romanesti nu l-am intalnit. In afara de gratar cu cartofi prajiti, mititei si cotlet rar se mai gaseste cate ceva in restaurantele noastre. In scurt timp a venit un ospatar care ne-a intrebat daca am reusit sa ne alegem ceva. I-am confirmat ospatarului ca suntem pregatiti de comanda, dupa care am trecut la fapte: eu am comandat o ciorba de crap (preferata mea) si jumatate de rata cu cartofi copti, prune uscate si sos de ciuperci. Sotia a comandat muschi de vita cu ceva cartofi iar celelalte 2 persoane au comandat pastrav, somon cu legume si o ciorba de crap. Ciorba de crap a venit in foarte scurt timp, cam 3 minute de la comanda. O ciorba deosebit de gustoasa, pe care am macat-o pana la ultima picatura.

In scurt timp a venit si restul comenzii, ce sa zic... nu am cuvinte. Am ramas mut de uimire cand am vazut rapiditatea cu care s-au miscat cei de la bucatarie. Mancarea era perfecta, foarte bine gatita, rata mea... nu am crezut vreodata ca o rata poate sa fie asa de buna. Intr-un cuvant: perfect. La fel si ceilalti comeseni aveau numai cuvinte de lauda la adresa mancarii. Chiar nici cel mai mic repros nu am avut la adresa mancarii. De fapt nici un repros la toate capitolele.

Nota de plata a fost de 13000 HUF. S-a baut si whiskey, sucuri, apa plata.

Un restaurant pe care merita sa il vizitati.

Dupa festinul de vineri, sambata seara am hotarat sa mergem tot la Karikas. Zis si facut. Eu am comandat ciolan de porc prajit in bere, restul au comandat mistret, somn si carne de pui. La fel ca si vineri seara, fara repros. Totul gatit impecabil, gust foarte bun, mancarea adusa foarte repede. Servire de nota 10, ospatari tot timpul cu zambetul pe buze, rabdatori, intelegatori si foarte amabili. Pacat ca nu e la mine in oras acel restaurant.

Pozele sunt din prima seara, adica de vineri seara. Sambata seara am uitat aparatul la cazare.

Trimis de popradu16 in 13.08.12 19:08:21
Validat / Publicat: 13.08.12 19:34:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Italia, Germania, Austria, etc.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popradu16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

mgfat [17.08.14 15:51:29] »

Din păcate, cred că acest restaurant s-a închis. Am fost acolo sâmbătă, 16 august 2014, seara când toate localurile erau pline. prin urmare din acest punct de vedere nu erau motive de „pauză” și totuși localul era încuiat și pustiu.

Păcat că n-am avut ocazia să „probez” impresiile bune scrise de alți colegi. Eram două familii cu copil și am mers expre la acest restaurant, înfometați după „o zi grea” la Aquaparc.

Poate că e închis temporar, poate pentru renovare, deși privind din stradă nu dădea impresia că aceasta ar fi situația.

Până la urmă am mâncat în vecini la Lorena Étterem és Panzió și am fost mulțumiți.